24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

arkadaşım yazığın tüm mesajlar geçtim mi kaldım mı şeklinde 69 geçermi 63 kalır mı. bir sakin ol sende 69 kalır dedik. gerçek olan bu. benimde 69 hatta 68 ve kaldım. bu işin çanı piyanosu yok.

ben sabah biraz kızdım tüm arkadaşlara sisteme sınava ve sitem ettim ve bir mesaj yazdım. ve sonrasında özür diledim ve yine kalbini kırdığım varsa özür dilerim.
    şuan tek istediğim soruları tartışmak . yanlış olduğunu düşündüğüm bazı soruları yazdım ve fikir istedim. bunun içinde doğru olanı yanlış olanı vardır.

en çok muhalefet eden dizel diye bir arkadaş ben onunla olan konuyu kişiselleştirmedim kendi adıma. belkide bu soruda o haklı sonuçta soru doğru-yanlış olsa ona bir zararı yok ki
    benim niyetim doğru soruları tespit etmek. gerçi buna artık mahkeme karar vercek ama önce kendi vicdanımızda yargılayalım.

2. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

bakın çok güzel özetlemişsiniz durumu
    bilmeyenler için yazayım yerini: isig tüzüğü (eski tüzük ) md 510.

tüzükte aynı bu ifadeler var ve zaten sorun burada. soruların yanlış olmasının sebebi ing. veya başka dillerden çeviri yapılması yada tüzük veya yönetmelik hatta ders notlarından copy-paste yapılmasıdır.
    bunun gibi birkaç soru daha vardı tüzük vb. yerden copy-paste alınıp sorulmuş , bu şekilde sorunca aaaaa tüzükte var biz doğru sorduk diyemezler çünkü bu şekilde suruyu alınca eğreti duruyor.
    aynı tüzükte
    Madde 514 - İçinde işçilerin çalışmakta olduğu küçük depo veya kapalı yerlere, gerektiğinde sürekli olarak ve uygun şekilde temiz hava verilecektir. diye de yazıyor ama .
    sonuçta bir tüzük maddesinden bu şekilde soru hazırlamak bu kadar mı zorlaştırılır bu kadar mı eğreti yapılır bu durum.

3. Hüseyin KORKMAZ

Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

sorunun cevabını net bir şekilde bulmuşsun ama eğitim aldığım yerde bununla alakalı hiçbir şey duyduğumu hatırlamıyorum. Bakanlık bizi kanunların inciğini cinciği ezberleyen kişiler olarak mı görüyor acaba?

eğitim aldığı kurumdan bu bilgiyi alan var mı yoksa sadece benim kurum mu göstermedi bu konuyu meral ettim.

4. hidayet

hidayet TÜİSAG Üyesi

adamlar itirzları inceledi yoruldular karar verdiler şimdi vicdanları rahattır eminim.. olan yine bize oldu, adalet denilen kavram maalesef bu ülkede yok.. hala göcebe zihniyeti ile iş yapıyor bütün kurumlar, doğruyu bulmak değil kendilerini aklama peşindeler.. benim umudum yok arkadaşlar benim, çalıştım ama 68 le kalıyorum demek ki salağım ben.. en iyisini onlar bilir hep biliyorlardı..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

Sanırım benim gittiğim eğitim kurumunda anlatılmıştı.

6. Hüseyin KORKMAZ

Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

hadi yaaa o zaman benim kurum anlatmadı bu konuyu yada ben atladım ama hiç hatırlamıyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

Bizde anlatıldı ama daha soruyu okurken aklıma geldi emniyet kemeri var mıydı? yok muydu? diye :)

8. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

soru 83 için uzaktan eğitimde varmıydı bununla ilgili bilgi.normalde emniyet kemeri tartışmalı.emniyet halatı güvenlik halatı dese sıkıntı yok.bu soru zemin veya yüksekte çalışmayıkastetmiyor.tank içersinde olası bir tehlikede içersi ile dışarsı arasındaki haberleşmeyi ve içerde herhangi bir durum olduğunda kişiyi dışarı çekmeyi kastediyor.emniyet kemeri olur.neden olmasın ama emniyet halatı dese daha iyi olur.sınavda ters köşe yapmak için soru hazırlanmaz.bilgiyi ölçer.şimdi kişi biliyor emniyet kemerini.emniyet halatını.acaba diyiyor bu soru benden ne istedi diye düşünüyor.ince düşünmese I - II - III yapacaktır.amadetaya girdiğinde de yanlışa sürüklüyor.bende yanlış yaptım.

9. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

en son sınavda 3-3.5metreden daha yüksek tank olursa diye düşündüğümü hatırlıyorum :)

şimdi olsa hayatta aklıma gelmez sınavda nasıl bir psikolojiye girdiysem bilmiyorum.

10. leventsert

leventsert TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 2276 mesajı takip eden ve bu işin içinde birisi olarak bende 69-71 arasındayım.Bu sınavdan kendi adıma aldığım ders olarak sınavdan önce İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği tüzüğünü ve İş kanunu baştan sona su gibi okumak bilmek gerekir. Sorularda mantık arıyoruz haklı olarak. Tüzük maddeleri yaşanmış kazalardan ders alınarak yazılmış kabul tarihi 1973 ve mantık süzgecinden geçerek yenilenmesi gerekiyor. Soruları hazırlayanlar içinde bir sınav ancak bu kadar zor(laştırılabilir) olabilir diye düşünüyorum. Herkese gönlünden geçen puanın gelmesi dileğiyle..

gepp bu yazıya teşekkür etti.
  11. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Levent bey.2276 mesajı takip ettiniz.çok teşekkür ederim.fakat sizinde görüşlerinizi hatalı olduğunu düşündüğünüz soruları veya burada hatalı diye tartıştğımız bazı soruların neden hatalı olmadığı konusunda bilginizi tecrübenizi de paylaşırsanız çok memnun oluruz.bilgi paylaştıkça tadından yenmez.

12. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

levent bey forumda bir süre yazmayacaktım ama yeminimi bozdum.
    öncelikle aramıza hoş geldiniz :)
    yazdıklarınıza katılmakla beraber
    tüzüğün yaşanmış kazalardan ders alınarak yazıldığını sanmıyorum ing.den çevirişlerdir onu da :) (tabi haliyle yine ders alınarak yazmıştır onlarda )
    yine sizin dediğiniz gibi tüzükten de soru alınarak bu kadar zorlaştırılabilir. yani tüzük maddesindeki o maddeden böyle soru yapmak şapkadan tavşan çıkarmaktır. bu şekilde sorulmaz
    umarım sizde 69-71 arasından 70 ve üstü gelir :)
    bu kadar emeğe karşı umarım herkes için en hayırlısı olur.

13. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Soru 33 : Elektrik yangınları işareti sorusunu yanlış yapsamda bişey diyemiyorum. Yabancı kaynaklarda varmış. Sorulması gereklimiydi.. Bence değildi.

Soru 34 : Petrol kuyusu yangınlarında dün siz bir hikaye anlattınız ve en son çare olarak dinamit kullanıldı dediniz. Bu durumda en son çare olarak tüm yöntemler denenerek söndürülemeyen yangın nasıl oluyorda dinamitle sönüyor ? Bu durumda soruda sorulan en etkili yöntem ne olmuş oluyor ?

Soru 37 : Soruda anlatım bozukluğu var :)

Soru 56 : Yanlış yapsamda sonra düşündüğümde büyük tanklara emniyet kemeri takılarak girildiğini hatırladım.

Soru 60 : İş ekipmanları yönetmeliğinde birebir aynısı var bu sorunun daha nasıl yanlış deniliyor anlayamadım ?
    Ayrıca aynı yönetmelikte operatör tanımlanmıştır. Daha önceki mesajlarda ben ve birkaç kişi daha yazmıştı. Operatör çevreyi dolaşarak değil kumanda bölgesinden kontrol eder.Yönetmelikte bu da belirtilmiş.

Soru 91 : Ne yaptığımı hatırlamıyorum ama standartlarda olduğu söyleniyor.

Soru 96 : Bu soruda riski devretmek olabilir mi bilmiyorum ama yanlış olduğunu düşündüğüm bir soru.

14. aonal

aonal TÜİSAG Üyesi

benim gittiğim eğitim kurumu da örnek verirken bundan bahsetmişti ayrıca bu maddeyi ders çalışırken okumuştum

15. aonal

aonal TÜİSAG Üyesi

benim gittiğim eğitim kurumu da örnek verirken bundan bahsetmişti ayrıca bu maddeyi ders çalışırken okumuştum

16. aonal

aonal TÜİSAG Üyesi

doğru söylüyorsun detaylara girince yanlış olabiliyor.

17. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

Sayın A-E;

"Soru 34 : Petrol kuyusu yangınlarında dün siz bir hikaye anlattınız ve en son çare olarak dinamit kullanıldı dediniz. Bu durumda en son çare olarak tüm yöntemler denenerek söndürülemeyen yangın nasıl oluyorda dinamitle sönüyor ? Bu durumda soruda sorulan en etkili yöntem ne olmuş oluyor ?"

Bu sorunun doğru cevabı için bir şey diyemeyeceğim ama tüm yöntemler denenerek bir şey yapılamıyorsa en sonunda olayı tamamen bitirmek için girişilen her yönteme en etkili yöntem diyemeyiz.
    Örneğin kolu enfekte olmuş bir hasta var. Siz bütün tıbbi müdahalelerle enfekte olmuş koldaki o bölgeyi kurtaramıyorsunuz ve uzvu kesmek zorunda kalıyorsunuz. Enfeksiyon kapmış bölgelere karşı en etkili yöntem uzuv kesmek denilebilir mi? Uzuv kesmek en son, artık hiçbir çare kalmadığında uygulanır. Yanılıyor olabilirim ama bir petrol kuyusuna dinamit yerleştirmek o kuyuyu tamamen kullanılmaz hale getirmek demek.

esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  18. kalsit

kalsit TÜİSAG Üyesi

Hocam boşver dinamiti köpüğü falan, sorunun c sınıfı iş güvenliği uzmanlarına sorulması yanlış.Bizim ne işimiz var petrol kuyusuyla.

19. arenata

arenata TÜİSAG Üyesi

Benim gittiğim eğitim kurumdada derste bahsedilmemişti ama soru çözümünde rastlamıştık ama buna rağmen yanlış yaptım. Cünkü çalıştığım yerde kapalı alan çalışmaları çok sık yapılmakta ve insanın önce yaptığı iş aklına geliyor biz ne emniyet kemeri veriyoruz nede solunum cihazı versek adam döver zaten şıklarda sayılanları vermek için uygun bir ortamda çalışmıyorlar buyrun burdan yakın. Gel gelelim ki tüzük madde 510 böyle düşünmüyor. O yüzden soruların soruluş tarzları çok önemli ben bunu bilirim bunu söylerim. İnşallah sonraki sınavlarda daha akla mantığa ve pratiğe göre sorular düzenlenir.

20. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar yanlış anlamayın ama.bir Arkadaş dava açmıştı.sınava.bende evimin 5 dakika mesafesine taşınan idare mahkemesine gittim.dedim böyle böyle.masrafım ne olur diye sordum.bana 90 posta 80 yargılama toplam 170 tl masrafın olur dedi.dedim 200tl.yok dedi200 übulmaz.ama sıvan nerede olsu dedi.dedim ankarada.o zamanbiz ankaraya öndereceğiz dedi.sadece sizden 90+80=170 alalıcağız dosyanı ankaraya yollayacağız dedi.bunu daha öncede yayınladım.şimdi dava açan arkadaş 350 tl den bahsediyor.ve dava dilekçesini avukattan dolayıda yayınlamıyor.soruları bile yani itiraz ettiği sorular bile sadece 20 nin üzerinde olduğunu anlamsız müfredatta olmayan sorular olduğunu belirtiyor.

şimdibana 170tl masrafın olur derlerken neden o arkadaşa 350 küsür dediler.benim aklıma kuşku düştü.
    neden soruları yayınlamadı.sadece rakam verdi.yine bir kuşku.

ben dava açılmamasını istesem buradaki arkadaşlara dava açtım derim.sonuçta biride bir binide bir.rehavete sokarım.

bu sadece benim düşüncem.hayatın tokatını yemiş avukatın tokatını yemiş haklı iken dava kazanmışken elde var ssıfır diyen bir kişi olarak olaylara negatif ve septik olarak bakıyorum.yani.şüpheciyim.

bu forumu bakanlıkta takip ediyordur.etmese zaten kayıp olur onlar için.soru yayınlıyorum en basidinden.ama doğru belli.bir tane.ama nedense hep zıt hep zıt.kanunda böyle demiyor mu?evet ama sana soruları çarşaf çarşaf mı yazılım ayrıntısına kadar gibi yaklaşımlar alıyorum.lütfen soruları işgübenliği kültürü temel iş sağlığı ve güvenliğine göre ve yasal dayanaklara göre çürütün.

Dava açan arkadaşım dava dosya numarasını yayınlarsa sevinirim.yani xxx/xxx diye.açtığı davada da sonuna kadar geçsemde kalsamda arkasındayımdır.

Levkav bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica