24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. mukader

mukader TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar itira dilekçesinin cevabı eline geçen var mı. ben bugun sorulara ıtıraz dılekçemın cevabını aldım.

2. tirewalk

tirewalk TÜİSAG Üyesi

benimde bugün geldi çıkış tarihi 23 ocak sınav sonucu acıklandıktan sonra gonderilmis.

3. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar tuncay bey ile bu sabah konuştuk..mahkeme süreci çok büyük bir terslik olmaz ise pazartesi başlıyor..şu an için iptal edilmeyen ama iptal olması gereken sorular üzerinde çalışıyoruz..dahil olmak isteyen arkadaşlar tuncay bey e ulaşsınlar..Tuncay Tanrıverdi <tuncaytanriverdi@gmail.com>..teşekkürler ii geceler..

ycet bu yazıya teşekkür etti.
  4. fatiht

fatiht TÜİSAG Üyesi

Yarın Çalışma ve sosyal güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK BURSA'da.Açılış yapıcak,ve bende oradayımmm.sorucağım bakalım ne cevap vericek sınavla alakalı.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. TuncayTanriverdi

TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar herkese teşekkür ederim hazırlıklarımızın sonuna geldik pazartesi günü ALLAH dan bir keder olmaz ise dava açılacak. açtığımız zaman buradan herkese duyurusu yapacağım saygılarımla

gap2004, Levkav ve ycet bu yazıya teşekkür etti.
  6. dy86

dy86 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba,belki biriniz bana ayrdımcı olabilir diye düşündüm.sınav sonucuma itiraz ettim ve bakanlıktan bana 4 haneli bir belge takip numarası verdiler.Ama linkini bulamadım,bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. TuncayTanriverdi

TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sınav ile ilgili son hazırlıklar yapılmakta itiraz eidlecek sorular üzerine herkes kendi yapamasa bile aşağıdaki verilen linkte itirazlar ile ilgili son çalışma var hocalarından görüş alarak gerekli düzeltmeleri yapabilirsek sevinirim. inderceğiniz word belgesinde uzmanların görüşleri olursa ve ayrıca bu soruların dışında da sorular olursa onlarıda ekelyerek tuncaytanriverdi@gmail.com adresine atmanızı rica ediyorum saygılarımla http://www.isobelgesi.gen.tr/itirazlar.doc

kalsit ve esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  8. aonal

aonal TÜİSAG Üyesi

Kaan bey tam anlayamadım torba yasa yönetmeliğin 25. maddesinin (b) bendi ile Geçici 1., Geçici 3. ve Geçici 4. maddelerinin yürütmesinin durdurulmasını da iptal mi etti??

9. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Torba yasa ile eğitim kurumları yeniden eğitim verme yetkisi kazandı.
    Yasanın tam maddesini hatırlamıyorum şimdi ama bu yasa sonrası eğitim kurumları eğitimlerini vermeye başladı ve sınavlar yapılmaya başladı.

aonal bu yazıya teşekkür etti.
  10. browland

browland TÜİSAG Üyesi

Geçmiş sınvadan kalan arkadaşlarıma geçmiş olsun diliyor ve yeniden girecekler için iyi şanslar diliyorum. (Artık şansa kaldı işimiz) Gçen arkadaşlarımı ise tebrik ediyor ve iş hayatında başarılar diliyorum.

11. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Tuncay bey;
    il dışında olduğumdan şimdi sorularınıza bakıyorum.
    A-8=aynen öyle.itirazi ben yazdım.fakat derinleşmesi gerekir.burada ayrıca her fazla çalışılan 1 saat için kazanılan dinlenme süreside önemli..yani yasaya daha dikkatli bakmak lazım.7,5 saatten sonra 1 saat doğru ama her fazla çalışılan mesela 10 saat çalıştı 1 saat mi yine?bu soru yanlıştır.kimne derse desin.bazı sorularda yasanın veya tüzüğün aynısını alıp şıklara koymayı biliyorlar ama bunda koymamışlar ve anlamsız sorulardan biri.

A-12=bu soruda 14 yaşını doldurmuş 15 yaşından 1 gün almış kişi kaç yaşında sayılır buna bakmak lazım.valilik nufus idaresinden ve uluslar arası taraf olduğumuz veya istesekte istemesekte taraf olduğumuz AB den dolayı sözleşmelere bakılması gerek.
    A-7=BU SORUYU NEDEN EKLEMEDİNİZ.
    4857 İş kanunu madde 4/b ye göre tarım ve orman işlerinin yapıldığı işlerde bu sayı en az 50 kişidir. Çünkü 50 kişi altında çalışan varsa 4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu kapsamına girmemekte ve iş güvencesi hükümleri de uygulanmayacaktır. Ayrıca sendika işçi temsilcileri için işyerinde 30 işçi çalışma sayısı da aranmamaktadır. (Yargıtay 9 HD 21.07.2008 gün ve 2008/25552 esas, 2008/20932 karar sayılı kararı.) Bu sebeplerle sorunun iptali gerekmektedir.

A-37.soru=bu soru kimyasal boğucu gazı sorduğu için bana göre doğrudur.sadece boğucu deseydi kesinlikle hatalıydı.ama bu haliyle 100 de 80 doğru soru.CO kimyasal boğucu patlayıcı zehirli gazdır

A-51=BU SORUYU NEDEN EKLEMEDİNİZ. D ŞIKKINADA BAKARMISINIZ.ANLAMSIZ NEYİ VAR?DOĞRU DEĞİL Mİ?

A-70=BU SORUDA DA CEVAP YOK.SIVILAŞTIRILMIŞ PETROL GAZI SIVIDIR.YAKIT TANKIDIR.SIVI YAKIT TANKLARINA NEDEN GİRMEMEKTEDİR.BUNUNLA İLGİLİ DAYANAK VAR MI?

A-87=BU SORUNU NEDEN EKLENMEDİ?B ŞIKKI DA DĞRU DEĞİLMİ?OPERATÖRÜN YÖNETMELİKTE 2 FAKLI TARİFİ VAR.OPERATÖR NEDİR?BURADA AKLA VİNÇ KULLANAN GELMESİN HER ZAMAN.RADYOSYONLA METALİN FİLMİNİ ÇEKEN TEHLİKE BÖLGEİNDE KİMSENİN UYUYUP UYUMADIĞINI VEYA ÇALIŞMADIĞINI KONTROL ETMEK EN BAİT İS SAĞLIĞI VE YÖNETMELİĞİ KURALI DEĞİL MİDİR?BAKMAMASI DAHA MI İYİ?O ZAMAN BAKMASINDA KİŞİLER ÖLDÜKTEN SONRA BU SORUYUMU DELİL GÖSTERELİM??

12. capodicapi

capodicapi TÜİSAG Üyesi

Merhabalar Tuncay Bey,siteden itirazlarla ilgili yazılarınızı okudum ve bana göre yanlış olan bir soruyu söylemek istedim.

B grubu 89. soru:

İş Kanununa göre işverenler iş yerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalığını en geç kaç iş günü içinde yazı ile ilgili birime bildirmek zorundadır?

A) 10 B) 7 C) 3 D) 2

İlan edilen cevap şıkkı: D şıkkı

Benim Görüşüme göre cevabın C şıkkı olması gerekiyor,çünkü soruda ilgili birime demiş,burada ilgili birimin SGK mı yoksa İl Bölge Müdürlüğümü olduğu belirtlilmemiş.Bilindiği gibi mevzuatta en geç, İl Bölge Müdürlüğüne 2 iş günü içinde,SGK' ya 3 iş günü içinde bildirim yapılması zorunlu olduğu yazıyor.Aynı zamanda polis ve savcıyada derhal bildirilmesi gerekiyor.Yani burada demek istediğim soruda hangi birime bildirileceğiyle ilgili tam açıklayıcı bir ibare yok ve soruda en geç sözünün altı çizilmiş,yani burda mantık olarak ilgili birimi SGK kabul edip en geç 3 iş günü içinde bildirim yapılması gerekir diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar diliyorum.

Tuncay Bey' e attığım maili burdada paylaşmak istedim Fikri olan arkadaşlar görüşlerini bildirirlerse sevinirim.

13. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Evet B grubu 89. sorununda iptal olması gerek.kolluk kuvvetlerine hemen.bölge müd.2 iş günü ssk ya 3 iş günü.Şu tarz soruyu bo konuyu bilen veya bu soru sorulurmu diye düşünen bilgili* birisi böyle sormaz bu soruyu.zor mu yaz oraya il bölge müdürlüğü diye ekle.Şu soruyu bilmeyen birisine hazırlatsanız böyle sormaz ya.bu soruları ekonomi bakanlığımı veya tarım bakanlığımı hazırladı da sorular böyle acayip?

Bu soruları bakanlık mı hazılıyor yoksa Eğitek mi?bakanlık soru havuzunu verip Eğitek mi seçip soruyor?

14. capodicapi

capodicapi TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bu sorununu iptal olması gerekir diye düşünen başka kimse yokmu,ya da daha detaylı bilgisi olan,paylaşırsanız sevinirim.

15. gap2004

gap2004 TÜİSAG Üyesi

merhaba arkadaşlar sınav sonuçuma itiraz ettim. itirazımın sonuçunu internetten de ögrenebilirmiyim ? bu konuyla ilğili bilğisi olan arkadaş var mı?

16. D sınıfı

D sınıfı TÜİSAG Üyesi

B-78. Aşağıdakilerden hangisi iş ile ilgili görülen hastalıklar arasında en fazla görülenidir.
    a) Bel ağrısı b)Astım c)İşitme kaybı d)Akciğer kanseri
    Açıklanan Cevap: A
    İtiraz Nedeni: Herhangibi bir tıp doktoruna sorarsanız Bel ağrısının hastalık olmadığını söyleyecektir. Ağrı semptomdur . Cevap Bel ve eklem hastalıkları olsaydı bir derece… birde kime göre en fazla görülen hastalık SGK’ya göre mi ? Bunu da belirtmemişler.

B- 35 Yangından Korunma Planlarına göre Aşağıdakilerden hangisi Bir pasif korunma uygulamasıdır.
    a) ortamda doğal ve cebri havalandırma yapılması
    b) yangın algılama sisteminin kullanılması
    c) otomatik sprinkler kullanılması
    d) Binada bölümlenme yapılması
    Açıklanan Cevap : D
    İtiraz Nedeni : Binanın bölümlere ayrılması yangını direk olarak söndürmeyi amaçlamadan yayılmasını önleyerek zaman kazanmayı amaçlayan pasif bir uygulamadır evet.ama yangın algılama sistemi de aynı işe yarar yani iki şıkta doğrudur.

17. D sınıfı

D sınıfı TÜİSAG Üyesi

Bende Tuncay Bey' e attığım maili burdada paylaşmak istedim

18. rednes

rednes TÜİSAG Üyesi

B kitapcığı 12.soru Parlayıcı maddelerin bulunduğu depolarda hangi forklift tipi kullanılmalıdır?
    A)Akülü ve susturuculu türde forklift
    B)Yakıtlı ve statik elektriğe karşı önlemi alınmış türde forklift
    C)Akülü ve statik elektriğe karşı önlemi alınmış türde forklift
    D)Akülü susturuculu ve statik elektriğe karşı önlemi alınmış türde forklift
    Cevap olarak D şıkkı demişler akülü araçlarda susturucu varmıki?:k_karışık:

19. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Bu nasıl saçma bir şey.elden telim etmeyenler arayayıp 4 haneli kodmu alacak.zaten baştan aşağı saçmada herşey.evine yazı ile sonuç gelir.başka yerden siteden nasıl bakılır ki?bu aynı futboldaki şikenin tarzı birşey.kaos kaos kaos.millet para verir belgesi iptal olur.kimin suç para verenin mi?
    zamanında arkadaşım mmo dan aldı bu sertifikayı.o zaman aldıysa şimdi niye iptal suç kimin.para verip eğitime katılanın mı yoksa yan gelip yatanın mı.yakın zamanda özel eğitimden alanlar belgesi iptal.YA BU SİZİN ÇOCUK OYUNCAĞINIZ MI?KEDİ ENCİĞİ Mİ BU?
    başarısızsanız çekip gidin o kurumdan ya.bir belge vereceksinizsizin sıcak koltuğunuza bakıyoruz.bakanlıkta çalışan çaycıya bile (saygım sonsuzdur) A sınıfı belge vereceksiniz.
    Ya gidin başkakuruma ya istifa edin.AMA BENİM HAYATIMLA OYNAMAYIN.BENİM HAYATIM SİZİN KALEMİNİZİN UCUNDA OLMASIN.AĞZINIZDAN ÇIKACAK İKİ LAFA KALMASIN.
    OTOBÜSTE GİDERKEN GECE SAAT 2 BANTTAN YAYIN CNN DE.BAKAYIM DEDİM.KONU YENİ ÇIKACAK YABANCILARIN TÜRKİYEDE ÇALIŞMA SÜRELERİ.ÇOCUK BAKICILARI VB.BUNA BİLE TAM ÇALIŞILMADAN YAYINA ÇIKILMIŞ.HIMM.BİLGİ YOK.BİR İZLEYİN.NE ANLAYACAKSINIZ.

BİZ NEYİZ?BİZ NEYİZ?YAZMAYAYIM YAZMAYAYIM DİYORUM AMA BU NE YA.BİRİ DUR DESİN BUNLARA.AKILLARINI BAŞLARINA ALARAK YASA MI NE ÇIKARACAKLARSA ÇIKARSINLAR AMA BUNU OYUNCAK HALİNE DÖNÜŞTÜRMESİNLER.

şu sınav sorularına hiçmi bakmazlar.bu kadar mı at gözlüğüyle bakılır ya.soru belli.cevabı belli.ya hocam bir şey söylersem başka kuruma gönderirler beni.sen baştan kaybetmişsin.NEDEN İTİRAZ EDİLEN SORULARA İNTERNETTE YAYINLADIĞINIZ KAĞIDI GÖNDERİYORSUNUZ.NEDEN ŞU SEBEPLE İPTAL EDİLMEMİŞTİR DİYEMİYORSUNUZ.İŞİNİZE NASIL GELİYORSA ÖYLE CEVAP VERİYORSUNUZ.banane ya ben herkese cevap mı vereceğim.SEN DEVLET KURUMUSUN.ADİLSİN ADİL OLACAKSIN.ŞEFFAFSIN.BABANIN SERTİFİKASINI DAĞITMIYORSUN.ÖZEL SEKTÖR DEĞİLSİN.KAMU HAKKINI GÖZ ÖNÜNE ALACAKSIN.
    BİZ EN SAĞLIKLI BİLGİYİ AHMETTEN DEĞİL SENDEN ALACAĞIZ.

ÇIK KARDEŞİM EKRANA.YAZ KARDEŞİM SİTENE.AÇIKLA.KAOSA NE GEREK VAR.GEÇMİŞİ AÇIKLA.GELECEKTE OLACAKLARI AÇIKLA.KURUM OLARAK ÖNGÖRÜLENİ SÖYLE.ELEŞTİRİLERİ AL.TENKİTLERİ AL.SONRA BU SINAVDA ŞU SEBEPLE BU SORU İPTAL EDİLMEMİŞTİR DE.YAZ.

BİZ ÇOK MU MERAKLIYIZ SENİN SORULARINA İTİRAZ ETMEYE.BİZ ÇOK MU MERAKLIYIZ SENİ DAVA ETMEYE.İÇİMİZ YANIYOR Kİ SORULARIN HATALI Kİ BU YOLDAYIZ.SENDE KAMU HAKKI BİRİNCİ PLANDA DE ÇIK BU SORU BU YÜZDEN DOĞRUDUR DE.GEREKENİ YAP.YAPILMAMASI GEREKENİ DEĞİL.

ycet ve Levkav bu yazıya teşekkür etti.
  20. ycet

ycet TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu bölümdeki paylaşımlar bıçak gibi kesildi, noldu gündemden mi düştü?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica