24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

kardeş ben attım bile..içimi döktüm..bakalım ne olacak..

2. scofield

scofield TÜİSAG Üyesi

BEN AŞAĞIDAKİ GİBİ MAİL ATTIM. SİZLERDE BUNU KENDİNİZE GÖRE UYARLAYIP GÖNDEREBİLİRSİNİZ.

Sayın Kasım Özer,

Bir sanayi kuruluşunda 5 yıldır iş güvenliği mühendisi olarak görev yapmaktayım. Bu görevimi daha yetkin olarak yürütebilmek ve çalışma alanımla ilgili sertifikayı almak amacıyla gerekli eğitimlere katılarak 25.12.2010' daki sınva girdim ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikasını almaya hak kazandım. Ama sizinde bildiğiniz üzere danıştay kararıyla sertifikalarımız elimizden alındı. Bunun üzerine 24.12.2011' deki sınava tekrar girdim ve ne yazık ki 67 puanla geçer not alamadım. İptal edilen sorular da benim doğru sorularıma denk gelince açıkçası mağdur oldum. Sizlerde farkındasınızdır ki 24.12.2011' de yapılan sınavdaki sorular tamamen çelişkilerle dolu ve geçmiş dönemde yapılan diğer 2 sınavdan da çok farklıydı.
    Aşağıda sıraladığım nedenlerden dolayı açıkçası mağdur oldum;
    1. Sınavda daha önce hiçbir yerde, hiçbir mevzuatta görmediğim tarzda sorular vardı.
    2. Sınavda bilgiye dayanmayan ve herkese göre yorumu farklı olabilecek çelişkili sorular vardı. İtirazlara rağmen bu sorular iptal edilmedi ve tatmin edici açıklama yapılmadı.
    3. Sınavda birden çok şıkkın doğru olduğu sorular vardı. İtirazlara rağmen bu sorular iptal edilmedi ve tatmin edici açıklama yapılmadı.
    4. Sınavda kesinlikle yanlış olan ve yanlışlığı ilkokul seviyesindeki bir öğrencinin farkedebileceği bir soru vardı. İtirazlara rağmen bu soru iptal edilmedi ve tatmin edici açıklama yapılmadı. Sorunun cevabına göre deprem gibi doğal afetler acil durum planları ile önlenebilirmiş!

Test tekniğine aykırı ve ulusal bir sınava yakışmayan kalitedeki bu sınav sonucunda harcamış olduğum emeklere, maddi- manevi çabalara haksızlık edildiğini düşünmekteyim.

Mağduriyetlerin giderilmesi için sınavın ve sonuçların tekrar gözden geçirilerek, mümkünse çan eğrisi yöntemi uygulanması konusunu bilgilerinize arz ederim.

3. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

klavyen hızlıymış benden önce davrandın yoksa bunları ben yazacaktım :)

4. fatihmyilmaz

ha sen ha ben değişmez:))))

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. riday

riday TÜİSAG Üyesi

bankadan masraf parası istiyorlarsa, havale yapın arkadaslar

6. glr

glr TÜİSAG Üyesi

merhabalar forumu sınavdan sonra takip etmeye başladım. az önce bende sonucuma itiraz dilekçemi gönderdim. sonucu ne olur bilinmez ama sonradan pişman olmak istemedim. umarım herkesin hakkında hayırlısı olur.
    iyi günler

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. fatihmyilmaz

kaan bey siz moderatör gözüyle olaylara bakıyor olabilirsiniz, benim böyle bir lüksüm yok..dediginiz gibi burası bir aile..aile içinde tartışma farklı düşünce elbette olmalıdır olacaktır..geçen gün benim yazımıda silmediniz mi? peki benim tepkim bu arkadaş gibi mi oldu? bu arkadaş 69 ile kalsaydı bu yazdıklarını, savundugu şeyleri gene bu kelimeleri kullanarak yazarmıydı? ben 70 ile geçseydim bunları yazmayacaktım ama mahkemeye gitmeyi düşünenlerde gerek yok, akıllı olun, gidecekseniz de ne olcak tarzında yazı yazmazdım..
    kazananları tebrik ediyorum..ama bizim derdimiz bize yetiyor zaten bi de boyle saçma seylerle ugrastırmasınlar bizi..

8. heretic

heretic TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bir kaç gündür yazılanları takip ediyorum ve tartışma dışında kalmak istesem de artık dayanamadım. Bir çok kişi birbiri ile tartışmaktan başka bir şey yapmıyor, sorduğumuz sorular, kafamıza takılanlar boş tartışmalar içinde kaybolup gidiyor. Olay şu durumda hukuka taşındıysa veya taşınacaksa bu saatten sonra kazananlar ya da kazanamayanlar istedikleri kadar sınavın iptali olması ya da olmaması üzerine yorum yazsınlar. Ne değişecek. Ben 68 ile kaldım bu sınavdan eskaza 70 ile geçseydim yarın öbür gün sınav iptal edilseydi niye iptal edildi, “adaletsizlik bu” diyecek miydim ya da bu benim adaleti kendime göre kırpmam mı olacaktı kime göre adalet kime göre haksızlık olacaktı? Konuşmamız gereken şey bu olmamalı? Sorular hatalı hem de bir çoğu ve bir çoğu iptal edilmedi böyle bir ortamda, sınavı geçenler arasından birileri çıkıp kendilerini bir “başarı kriteri” gibi kabul edip , “bakın biz geçtik demek ki geçiliyormuş bu sınav ” gibisinden bir mantıkla ortada dolaşırsa bu çok yanlış . sınav iptal edilir ya da edilmez önemli olan bundan sonrasında iptal edilmeye gerek kalmayan, tartışmaya mahal bile bırakmayacak , sorunsuz ve başarılı sınavlar yapılması için adımlar atılması. Sesimizi çıkartmadığımız sürece , bundan sonraki sınavlarda bu şekilde devam eder ve yine insanlar mağdur olur . sadece şu sınav için 65-69 puan arasında sıkışıp kalmış o kadar insan varken ve böyle saçma sapan sorular yüzünden mağdur olmuşken, aynı mağduriyetin içindeyken eksik işleyen sistemi savunmak , eksik işleyen sistemin yanında yer almak yanlıştır.

Sinan, leventsert, esat1903 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  9. heretic

heretic TÜİSAG Üyesi

Kaan Bey aynı fikirleri ve duyguları paylaştığımız için ben de sevindim. Ortadaki bu eksik sistemi düzeltmek için daha çok arkadaşın bütün olarak hareket edeceğine eminim yeterki birlik beraberlik içinde olalım gereksiz tartışmalar yerine neler yapılabileceği üzerine duralım. Zaten pek bir vaktimiz de yok , bu değerli zamanı tartışmalar için harcamak çok büyük israf olacaktır. Yaptığımız girişimlerin ne kadar faydalı olup olmayacağını bilemem, hukuk bilgim de çok değil ama adalete inanıyorum ufak bir yanlışlık da varsa düzeleceğini biliyorum. Bu düzelme bizi bu sınav için kurtarır mı kurtarmaz mı onu hiç bilemiyorum ama ilerideki sınavlar için çok faydalı olacaktır. ortada bunun için çabalayan insanların moralini bozmak çok yanlış, haklarını böylesine inançla arayan arkadaşlara hem destek veriyor hem de çabaları için teşekkür ediyorum.

ycet bu yazıya teşekkür etti.
  10. burki_1907

burki_1907 TÜİSAG Üyesi

arkadaslar biraz önce bankaya gittim itiraz dekontu için..bana 10 tl ödeyeceğimi ve bankanında 30 tl kestiğini söylediler..bnde yatırmadım haliyle iyice öğrenmek için..acaba doğru mudur??yardımcı olursanız sevnirim..

11. ycet

ycet TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 2724 nolu konuda arkadaşımız, Scofield'in (emeğine sağlık) yazmış olduğu metni kendi yorumuma göre değiştirdim. Aşağıda bu metni hem İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sayın Kasım ÖZER'e (kozer@csgb.gov.tr), ayrıca Bimer'e (Başbakanlık İletişim Merkezi:http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgApplication.aspx) göndereceğim.
    Ayrıca bu konu başlığındaki kısır tartışmaları bir kenara bırakıp, herkesi bu harekete davet ediyorum.

Birlikten kuvvet, dayanışmadan sonuç doğar.

Herkese selam ve saygılar

Sayın Kasım Özer,
    24.12.2011'de yapılan sınavdaki sorular genel olarak çelişkilerle dolu ve geçmiş dönemde yapılan sınavlardan farklı metodla hazırlandığı çok net bir şekilde görülmüştür. Amacı çalışma hayatına İSG Uzmanı kazandırmak olan bu sınav, ruhundan uzaklaşarak insanların hem maddi, hem de zamanlarını çalan bir organizasyon olarak karşımıza çıkmıştır. Görülen o ki eğitim kurumları da bu konuya kayıtsız kalarak, sınav hakkını dolduran adayların tekrar eğitim ihtiyacından dolayı iştahlarının kabardığını görmekteyiz. Zira bu kurumların yeni yeni şubeleri açarak hizmet ağını genişletmeleri bu savı tasdikler niteliktedir.

Düşününki düzenli olarak eğitime katılmış ve daha önceki sınav sorularını göz önünde bulundurarak (eğitim kurumları da kursiyerlere önceki sınav sorularının sınav mantığı açısından önemli olduğunu vurgulamış ve kursiyerleri bu şekilde yönlendirmiştir) sınava hazırlanan bir aday, bu sınavda hiç beklemedik sorularla karşılaşıp başarısız olması, o adayın gerçekten iyi hazırlanamadığını mı, ya da zeka seviyesinin yetersiz olduğunu mu gösterir. Yoksa sınav metodolojisinin adayları ters köşeye yatırması mıdır asıl neden?

Belki bu sorunun oluşumunda hepsinin biraz katkısı vardır, ancak resmi otorite olarak adayların kişisel nedenlerine yapabilecek herhangi bir şeyiniz olmasa da sınavın hazırlanışındaki başarısızlığı öylece görmezden gelmek hiçbir hakkaniyete sığmaz diye düşünüyorum. Kaldıki sınav başarı için % 28’lik bir oran duyumu adaylar arasında paylaşılmaktadır. Bu konuda resmi bir açıklama kurumunuza olan güveni mutlak artıracaktır.

Sınavın hazırlanışındaki başarısızlıkla ilgili adaylar arasında paylaşılan ortak konular;
    1. Daha önceki sınavlarda veya hiçbir mevzuatta olmayan sorular bulunmaktadır.
    2. Sınavda bilgiye dayanmayan ve herkese göre yorumu farklı olabilecek çelişkili sorular bulunmaktadır.
    3. Eğitim kurumlarınca da yapılan itirazlara rağmen bir kısmı iptal edilmiş, diğer sorular iptal edilmemiş ve tatmin edici herhangi bir açıklama yapılmamıştır.
    4. Sınavda birden çok şıkkın doğru olduğu sorular bulunmaktadır.
    5. Yangın, sel, deprem, patlama vb. felaketlerin oluşum olasılığını hiçbir acil durum planının önleyemeyeceği sorusu, neden iptal edilen soruların arasında değildir.
    6. sınav sorularına yapılan eğitim kurumlarınca itirazların (kimisinde 12, kimisinde 19) kabul edilmediğinin sebepleri neden paylaşılmamaktadır.

Test tekniğine aykırı ve ulusal bir sınava yakışmayan kalitedeki bu sınav sonucunda harcanan emeklere, zamana ve maddi harcamalara haksızlık edildiğini düşünmekteyim.

Mağduriyetlerin giderilmesi için sınavın ve sonuçların tekrar gözden geçirilerek, yeniden değerlendirilmesi (çan eğrisi, yada hiçbir şekilde dönüşü yok ise ilave bir sınav hakkı verilmesi vb.) hususlarında bilgilerinizi arz ederim

Levkav ve heretic bu yazıya teşekkür etti.
  12. heretic

heretic TÜİSAG Üyesi

banka görevlisine MEB in düzenlemiş olduğu sınav için itiraz derseniz . Banka görevlisi ekranındaki menüden erişecektir oraya .. Zaten bir tane menü çıkıyor MEB için ve orada havale ücreti kesilmiyor. Verdikleri dekont üzerine "MEB sınav itiraz ücreti" yazıyor. Biraz acele tut elini arkadaşım vakit geçmek üzere...

burki_1907 ve ycet bu yazıya teşekkür etti.
  13. burki_1907

burki_1907 TÜİSAG Üyesi

zaten meb'in sınavı falan dediler..ama 30 tl kesicez dediler..neyse ben bir daha gideyim..bütün günüm gitti..

14. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba.
    Sabah kimseye selam bile vermeden ağız dalaşına girdim.
    Herkesten özür diliyorum.
    burki_1907, üstadım, benden de sınav ücreti için havale parası almışlardı. Bakanlığın sayfasında "havale ücreti alınmayacaktır" gibi bir yazı olmasına rağmen aldılar. Banka gişesindeki görevli bunun otomatik olarak ekranda gözüktüğünü kendi insiyatfine bağlı olmadığını söyledi. Ben de işten tekrar izin alamayacağım için parayı havale ücretiyle birlikte yatırdım. Ama bildiğim kadarıyla havale ücreti ödemeden de sınav ücretini yatıran arkadaşlar var.

burki_1907 ve ycet bu yazıya teşekkür etti.
  15. heretic

heretic TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar havale ücreti vermiyorsunuz verdiyseniz de sağlık olsun umarım neticesi güzel olur verdiğiniz paranın helali hoş olur.. Arkadaşlar bankacıların kullandığı menüden giriliyor aslında oraya ziraat bankasına gidin özellikle merkezi olan bir şubeye ve derdinizi anlatın. İlk başta benden de istediler havale ücreti sonra ben biraz direttim, gişe görevlisi yanına şef personeli çağırınca, şef personelin işi bilen biri olmasından dolayı olacakki, gişe görevlisine MEB sınavları bölümünden yapmaya çalış demesi üzerine 10 tl ödeyip çıktım..

16. Ermanisg

Ermanisg TÜİSAG Üyesi

Evet bendende 30 tl havale parası ıstediler ancak meb doner sermaye ısletmesıyle gorustum merkezi sistem odemelerı vs nın altından odeme yapacaksınız hıc bır sekılde 30 tl vermeyın dedı bankaya gıttım gorevlıye soyledım tekrar sısteme gırdı havale masrafı vermeden 10 tl sınav ıtıraz ucretını odedım..

heretic bu yazıya teşekkür etti.
  17. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

takma kafana :) herkes gergin zaten.
    ama bu sınav sayensinde çok ilginç bilgiler sahibi de olduk , olaya güzel yanından da bakmak lazım :)

18. keremo84

keremo84 TÜİSAG Üyesi

Ustalar kolay gelsin ben banada 30 tl havale parası dediler bende bankamatikden kartsız işlemden yaptım TC nomu yazdım hesaba 10 tl gönderdim şimdi benim itiraz yanmış mı oldu atm den çıkan fişide koydum gönderdim.

19. heretic

heretic TÜİSAG Üyesi

sınav sonuc itiraz belgeleri için Dekont ile birlikte dilekçe diyor. atm den aldığın belge dekont değil de daha çok atm bilgi fişi diye geçiyor. Gerçi buna benzer bir durum başka bir sınav işlemi için benim de başıma gelmişti biraz uğraşmıştım falan ama, sonuçta TC no ile para yatırma işlemi yaptıysan hesap kayıtlarında yatırdığın para her halikarda çıkıyor, hallediliyor. Yani devlet işleri gerçi bunlar prosedürler , bürokrasiler falan sanmıyorum bir sıkıntı yaşayacağını ama yine de dekont ile yapsaymışsın daha iyi olurmuş.

20. keremo84

keremo84 TÜİSAG Üyesi

Abi 10 tl nin yanında 30 tl çok geldi bankadaki memur atm den yatirabilirsin deyince bende onun dediği gibi yaptım neyse giden gitti beklemenden başka care yok

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica