24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

bu dogruysa bu kadar insanın emeginin vebali altında inşallah bir gün görmesinler..

2. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

A gurubu soru 6 bakarmısınız arkadaşlar.Tam bilgim yok.cevap altı ay.Ama en az 30 işçi çalıştıran ve belirsiz süreli iş sözleşmelerinde 6 ay.30 işçinin altında çalışan olursa nasıl bir durum meydana geliyor?
    Mesela ben 10 işçinin çalıştığı işyerindeyim.iş güvencesinden yararlanmam için 6 ay mı yoksa 12 aymı kıdemim olması gerek.eğer 6 aysa ben maaş ödenmediğinden dolayı haklı fesih yaptım sözleşmemi.tazminat vb hiç bir şey almadım maaşımdan başka.8 ay çalışmıştım.12 ay olmadığı için?
    Yasa da ne belirtiyor.30 işçi nin altı çalışan var ise?

3. saplanti

saplanti TÜİSAG Üyesi

Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
    Bakanlık : Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,
    Müfettiş : Baş iş müfettişi, iş müfettişi ve yetkili iş müfettişi yardımcılarını,
    Genç işçi : 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişiyi,
    Çocuk işçi : 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişiyi,

bu yönetmelik boşuna mı çıkarılmış.
    soruda 16 yaşını doldurmuş 18 yaşını doldurmamış diyor.
    birde sarı cizmeliye soralım o kaç yaş diyecek

4. Abdullah Tüfekçi

Abdullah Tüfekçi TÜİSAG Üyesi

Bende 72 doğru hesaplıyorum, fakat 4 sorudan emin olamıyorum, ne işaretlediğimden tam emin değilim onları doğru hatırlıyorsam 72, birde hatalı elk. sorusunu düzeltirlerse +1 gelir inş. İptal olacak soruları zaten tahmin edemiyorum. Umarım hepimiz için hayırlısı olur.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Gökhan B

Gökhan B TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sorulara itiraz için önce para yatırıyoruz hesaplarına,sonra dilekçe ve itaraz sorularını yazıyoruz ve postaylamı gönderiyoruz Ankara adresine.Banka dekontu ve dilekçe ile itiraz edilebilir yazılmıştı.İtiraz ederken hangi sorulara neden itiraz ettiğimizi ayrıca bir kağıda açıklamalımı yazacağız.İtiraz konusunda bilgisi olan arkadaş paylaşabilirmi lütfen?

6. fatihmyilmaz

b grubu soru 11,

-tehlikeli madde etiketlerine ilişkin aşağıdaki açıklamalardan hangisi yanlıştır?

cevap:D deniyor..

ama b şıkkında, etikette insan sağlığına ilişkin gerekli bütün bilgilerin bulunması diye bir tabir var..
    bu ifade de bana göre yanlış, eksik ve insanı ikilimde bırakıyor..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. enroyus

enroyus TÜİSAG Üyesi

bence genç işçi sorusu düzeltilecek bir soru.

8. Çağdaş Özçam

Çağdaş Özçam TÜİSAG Üyesi

arkadaslar....genc ıscı sorusu kesınlıkle 15 yasını doldurmus 18 yasını doldurmamıs olacak..ıcınız rahat olsun +1
    cocuk ıscı sorusu hem 14 hem 15 dogru kabul edılecek cunku sıklarda cocuk ıscı kawramının tam ıcerık yası soylenmemıs..14 yasını doldurmusa 14 mu derız 15 mı bole bır kanun yasa yok..soru muallakta..kesınlıkle 14 de dogru +1
    kaynakcılıkta yasanan tehlıke sorusunda gazdan zehırlenme tehlıkesı sıkkı yanlıs cvp,kaynakcının gaz tupuyle ne alakası var..bu soru da tup olacak.. +1

bu 3 sorudan ben emınım...emın olmadıklarıma gelınce.....

-elektrık tesısatı ıle ilgili olarak yerıne getırılmesı gereken iş saglıgı guvenlıgı onlem sorusu...b sıkkı bır onlem degılmıdır sızce?boyle bır mantık var mı?aslında hepsı bır onlem..ben sadece c sıkkı yapdım nedenı de çalışana karsı alınan bır onlem,elektrık tesısatı ıle ılgılı degıl..bu yuzden ısaretledım...ıtırazımı bu yonde edıcem..sorunun sorulması yonunden....
    -yapı alanındakı enerjı dagıtımı tesıslerınde sorusunde dogru sık b demıs ama bence d sıkkı da dogru cvp...calısdıgım tersanenın alt yapısından tedas a aıt elektrık hatları gecıyordu,işveren hıcbırsey yapmadı,tedas yetkılılerı kabloları yer altına aldı,yer altı kablosu baglandı..bu soruya da kesınlıkle ıtıraz edılmelı..
    -işçileri kaldırmada kullanılan ekipman sorusunda d sıkkı dogru cvp demıs ama bence a sıkkı ve d sıkkı aynı anlamı tasıyor...sonucda d sıkkında yazan emnıyet katsayısı daha yuksek guvenlık halatı da a sıkkında bahsedıldıgı gıbı uygun bır ekıpmandır...buna da ıtıraz edılmelı.....

67 dogrum var..umarım 3 dogru da bır sekılde bır yerlerden cıkar..bı daha bole lanet bır sınava gırmek zorunda kalmam..

9. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

68 doğru benimde ..ne biçim insanlar bunlar ya ..böle saçma sapan bir sınav mı yapılır ya ...arkadaşlar itiraz etmeliyiz herkes için sesimizi duyurmassak bu düzen böle devam eder gider..

10. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

burda yapacağımız itiraz hem bu sınav hem de bir dahaki sınav için olacak bunu unutmayın..

11. isgcevre

isgcevre TÜİSAG Üyesi

Bence kesinlikle iptal edilmesi gereken sorulardan biridir bu... Yanlış olan şık sorulmuş ve "etikette insan sağlığı ile ilgili gerekli bütün bilgiler bulunmalıdır" şıkkı yanlıştır diye düşünüyorum. Etikette insan sağlığına ilişkin bütün bilgiler neden bulunsun?
    D şıkkı neden yanlış onu da anlayabilmiş değilim

12. c_kan23

c_kan23 TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı 59. soru işçileri kaldırma veya taşımada kullanılan mevzuata uygun iş ekipmanlarında alınacak güvenlik önlemleri,çalışma yerinin özelliği ve yükseklik farklılıklarından dolayı yeterli olmuyorsa aş hangisi ilave önlem olarak alınacaktır?
    a-Uygun ekipman sağlanacak
    d-Emniyet katsayısı daha yüksek güvenlik halatı ile techiz edilecek ve her çalışma günü konrol edilecektir.

şimdi burada a şıkkında uygun ekipman seçilecek d şıkkını kapsıyor.eğer a şıkkı olmasaydı cevap d olurdu.bence 2 doğru var. hem a hemde d..

13. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Kaynakçılıkta yaşanan tehlike gaz tüplerinin patlamasıdır.Hortum tutuşur içine çeker vb vb.fakat zehirlenme tehlike değildir.çünkü kişi mutlaka ama mutlaka maske giyeceği için istesenizde istemesenizde o maskeyi giyeceği için kişi zehirlenmez.Zehirlenme sadece kapalı ortamlarda gerçekleşir oda ortamdaki oksijen in azalmasından kaynaklanan

14. hüseyinserdarözcan

hüseyinserdarözcan TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar gerçekten örgütlenmeliyiz 67 -68 lerde benim gibi 4-5 arkadaşım daha var onlarla birlikte ne gerekiyorsa yapıcaz , yaptıracam

15. Çağdaş Özçam

kaynak yapan bır kısının gaz tupuyle olan alakasını bana anlatabılırmısın??maske gıyecegı ıcın zehırlenmez demıssın de sen maske takarak onlem alıyorsun...ona bakarsak tuplere alev tutucu takarsın,cesıtlı guvenlık onlemlerı alırsın tupte patlamaz...konuya o sekılde bakma bence...kaynak yapan bır kısının gaz tupuyle ne alakası var bana onu acıkla,ben yanlıs yaptıgımı kabul edecegım..

16. fatihmyilmaz

ikincil görev sorusunu dün akşam nette aramadığım yer kalmadı..bu nasıl bir soru nasıl bir yaklaşım..anlayan var mı arkadaşlar? ben bu soruyada itiraz edicem saçmalığından dolayı..

17. Çağdaş Özçam

kaynak yapan bır kısının gaz tupuyle olan alakasını bana anlatabılırmısın??maske gıyecegı ıcın zehırlenmez demıssın de sen maske takarak onlem alıyorsun...ona bakarsak tuplere alev tutucu takarsın,cesıtlı guvenlık onlemlerı alırsın tupte patlamaz...konuya o sekılde bakma bence...kaynak yapan bır kısının gaz tupuyle ne alakası var bana onu acıkla,ben yanlıs yaptıgımı kabul edecegım..

ayrıca hortum ceker tup patlar dıosun da onlar bozmacının yasayabılecegı tehlıkeler dıye dusunuyorum..kaynakcı şaloma mı kullanıyor da hortumu ıcıne ceksın...

18. Fatih Mert

Fatih Mert TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 65 doğrum var.. b grubu 55. soruya bir yorum yapar mısınız?
    Soru: Hangisi toz oluşumunu arttıran etkenlerden biri değildir? Cevap: Ocakta sulu toz bastırıcıların kullanılmaması
    Kullanılmaması yerine kullanılması yazması lazım değil mi sizce de

19. fatihmyilmaz

arkadaşlar çok basit bir şey soracam...forkliftlerde istersem 1 metre olsun adam taşınabilir mi?

20. kacharf

kacharf TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica