24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. mukader

mukader TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar nereye ve nasıl ıtıraz edeceğiz bılgısı olan paylaşsın lutfen

2. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

UMUMİHIFZISSIHHA KANUNU madde 173 ve174 den oniki yaş ve onaltı yaş arasında bulunan çocukların gece 20,00 dan sonra çalışmaları yasaktır.

3. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

iş saglığı güvenliği genel müdürlüğüne yapılıyor itirazlar. ekteki linkte sınav başvuru kılavuzu madde 11.de sınava ne şekilde itiraz etmeniz gerektiği belirtilmiş. ben isggm ile de görüştüm perşembe 17:00'ye kadar elimizde olacak şekilde ulaştırmalısınız dediler.

http://egitek.meb.gov.tr/Sinavlar/Duyurular/2011/CalismaSosyalGuvBak_IsyeriHekim_IsGuvnUzm..pdf

4. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar lütfen dikkatli olun bakın sınav başvuru kılavuzunda bir satır var gözardı etmeyin.

Bütün itiraz başvurularında ÇalıĢma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas
    alınacaktır. diyor.
    perşembe günü mesai bitimine kadar ellerinde olacak şekilde dilekçelerimizi yollamamız gerekiyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

6. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

c sınıfı A kitapçığı 6 ve 7. sorulara istinaden o sorularda hatalı değil mi?
    4857 sayılı İş Kanunu, elliden fazla işçi çalıştıran tarım ve orman işçilerinin yapıldığı işyerleri ve işletmeleri kapsamı içine aldığından (İş K. mad. 4/b), bu işyeri ya da işletmede çalışanlar da iş güvencesinden yararlanır. Buna karşılık, 50'den az (elli dahil ) işçi çalıştıran tarım işyerlerinde çalışanlar İş Kanunu'nun kapsamı dışından kalacağından, bu yerlerde 30'dan fazla işçi çalıştırılsa dahi (örneğin, 40 işçi), bu işçilere iş güvencesi hükümleri uygulanmayacaktır. 50 işçinin tespitinde, sadece tarım işçileri değil; diğer işçiler de dikkate alınmalıdır.

Sendika işyeri temsilcileri için işyerinde 30 işçi çalışma koşulu aranmamalıdır. (Yargıtay 9 HD 21.07.2008 gün ve 2008/25552 esas, 2008/20932 karar sayılı kararı

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. c_kan23

c_kan23 TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı
    31. Güvenlik rengi kullanılan tüm işaretleri uygulanan ve aşağıda verilen renk ve tehlikeli hareket (davranış) eşleşmelerinden hangisi doğrudur?
    A) Sarı - Tehlikeli alarm veya davranış
    B) Yeşil - Kapılar, çıkış yerleri ve yolları
    C) Kırmızı - Yangınla mücadele ekipmanı
    D) Kırmızı - Dikkatli ol, önlem al, kontrol et

Burada b ve c şıkları doğrudur.
    TABLO4. Aşağıdaki tabloda yer alan hususlar güvenlik rengi kullanılan tüm işaretlere uygulanır.
    Renk Anlamı ve Amacı Tehlikeli hareket veya davranış
    Kırmızı Yasak İşareti Tehlikeli hareket veya davranış
    Tehlike alarmı Dur, kapat, düzneği acil durdur, tahliye et
    Yangınla mücadele ekipmanı Ekipmanların yerinin gösterilmesi ve ne olduğu
    Sarı Uyarı işareti Dikkatli ol, önlem al, kontrol et
    Mavi (1) Zorunluluk işareti Özel bir davranış ya da eylem Kişisel koruyucu donanım kullan
    Yeşil Acil kaçış, ilk yardım işareti Kapılar, çıkış yerleri ve yolları, ekipman, tesisler
    Tehlike yok Normale dön
    (1) Mavi:
    (2) Fluoresan turuncu: Sadece dairevi bir şekil içinde kullanıldığında emniyet rengi olarak kabul edilir.
    Emniyet işaretleri dışında sarı yerine kullanılabilir.
    Özellikle zayıf doğal görüş şartlarında bu renk çok dikkat çekicidir.

GÜVENLİK VE SAĞLIK İŞARETLERİ YÖNETMELİĞİ/İŞYERİNDE KULLANILAN GÜVENLİK VE SAĞLIK İŞARETLERİ İLE İLGİLİ ASGARİ
    GENEL GEREKLER Tablo 4

36. Aşağıdaki gruplardan hangisinde üç gazın da
    yanıcı özelliği vardır?

A) H2 S (Hidrojen sülfür), CH4 (Metan), SO2
    (Sülfür dioksit)
    B) H2 S (Hidrojen sülfür), CH4 (Metan), O2 (Oksijen)
    C) CO (Karbon monoksit), CH4 (Metan), H2 S
    (Hidrojen sülfür)
    D) H2 (Hidrojen), SO2 (Sülfür dioksit), H2 S (Hid-
    rojen sülfür)

Burada a,c,d şıkları doğrudur.H2S,CH4,SO2,CO,H2 Hepside O2 ile reaksiyona girerek yanarlar.

59. İşçileri kaldırma veya taşımada kullanılan mevzuata uygun iş ekipmanlarında alınacak güvenlik
    önlemleri, çalışma yerinin özelliği ve yükseklik farklılıklarından dolayı yeterli olmuyorsa aşağıda-
    kilerden hangisi ilave önlem olarak alınacaktır?

A) Uygun ekipman sağlanacaktır.
    B) İş ekipmanları kullanılmayacaktır.
    C) Üzerindeki işaretler yeniden düzenlenecektir.
    D) Emniyet katsayısı daha yüksek güvenlik halatı
    ile teçhiz edilecek ve her çalışma günü kontrol
    edilecektir.
    Burada a ve d şıkları doğrudur.Çünkü a şıkkı genel bir ifade ile d şıkkındaki techizatı kapsıyor.Eğer a şıkkı olmasaydı cevap d olurdu.

8. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bu tip açıklayıcı şekilde sunmalıyız..bir an önce itirazımızı yapalım arkadaşlar..

9. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben b kitapcigina göre;

soru 2/ 11/ 20 / 23 / 31 / 36 / 55 / 81 ve 96 ya itiraz edecegim..

10. fatihmyilmaz

o zaman bu soru iptal demek midir?

11. efkanmutlu

efkanmutlu TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bi kaç gündür bakıyorumda aynı kişiler hep şu yanlış bu yanlış iptal falan filan bisürü konusuyorlar. Sorular bana göre gayet açık ve kolaydı. Acıklanan cevaplara göre 92 alıyorum. Zor bir sınav değildi bu kadar büyütülecek ne var anlamadım. 10-15 kişi burada şuray mail şuraya telefon konuşup duruyorsunuz. Sonunda birşey çıkmayacağını bile bile hemde. Tekrar söylüyorum sınav gayet kolaydı. Sanırım buradaki arkadaşlar fazla çalışmamışlar sonucunda da durum bu olmuş :) Bence artık şanslarını diğer sınavda denesinler. Saygılar...

12. OZEROZER06

OZEROZER06 TÜİSAG Üyesi

Itirazlar nasıl yapılacak lütfen ortak bi dilekçe hazırlayıp dilekçe içeriğini ve ek belgeleri biRAn önce forumda yayınlayalım

13. roninx35

roninx35 TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar iyi güzel itiraz yapacaz, bazı arkadaslarımız telefonla görüşmüşler somut adım atmak lazım...nasıl bir yol izliyecez.
    hangı soruları yazacaz......

14. OZEROZER06

OZEROZER06 TÜİSAG Üyesi

T.C.
    M.E.B.
    YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ NE

24.12.2011 tarihinde yapılan iş sağlığı ve güvenliği

15. orfeos

orfeos TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bu sorulara aynen katılıyorum fakat 16. soru ilgili birim hangi birim belirtilmediği ve her iki kurumunda bildirim süresi cevaplarda oldugu için hem c hemde d nin kabul edilmesi gerekmez mi?

16. asilord26

asilord26 TÜİSAG Üyesi

eğitim aldığımız kurumlara gidip görüşen var mı acaba ? hangi sorular yanlış ve iptal olabilir... kaç adet bunlar? sorunun birine bir arkadaşımız doğru derken diğeri hatalı diyor...en son durum nedir kaç tane hatalı soru var ve bunlar hangileri...?

17. emare

emare TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar perşembe son gün mü daha sonra da itiraz edilebiliyormu? Bir de soru itirazları sadece itiraz edeni mi etkiliyor?İptal olacak soruları tesbiti nasıl oluyor bilen varmı?

18. fatihmyilmaz

sen kimsin arkadasim hakkımızda bilip bilmeden atıp tutuyorsun? sahsen ben cok calistim..istersem 100 al banane!! ben başından beri soyluyorum zorlugundan degil saçmalığından şikayetçiyim!! sen anlaşılan süper zekasın.. türkiye senin gibilerin eksikliğini çok hissediyor, bir an önce seni pistlerde görmek isteriz, destekleriz!!

19. murat581

murat581 TÜİSAG Üyesi

Kardeş tebrikler de yorum yaparken senin aldığın puan kimsenin umurunda değil insanların itiraz ettikleri sorularla ilgili yorumlarını yaz oturup tartışalım. Genç işçi yaşı sorusu yanlış değil mi sence ya da etik kuralları sorusu. Ya da halat sorusunda halat uygun ekipman değil mi yeşil acil çıkış yolu değil mi? Elektrik kaynağında gaz tüpü patlaması meydana geliyorsa adamın kafasına çatı düşemez mi? Senle tartışalım madem çok biliyorsun? Ben de senin dilinden konuşacak olursam neden 100 almadın bu kadar kolaysa. Ben senin kadar çalışsam 100 alırdım!!!

20. mukader

mukader TÜİSAG Üyesi

anlaşılan arakadaş sallamış tutmuş.soru zor veya basıt. sorun bu değil , soruların çelişkili ve bazılarında 2 doğru şıkkın olması.gercı sen cok zekı isen bunu anlamış olman gerekırdı ama neyse.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica