24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ceyyy

ceyyy TÜİSAG Üyesi

sorunun yoksa niye yazıyosunki veya benim itiraz etmem seni niye telaşlandırıyoki

2. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım.Öncelikle yazına saygım var.Kolay dı?Peki Eğitim aldığım kurum yetkiliside bu sınava girdi.Ve hepsini herkesi tek tek aradık.Nasıldı diye sorular.sınav çıkışında çevreyi bir gözlemledim.Metro da orada burada.Bana senden başka sınav kolaydı diyen bir kişiyi görmedim.Ayrıca yazılan soruların hepsini seninle tartışalım.Sen a yı doğru yaptın ama B şıkkıda doğru değil mi?NEDEN Diye.
    Bu kadar kişi buraya para veriyor.Kim çalışmadan bu sınava girer.Bu soruların kaçı müfredatta vardı?kaçında anlam bozukluğu var.
    A sınıfı ve B sınıfı ile sorulan soruların aynısının C sınıfınada yüzde kaçı soruldu bu sınavda.Elini vicdanına koy bence.saygılarımla.

3. orfeos

orfeos TÜİSAG Üyesi

ne yapılması gerektiği sitede yayınlandı dedi bende cok açık ve net değil dedim baktım ters ters 15 tl yatıracaksınız bankaya deyince tüm hırsımı ondan aldım egitime 3000 tl sınava girişe 35 tl sizin yaptıgınız sınavda sizin hazırladığınız yanlış sorularada 15 tl oh ne güzel sistem kurmussunuz dedim iyi günler dileyip kapattım .
    yani pekde umurlarında değiliz

4. infra

infra TÜİSAG Üyesi

C sınıfı A kitapçığını baz alarak bana göre şüpheli sorular:

29- Radyasyon sorusu. Alfa ve Beta ışınlarının yüksek enerjili ve zararlı olduğu ortada

30- Elektrik sorusunda, B şıkkının yanlış olduğu görülmekte ancak. "Kesin kabulü yapılmamış, eksiklik ve aksaklıkları kesin kabul ile ortadan kaldırılmamış bir elektrik tesisinin kullanılmasına izin verilmeyecektir" maddesine temel iş güvenliği önlemlerinden birisidir diyemeyiz.

50- Elektrik sorusunda, hattın nötr iletkeninin topraklasanız dahi, faza temaas halinde çalışanı elektrik çarpacaktır. Bununla beraber, b şıkkında yazılı olan "kısa devre açma akım değerleri uygun sigortaların kullanılması" çalışanın teması halinde kısa devre göstererek sigortanın atması yolu ile etkilidir.

62-Yangın algılama sistemleri tek başına pasif koruma sağlar. Yangın çıksa bile sadece uyarı mahiyetindedir ve yangının söndürülmesine herhangi bir katkıda bulunmaz. Diğer taraftan doğru cevap olarak verilen bölümleme ise, yangının bir bölümde hapsolmasını ve müdahaleye bile gerek kalmadan sönmesini sağlayabilir.

70- Basınçlı kap sorusu. Zaten çok bariz. LPG (sıvı petrol gazı) sıvı LNG (sıvı doğal gaz) tankları en basit basınçlı kaplara örnektir.

76- Yüksekte çalışma ile ilgili soruda bana göre platformun çevresinin korunması en az gerekli olandır. Kaldıki çevreden kasıt nedir belli de değil.

82- Maden sorusu. Tozumayı arttıran etkenlerden değildiri arıyoruz. Mekanizasyonun türü bildirilmeden direk tozumaya etkili diyemeyiz. Kaldıki cebri havalandırmada bir yerde mekanizasyondur. Ayrıca sulu toz bastırıcılar tozun oluşumuna etki etmesede kaynakta çöktürülmesinde etkilidir.

86- Kaldırma ekipmanları ile ilgili soruda cevap emniyet katsayısı daha yüksek halat kullanılacaktır demektedir. Ancak daha yüksek ifadesi yeterli olmayabilir. Örneğin 4 kat daha yüksek emniyet katsayısı gerekirken, 2 kat fazlası da kullanılmış olabilr. Ayrıca bu şık doğru dahi olsa A şıkkında bulunan uygun ekipman sağlanacaktır ibaresi D şıkkınıda içermekte haliyle iki doğru cevap olmaktadır.

87- Her zaman olmasa dahi, operatör ekipmanına hareket vermeden önce, özllikle bakım onarım işlerinden sonra tehlike bölgesini kontrol edebilir. Bu uygulamanın yanlış olduğunu söyleyemeyiz. Bununla beraber, çoğu ekipmanda hareket dursa dahi ekipman gerilim altında ve çalışmaya hazır durumdadır. Acil stop ile ancak hem gerilim hem hareket durdurulur.

90- Sigortalıyı ziyarete gelen diğer sigortalının ziyaret sebebi iş olabilir. Örneğin satış mühendisleri, reprezantlar vs. Bu nedenle bu şahısların geçireceği kazalarda iş kazası olarak değerlendirilmelidir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. chable

chable TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar A Grubu 16. Soru Doğru bence. Ben de sınavda 3 günü işaretledim. Ancak soruda "İş Kanunu'na göre" bildirim süresini soruyor.

İş Kanunu 77. Madde şöyle :
    İşverenler işyerlerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalığını en geç iki iş günü içinde yazı ile ilgili bölge müdürlüğüne bildirmek zorundadırlar.

Bu mantıkla bakıldığında doğru gibi.

Sınavda 68 Doğrum var. 2 soru iptal olursa 70 alacağım :)

6. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 12. soru
    İŞ KANUNU Madde 71 - Onbeş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak, ondört yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. hüseyinserdarözcan

hüseyinserdarözcan TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar öncelikle ilker bey cep telefonun sitede verilmesinden şikayetçi .. forumun adresini vermedim ama site yöneticilierinden bu bilginizin silinmesini istiycem dedim .. özel telefonun dan aranmasını istemiyor açıkçası

sınav sorularının iptali ile ilgili perşembe günü saat 17 .00 a kadar itiraz edilebiliyormuş.. fakat ne gariptir ki şu ana kadar 1 tane bile itiraz gelmedi diyor. bu söylediğiniz soruları bakalığımızın sitesinde ki formundan iletirseniz görüşülüp karara bağlanır ve size resmi yollardan iletişime geçilir diyor

8. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

C sınıfı A kitapçığı soru 29 radyasyonda etkilenmesi için en az zararlı önemli olan Ultraviyole ve kızıl ötesi ışınlardır.Alfa ve gama ışınları DNA zincirini etkileyeceği için çok zararlıdır.UV ışın zaten güneş enerjisidir.zararsız ışınım olarak tabir edilir.kızıl öteside ısıtıcı - soba- petek gibi yerlen çıkıan enerjidir.

kaynak

http://tr.wikipedia.org/wiki/Radyasyon

9. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı soru 6.-7. sorular
    İŞ KANUNU Madde 18 - Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.
    Ben de 2 soruyu yanlış yaptım ama bu maddeye göre 6. ve 7. soruların cevapları maalesef doğru gibi duruyor.

10. efkanmutlu

efkanmutlu TÜİSAG Üyesi

sevgili murat kardeşim.. buradan anladığım senin bu sınava fazla önemsemediğindir.. madem benim gibi çalışıp 100 alsaydın.. ben anca 92 alabiliyorum.. ne demişler.. çalışan kazanır... sen sınava çalışmadan girersen böyle ağlar durursun bu forumlarda...

11. orfeos

orfeos TÜİSAG Üyesi

Zararsız radyasyon [değiştir]

Alfa, Beta ve Gama ışınları elektromanyetik spektrumun en üstünde yer alır, insan sağlığına zararı tartışılmaz ve bir sonraki başlıkta incelenmiştir. Bunun hemen altındaki X ışınlarının da insan sağlığına zararlı olduğu bilinir. X ışınlarının altındaki UV (Morötesi) bölgesi de, cilt kanserleri başta olmak üzere birçok zarar verir. Ozon tabakasındaki deliklerden kaynaklanan; güneşin kanser yapıcı etkisi budur.

UV bandının hemen altında görünür ışık bölgesi vardır. Direkt olarak göze (retinaya) ve çok yüksek şiddette uygulanmadığı sürece bir zararı bilinmemektedir, Tam aksine çevremizi görebilmek için görünür ışığa ihtiyacımız vardır. Görünür ışığın "Zararsız ışınım" sınıfına girdiği söylenebilir.

Görünür ışığın altında, "ısınmamızı" sağlayan IR (Infra Red-Kızılötesi) bandı vardır. IR bandında radyasyon yapan kaynaklara örnek olarak mangal, kömür sobası, kalorifer peteği, Elektrikli IR ısıtıcılar verilebilir. IR bandı da ikiye ayrılır. Üst IR bölgesindeki kızıl ışık veren elektrikli IR ısıtıcılar Mangal, Alt IR bölgesindekiler ise Kalorifer peteği ve ışık vermeyen elektrikli ısıtıcılar gibi kaynaklardır. IR bandındaki ışınımın da zararsız olduğu kabul edilir.

12. mukader

mukader TÜİSAG Üyesi

bunun cevabı alfa ben emınım.

13. Çağdaş Özçam

Çağdaş Özçam TÜİSAG Üyesi

etık sorusu kesınlıkle yanlıs soru arkadaslar bu arada....etık kuralları yazılı kurallar degıldır!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

14. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Soru 6=Belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan bir işçinin iş güvencesinden yararlanabilmesi için İş Kanununa göre İşyerindeki kıdemi en az ne kadar olmalıdır?
    A)Bir ay B)Üç ay C)Altı ay D)12 ay
    İtiraz Sebebi=Belirsiz süreli ve iş kanununa göre en az 30 ve üstü işçi çalışırsa aynı zamanda 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu madde 4 b ye göre orman ve tarım işlerinde en az 50 işçi çalışırsa altıaydır.Soru sorulma şekli yanlıştır. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekmektedir veya (B ) (C) (D) şıklarının doğru sayılması gerekmektedir.
    Soru 7=İş Kanunu na göre, bir işyerinde iş güvencesi kapsamında olabilmesi için o işyerinde en az kaç işçi çalıştırılması gerekir?
    A)50 B)30 C)15 D)7
    İtiraz Sebebi=4857 İş kanunu madde 4/b ye göre tarım ve orman işlerinin yapıldığı işlerde bu sayı 50 kişi olup aynı zamanda sendika işçi temsilcileri için 30 işçi çalışma sayısı da aranmamaktadır. Yargıtay 9 HD 21.07.2008 gün ve 2008/25552 esas, 2008/20932 karar sayılı kararı
    Bu sebeplerle sorunun iptali gerekmektedir.

15. orfeos

orfeos TÜİSAG Üyesi

mukadder hanim ben bir kimyager olarak ve nükleer kimya dersi görmüş biri olarak size sunu söyleyebilirim ki eger o sıklar arasında enfraruj kızıl ötesi olmasaydı dogru şık alfa olurdu fakat enfraruj ışınlar kaynak ışınlarınada girerler ve kişiyi radyoaktiviteden dolayı değil ışımadan dolayı etkilerler ve periyodik göz muayenesine alınır bu işçiler radyoaktivite muayenesine değil.iyi günler dilerim

16. hidayet

hidayet TÜİSAG Üyesi

arkadaşım 92 alman konusunda tebrik ederiz sıkıntımız o değil.. biz de ancak 70 lik 65 lik yapabildik.. lakin konumuz şudur ki; sorularda hatalı olanlar var bize göre, bu soruların hatalı olması da binlerce kişiyi etkileyeb,liyor kısaca.. eğer bu konuda bir faydan olacaksa buyur konuş, en azından haksızlık varsa giderilmesi için ytardımcı ol lütfen.. yok benim için herşey yolunda diyorsan bırak da biz hakkımız varsa savunalım.. bunu adı ağlamak değil, hak aramaktır.. yoksa isg uzmanı olamadık diye salya sümük ağlayan insanlar değiliz..

17. Çağdaş Özçam

Çağdaş Özçam TÜİSAG Üyesi

serkan kardes eger bu sorular senın dedgın gıbı olup ıptal edılırse sana bır yemek borcum olsun :) 2 sorumda yanlıs cunku :)

18. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

Üstadım ben iş yerindeki personelle konuştum personel müdürü dahil ama dediğim gibi ben de bu 2 soruyu da yanlış yaptım.
    umarım dediğin gibidir.
    bence a kitapçığındaki 32.soruya da itiraz etmek gerekir. HİGOMETRE yazım yanlışından dolayı doğru şık olarak gösterilemez. muhtemelen hemen hemen herkes doğru yaptı ama sadece kendi yanlışlarımızı değilde yanlış olduğu mantıksal/kanunsal sebeplere dayandırılabilen her soru iptal ettirilmeli.

19. replican

replican TÜİSAG Üyesi

elektirik yangınlarında kırmızı dikdörtgen olması gerekmiyor mu ben hiçbir yerde mavi daire görmedim yangınlar kırmızı kare veya dikdörtgen gösteriliyordu

20. euysal

euysal TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar,

acilen sorulara karar verip dilekçe örneği belirtmemiz lazım. benim eğitim aldığım kurum tam anlamıyla fos çıktı, henüz sınav sorularını bile incelediklerini sanmıyorum.. birbirimze yardım edelim.
    yarın en hızlı olan yurtiçi karo diye biliyorum onunla göndermeliyiz ki yetişsin.
    ,dekont da varmış, verdiğim numarayı ben de aradım. bir baan çıktı ve dekont, dilekçe, soruları yazanların en geç 29 aralık 17:00 ye kadar bizde olması lazım dedi.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica