24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. dj_shark

dj_shark TÜİSAG Üyesi

ammaa eleman bir nebze olsun haklı... Bu birlik beraberlik umarım hep sürer ama zannetmem işi biten sıyrılır gider... Bugün benzine zam geliyo, vanda insanlar deprem yüzünden çadırlarda soğuktan titriyo, millet borç batağında hergün bir cinnet hergün bir katliam hangimizin sesi çıkıyo ? Anca işimiz olursa tutuşursak böyle çırpınıyoruz... Keşke ben yandım başkaları yanmasın diyebilsek ne güzel olurdu...

2. ycet

ycet TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, 2737 kodlu yazıya gösterilen ilgi ve verilen cevaplara teşekkür ederim. :(

3. burki_1907

burki_1907 TÜİSAG Üyesi

öncelikle yardım bilgi veren arkadaslara çok tesekkür ederim..fakat yarın sabah'a kaldı bnm iş..1,5 saat sıra bekledik yine yatıramadım..inş geç olmaz..

4. replican

replican TÜİSAG Üyesi

ycet emeğine sağlık senin yazının aynısını maille gönderdim inşallah mağdur olan arkadaşların emeği boşa gitmez

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. replican

replican TÜİSAG Üyesi

itiraz için örnek dilekçe;

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLENDİRME DAİRE BAŞKANLIĞI

24.12.2011 tarihinde iş güvenliği uzmanlığı sınavına katıldım.20.01.2012 tarihinde açıklanan sınav sonuçları neticesinde 66 puan aldığım belirtilmiştir.Oysaki kendi yaptığım soru cevabı araştırmasında 72 puan almam gerektiği kanatına vardım.
    İncelenen cevap kağıdımda sehven bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum.24.12.2011
    tarihinde yapılan iş güvenliği uzmanlığı sınavındaki şahsıma ait cevap kağıdının yeniden
    gözden geçirilmesine ve cevabın tekrar tarafıma bildirilmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını saygılarımla arz ve talep ederim.

adres ad soyad
    tarih
    imza

6. Ermanisg

Ermanisg TÜİSAG Üyesi

kardeş keşke TC kımlık no yu yazsaydın............

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. BilgehanMehmet

BilgehanMehmet TÜİSAG Üyesi

sınav sonucuna itirazı nereye yapabiliriz, bilgisi olan var mı link fln var mı arkadaşlar, 25 Ocak son gün diye biliyorum, acil cevap yazabilir misiniz... bende 69 da kaldım, beklediğimiz sorular iptal edilmedi... Bir çok hata var...

8. TuncayTanriverdi

TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

9. adanascuba

adanascuba TÜİSAG Üyesi

Yapılacka işlemler

Değerli Katılımcı,

sınav sonuçları 20.01.2012 (Cuma günü) açıklanmıştır.
    Açıklanan sonuçlar kimi için sevindirici iken kimi için üzücü olmuştur.
    Kazananları canı gönülden tebrik ederken kaybedenler içinde aynı şekilde üzüldük.

Kazananlar belgelerini nasıl alabileceklerini sorarken , kaybedenler çözüm arayışı içindedir.
    Herkes için başarıda başarısızlıkta üstümüze düşeni yapmak yükümlülüğümüzdür. (Kurumsal olanlar yasal çerçevede olmayanlar ise etik kurallarında kalmak şartı ile)

Kazananlar için bakanlığa eğitim kurumu olarak belgeler tarafımızca gönderilecek ve tarafımıza teslim edilecektir. Kişisel birşey yapılmasına gerek yoktur. ( Eğitim Kurumlarına Bilgilendirme yapılarak belgelerin alınma süreci için bir yol haritası verilmiştir.) Sadece Yargı tarafından alınan karar gereği düzenlenecek belge ile ilgili harç bedeli konusunda yürütme durdurulmuştur. Bu kararın gereği ile ilgili olarak bildirilecek esaslar çerçevesinde Harç Konusu için resmi süreçle ilgili cevap beklenecektir.

Kaybedenler içinse yapılacaklar aşağıdaki adımlardan oluşabilir.

1.Adım : Sınavda çıkan soruların cevap anahtarlarına itiraz edilmiştir.
    (ü Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isgmm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren (27.12.2011) en geç 3 (üç) iş günü içerisinde (29.12.2011 saat 17:00’ye kadar), İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.)
    İtiraz dilekçeleri sonucu 7 soru iptal 2 soruda şık değiştirilmiştir. İtiraz edenlere sonucun yazılı gelmesi gerekir.

BU AŞAMADA SONUÇ TATMİN EDİCİ DEĞİL İSE YAPILACAK ŞEY BİLGİ EDİNME HAKKINI KULLANMAK (Ekte Yasal Dayanak Mevcuttur.)
    YORUM VE DÜŞÜNCELERİNİZİ YASAL ÇERÇEVEYE ALMANIN YOLU BU ARKADAŞLAR. (Bunun dışında yazdıklarınızı sanal ortamda serbestçe paylaşılabilir.)

YAPILACAK OLAN İSE DİLEKÇE DOLDURMAK EKTE ÖRNEĞİNİ MEVCUT OLUP YAPILACAKLARI AYRICA AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞTİR. (3.adıma bakınız.)

2.Adım : Adayın sınav sonucu ile ilgili tatmin edici bir puan almadığını düşünmesi durumunda ise ,
    (ü Adayların sınav uygulamasına ve sonuçlara (20 Ocak 2012 tarihinden itibaren) dair itiraz başvuruları; Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün T.C Ziraat Bankası Beşevler/ANKARA Şubesindeki 5495218-5001 no’lu hesabına 10 TL (KDV dahil) “sınav sonuçlarına itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile (20 Ocak 2012 tarihinde başlayıp 25 Ocak 2012 saat 17:00’ye kadar) kabul edilecektir. Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Yetkilendirme Daire Başkanlığı İnönü Bulvarın No:42 Emek-ANKARA’dır. İtiraz başvuruları topluca, İSGGM tarafından alınıp MEB’e iletilecek ve kesin sonuçlar MEB tarafından adaylara yazılı olarak bildirilecektir.

BU AŞAMADA KAĞIDINIZ YENİDEN OKUNACAK (Optik hata ve atlama ihtimaline karşın.) VE ADAYA YAZILI BİLDİRİLECEKTİR.

YAPILACAKLAR
    a. Dilekçe doldurulacak ( EK.1)
    b.Harç bedeli olan 10TL ilgili hesaba açıklamalı yatırılacak.
    c.Dekont eklenip 25 Ocak 2012 tarihine kadar ANKARA ya Bakanlığa kişinin KENDİSİ teslim edecektir.

3.Adım : Sınavda çıkan soruların cevapları itirazlara rağmen tatmin edici değilse (Yok bu olmalı , yok bu soru kökü yanlış , yok bu vs....için)

BU AŞAMADA 1.ADIMDA ANLATTIĞIMIZ BİLGİ EDİNME HAKKINI KULLANARAK SORULARIN ÇÖZÜMLERİNİN AÇIKLAMALI YASAL DAYANAKLARINI İSTEMEK GEREKECEKTİR.

YAPILACAKLAR
    a.Dilekçe doldurulacak. (EK 2)
    b.E.mail yada posta / kargo ile Milli Eğitim Bakanlığına ulaştırılıp gereği istenecek.
    c.15 ile 30 gün içerisinde cevap verilmek zorunda.

Hem MEB (http://www.meb.gov.tr/), HEMDE EĞİTEK ( http://yetgm.meb.gov.tr/ )sayfalarında iletişim ve bilgi edinme sayfaları mevcut.
    Yazılı gönderimler için teslim edilen kurumudan alınacak evrak kayıt alınması esas ÖNEMLİDİR.

4.Adım : Ulaştığınız cevaplar hala tatmin edici değilse yargıya gitmek.

BU AŞAMADA TOPLU DAVALARA (Dava sürecinin takibi ve masraflarını paylaşmak anlamında.) dahil olunabilir.

5.Adım : Bu adımlar devam ederken ihtimallerden sonuncusu sınava yeniden hazırlanmayı da UNUTMAYALIM.

BU ADIM İÇİN SINAVA İLK KEZ GİRİP BAŞARISIZ OLANLARA YÖNELİK VE İKİ DEFA GİRİP BAŞARISIZ OLANLARA YÖNELİK UYGULAMA OLACAKTIR.

a. İLK KEZ BAŞARISIZ OLANLAR İÇİN 13 MAYIS 2012 YAPILACAK SINAVA GİRECEK YENİ ADAYLARIN EĞİTİMLERİ BİTTİKTEN SONRA DEVAMI ZORUNLU OLAN SÜRESİ VE EĞİTİCİLERİ İLAN EDİLECEK HAZIRLIK ETÜDLERİ YAPILACAKTIR. ( Detayları ayrıca ilan edilecektir. )

b.İKİ KEZ SINAVA GİRENLER İÇİN YÖNETMELİK HÜKÜMLERİ KESİN OLUP 220 SAATLİK YENİDEN PROGRAMA KAYIT YAPTIRMALARI GEREKLİDİR. (Bu açılım içinde detay ayrıca ilan edilecektir.)

Sonuç olarak hedefimiz ve hedefiniz bu sınavı geçmek ise beraberiz.

Ekli Dosyalar:

Huseyin_Turkoglu, ilkay şahin, Levkav ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

teşekkürler adanascuba.

11. zen1988

zen1988 TÜİSAG Üyesi

bilgilendirme için teşekkürler.
    takıldığım nokta optik okuyucunun yanlış okuma ihtimali elbetteki var.
    ama bu güne kadar bu sınav için duyumunuz varmı dilekçe verip sonucu değişen hakkında???
    bn mesela cevap kağıdımı fotokopisini vs tararmış halini görmek istiyorum.
    ama türkiyedeki sınavlarda böyle birşey mümkün değil sanırsam.
    ne sınav sonrasında işaretlediklerimizin kayfını alabiliyoruz bir kağıda yazıp ya da cevap kağıdımızı görebiliyoruz.halbuki görsek böyle itirazlara gerek kalmıcak.
    biri bana açıklayabilrimi cevap kağıdımızı görmemizin ya da görmememizin sakıncalarını?

12. monster58

monster58 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ankarada olanlar,veya gelebilecekler.önerim kasım beyle bir randevu almaya çalışalım.görüşmeye gidelim.maduriyetimizi konuşmaya gidelim.zorlayalim konusmayi olmazmi?

13. Huseyin_Turkoglu

Huseyin_Turkoglu TÜİSAG Üyesi

Ancak bu yapacağın itiraz sadece kağıdının tekrar okunmasına yarayacaktır.
    Bilginize.

14. öfs54

öfs54 TÜİSAG Üyesi

ÖSYM cevap kağıtlarını yayınlıyor son birkaç sınavdır.Meb'te böyle bir uygulama yapabilir demek ki ama anlaşılan işlerine gelmiyor.

15. sinan anttest

sinan anttest TÜİSAG Üyesi

soru alımı kapalıymış ama yaklayan olursa yayınlasın tekrar değerlendirme istiyelim dava sürecinden bahsedelim

16. Mehmet Haluk

Mehmet Haluk TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, 24 Aralık 2012 tarihli İSG Uzmanlık sınavının değerlendirilmesine ilişkin bakanlıktan bir yetkiliden aldığım bilgi üzerine sınav değerlendirme şeklinin çan eğrisi metoduna %90 ihtimalle dönüşeceğini bunun için gelen taleplerin değerlendirildiği ve sürekli yapılan toplantılarla hummalı bir çalışma olduğu yönünde... Bizlerde İSGGM Sayın Kasım ÖZER'e haksızlık karşısında yaşadığımız mağduriyeti bir mail olarak bildirip bu amaç için bir hareket tertiplemiş olalım..

17. Mehmet Haluk

Mehmet Haluk TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sınavı geçme oranı %20lerde.. Ben 70 ile geçtim ama arkadaşlarım arasında tecrübe ve bilgisine güvendiklerimden kalanlar var. Hadi Sn Kasım ÖZER'e meramımızı anlatalım. Lütfen sizde kozer@csgb.gov.tr adresine mühendis kimliğinize yakışır üslubla mail atın. çan eğrisi için düşünülen yöntem artık kabul edilsin... Mantıksız bir sınav yüzünden kimse mağdur olmasın. Hayat higometreyi iptal etmek kadar basit değil malesef.. Saygılarımla;

18. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Bu bilgilere nereden ulaşıyorsunuz?mailin orjinalini yayınlarmısınız.Devamlı böyle duyumlar şunlar bunlar oluyor.bu neye ya.klavyesi olan yazıyor.Dava açacak arkadaşların gücünümü bölmek bu? Azönce duyum aldım puan hesaplaması 65 olacakmış az önce mail geldi şöyle olacakmış böyle olacakmış.Milletin maskotu olduk ya.canı sıkılan üyelik açıyor gelip şöyle olacak yok ben dava açtım.
    bir arkadaş vardı.önce sınav sorularını tartışıyorduk.sonra itiraz ettik sorulara.Sonra kaç soru iptak olacak diye açıklama yapmadılar.başladı tel numarası yayınlamaya.başladı 10 günde açıklamadılar.yasal olarak ne yapabiliriz.herkesin telefonunu yayınladı.açıklandı.bu sefer hesaplamaya daldı.bu sefer meb in tel i ni yayınlamaya başladı.meb açıkladı geçmiş.Şimdi soruların doğru olduğunu söylüyor.dava açılmasının anlamsız olacağını belirtiyor.senin geçmişin neydide geleceğin ne olsun.
    Sınavı geçen arkadaşlardan bu sınava itiraz edeceklere destek olmasını, bilgi ve tecrübelerini paylaşmasını istiyorum.itiraz edecek arkadaşlarında lütfen safsatalara inanmamasını yasal hakkını kullanmasını, ilgili yerlere tepkisini kendi düşüncesiyle göstermesini isterim.

19. TuncayTanriverdi

TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar biraz önce meftun beyle görüştüm
    1. çan eğrisi falan olmayacak böyle bir beklenti içerisine kimse girmesin dedi.
    2. itiraz sonuçlarının gerekçeli kararı diye bir şey yok sadece internet sitesinde yayınlanan şu sorular iptal edildi diye bir cevap gelecekmiş
    3. mahkemeye vereceğiz dedim dediki hocalar bütün soruları tek tek inceledi 93 soruya itiraz vardı iptal edilmeyecek soruları bile iptal ettik dedi. bende kendisine ACİL DURUM PLANI ile ilgili soruyu neden iptal etmediniz bütün hocalarınızı toplayın eğer bu soru doğruysa bakanlığın penceresinden kendimi atarım dedim onun üzerine soru numarasını aldı ve ilgili hocaya soracağım ve soru ile ilgili geri dönüş yaptıracağım dedi ve geri dönüş yapıldı ve acil durum planı ile ilgili İsmail çelik adında Yüksek Kimya Mühendisi ve 7 yıldır İş Sağlığı Güvenliği uzamanlığı yapan birisi ile görüştüm bana cevabın doğru olduğu anlatmaya çalıştı ve bende kendisine hangi acil durum planı depremi seli yangını önlemek amacıyla hazırlanır bunu izah edin dedim ve kendisine BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK (RG 19.12.2007/26735) belirtilmiş
    Acil Durum Planları: Acil durum gerektiren olaylarda yapılacak, müdahale, koruma, arama-kurtarma ve ilkyardım konularının nasıl ve kimler tarafından yapılacağını gösteren ve acil durum öncesinde hazırlanması gereken planlardır.
    şeklindeki tanımı söyledim kem küm vs vs demekten başka bir şey diyemedi. buyrun mahkemeye verin dedi.
    aynı şekilde OHSAS 18001 sorusununda yanlış olduğunu anlattım soruları inceledik doğru dedi. bende yanlış olduğunu anlattım vs
    SONUÇ OLARAK arkadaşlar meftun bey mahkemeye verin ve soruları hazırlayan hocalar savunacak eğer iptal edilirse bizim için daha iyi bir kaç kişi daha geçer dedi. ben bu saatten sonra mahkemeye vermez isem kendimle çelişeceğim artık bilginize

ycet ve kaansaka bu yazıya teşekkür etti.
  20. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Bu bilgiyi nereden aldınız?kaynağınız ne?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica