24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. TuncayTanriverdi

TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar itiraz edilecek sorulardan kendi düşüncemde iki tanesini belirtiyorum. tuncaytanriverdi@gmail.com bu mail adresine dava açcacak arkadaşlar mail etsın ve iletişim bilgilerini göndersin hep birlikte hareket edelim. aşağıdaki sorular ben paylaştım itirazı olan var ise belirtsin.

SORU NUMARASI SORU METNİ
    A Kitapçığı – 12
    B Kitapçığı – 85 Uluslararası sözleşmeler ve ülkemizdeki mevzuata göre en küçük çalışma yaşı kaçtır?
    İtiraz Nedeni
    resmi gazete Tarihi: 06.04.2004 resmi gazete Sayısı: 25425
    ÇOCUK VE GENÇ İŞÇİLERİN ÇALIŞTIRILMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    Tanımlar
    Madde 4-Bu yönetmelikte geçen;
    Çocuk işçi: 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişiyi ifade eder.
    Uluslararası sözleşmelerde asgari yaşın 14 olarak belirlenebileceği hükmü vardır. Madde 2, üçüncü fıkrada asgari yaş 15 olarak belirlense de hemen sonrasında dördüncü fıkrada aynı maddenin üçüncü fıkrası dikkate almaksızın asgari yaşın 14 olarak belirlenebileceği hükmünü taşır.
    İlan edilen cevap C şıkkı 15 olarak belirtilmiş Doğru cevabın B Şıkkı 14 olması gerekir.

A Kİtapçığı-17)
    B Kitapçığı-90) OHSAS 18001 Spesifikasyonunda devamlı gelişme için ilk üç sıra aşağıdakilerden hangisidir.
    İtiraz Nedeni
    İlan edilen cevap B şıkkı
    Sorunun soruluş şekli ile hangi cevabı almak istediği anlaşılmamaktadır.

Soru şu şekilde sorulsa idi OHSAS 18001 standardında sürekli geliştirme ile ilgili PUKO (Planla-Uygula-Kontrol Et- Önlem al) şemasına göre ilk üç sıra hangisi şekliden sorulsa cevap PLANLAMA-UYGULAMA- KONTROL ETME şeklinde bir cevap aranacaktı maalesef böyle bir cevap yok

Soru OHSAS 18001 standardının maddelerinin sıralanış şekline göre sürekli iyileştirmeyi destekleyen maddeler ilk üç sırası hangisidir şeklinde sorulsa bu seferde üçüncü sıradaki Uygulama ve işletme maddesi sürekli iyileştirme felsefesi içeren bir madde değildir.

Sorununun yabancı bir kaynaktan çevrilmesi ile soru net anlaşılmamakta (Örnek OHSAS 18001 spesifaksyonu yerine OHSAS 18001 standardı devamlı gelişme yerine sürekli iyileştirme) ayrıca soruda istenen tam net olarak belirtilmediği için sorunun iptali gereklidir.

A Kİtapçığı-64)
    B Kitapçığı-37) Aşağıdaki durumlardan hangisinde Acil Durum Planı Hazırlanması gerekir?
    İtiraz Nedeni
    İlan edilen cevap D şıkkı
    Ancak; Acil Durum Planlarının tanımına baktığımızda en yakın tanım BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK (RG 19.12.2007/26735) belirtilmiş
    Acil Durum Planları: Acil durum gerektiren olaylarda yapılacak, müdahale, koruma, arama-kurtarma ve ilkyardım konularının nasıl ve kimler tarafından yapılacağını gösteren ve acil durum öncesinde hazırlanması gereken planlardır.
    Şeklinde ifade edilmiştir. Buna göre hangi acil durum planı D şıkkında belirtilen Yangın, sel, deprem, patlama vb. felaketlerin oluşum olasılığını önlemek amacıyla hazırlanabilir. Acil Durum Planları acil durum olduğunda müdahalenin, korumanın, arama kurtarma faaliyetlerinin, ve ilk yardım konularının nasıl yapılacağı kimler tarafından yapılacağı gibi bilgilere yer verilmektedir bu anlamda acil durum faaliyeti olan durumlara müdahale anlamı taşır. Acil durumların oluşum olasılığının önlenmesine yönelik bir plan değildir. Doğal afetler dışındaki kaza vb acil durumların oluşum olasılığının önlenmesi risk değerlendirme çalışmaları ile engellenebilir. Bu anlamda bu soruda doğru cevap olmadığı için sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

2. Ermanisg

Ermanisg TÜİSAG Üyesi

Bu işin pesını sonuna kadar bırakmyacağım 72 beklıyorum 66 ıle kalıyorum,bu kadar hak ve adaletsızlıgın goruldugu bır kurum olabılır mı beceremıyorsanız ozel kuruluslara devredın bu ılserı devlet nerde bır ıs yapsa yuzune gozune bulastırıyor,,en az 6-7 soru daha var ıptal edılmesı gereken hakkımıda hella etmıyorum..

3. esmerkurdele

esmerkurdele TÜİSAG Üyesi

Bakanlık elinden gelse o 64 puanıda alır diye korkmuyor değilim. Aslında benim pek ümidim kalmadı. Alabiliyorsa da alsın 1 puan ile kalan arkadaşlara dağıtabiliyorsa dağıtsın.Bu sonucada itiraz edeceğim. Sırf sorular iptal olmadan 65 doğrum vardı 64 e düşmüş. O bir sorumun hesabını soruyorum. Nereye gitti benim 1 puanım ?

4. vivien

vivien TÜİSAG Üyesi

Ben kaldım üzüldüm kalan arkadaşlara da üzüldüm geçenler için sevindim sınava gıcık oldum yetkililere sinirlendim Mayıs sınavı için strese girdim saydım sövdüm kırdım döktüm derken bir sınavın daha sonuna geldikk..herkese ii akşamlar şimdilik...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

cubukcua bu yazıya teşekkür etti.
  5. vgunaslan

vgunaslan TÜİSAG Üyesi

Sayin arkadaşlar. Ben hala anlamış algılayabilmiş değilim. Bu sınavı açan Çalışma Bakanlığı, eğitim kurumlarına buyur arkadaşım sen bu işi layığıyla yapıyorsun test ettim onayladım diyen yine Çalışma Bakanlığı, sayın kursiyerler buyrun konularınız bunlar bol bol çalışın eski sorularıda değerlendirin girin sınava diyen Kurs Eğitimcileri, MEB e sizde oturun çalışın sorular çıkarın alın size yönetmelikler yüzükler diyen işini allaha havale eden Çalışma bakanlığı ve zaaaavallı İSG uzmanı adayları... Bu nasıl bir döngüdür. Bu nasıl bir bileşim şeklidir. sınav soruları ne böyle diye MEB e mi soralım, Çalışma Bakanlığına mı soralım, Eğitim kurumlarına mı soralım? Madem yetersizsiniz bu bilgileri bize verememişsiniz o zaman kim için yeterlisiniz? Amacınız nedir? MEB sınav komitesi siz ne iş yapıyorsunuz ve merak ediyorum konuyla ne kadar alakanız var higocular hugocular. Soru çok cevap yok malesef.

Sınavdan 68 aldım ve kaldım. Suçu kimlere paylaştıracağıma bir türlü karar veremedim. Sinirden delirmiş haldeyim. Bu kadar berbat bir organizasyon şeması ancak bizde olur ve nihai sonuç katılımcılar perişan!

İtiraz edeceğim fakat sadece fiziki hatalara bakacaklar. Ben bünyevi hatalarını sorgulayamıyorum malesef bu sınavda emeği geçenlerin hiçbirinin. Nereden bakarsanız bakın saçmalıklarla dolu. Şu yetersiz sonuç alınan itirazlardanda apaçık ortadaki % 10 a yakın bir hata yapılmış ve MEB tarafından kabul edilmiştir. Bu sınavdan istenilen başarı oranı % 70 ve meb % 10 luk bir hata payına sahip.

Mühendis arkadaşlarım çok iyi bilirler ki hata payları böyle büyük rakamlar olamaz. İptal edilmesinden başka hiçbir çözüm yoktur.

Sınava giren tüm arkadaşlarımın büyük bir hassasiyet göstermesini istiyorum. Geçme şansı olsun olmasın bu işin peşini bırakmamak lazım.

Bunun sorumlularının tamamına dava açılmasını istiyorum. Pazartesiden itibaren bütün mesaimi bu işlere ayıracağım. Lanet okuyorum bu sınavı yapanada yaptıranada bu eğitimleri veren kuruluşlarada...

huseyin.korkmaz, lynxhate, Keopseti ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. scofield

scofield TÜİSAG Üyesi

Böyle bir çalışma yapılacaksa bu yazıda kalmasın. Ne yapılması gerekiyorsa onu kararlaştıralım. Kimler katılmak istiyorsa bildirsin. Bakanlığa gönderdiğimiz itiraz ettiğimiz soru listesini bir araya getirerek bir çalışma yapalım. Dava açılacaksada bu davayı takip edecek bir lider seçelim. Artık icraata geçelim bir şekilde.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Ermanisg

Ermanisg TÜİSAG Üyesi

aynen bende bu görüşe katılıyorum,mahkemeyse mahkemeye gidelim biz kendimizden eminiz onlar düşünsün ..

8. vgunaslan

vgunaslan TÜİSAG Üyesi

Forum yöneticisi arkadaşlardan birisi yeni bir konu açarsa şayet daha net yol alırız. İtirazlar diye bir başlık atıp alt kısmında şaibeli sorular üzerinde değerlendirme yapıp izliyeceğimiz yolu seçelim. Taslağın oluşmasında faydası olur diye düşünüyorum. İlgilenirseniz sevinirim.

9. TuncayTanriverdi

TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

ARAKDAŞLAR BEN MAİL ADRESİMİ VERDİM TEKRAR veriyorum tuncaytanriverdi@gmail.com buraya itiraz edecek arkadaşlar mail atsın bende burada isimlerini belriteceğim herkes birbirinden medet ummasın

10. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar 10 tl ödeyip sınav sonucuna itiraz emin olun hiçbir şey getirmeyecek..bu noktadan sonra yapılabilecek olan tek şey, zannediyorum nicki cubukca idi yanılıyorsam lutfen kaan bey duzeltsin, açtığı davaya müşteki olarak dahil olmamız..uzun bir süreç olabilir ama en azından hakkımızı aramış oluruz..ağırda ilerlese ben türk adaletine güveniyorum..

kaan bey forumda arama fonksiyonu olsa çok ii olur..cunku davayı acan arkadasi aradım bulamadım...

11. DEJAVU

DEJAVU TÜİSAG Üyesi

Sorular iptal edilmeden önce 68 ile kalıyordum. İptal edilen ve şıkkı değişen sorular +4 puan getirdi!!! 72 ile geçeceğimi düşünürken 68 ile kaldım. Pek ümidim olmasada itirazımı yapacağım, 25 Aralık 2010 yılında 85 ile geçmiştim sertifikamızı elimizden aldılar artık ne diyeceğimi bilemiyorum...

12. duygu

duygu TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar sınav komisyonu yine değişmiş diye durdum acaba 13 mayıstaki sorular nasıl olacak ha bide su var 9 soruyla oynadılar 10 soru olsaydı sınavın %10 hatalı oldugundan sınavın iptaline gidilmek zorunda kalınırdı,ne güzel de kılıfına uydurulduor bazı şeyler

13. fatiht

fatiht TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,ben sınavın son 5 dk cevapları kağıda yazmıştım,sorular açıklanınca bakıp,şaşırmıştım ben bu soruya bu cevabı vermemştim demiştim.ama öyle saçma bir sınavdı ki ne yaptığımı,neyi işaretlediğimi karıştırdım.

14. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

dava banada yalan oldu gibi geldi. burda çok yazdık birleşelim dava açalım falan diye tık ses çıkmadı. üstüne yanlış soru paylaşılmadığı gibi. bizim paylaştığımız soruları çürütmek için komisyondan daha büyük emek verildi . hadi o neyse belki haklılardır ama birkaç kişi dışında kimse çıkıpta şu soruda şu sebeple yanlış demedi. şimdi kiminle nasıl dava açalım . adamın biri geldi dava açtım dedi milletin gazını aldı gitti . geriye kalanlara geçmiş olsun :)

15. NERIMAN

NERIMAN TÜİSAG Üyesi

67 ile kaldım..şimdi nerden başlayacağımı bilmiyorumm

16. eragon

eragon TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,
    Az önce kursuna devam etmiş olduğum kurumdan, bu sınavdaki Türkiye için sınav başarısının %24 olduğunu öğrendim. Korkunç bir sonuç.
    Ayrıca bu sınavla ilgili en üst düzey yetkililerin panik durumda olmuş olduklarını öğrendim. Bu durumda ciddi olarak bu konunun üzerine gitmek gerek. Ve ciddi bir biçimde nasıl bir yol izleneceğini tartışmak gerek. Yani sınav sonucu itirazı kadar, sınav soruları konusunda sanırım itiraz konusunu halen devam ettirmek gerek.

replican bu yazıya teşekkür etti.
  17. adanascuba

adanascuba TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar benim bu 2. girişimdi 70 almısım gecmisim ama bu sınav cok kişinin canını yakmıstır sacma sapan sınavla milletin gelecegiyle işiyle oynamak anca bu ulkede olur yazıklar olsun Bu ulkeye verilen emeklere eğitek denilen sacma kurumun kapatılması sarttır. Eğitek Ehliyet sınavlarınıda yapan kurumdur size sorarım cok iyi degilmi sınavları direksiyon basındaki ayılardan belli . Kapatılacka bir kurumdur ve o kurumun yaptıgı hic bir sınav değğeri yoktur. Ornek bakınzı ehliyetinize .....

18. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Çubukçu nun geçtiğini nereden öprendiniz.şimdi bende araştırıyorum.ayrıca eski mesajlarada bakacağım.kaç beklerken.iş biraz daha garipsedi ama ben yorumdum.ben zatensınavdan kalmıştım.birde işten ayrılıyorum.birde çubukçu.bugün 3 oldu.

buradan harici bir sayfa oluşturup ivedilikle sorularımızı paylaşalım.tartışalım.birde o sayfada toplayacak bir arkadaşada ihtiyacımız var.organizatör.

19. aonal

aonal TÜİSAG Üyesi

Değerli arkadaşım kendi puanımdan ve etrafımdaki arkadaşlardan da anladığım kadarıyla iptal edilen sorular doğru kabul edilmiş ve baraj da 70 olarak düşünülmüş durumdadır.

20. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

biz birlik olamayıp hala ne yapalım yapalım ne yapsak dedigimiz sürece PANIK OLANLAR, boşuna paniklemisiz yaaa deyip gececeklerdir!!!
    benim acizane fikrim ankarada olan bu işle ilgilenecek bir arkadaşa dava açılması için maddi manevi destek verelim..davanın açılması, masraflar avukatın tutulması vs..işlerle o arkadaş ilgilensin masrafları hep birlikte oluşturacagimiz havuzdan karşılayalım..para malum en önemli konu..bu konuda kaan bey in yardımcı olacagina eminim..en azından havuzu oluşturur parayı biz oraya havale ederiz..kaç kişi bu davaya müşteki oalcaksa belirlenir..masraflar ona göre eşit bölünür..daha iyi bir fikri olan varsa ben dinlemeye de uygulamaya da ben varım..ama pazartesi mutlaka ne yapacaksak yapalım artık..yeter konustugumuz..

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica