24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. TuncayTanriverdi

TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

serkan bey yok öyle bir şey aşağıdaki açıklamayı dikkaetlice okuyun

Arkadaşlar biraz önce meftun beyle görüştüm
    1. çan eğrisi falan olmayacak böyle bir beklenti içerisine kimse girmesin dedi.
    2. itiraz sonuçlarının gerekçeli kararı diye bir şey yok sadece internet sitesinde yayınlanan şu sorular iptal edildi diye bir cevap gelecekmiş
    3. mahkemeye vereceğiz dedim dediki hocalar bütün soruları tek tek inceledi 93 soruya itiraz vardı iptal edilmeyecek soruları bile iptal ettik dedi. bende kendisine ACİL DURUM PLANI ile ilgili soruyu neden iptal etmediniz bütün hocalarınızı toplayın eğer bu soru doğruysa bakanlığın penceresinden kendimi atarım dedim onun üzerine soru numarasını aldı ve ilgili hocaya soracağım ve soru ile ilgili geri dönüş yaptıracağım dedi ve geri dönüş yapıldı ve acil durum planı ile ilgili İsmail çelik adında Yüksek Kimya Mühendisi ve 7 yıldır İş Sağlığı Güvenliği uzamanlığı yapan birisi ile görüştüm bana cevabın doğru olduğu anlatmaya çalıştı ve bende kendisine hangi acil durum planı depremi seli yangını önlemek amacıyla hazırlanır bunu izah edin dedim ve kendisine BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK (RG 19.12.2007/26735) belirtilmiş
    Acil Durum Planları: Acil durum gerektiren olaylarda yapılacak, müdahale, koruma, arama-kurtarma ve ilkyardım konularının nasıl ve kimler tarafından yapılacağını gösteren ve acil durum öncesinde hazırlanması gereken planlardır.
    şeklindeki tanımı söyledim kem küm vs vs demekten başka bir şey diyemedi. buyrun mahkemeye verin dedi.
    aynı şekilde OHSAS 18001 sorusununda yanlış olduğunu anlattım soruları inceledik doğru dedi. bende yanlış olduğunu anlattım vs
    SONUÇ OLARAK arkadaşlar meftun bey mahkemeye verin ve soruları hazırlayan hocalar savunacak eğer iptal edilirse bizim için daha iyi bir kaç kişi daha geçer dedi. ben bu saatten sonra mahkemeye vermez isem kendimle çelişeceğim artık bilginize

2. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Tuncay bey.kaynak sunsun ama.sizin görüştüğünüz kişiyle bir çok kişi sınavdan sonra görüştü.her zaman faklı bir şeyle söylüyorlardı.Aslında sormak lazım.soruları hoca hazırlıyorda siz orada yalı kazığımısınız diye.hiçmi sormuyorsun kardeşim bu soru neden böyle aç bana göster kitaptan bunları diye.Yani Tuncay kardeşim onların demesi onun bunun demesi değil.siz gerekeni yapın.bildiğiniz yapın inandığınızı savunun

3. Mehmet Haluk

Mehmet Haluk TÜİSAG Üyesi

Serkan Caner Bey,
    Öncelikle kaynağı belirtmem size pekte yarar sağlamayacaktır. Zaten %90 yerine 100 deseydim rahatlıkla kaynağımıda söylerdim. Kabul edelim ki safsata bir haber veriyorum. Bu da sonuçta İSGGM Sn Kasım ÖZER'e atılan maillerde artı eksi bir sonuca götürmez. Burada önemli olan umalım bu bilgi doğru olsun. Dahada önemlisi Kasım Bey'e arz ettiğimiz maiiler.. Ben sınavı geçtim. Amacım tanıdığım ve tanımadığım arkadaşlarıma destek vermek. Ayrıca geçen cumadan beri birçok sitede bu durumu ben ve arkadaşlarım paylaştık. Öyle umuyorum ki yüzlerce mail yazıldı ve yazılmaya da devam ediyor. Buna kamu oyu tepkisi deniyor. Siz istediğiniz gibi itirazda edebilir yargı yolunu da tercih edebilirsiniz. Haricinde bir çalışma bu. Saygılarımla;

4. kalsit

kalsit TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar amacım umut kırmak değil ama sizcede çan eğrisi uygulanacak olsaydı sınav sonuçları açıklanmadan evvel uygulanmazmıydı? Bakarlardı başarı oranı düşük, hop bir program değişikliği 5 dakikada çan eğrisine göre verirlerdi sonuçları. Bence izlenecek yol açık; öncelikle daha yüksek puan bekleyip düşük puan alan arkadaşlar kağıtlarının tekrar değerlendirilmesini istesinler, müspet bir sonuç çıkmadığı takdirde iptal edilmesini istediğiniz soruları mahkemeye taşısınlar.
    Bazı arkadaşlar demişki soru mahkeme tarafından iptal edilirse sadece dava açanı bağlar diye; öyle birşey olmaz, olamaz. Yanlışlığı mahkeme tarafından kanıtlanmış bir soru, herkes için iptal demektir. Eğer öyle bir sonuca ulaşılırsa bundan herkes faydalanır diye düşünüyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Bende itiraz ettim dilekçe gönderdim daha da gönderiyorum.ben size kaynağınızı gösterin dedim.nereden edindiniz dedim.hansi siteden hangi yerden.dün diğer arkadaşada mail gelmiş.yüzde 90 nın nasıl bir rakam olduğunu biliyor musunuz?

6. Mehmet Haluk

Mehmet Haluk TÜİSAG Üyesi

Kalsit,

sınav prosedürü gereği 70 baraj puanını belirlemiş olmaları çan eğrisi sistemine geçişlerini zorlaştıran en büyük unsur. Ne varki Serkan Beyin haklı olarak belirtmemi istediği yetkili böyle bir çalışmanın varlığından hatta bu konu üzerine çalışma yapıldığından bahsetti. Kendi yorumu %90 ihtimal kabul edilir demesi.. Altını çizerek özellikle belirtiyorum BAHSETTİĞİM MEVZUU tamamıyla safsata kabul edin... Ama biliyorum ki kamu oyu tepkisi her zaman sistemleri değiştirmiş, en zayıf ihtimalle disipline etmiştir. Karşımızda büyük bir gayretle tuzaklanmış bu sıradışı sınava dair veri yoktur. Sadece yargıya gitmek kişilerin insiyatifinde olup prosedürü icra etmek demektir. Bakın henüz itiraz soruları için geribildirim olmadı. Oysa 10 gün içinde başvuran kişilere geri dönüş yapılacaktı. Buda prosedür değil miydi. İsteyen istediği gibi tepki göstersin bu duruma. Arkadaşlar umarım herkes geçer. Derdimiz arkadaşlarımızında geçmesi... Spekülasyon yada kafa karıştırma taraftarı değiliz.. Saygılarımla;

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. vgunaslan

vgunaslan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar göndermiş olduğum maili paylaşmak istiyorum sizinle

Sayın Kasım ÖZER,
    Kurumun açmış olduğu İş Güvenliği Uzmanlığı C sınıfı sertifika sınavında 68 puanla barajın altında kalan uzman adaylarından biriyim. Daha önceki yıllarda yapılmış olan C sınıfı Uzmanlık sınavı sorularına bakıldığında, 24 Aralık 2011 tarihli sınavın katagori olarak C sınıfında yer alması olanaksız görünmektedir. B - A arasında bir noktada mı bunu kestirebilmek mümkün değildir. Başarı oranı % 70 istenen bir sınav için kabul görmüş hata oranı % 10 civarındadır. Biz adaylardan istenen başarıya oranladığınızda sınav komitesinin uzman belirliyici olmadığı aşikardır. Bu durumu gözarda etmek kurumunuzun itibarını zedeyecek bir davranış olacağı kanısındayım. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığa bağlı olan sınav komisyonunun hazırlamış olduğunu sorulara itirazların bu denli yoğun olmasına karşın vermiş olduğu kararlar uzman adaylarını tatmin etmemektedir. Hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal başvurusu yapılan sorular bizce değerlendirilmiş ve iptal edilmemesi yönünde karar alınmıştır. Başarı oranının düşük olduğunu tahmin ettiğimiz bu sınavın, Türkiye Cumhuriyeti'nin ihtiyacı olan Iş güvenlik uzmanı sayısını tölere edebileceğini düşünmemekteyim. Bu beyan kurumunuzca görevlendirilmiş denetim personellerince söylemiş ve bilinen bir gerçektir. Bu manada sınavda sorulan sorulara yönelik yapılan itirazların büyük bir titizlikle tekrar incelenmesi, gerekçeler göstererek iptal veya iptal edilmeyişinin tarafımıza beyanı ve mümkünse çan eğrisi uygulaması seçilerek bu mağduriyetin giderilmesini temenni etmekteyim.
    Mağdur olduğumun düşüncesiyle konuyu hukukçularla paylaştığımızda yürütmeyi durdurma yönünde bir karar aldırılabileceği beyan edildi. Fakat bir vatandaş olarak Devletimizi dava etmemek, EGİTEK'in neden olduğu mağduriyetin kurumunuza yüklenmemesi, sınavda başarılı olan uzman adaylarının haklarının zayi olmaması adına şimdilik bu şekilde bir davranış Içerisine girmeyi düşünmüyorum. İnanıyorum ki kurumunuz bu mağduriyetin farkında ve hakların teslim edilmesi yönünde müsbet adımlar atıcaktır.
    Kurumunuzdan iyi haberler bekler saygılarımı sunarım.

TNCGNR bu yazıya teşekkür etti.
  8. glr

glr TÜİSAG Üyesi

merhabalar.birşey sormak istiyorum.. dün sınav sonucuna itiraz dilekçemi gönderdim ankaraya. kargoyu ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İSG DÖNER SER.İŞL. Abdullah Çevirici adlı kişi teslim almış.
    itiraz başvurumda bir sorun çıkmaz değil mi? elden götürülmesi gerektiğini yazanlar olmuş. yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    şimdiden teşekkürler

9. TuncayTanriverdi

Arkadaşlar kasım beye mail atmak pek işe yaramayacak yinede atın çünkü herkes kendini kurtarmaya çalışıyor adamlar deli gibi yanlış soruları savunuyor bize çan eğrisi yaparsak geçen yıl ki sınavlarda kalanlar ne yapacak diyor bana meftun bey bende ona geçen sınavda sorduğunuz bir soruyu iptal ettiniz o soru yüzünden geçen sınav kalanlar ne yapacak dedim hiç bir şey söyleyemedi. burdan geçen sınavda kalanlarada bir çağrım var zaten adamlar sorunun yanlış olduğunuz kabul etti eğer 69 ile kaldı iseniz gidin mahkemeye hakkınızı arayın

10. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

tuncay bey sizin açtığınız / açacağınız dava sonucunda diyelim ki 3 soru daha iptal oldu..ve siz geçtiniz..peki bu mahkeme kararı sadece sizi mi bağlayacak yoksa genel mi olacak? avukatınız bu konuya açıklık getirdi mi?

11. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar umut fakirin ekmeğidir ancak çan eğrisi yapılacağını sanmıyorum, iş teftif müfettişleri bile soruların yanlış olduğunu iptal edilmesi gerektiğini belirtip ankaraya gülerken, bakanlık yanlışında diretiyor. tuncay bey gayet açık ve net ifade etmiş zaten durumu.
    çan hayali kurmayalım. eminim bakanlıkta zor durumda şuan ama buna rağmen çan yapamazlar yapmazlar mantıklı değil. çevre sınavında çan; sonuçlar açıklanmadan yapıldı, sonradan değil, ayrıca o sınav isg sınavı kadar ciddi değildi.
    kasım beye mail atmak isteyen elbet atsın zararı olmaz faydası olur. ancak çan beklemek çok hayalperestlik olur.
    biz hakkımızı yeşil sahada arayalım :)

12. TuncayTanriverdi

fatİh bey daha Önceden alinacak karar sadece kİŞİyİ İlgİlendİrİr demİŞtİm bu yanliŞ bİr İfade avukat İle gÖrÜŞmede alinacak karar sonrasinda herkesİ İlgİlendİrİyormuŞ dİyelİm kİ 3 soru İptal edİldİ bu sorunun İptal edİlmesİ İle davayi aÇanin kaĞidi dİrek tekrar deĞerlendİrİlİp baraji geÇmesİ saĞlaniyor otomatİkman bÜtÜn katilimcilarin kaĞitlarini deĞerlendİrmek zorunda İmİŞİ bakanlik eĞer deĞerlendİrmez İse baŞvuru yapilmasi gerekİyormuŞ.

13. vgunaslan

vgunaslan TÜİSAG Üyesi

Sayın arkadaşlar bakın şu konuda mutabık olalım. Hepimiz tepkimizi her noktada göstermeliyiz. Mailde atalım Telefonla görüşebiliyorsak telefonla görüşelim. Dilekçe yazmamız gerekiyorsa onuda yapalım. Mahkemeye zaten gidiyoruz. Ama Daha fazla dikkat çekmemiz gerekiyorsa kaçınmayalım. Sonuç alınır alınmaz bunu tartışmak yerine iyi sonuç alabileceğimiz küçük büyük ihtimallerin tamamını değerlendirelim. Çekinmeyin bundan. Gerekirse EĞİTEK kurumunada yazalım. Ne kaybederiz?

14. TuncayTanriverdi

15. TuncayTanriverdi

arkadaşlar bir sorum olacak sınav sorularının % 10 iptal edilirse sınav iptal edilir diyenler var idi bu bilgi kaynağı nedir bu konuda bilgi verebilecek var mı çünkü normalde 7 soru iptal edildi mahkeme safhasında 3 soru daha iptal edilirse otomatikman sınav iptal ediliyor bu bilgi çok önemli lütfen bilenler yazarsa sevinirim.

16. vivien

vivien TÜİSAG Üyesi

Meraba arkadaşlarr...Kasım Bey'e mailler atıyorum her saat başı bayana kadar da ne yol varsa denicem..Şu an sertifikalrı alınca hangi alanlarda çalışcas acaba filen diye düşüneceğimize bizi nelerle uğraştırdıklarına bakın..:/

17. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

tuncay bey bende bu konuya bakıyorum ancak bu şekilde bir bilgiye rastlamadım. Şuan da iptal edilen 7 soru var. bunun üzerine ben derim 3 başkası der 10 soru daha iptal edilir. bana sorarsanız en az 3 net itirazsız iptallik soru var. ama tabi bunu bakanlığa anlatmak lazım.
    sonuca gelirsek
    7+3=10 bu en az iptallik soru olur ki sınavın meşrütiyeti cidden tartışılır. iptal edilir mi bilemem.

18. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Tarih:24.01.2012
    24 ARALIK 2011 TARİHLİ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVINA İTİRAZ HAKKINDA
    24 Aralık 2011 cumartesi gün yapılmış olan İş Güvenliği Uzmanlığı sınavında bilindiği üzere hatalı olan veya sorularda anlatım bozukluğu olan sorular çıkmıştır. Bu soruların yaklaşık 25 sorusu yanlış olup konuyla alakalı olarak itirazlar yapılmıştır. İtirazlara karşın 7 soru iptal edilmiş olup 2 sorununda şıkkında değişiklik yapılmıştır.
    Sınavda on (10) soru ve üzerinde sorunun iptali sınavın iptalini getireceğinden 9 soruda kalınmıştır. Yapılan bu sınavda başarı oranı düşük seviyededir.
    Yasal olarak sınav sorularına itirazların yapılabilmesi için yapılacak ve izlenecek yol aşağıda yer almaktadır.
    1. İdari Mahkemeye Başvuru:
    2. Danıştay ‘a Başvuru:
    İtirazlar neticesinde yaşanacak olaylarda bilinmesi gereken önemli bir noktadır. Danıştay!a açılacak dava yaklaşık iki(2)yıl sürecektir.Dava açılmasını müteakip mahkemem mağduriyet tespit etmesi durumunda kazanılmaktadır.Kaybedilmesi durumunda ise kişi başı 1500 TL para cezası ödenmektedir.
    İdari mahkemelerde ise dava yaklaşık olarak üç(3)yıl sürmektedir.
    Dava açacak arkadaşlarımızın olay hakkında bilgi sahibi olması amacı ile bilgilendirilmek üzere bu yazı yazılmıştır.
    Bizlerim dava açmamızdaki amaç sınavın iptali değil ,sınavda çıkmış olan hatalı soruların düzeltilmesi içindir.Bireysel olarak bu dava sonunda kazanımınız yapılan değerlendirme yanlışlığını ortaya koyacaksınız. Dernek olarak bu haksızlığa karşı tavrını ortaya koymak isteyen arkadaşlarımıza avukat desteği verilecektir.
    NOT: http://www.isgder.com/isgder/ den alıntıdır.

19. gap2004

gap2004 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar iyi akşamlar iki gündür foruma giremedim. bende sınav sonuçuna itiraz ettim. ziraat bankasının pendik şubesinde itiraz etmeme ragmen havale ücreti ödemezseniz işlem yapamayız dediler. 30 lira havale ücreti ödedim. burda bazı arkadaşların ödemediğini görüyorum. bu nasıl bir durum anlayamıyorum.

20. gap2004

gap2004 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar kargom abdullah çevirici beye teslim edilmiş.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica