24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

bende 15 sayfa önce ayak kabı örneğini vermiştim.o zaman bunu ayırın.pilav kabı kuru fasulye kabı diye.isterseniz düdüklü tencereye girelim.isterseniz parfümlere.bu ne?lavinya gazı.iyi kokuyor.bu ne çakmak gazı?bu değil olay.
    bende örnek verdim.kömürü basınç altında sıvılaştıracağız.buna lkk(likit kömür katışkığı) mi diyeceğiz.halbuki kömür katı.katı yakıtlara mı girecek.
    burada her zaman söylediğim gibi tartışıyoruz.herzaman size saygı duyuyorum.bunu bilin lütfen.ben bu soruyu ilk sorduğumda hiç aklıma kömür gelmemişti.tekrar teşekkürler.o soruda tüm seçenekler doğru.

yusuf.dulda bu yazıya teşekkür etti.
  2. err

err TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar 69 alan geçiyor mu bu sınavı 93 üzerinden değerlendirilince

3. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

abicim artık geçti-kaldı bunları aşalım . yok öyle birşey 63 doğrun varsa devlette :) sana +7 verdi olur 70 geçersin. başka hiçbir formül yok burda. geçen sınava giren arkadaşlarım var. hiçbiri küsüratlı not almadı. ve iptal sorular sayesinde geçenler var.
    yani neymiş iptal sorularla beraber 70 al-geç

bu konu çok tartışıldı lütfen bir daha aynı konuyu açmayın.

4. err

err TÜİSAG Üyesi

iptal eilen sorular hariç 62 esat yani böyle adalet mi olur 10 alsam kalsam daha iyidi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

abicim benimde 62 toplamda 69 ama yapacak brşey yok. hem bazı arkadaşlara göre de sorular gayet doğru ve güzel .
    o zaman dert etmeyelim .
    ayrıca birkaç kişiden başka hakkımızı arayalım diyen yok demek ki bizim gibi birkaç talihsizden başka herkes geçiyor. geçenlerde ölüm sessizliğinde.

6. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

http://www.google.com.tr/url?sa=t&r...36mABA&usg=AFQjCNFbDHFDUxlEx3ETVl-HCNN3QSZoJw

iş link vermekle çözülüyor madem benden de bir link gelsin :)

burda ki slaytlarda da farklı şekiller farklı olarak kullanılmış. ve slaytın bir yerinde de bu şekiller farklı kullanılabilir diyor zaten.
    b kitapçığı 91. soru her türlü yanlıştır. kaynak belirtmesi gerekliydi ve soru iptal edilmeli.
    akış şemalarında ASME tek yetkili kurum değildir. Elektik yangını işareti sorusunda olduğu gibi. ABD de geçerli olması TR de geçerli olmasını gerektirmez . ABD bakanlığın babası olabilir ama benim değil .
    en azından soru sorulurken ASME ye göre denebilirdi . o zaman başka türlü olurdu olay.
    Teşkkür ederim

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. castilya34

castilya34 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar herkese günaydın,

sınav sonuçları cuma günü açıklanacak ama ben bugünden itibaren ara ara bakmayı düşünüyorum, belli olmaz ne zaman açıklayacakları...
    Hangi linkten sonuçlara bakacağız?

8. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

Sevgili Esat,
    Birkaç kişiden başka hakkınızı arayalım diyeniniz yok. Doğru. Ama bu demek değil ki sizin gibi birkaç talihsizden başka herkes geçiyor.
    Bizler de, en azından benim gibiler de kalıyor ama forumda birbirine çamur atmayla geçen laf kalabalığına ve sinir harbine girmek istemeyenler de var. Sen hala kendin gibi olmayanları suçlamaya devam ettiğin sürece ölüm sessizliğini nadiren bozacak talihsiz bir topluluk da var.

9. ceyyy

ceyyy TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bari aynı şehirde oturanlar birleşip şu davayı açsaydı yine herkes tekil kendi sorularıyla hareket ediyor ayrıca biri açabiliyo diğeri açamıyor davayı

10. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

sözlerimi sadece forum olarak almayın o kadar kurs var hangisinden ses çıktı o kadar kursiyer var? o kadar kişi eminim 68-71 barajlarında bekliyor ve itirazlar için sınavın açıklanmasını bekliyorlar. dikkat ettin mi bilmiyorum ama iptal sorular açıklanmadan önce daha büyük isyan vardı iptaller açıklandı (bu forum için değil sadece ) herşey süt liman olmaya başladı.
    kızdığım nokta geçelimde gerisi tufan mantığı. buna da şu nedenle kızıyorum. bu işin asıl zor kısmı sınavı geçince başlayacak. bakanlık ve devlet bizim arkamızda olmadığı sürece isg uzmanını kim ciddiye alır. böyle sorular hazırlayan bakanlığı kim ciddiye alır?
    neyse ya bende boşvereyim.

11. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

Esat son yazını okuyunca aklımda bir şarkı çalmaya başladı,, Boşvermişim Boşvermişim Boşvermişim dünyaya...

açtım dinliyorum :) kendine bir 5 dk armağan et ve sadece 5 dk için herseyi boşver :)

12. tolga

tolga TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar insanların Cuma gününü beklemesi kadar olağan bir şey yok ,bu demek değilki onlar bu sistemden müzdarip değil yada hayıflanmıyorlar ama takdir edersinizki sınavda başarılı olan bir kişinin mahkemeye gidip ben belgemi aldım ama iptalini istiyorum demesi ne kadar mantıklı !! ama bu insanların sınav sisteminin berbat oluşu, sorulardaki çelişkiler yanlışlıklar, iptallerin beklenenden az oluşuyla alakalı söyleyecek çok laflarının olduğuna eminim. ( Bu ara ben bunları yazıyorum diye sınavı geçiyorumu algılamayın , bende yukarıda yazan arkadaşlar gibi sınırdayım ve konuştuğum pek çok arkadaşta 68-73 aralığına sıkışmış duırumda, sorular o kadar berbattı ki verdiğim 3-5 sorunun cevabını hatta soruyu hatırlamıyorum:) ) burada konuşup hiçbir şey yapmayan/yapamayan birbirini üzen/suçlayan arkadaşların yerine sessizce itirazlarını eden , mahkemeyle uğraşan telefonla hergün bakanlığı kurumları arayıp gelişme varmı diye çalışanları taciz eden, sürekli bakana siyasilere mailler yollayan mesajlar atan bir azınlıkta olmayı tercih ediyorum.

TeRMoBLaCK bu yazıya teşekkür etti.
  13. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

birilerini kırdıysam özür dilerim niyetim kimseyi kırmak değildi. burdaki herkesin geçsede kalsada mağdur olduğunu biliyorum ve geçen kimseyi suçlayamam sonuçta geçen kişiler de mağdur bu durumda.
    sadece şu an yapılması gereken en azından yanlış soruları belirlemek
    çünkü cumadan sonra kalanlar netleşince başka dava açmak isteyenlere yardımcı olur.

14. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

Üstadım,
    İsyan et. Hakkını ara. Alıncaya kadar yılma. Buna diyecek tek bir kelimem bile yok.
    Hatta forumda es-gürle. Neden koyun gibi susuyorsunuz de. Bu forumu ben kurmadım. Neleri nasıl yapılacağını ben belirlemiyorum. Benim isteğim, benim dediğim topluluğa katılıp birlikte hareket edebilecek insanlara suçlamalarda bulunmak.
    Sınavın açıklanmasını bekleyen bir grup var. Evet. Ama ona yasal olarak 60 günlük süre tanınmış adam gider 59. günde verir dilekçesini. Bu adama kızabilir misin neden daha önce itirazını yapmadın diye?
    sınav sonucunu bekleyip geçmişse hiç ses çıkarmayacaklar da var. Evet. Ama bu adamada kızamazsın neden benim yanımda değilsin diye. "C" sertifikasını alır belki ama "B" sertifikası almak için yine aynı kurumun yaptığı sınava girince bu sefer aynı mağduriyeti bakarsın o yaşar. O zaman sesini yükseltir. Eğer kızgınlığın bu adama ise boşver. Bugününü düşünüyordur.
    Dediğim şu; birilerini suçlayarak topluluk olmanın, birlikte hareket etmenin en temel kuralınını ihlal ediyoruz.
    Sorunu-soruyu tartışmak yerine kişilerin birbirlerine ettiği suçlamaları konuşuyoruz.
    Yoksa sana sus, konuşma, yapma demeye zaten hakkım yok.

TeRMoBLaCK bu yazıya teşekkür etti.
  15. İdil_e

İdil_e TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar,

İş yoğunluğundan dolayı yazamıyorum kusura bakmayın...

Bence de bu aşamada en azından sorular üzerinden tartışılmalı ve gerekçler düzgün jazırlanmalı ki amacımıza ulaşalım...
    Ben iptal edilen sorular arasında Efektif Isı sorusunun neden iptal olduğunu anlamadım. Varsa bilen açıklayabilirse sevinirim.

Artı;

1- Proses akış şeması sorusu ki ( Kaynak belirtilmemiş çeşitli kaynaklarda çeşitli tanımlamaları görebilirsiniz.) (Ben bu soruyu atarak doğru yaptım)

2- Elektrik yangınları işareti... ( sınav müfredatında yabancı kaynaklar da dahildi de neden eğitim kurumlarında anlatlmıyor) Artı Türkiye'de hangi firma, kurum, kuruluşta elektrik yangını tehlikesi olan yerde bu işaret kullanılıyor veya hangi müfettiş bu yönde denetim yapıyor artı denetleyen müfettişe bile bunu sorsan eminim bilmez... Kendi müfredatımızda C sınıfı farklı bir yangın türü şimdi ben soruyorum ben sahamda elektrik yangını tehlikesi oln yere bu işareti koyarsam doğru mu yanlış mı?

3-Elektrik çarpmasına karşı etkisiz sorusu.... Herkes hatta eğitim kurumlarından itiraz için gelen soruların inceleme sonuçlarında bile nötr hattın topraklaması da elektriğe karşı karumaz denilmedi mi? Ki benim konuştuğum kişilerden de aldığım cevap bu yönde... Aramızda elektrik müh. arkadaş veya bu konuya hakim olan arkadaş bu soruyu tekrar inceleyip cevap yazarsa memnun olurum.

4- Toz oluşum sorusu... Soruyatekrar tekrar bakıyorum ama sonuç yok...
    a) Yüksek hava hızı- arttırır
    b) Ocakta sulu toz bastırıcıların kullanılmaması----
    c)Yeraltı üretiminde mekanizasyonun artması
    d)Ocakta göçertmeli maden işletme yöntemi kullanılması

Yazdığım 1 ve 2 iptal olmalı diye düşünüyorum.

3 ve 4 ü anlamaya çalışıyorum, araştırıyorum. Sizin de görüşlerinizi almak isterim.

16. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

ben arkadaşlardan tekrar özür dilerim fevri davranmak istemezdim
    bademin de dediği gibi soruları tartışmak ve cumadan sonra sınav açıklanınca kararsızlarla beraber hareket etmek en iyisi.

bu arada benim yanlış dediğim sorulara hayır doğru diyen sonrada kendi belirlediği yanlış soruları burada yazmayan arkadaşlar gözüm üzerinizde :) kendi yanlış dediğiniz soruları yazın da görelim . bu sefer de ben onlara doğru diyecem :)

TeRMoBLaCK ve gepp bu yazıya teşekkür etti.
  17. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

Proses Sembolleri
    Endüstri Mühendisliğinde bu işaretler kullanılıyormuş.
    Frank B. Gilbreth 1922'de bu işaretleri bulmuş.
    1947'de ASME Gilbreth'in çalışmalarından yararlanarak standart olarak belirlemiş.
    Bir şeyi düzgün yapmak istiyorsan standardı varmı diye bakarsın. Türkiyede belirlenmemişse uygun olan ülkenin standardını kullanırsın.

Siz isterseniz stargate geçidindeki işaretleri kullanın.

Güvenlik ve sağlık işaretleri yönetmeliğine bağlı kalacaksanız işiniz zor. Toplasanız 50 tane işaret yok. Bence standardı hazırlayanlar grafik kaynak bulamadığından bir kaç işaretle yetindi, yada fazla uğraşmak istemediler.

18. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

biraz uzun yazı oldu ama yazana değilsede okuyana faydası olur belki :)

bence iptal olması gereken sorular ve sebepleri şunlar olmalı;
    b kitapçığına göre

33. soru
    elekrik yangınları ne ile tanımlanır
    a)mavi daire (müfredatta yok türkiye ve avrupada böyle bir sembol yok, abd de var ve bu bizi ilgilendirmez ki, sonuçta onlarda ons var inc var o zaman bizim ölçü ağırlık birimimiz de mi değişcek)

34. petrol kuyusu yangını sorusu
    yangının çeşidine ve aşamasına bağlı olarak en etkin metot değişir. soru eksik sorulmuş. kopyala yapıştır yaparak soru yapmışlar.

37. soru.
    aşağıdaki durumlardan hangisinde acil durum planı hazırlamak gerekir.
    d)yangın, sel , deprem, patlama vb felaketlerin oluşum olasılığını önlemek amacı ile
    BU SORU DOĞRU DİYENİ VURURUM. en az sınav komisyonu kadar ciddiyim vururum.
    bu soruyu doğru yaptım yanlış yapan biri olacağını sanmıyorum. ama yanlış yapan biri de eminim aşırı dikkatli olduğu için yanlış yapmıştır bu soruyu yoksa bilgisizlikten değil. çünkü sınavda çok dikkatli okuyan birisi D şıkkını asla işaretlemezdi.
    bu soru sınavın yabancı dillerden çevrildiğinin ispatıdır. ve ilk önce iptal edilmesi gereken soru bu idi.

56. soru
    maske-solunum cihazı-emniyet kemeri
    tank içinde yapılacak bakım-onarım işlerinde sahip olunması gereken kkd sorusu.

ya bu şekilde soru mu olur. sınavda stresten saçlarım döküldü. o tankın şeklini hayal etmek için.
    diyorum ya 1metrelik de tank var 10 metrelikte tank var. yarım metrrelikde tank var bizim eski işyerinde aynı bu tanıma uygun (toz, buhar) küçük bir tank vardı . sen oraya girecek adama emniyet kemeri versen adam seni döver patronda kovar. ayrıca emniyet kemeri verdin o kemeri nereye bağlayacaksın? adam kemeri ile düşer aşağı. halat nerde :)
    sınavda aklına küçük tank geldiği için (tuzak soru olduğunu düşünüp) yanlış yapan arkadaşlarım var. onlara ne olacak ?

60. soru
    aşağıdakilerden hangisi yanlıştır.
    b)operatör tehlike bölgesinde herhangi bir kimsenin bulunmadığından emin olmak için çevreyi dolaşarak kontrol etmelidir.

bu şık yanlış olur mu ya akıl var mantık var
    adam uçarak mı kontrol edecek kaçarak mı.
    ayrıca operatör nedir ?
    Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda
    Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik te Operatör : Ekranlı aracı kullanan kişidir der.
    sorudaki ne operatörü adı ne biz tanıyor muyuz bu arkadaşı
    iki; tehlikeli bölge neresidir ve "çevreyi dolaşır" derken hangi çevre. yani arkadaş tehlikeli bölgeye girmeyecek çevresini mi dolaşacak. o zaman niye sıkıntı ediyorsun bırak çevresini dolaşsın adam belki kedi falan vardır.
    biraz karıştırdım sanırım
    sonuçta bu soruda da belirsizlikler var.

soru 91.
    proses akış şemasında "daire" işareti sorusu nedir.
    kes yapıştır sorusu bu; googleden isg sınavında ne sorsak diye arama yaparken karşılarına bu çıkmış . iso da ohsas ta falan da kullanılıyor ya soralım bunu demişler.
    ama işin ayrıntısına bilgisine vakıf olmadıkları hiçbir eğitim almaıkları sorma tarzlarında belli ediyor kendini.
    ben kimya mühendisliği okudum ve okulun yarısı bu şemaları çizmekle geçti. prosesinden proglamlamaya kadar çizdik bunları . ben bu konuda resmi bir standart olduğunu bilmiyordum. arkadaşlar bana ASME(abdnin makine mühensileri odası gibi bişey) den bahsediyor. olabilir. o zaman bende EPAÇ dan bahsederim(Esatın proses akış çizelgesi).
    yani proses çizimlerinde resmi bir kabul yok evet EN ÇOK KULLANILAN asme olabilir. hatta tüm dünya onu kullanabilir ama bizde resmi veya gayrı resmi geçerli değil. ben istersem o daireyi denetim anlamında kullanırım.
    soruda asme ye göre demeliydi . ki asme yi belirtseydi bile yanlış olabilir yine. soru her türlü hatalı.
    soru 92
    tesisin tasarımı için kullanılan analiz metodu sorulmuş.
    bu soruyu soranlara sormak lazım hangi tesiste bu değerlendirmeleri yapma şansın oldu . veya hayatında hiç tesis kurulmadan önce tehlike değerlendirme yaptın mı? onu bırak hiç risk analizi yaptın mı. onu da bırak tehlike nedir, risk nedir biliyor musun?

bu soruda d şıkkı Tehlike ve işletilebilirlik analizi cevabı da doğrudur. bu analizde tesis kurulmadan önce yapılır. hatta kimya tesislerinde kullanılır en çok.
    soru kesin hatalı ve d şıkkı a ile beraber doğru olmalı . soru iptal olmalı.

soru no 96. aşağıdakilerden hangisi risk yönetiminde alınacak kararlardan birisi değildir.
    d) basitleştirme.
    bu soru için kesin yanlış gibi net ifadeler kullanamak için araştırma yapmam gerekli. ama bu şekilde bir soru tipi yanlış olmasada kimseye hizmet etmez yarar sağlamaz.

başka da yanlış olduğunu düşündüğüm soruları özellikle elektrik sorularını yazmadım çünkü o konularda ayrı bir ihtisas sahibi olmak lazom (düşünebiliyor musunuz kağıt kalem internet elimizde hayla soruları çözemiyoruz ve bu sorular bize c sınıfı uzmanlığı sınavında çıktı . aynı sınava şimdi gireyim alacağım not 69 :) çünkü yanlış soruları işaretlemeye elim varmaz.

bu arada yanlış olduğu iddaa edilen bir kaç sorunun doğru olduğunu düşünüyorum .
    CO sorusun da mesela CO kimyasal boğucu imiş. bunu sınavda bile bile yanlış işaretledim bende.

huseyin.korkmaz bu yazıya teşekkür etti.
  19. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

ne demek istediğini tam anlamadım
    yalnız
    1 . Frank B. Gilbreth 1922'de bu işaretleri bulmamış. icat etmiş de kullanmış ne dersen de ama bulmamıştır. işaretler orada duruyordu.o sadece bunu kullandı standart olarak kullanılmasını sağladı.
    2 . sizde komisyonun hatasına düşüyorsunuz ingilizceden çeviri yapılmış wiki den alıyorsunuz kaynağı
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Akış_şeması
    buradan baktığınız belli ve muhtemelen oda ing. den çevrilmiş.
    3. endustri müh. kullanılır yazıyor. 2.mdde belirttiğim gibi çeviri bu tr deki end. müh. kullandığını nerden biliyorsun. ayrıca sınav End. müh. göre mi yapıldı ki? başka bir mühendislik başka bir işaretleme kullanıyor olamaz mı mesela programlamacılar gibi :k_karışık:
    4. ben Güvenlik ve sağlık işaretleri yönetmeliğine bağlı kalalım demedim oraya bakmadım bile. orada bu işaretler olamaz zaten.
    5. şeyi düzgün yapmak istiyorsan standardı varmı diye bakarsın (hangi standarta bakacam buna kim karar verir.başka standartta başka işaretler var diyorum size)
    6.Türkiyede belirlenmemişse uygun olan ülkenin standardını kullanırsın. uygun ülkeye bakacaksak bu asla ABD olamaz ABD en son bakılacak ülke olmalı. çünkü özellikle isg alanında kanun yönetmelik standart vb. ne varsa AB den alınır . zaten tr de iş güvenliği AB istediği için yapılıyor. AB nin bu akış şemalarında neler kullandığına bakmak gerekir
    7. Siz isterseniz stargate geçidindeki işaretleri kullanın istersem onu seçerim kullanırım ama tabi standart olarak biryerlere kabul ettirmem gerekli. sonuçta yine de ASME Yİ KULLANMAM KULLANDIRTMAM :)

son olarak lütfen yanlış anlamayın kötü bir niyetim olmadan sorunun doğruluğu ve yanlışlığı teyiti için soruyorum size lütfen yanlış anlamayın.
    hiç akış şeması çizdiniz mi profosyonel olarak. lüften yanlış anlamayın beni

20. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım aynen katılıyorum sana. 25 Aralık 2011 sınavının ertesi günü çok sınav adayı telaşa kapıldı ve sorularının çoğunun hatalı olduğunu söyledi. Ama gel görelim ki 7 sorunun iptal edildiği günden sonra bu arkadaşlar (kendilerini çok iyi biliyorlar) nerde ise bu sorulardan daha mantıklı soru sorulamazdı şeklinde haykırmaya başladılar. Ben o arkadaşlara söylediğim cümleyi tekrarlama devam ediyorum. Eğer geçerlerse bu sınavdan sallayarak geçmiş olacaklar. Çünkü bu sınavda yaklaşık 50 soru bilgiyi ölçtü diğer 50 soru ise hatalı, anlamsız, acemice hazırlanmış sorulardır. Şimdi böyle bir sınavdan ben bileğimin hakkı ile geçtim diyen sadece kendini kandırmış olur.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica