24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. glr

glr TÜİSAG Üyesi

iyi ya sewindim benm kargoyuda abdullah bey almıştı. doğru yere gitti o wakt.

2. AsA

AsA TÜİSAG Üyesi

İyi geceler arkadaşlar.
    Bu gün dilekçemi teslim etmek için bakanlığa gittim. Teslim ettikten sonra bizzat kendim, mağduriyetlerimizi bildirmek için arayışlara giriştim ve ilk önce dilekçelerimizi gönderdiğimiz YETKİLENDİRME DAİRE BAŞKANI ile görüştüm. Gayet nazik bir şekilde beni kabul edip sorunları dinledi. Sınavın içeriğindeki, cevaplamalardaki ve en son puanlarımızın hesaplanmasındaki büyük yanlışlıkları bir bir anlattım. Mağdurların sayısının binleri bulduğunu bunu da itiraz dilekçelerinde görebileceklerini söyledim. Fakat çan eğrisiyle alakalı tekrar bir çalışma yapılacağına dair bir emare göremedim. Daha sonra bakanın özel kalem müdürüne çıktım, çok kalabalık olması dolasıyla kendisiyle görüşemedim ama onun bir alt birimine derdimi anlatıp itiraz dilekçemin bir örneğini bakana iletilmek üzere özel kalem müdürüne bıraktırdım. Oradan beni bu sınavın bizzat başında bulunan müsteşar yardımcısına yönlendirdiler. Müsteşar yardımcısı beyefendi de gerekli hassasiyeti gösterip beni sonuna kadar dinledi. Ben özellikle kendisinden hakkımız ne ise onun verilmesini , bir çok arkadaşımızın maddi durumlarını sonuna kadar zorlayıp bu kurslara gittiğini , çoluk çocuğunu bırakıp bu sınava girdiğini söyledim ayrıca bu facianın üst bir makam olarak takipçisi olmasını istedim.
    İnşallah olumlu neticelenir, olumlu neticelenmezse bile en azından elimden geleni yapmaya çalışmanın rahatlığı içerisindeyim.

Sinan, duygu, huseyin.korkmaz ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. rail55

rail55 TÜİSAG Üyesi

Danıştaya açılan davalarda yürütmeyi durdurmalı olarak açılırsa 1 ay içerisinde ön karar veriyor. Ancak genelde mısa sürel inceleme olduğu için idreden yana tavır konulabiliyor. Başka idari davalardan tecrübe edilen genelde budur.

4. cemil

cemil TÜİSAG Üyesi

Yeni bir kurs

Arkadaşlar bende bu sınav sonucunda kaldım ve 2. hakkımıda doldurdum. Önümüzdeki sınava girebilmem için yeniden kursa yazılmam gerekiyor. En ucuz kurs nerede bilen varsa cevaplarını bekliyorum. Nasıl olsa tam bir müfredat olmadığı için hepsinin anlattığı şeyler aynı o yüzden kursun ucuz olması ilk tercihimdir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

bu sınavın mağdurlarından olarak size teşekkür ederim.
    yalnız şunu belirtmek isterim ki ; kusura bakmayın ama bakanlıkta sizin (amiyane tabirle söylersem) gazınızı almışlar.
    bakanlık suçlu olduğunu çok iyi biliyor adı gibi biliyor. bakın iş teftiş müfettişleri bile aralarında şu ankaranın yediği halta bak diyorlar.
    herşey açık ve net onlar suçlarını çok iyi bilirlerken bir adım atmıyorlar.
    size yaptıkları taktikte derdini dinler gibi gözükmek . yani gaz almak. yoksa onlar emin olun sizden bizden iyi biliyor yaptıkları hatayı. durumun özeti de şudur; bakanlık belge almayı zorlaştırmak istedi, bu nedenle zor sorular hazırlarken soruları yanlış hazırladılar. şimdi de işin içinden çıkamıyorlar , durumu zamana yayarak kurtulmaya çalışıyorlar.
    yukarda yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile bir adım atmaya zaten niyetleri yok. zaten empati kurun bakanlık yerinde olsanız ne yapardınız ki, ne yapabilirsiniz??? ssınavı iptal etsen olmaz, çan yapsan hiç olmaz, soruları iptal etsen; en iyi tahminle 12-13 soru iptal olur toplamda ki böyle sınav mı olur derler adama!!!. en iyi kurtuluş sınav iptali ki onda da kıyamet kopmaz mı?
    bu nedenle süreci geçiştirmeye çalışıyorlar.
    klasik devlet görevlisi taktiği, muhatabın derdini dinle: hımmmmm ben ilgili yerlere iletirim de, haksızlık varsa giderilir de, gaz al-gönder.

bu sözler sizi suçlamak için değil, bilakis oraya gitmeniz iyi de olmuştur, teşekkür ederim. demek istediğim bu tatlı sözlere kanmamalı. niyetleri (çareleri) olsa çoktan bir düzenleme yaparlardı.

huseyin.korkmaz, İdil_e, fatihmyilmaz ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. AsA

AsA TÜİSAG Üyesi

Merhaba Esat Bey

Ben zaten bakanlıktaki görevlilerin tatlı sözlerine inanıp da ikna olmadım, dahası medeni bir şekilde duygularımı dile getirip içimi döktüm.Sizin söylediklerinize de katılıyorum,sorumluluğu üstlerinden atmaya çalışıyorlar.
    En son çıkarken de " Bu dünyada olmasa da öbür tarafta hakkımızı alırız" diyerek çıktım.

Saygılarımla

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

huseyin.korkmaz bu yazıya teşekkür etti.
  7. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

evet. zaten sizinde belirttiğiniz gibi tatlı sözler söylemeleri haksız olduklarının FARKINDA oldukları anlamını taşıyor. Medeni şekilde şikayetinizi yapabilmeniz takdirlik bence. ben olsam ağzımdan kötü kelimeler çıkardı. bu da hiç hoş olmazdı. sizin yaptığınız büyük sabır olsa gerek.
    yine de bu durumdan rahatsız olduğumuzu ve peşini bırakmayacağımızı bilmeleri çok iyi olmuş.
    bizler bu sınavın peşini bırakmayalım ki; bu sınava faydası olmasa da gelecek sınavlara hatta çıkacak kanunlara tüzüklere yönetmeliklere faydası olur. bize faydası olmasa çocuğumuza faydası olur. Devlet adamları işlerinin ciddiyetinin farkına varmalılar.
    çünkü temsil ettikleri kavram DEVLET.

8. TNCGNR

TNCGNR TÜİSAG Üyesi

Mrb,
    Kasım Özer'in yada bakanlık yetkililerinin mail adresine sasıl ulastınız.en azından bizlerde konuya tepkimizi dile getirelim

9. fatiht

fatiht TÜİSAG Üyesi

eski mesajlarda vardı
    Kasım ÖZER'in mail adresi : kozer@csgb.gov.trdiye.

TNCGNR bu yazıya teşekkür etti.
  10. Hüseyin KORKMAZ

Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

T.C. Danistay
    5.Dairesi

Esas: 2008/5216
    Karar: 2009/2931
    Karar Tarihi: 25.05.2009

ÖZET: Dava merkez ve taşra teşkilatı personelinin görevde yükselme sınavına ilişkin şeflik sınavının soruların hatalı ve cevaplarının yanlış olduğu iddiasıyla açılan iptal davasıdır. İptal davaları, kişiler hakkında doğrudan sonuç doğuran, kesin ve etkin idari işlemlere karşı açılabilir. Ortada dava konusu olabilecek kesin ve yürütülmesi gereken bir işlem olmadığından, kararın uyuşmazlığın esasının incelenmesi suretiyle sınav sorularının iptal edilmesine ilişkin kısmında hukuki isabet bulunmamaktadır.

(2577 S. K. m. 2)

İsteğin Özeti: Ankara 13. İdare Mahkemesi'nin 24.6.2008 günlü, E:2007/1765, K:2008/1097 sayılı kararının iptale ilişkin kısmının dilekçede yazılı nedenlerle temyizen incelenerek bozulması isteminden ibarettir.

Cevabın Özeti: Cevap verilmemiştir.

Danıştay Tetkik Hakimi: Işın Aka Delice

Düşüncesi: İdare Mahkemesi kararının bozulması gerektiği düşünülmüştür.

Danıştay Savcısı: İsa Yeğenoğlu

Düşüncesi: İdare ve vergi mahkemelerince verilen kararların temyizen incelenerek bozulabilmesi için, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 49. maddesinin birinci fıkrasında belirtilen nedenlerin bulunması gerekmektedir.

Temyiz dilekçesinde öne sürülen hususlar, söz konusu maddede yazılı nedenlerden hiçbirisine uymadığından, istemin reddi ile temyiz edilen Mahkeme kararının onanmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Hüküm veren Danıştay Beşinci Dairesi'nce işin gereği düşünüldü:

Davacı Sendika adlarına dava açtığı üyelerinin, 23.12.2006 tarihinde yapılan Merkez ve Taşra Teşkilatı Personelinin Görevde Yükselme Sınavına ilişkin Şeflik Sınavı'nın 6., 40., 41., 42., 52., 64. ve 74 soruların hatalı ve cevaplarının yanlış olduğu iddiasıyla bu soruların iptali istemiyle dava açmıştır.

Ankara 13. İdare Mahkemesi'nin 24.6.2008 günlü, E:2007/1765, K:2008/1097 sayılı kararıyla, Mahkemelerince yaptırılan bilirkişi incelemesi sonucu düzenlenen rapor değerlendirildiğinde 64. sorunun hatalı olduğu tespit edildiğinden (A) kitapçığının 64. sorusu ile (B) kitapçığında aynı soruya tekabül eden sorunun iptaline 40, 41, 42 ve 52. sorular ise doğru olarak tespit edildiğinden (A) kitapçığının 40, 41, 42 ve 52. sorusu ile (B) kitapçığında aynı sorulara tekabül eden sorular yönünden dava reddedilmiştir.

Davalı idare, iptal edilen soruların doğru olduğunu ileri sürerek Mahkeme kararının iptale ilişkin kısmının bozulmasını istemektedir.

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 4577 sayılı Yasanın 5. maddesi ile değişik 2. maddesinin 1 inci fıkrasının (a) bendinde, idari işlemler hakkında, yetki, şekil, sebep, konu ve maksat yönlerinden biri ile hukuka aykırı olduklarından dolayı iptalleri için menfaatleri ihlal edilenler tarafından iptal davası açılabileceği belirtilmiş, aynı Yasanın 14. maddesinde dava dilekçeleri üzerinde yapılacak ilk incelemede idari davaya konu olacak kesin ve yürütülmesi gereken bir işlemin dava konusu olup olmadığının inceleneceği, 15. maddesinin (b) bendinde ise, kesin ve yürütülmesi gereken nitelikte olmayan işleme karşı açılan davanın reddedileceği hükme bağlanmıştır.

İptal davaları, kişiler hakkında doğrudan sonuç doğuran, kesin ve etkin idari işlemlere karşı açılabilir. Bir sınavda ilgililer hakkında kesin sonuç doğuran işlemler ise, sınavın yapılışı, sınav sonuçları, ilgililerin sınavda aldıkları sonuçlara ilişkin saptamalardır. sınav soruları tek başlarına ilgililerin hukuki durumunu etkilemediği ve doğrudan sonuç doğurmadığı için, yalnızca sınav sorularının iptali idari davaya konu edilemez. Bu konuya ilişkin bir iddia, ancak o sınavın iptali, sonuçların iptali ya da davayı açan kişiye sınav sonucunda verilen not ya da başarısızlık değerlendirmesi hususlarının iptali için açılan bir idari davada incelenebilir. Temyizen incelenen davanın ise kesin sonuç doğurucu nitelikte bir işlemin iptali istenmeksizin yalnızca sınav sorularından hatalı olduğu iddia edilen bazılarının iptali istemiyle açılmıştır.

Bu nedenle, ortada dava konusu olabilecek kesin ve yürütülmesi gereken bir işlem olmadığından, kararın uyuşmazlığın esasının incelenmesi suretiyle sınav sorularının iptal edilmesine ilişkin kısmında hukuki isabet bulunmamaktadır.

Açıklanan nedenlerle, davalı idarenin temyiz isteminin kabulüyle, Ankara 13. İdare Mahkemesi'nce verilen 24.6.2008 günlü, E:2007/1765, K:2008/1097 sayılı kararın 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 49. maddesinin l/b fıkrası uyarınca bozulmasına, aynı maddenin 3622 sayılı Kanunla değişik 3. fıkrası gereğince ve yukarıda belirtilen hususlar da gözetilerek yeniden bir karar verilmek üzere dosyanın adı geçen Mahkeme'ye gönderilmesine, 25.05.2009 tarihinde oyçokluğu ile karar verildi.

KARŞI OY

X- Dava, görevde yükselme sınavında cevaplandırılması istenilen bazı soruların hatalı ve cevaplarının yanlış olduğu öne sürülerek, bu soruların iptali istemiyle açılmıştır.

Davanın konusu; her ne kadar hatalı soruların iptali istemiyle sınırlandırılmış ise de davacının bilirkişilerce de hatalı ve cevaplarının yanlış olduğu tespit edilmiş bulunan bu soruların idarece doğru değerlendirilmesi sonucunda sınavda başarısız duruma düştüğü ve atamasının da yapılmadığı anlaşılmıştır.

Bu durumda; yanlış soruları cevaplandırmak zorunda kalan davacının, atanmaması nedeniyle ortada menfaatini ihlal eden kesin nitelikte başarısız sayılma işlemi bulunmaktadır.

Davacının, kendisinin başarısız sayılmasına neden olan yanlış soruların bilimsel olarak saptanarak değerlendirme dışında bırakılmasını istemekte hukuki menfaati bulunduğu gibi atanmasına asıl engel teşkil eden bu yanlış soruları adaylara sorma kararı olduğundan ortada iptal davasına konu teşkil eden ve davacının menfaati ihlal eden kendisini yanlış sorulara yanlış cevap vermeye yönlendiren soru ve cevaplarının sınav kurulunca adaylara sınavda sorulmasına ilişkin idari işlem bulunduğundan, uyuşmazlığın esası incelenmesi gerektiği görüşüyle aksine verilen çoğunluk kararına karşıyız.

11. Hüseyin KORKMAZ

Değerli arkadaşlar,

Danıştay Beşinci Dairesinin "Bir sınavda bir sorunun iptali talebiyle dava açılamayacağı, sınavın tamamının iptali talebiyle dava açılabileceği" şeklindeki E:2008/5216, K:2009/2931 sayılı kararı

12. Hüseyin KORKMAZ

SGK Şeflik Sınavı İptali Mahkeme Kararı
    15 Şubat 2011 15:55
    Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından 21.12.2008 tarihinde Şeflik kadrosu için yapılan Görevde Yükselme Sınavında sorulan (B kitapçığı) 57, 58, 74, 79, 45, 69, 32, 42, 48, 49, 50 soruların hatalı olduğu, eğitimde verilen ders notlarına uygun soru sorulmadığı, daha önce kurumca iptal edilen 3 soru daha bulunduğu ileri sürülerek anılan sınavın iptali mahkeme kararı.

T.C.
    ANKARA
    5. İDARE MAHKEMESİ

ESAS NO : 2009/323
    KARAR NO : 2010/721

DAVACI : ………..

DAVALI : SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI - ANKARA
    VEKİLİ : ………

DAVANIN ÖZETİ : Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından 21.12.2008 tarihinde Şeflik kadrosu için yapılan Görevde Yükselme Sınavında sorulan (B kitapçığı) 57, 58, 74, 79, 45, 69, 32, 42, 48, 49, 50 soruların hatalı olduğu, eğitimde verilen ders notlarına uygun soru sorulmadığı, daha önce kurumca iptal edilen 3 soru daha bulunduğu ileri sürülerek anılan sınavın iptali istenilmektedir.

SAVUNMANIN ÖZETİ : Söz konusu sınav sorularında herhangi bir hatanın bulunmadığı davanın reddi gerektiği savunulmaktadır.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Karar veren Ankara 5. İdare Mahkemesi’nce, dosyanın tekemmül ettiği görülmekle yürütmenin durdurulması hakkında karar vermeksizin işin esasına geçilerek gereği görüşüldü:

Dava, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından 21.12.2008 tarihinde Şeflik kadrosu için yapılan Görevde Yükselme Sınavında sorulan (B kitapçığı) 57, 58, 74, 79, 45, 69, 32, 42, 48, 49, 50 soruların hatalı olduğu, eğitimde verilen ders notlarına uygun soru sorulmadığı, daha önce kurumca iptal edilen 3 soru daha bulunduğu ileri sürülerek anılan sınavın iptali istemiyle açılmıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’nin 16. Maddesinde “(1) Görevde yükselme eğitimi aşağıdaki konuları kapsar: a) Türkiye Cumhuriyeti Anayasası; 1) Genel esaslar, 2) Temel hak ve ödevler, 3) Devletin temel organları. b) Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi ve ulusal güvenlik. c) Devlet teşkilatı ile ilgili mevzuat, ç) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile ilgili mevzuat. d) Türkçe dil bilgisi ve yazışmayla ilgili kurallar. e)Halkla ilişkiler ve davranış kuralları, f) Mesleki etik ilkeler, Kurumun görevleri ve ilgili mevzuatı ile atama yapılacak kadronun görev alanı ve niteliğine uygun konular. (2) Görevde yükselme yazılı sınav sorularının; % 30’u yukarıdaki fıkranın (a), (b), (c), (ç) ve (e) bentlerinde yer alan konulardan, % 70’i ise (f) bendinde yer alan konulardan unvan değişikliği yazılı sınav soruları da (f) bendinde yer alan atama yapılacak kadronun görev alanı ve niteliğine uygun konularda oluşur.” hükmüne, 17. Maddesinde, “ (1) Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı yazılı olarak yapılır. sınav, Kurum tarafından Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına (ÖSYM), Milli Eğitim Bakanlığına ve Yükseköğretim kurumlarından birine yaptırılır. ( 2) Sınavlar yalnızca sınav açılan birim ve unvan için geçerlidir. (3) sınavı başarmış sayılabilmek için yazılı sınavda 100 tam puan üzerinden en az 70 puan almış olmak şarttır. Başarı listesi en yüksek puandan başlamak üzere düzenlenir. Ancak başarı puanlarının aynı olması halinde atanacak personel Ek-1 değerlendirme formuna göre puanlama yapılarak belirlenir. Bu durumda da puanların eşit olması halinde ise sırasına göre, hizmet süresi fazla olan ve son sicil notu yüksek olan tercih edilir.” Hükmüne yer verilmiştir.

Dosyanın incelenmesinden, davalı idarece 21.12.2008 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojiler Genel Müdürlüğü’ne, yaptırılan şeflik kadrosu Görevde Yükselme Sınavına katılan ve 66,250 puan alarak başarısız sayılan davacı tarafından, sınavda sorulan (B kitapçığı) 57, 58, 74, 79, 45, 69, 32, 42, 48, 49, 50 soruların hatalı olduğu, eğitimde verilen ders notlarına uygun soru sorulmadığı, daha önce kurumca iptal edilen 3 soru daha bulunduğu ileri sürülerek anılan sınavın iptali istemiyle bakılan davanın açıldığı anlaşılmıştır.
    Uyuşmazlık konusu sınavda toplam 80 soru sorulduğu, bu soruların 56’sının görev alanı konularından olup, kalan 24 sorunun ise Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Genel esaslar, Temel hak ve ödevler, Devletin temel organları, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi ve ulusal güvenlik, Devlet teşkilatı ile ilgili mevzuat, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile ilgili mevzuat, Türkçe dil bilgisi ve yazışmayla ilgili kurallar, halkla ilişkiler ve davranış kuralları ile ilgili olduğu, öte yandan ilgili mevzuatında, eğitim notlarında yer alan konular haricinde sınav sorusu hazırlanamayacağına ilişkin bir hüküm bulunmadığı anlaşıldığından, sınavda sorulan soruların belirlenmesinde bu yönüyle yukarıda zikredilen Yönetmeliğe aykırı bir husus görülmemiştir.
    Öte yandan davacının hatalı olduğunu ileri sürdüğü sorularda, hata bulunup bulunmadığı hususunun açıklığa kavuşturulması amacıyla Mahkememizin 24.04.2009 günlü ara kararıyla bilirkişi incelemesi yaptırılmasına karar verilmiş olup, Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Kadir Arıcı, Prof. Dr. Nizamettin Aktay ve Doç. Dr. Aydın Başbuğ’a yaptırılan bilirkişi incelemesi sonucunda düzenlenen ve 20.01.2010 günü kayda giren bilirkişi raporunda özetle, 32. sorunun iki adet cevabı bulunduğu, 49. sorunun açık olmadığı ve test tekniğine uygun hazırlanmadığı, dolayısıyla iki adet doğru cevabı bulunabileceği, 50. sorunun test tekniğine uygun hazırlanmadığı ve iki adet doğru cevabı bulunduğu ve 58. sorunun cevabının ise cevap anahtarında belirtilenin aksine (d) şıkkı olduğu; 42, 45, 48, 57, 69, 74 ve 79. sorularda ise herhangi bir hata bulunmadığı belirtilmiş, rapora davalı idarece yapılan itiraz yerinde görülmemiş, davacı tarafından yapılan itirazda 45, 69 ve 74. sorulara ilişkin olarak ileri sürülen hususları açıklığa kavuşturmak üzere Mahkememizin 17.02.2010 günlü ara kararıyla bilirkişilerden ek rapor talep edilmiş, 12.03.2010 günü kayda giren ek raporda anılan sorularda hata bulunmadığı yönünde görüş bildirilmiş, her iki raporda ortaya konan açıklamalar Mahkememizce de uygun bulunarak hükme esas alınacak nitelikte görülmüştür.
    Bu durumda uyuşmazlık konusu sınavda sorulan 32, 49, 50 ve 58. soruların hatalı bulunduğu, davalı idare tarafından da daha önce 3 sorunun hatalı bulunduğu hususu göz önüne alındığında, anılan sınavın tümünün iptali gerektiği sonucuna varılmıştır.
    Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline, aşağıda dökümü yapılan yargılama giderinden 99,00 TL posta gideri ile 320,00 TL bilirkişi ücretinin davalı idareden alınarak davacıya verilmesine, yürütmenin durdurulması hakkında karar verilmediğinden 25,60 TL harç ile davalı idare harçtan muaf tutulduğundan 31,20 TL harcın ve de artan posta ve bilirkişi ücretinin isteği halinde davacıya iadesine, kararın tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde Danıştay’a temyiz yolu açık olmak üzere 21.05.2010 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Başkan Üye Üye

YARGILAMA GİDERLERİ :
    Başvurma harcı 15,60 TL
    Karar Harcı 15,60 TL
    Bilirkişi Ücreti 320,00 TL
    Posta Gideri 99,00 TL

TOPLAM 450,20 TL

Kaynak: http://www.kamudanhaberler.com/habe...seflik-sınavı-iptali-mahkeme-kararı/2647.html

13. adanascuba

adanascuba TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar;
    Öncelikle başarısız sınav sonrası herkese geçmiş olsun diliyorum. Bu sınav kimsenin bilgisini, becerisini ölçebilecek-değerlendirebilecek bir sınav olmadığı herkesin taktiridir.(Başarı oranı %23-27 olduğu söyleniyor).
    Sınavı kazanamayan arkadaşlar kızacaklar ama ben yinede bu bilgiyi paylaşmalıyım. Paylaşmalıyım ki bakanlığın becerisizlik oranı artmasın daha fazla. Ve uyanıklık yapmaya çalışan eğitim kurumlarına karşı da hazırlıklı olalım.
    24 Aralık Sınavında başarılı olanlar ne yapacak ?
    24 Aralık Sınavında başarılı olanlar,Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu kararı gereğince, Belge ücretlerinin alınması durdurulmuştur. (uzmanlık belgesi için artık 3oo küsur TL ödemeyeceksiniz)
    Sınavı kazanan arkadaşlar, gerekli evrakları hazırlayıp, Eğitim aldığı kuruma göndereceklerdir.
    İstenilen Belgeler:
    a) Adayın Bakanlığa hitaben yazdığı dilekçe
    b) Nüfus cüzdan fotokopisi.
    c) Lisans diploması fotokopisi (bunun aslı gibidir onayı kurumumuz kaşesi ile yapılacaktır).
    d) Eğitim Katılım Belgesi
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Belgeleri, Bakanlıkça düzenlenerek Eğitim Kurumlarına verilecektir.
    Yeni Yasada belge ücreti getirileceğini dikkate alarak, dilekçelerinizi acele gönderin.

14. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bende 80 ve üzeri not alan arkadaşların yandaş olma olasıklarının yüksek olduklarını düşünüyorum. Artık devir değişti BALTAYA SAP OLMA Devri kapandı PARTİYE YANDAŞ OLMA DEVRİ açıldı. Hayırlı Uğurlu Olsun.

15. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bu sınava kaç kişi girdi ve net başarı oranını bilen ver mı?

16. fatiht

fatiht TÜİSAG Üyesi

Sınava giren sayısı iş yeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlık sınavı toplam 6bin kişi,ayrı ayrı olarak bilmiyorum.başarı oranıda %28.

Ama iptal edilmeyen sorular olsa kaç olurdu acaba?

17. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

teşekkür ederim.
    bence iptal sorular olmasa %15-20 olurdu o zaman. gerçekten iptal edilmesi gerekenleri de eklesek %70 i bulurdu.
    kim 2000 ve üstünde para ödediği sınava çalışmaz ki özellikle işsiz arkadaşlar ve bu işte aktif çalışanlar. bence bir çok kişi deli gibi çalıştı bu sınava. hakkı bu olmamalıydı. zor sormalarına birşey demiyorum ben ama hatalı soru olmaz. ona itiraz ediyorum. bir soruda iki doğru cevap var ben diğer doğruyu seçtim diye sınavdan mı kalmalıyım?

18. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

bu konuda bize emsal teşkil edebilecek sınav sanırım TUS sınavı.
    12 aralık 2010 daki sınav için bir doktor dava açmış dava Ankara 15. idare mahkemesinde görülmüş.
    7 temmuz 2011 tarihinde bilirkişi raporunu hazırlamış ve doktoru haklı bulmuş. sorular iptal edilmiş. gerisini bilmiyorum.

bu bilgiler teyit etmediğim bilgiler şuan. öğleden sonra araştırabilirsem daha geniş kapsamlı bakacam konuya.
    buraya hemen yazmamdaki sebep başka arkadaşlar da araştırsın belki bize yol gösteren bir davadır.

Levkav bu yazıya teşekkür etti.
  19. adanascuba

adanascuba TÜİSAG Üyesi

Danıştay 10. Daire, TMMOB‘nin 27.11.2010 tarih ve 27768 sayılı resmi gazete‘de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin yetki yönünden tamamının ve bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davada, yönetmeliğin 25. maddesinin (b) bendi ile Geçici 1., Geçici 3. ve Geçici 4. maddelerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Yürütmesi durdurulan maddeler şöyle:

Belge alma ve vize işlemleri
    MADDE 25 - (1) Belge almak veya vize işlemlerini yaptırmak isteyen kişi ve kuruluşların;
    b) Bakanlıkça belirlenen belge veya vize ücretini ödemeleri
    gereklidir.

Bir üst sınıfta çalışma
    GEÇİCİ MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin yayımından itibaren, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar üç yıl süreyle tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar dört yıl süreyle çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilirler.

Vizesi dolmuş iş güvenliği uzmanlığı belgeleri
    GEÇİCİ MADDE 3 - (1) Belge alma tarihine göre vize süresi dolmuş olan iş güvenliği uzmanlarının belgeleri bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren altı ay süreyle geçerlidir. Bu sürenin sonunda yenileme eğitimini tamamlamayanların yetki belgelerinin geçerliliği söz konusu eğitimi alana kadar askıya alınır.

Eğitimi tamamlayanlar
    GEÇİCİ MADDE 4 - (1) 15/8/2009 tarihli ve 27320 sayılı Resmî Gazete‘de yayımlanan İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri Hakkında Yönetmelik kapsamında yetkilendirilmiş eğitim kurumlarınca düzenlenen iş güvenliği uzmanlığı eğitim programlarını tamamlayanlar bu Yönetmelik kapsamında yer alan iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini tamamlamış sayılırlar ve düzenlenecek sınavlara katılmaya hak kazanırlar.

isgilo bu yazıya teşekkür etti.
  20. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar 12 aralık 2010 da yapılan TUS sınavında bizimkine benzer bir hata yapıldığını yazmıştım.
    durum yaklaşık olarak şöyle mustafa aydınol adlı vatantaş sınavdan sonra 9 sorunun iptali için ösym ye başvurur. ösym 4 tanesini iptal eder. bu karar vatandaşı tatmin etmez ve 5 soru için dava açar. ardından ösym nin sitesinde yaptığı açıklama çok manidardır. lüften okuyun.
    http://www.osym.gov.tr/belge/1-12275/2010-tus-sonbahar-donemi-kamuoyunda-tartisilan-hatali-s-.html
    resmi sitesinde yaptığı açıklamadır bu.
    kısaca demek istediği;
    son günlerde herkes üstümüze geliyor zaten, biz aslında hiç hata yapmayız, bizi yıpratmak istiyorlar...
    sınavda hiçbir hata yok, soruların hepsi çok doğru. falan filan.

yazıdan bir alıntı:

"Öte yandan, bir kısım adaylar tarafından, ÖSYM’ye verilen dilekçeler, açılan dava, gazete ilanı, gösteri ya da basın bildirileri ile kamuoyunun dikkatine taşınmış olan ve hatalı olduğu iddia edilen diğer 5 soru, konularının uzmanı olan çok sayıda akademisyen tarafından tekrar tekrar ele alınmış ve her bir soru için en güncel bilimsel kaynakların referansları yeniden gözden geçirilmiş ve söz konusu soruların iptalini gerektirecek maddi ya da bilimsel bir hata olmadığı tespit edilmiştir. Bu konuda hazırlanmış olan detaylı raporlar ilgili mahkemeye sunulmuştur. Nitekim daha önce de benzer olaylar yaşanmıştır."

bu yukarıda ki satırlar yazıdan alıntı yaptığım biryeri. yani diyorki biz o kadar inceledik bir hata bulamadık, siz mi bulacaksınız, sakın mahkemeye falan başvurmayın.

sonuç:
    dava açılır.
    ösym'nin yaptığı bu açıklamadan yaklaşık bir yıl sonra soruların yanlış olduğu mahkemece kanıtlanır.
    ösym temyize gider.

arkadaşlar bizi davadan vaz geçirmeye çalışanlara aldanmayalım bu noktada herkes kendi çıkarını düşünüyor.
    ve bu sınavda hata yapanlar bizden korkuyor. çünkü bariz hatalı soruları iptal etmediler.

Levkav bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica