24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. raistlinmajera

raistlinmajera TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,

Burada konuştuğumuz ve hatalı olduğunu düşündüğümüz soruları lütfen itiraz ederek hakkımızı arayalım iş yerimizdeki sınava giren 4 kişi ayrı ayrı itiraz edeceğiz biz itiraz için gerekli yol şu şekilde,
    Adaylar; sınav sorularına iliĢkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isgmm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren (27.12.2011) en geç 3 (üç) iĢ günü içerisinde (29.12.2011 saat 17:00’ye kadar), ĠĢ Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.
     Adayların sınav sorularına itiraz baĢvuruları, ĠĢ Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye ĠĢletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek ġubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN No’lu hesabına 15 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir. BaĢvuru adresi ise, ÇalıĢma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ĠĢ Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Yetkilendirme Daire BaĢkanlığı Ġnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.

HATALI OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ SORULAR A KİTAPÇIĞI İÇİN;

12-23-26-29-40-62-64-82-83-89-97

2. murat581

murat581 TÜİSAG Üyesi

Kardeş ben ağlamadım hiç de ben zaten belgemi alıyorum:D Ama senin gibi ben geçtim diye hava atmıyorum Allahın verdiği beyni kullanıp insanların mantıklı olan yorumlarını okuyorum ve itiraz dilekçemi de vereceğim. Bu da bir nevi etik kuraldır bir yerde yazmaz ama sen ezberlediğin için bunu bilmezsin kardeş. Senin kadar önemsemediğim de kesin. Yoksa ben de geçtim oley diye yazı yazardım. Benim sorduğum sorulara da hiç bir yanıt vermemişsin bu kadar çalışmış insan en azından biraz yorum yapardı ama yorum yapmak da kabiliyet isteyen birşey öyle ezberle olacak iş değil:D

3. c_kan23

c_kan23 TÜİSAG Üyesi

orfeos bir kimyacı olarak bu soru hakkında ne düşünüyorsun

36. Aşağıdaki gruplardan hangisinde üç gazın da
    yanıcı özelliği vardır?

A) H2 S (Hidrojen sülfür), CH4 (Metan), SO2
    (Sülfür dioksit)
    B) H2 S (Hidrojen sülfür), CH4 (Metan), O2 (Oksijen)
    C) CO (Karbon monoksit), CH4 (Metan), H2 S
    (Hidrojen sülfür)
    D) H2 (Hidrojen), SO2 (Sülfür dioksit), H2 S (Hid-
    rojen sülfür)

Burada a,c,d şıkları doğrudur.H2S,CH4,SO2,CO,H2 Hepside O2 ile reaksiyona girerek yanarlar.

4. hüseyinserdarözcan

hüseyinserdarözcan TÜİSAG Üyesi

sabaha kadar yazın bütün soruları yalan arkadaşlar .. eğer perşembe günü 17,00 a kadar sınav sorularına itiraz olmaz ise bütün sorular yanlış diyelim değişen bişey olmayacak.. ben yarın bu parayı yatırıp dilekçeyi yollayacam lütfen sizlerde yapın itirazlarınızı

http://www.isgmm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren (27.12.2011) en geç 3 (üç) iş günü içerisinde (29.12.2011 saat 17:00’ye kadar), İŞ Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.
    Adayların sınav sorularına itiraz baĢvuruları, İŞ Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye ĠĢletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek ġubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN No’lu hesabına 15 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir. Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Yetkilendirme Daire Başkanlığı İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.
    sınav sorularına iliĢkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde (8 Ocak 2012 tarihine kadar) İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine ĠSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Soru 37=Aşağıdakilerden hangisi kimyasal özelliğinden dolayı boğucu bir gazdır.
    A)Ozon B)Karbon monoksit C)Kükürt dioksit D=Azot
    İtiraz Sebebi=Karbon monoksit yapısal özelliğinden dolayı zehirleyici bir gazdır.Kişi oksijen eksikliğinde boğulmaya başlar ortamda eksik yanma olur ve ortama CO çıkar.CO çıkmasıylada kişi zehirlenir. Boğulmaz. Ama Kükürt dioksit kesinlikle boğucu bir gazdır. Resmi kurum kaynaklarını iyi araştırdığınızda sonucu göreceksiniz.
    http://www.rshm.saglik.gov.tr/hki/pdf/hava.pdf
    http://www.marcev.com/emisyonolcumu.asp?laboratuvari=havakirleticiemisyonlar
    http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/SozB...9816B2EF05A79F75456518CA&Kelime=kükürtdioksit
    Buralardan ve tüm yasal mevzuattan da bakılacağı gibi Sorunun cevabının (B) olarak düzeltilmesi gerekmektedir.

6. Abdullah Tüfekçi

Abdullah Tüfekçi TÜİSAG Üyesi

Ben Celal Bey'i aradım, itirazın resmi yollarla yapılacağını kendilerini arayarak herhangi bir sonuca varılamayacağını ancak dilersek telefonda muhabbet edebileceğimizi söyledi. :) sağolsun...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. euysal

euysal TÜİSAG Üyesi

http://www.isguvenlikciler.com/haber/index.php

bu siteden yardım alabilirz örnekler için birazdan açıklayacaklar

8. Gökhan B

Gökhan B TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar yarın aşağıdaki sorulara aşağıdaki şekilde itiraz etmeyi düşünüyorum.Yorumlarınızı alabilirmiyim.Bu akşam tam toparlayıp yarın Ankaraya göndereceğim.

1) A Kitapçığı soru 40:Biyolojik etkenlere maruziyetin izlenmesi sırasında aşağıdaki işlemlerden hangisi anlamlı değildir?

Bu soruda doğru cevap B şıkkı denmiş.
    B şıkkı ‘biyolojik izlemede ortam havasında bulunan etken madde miktarı ölçülmelidir’
    D şıkkında ‘maruziyetin eksiksiz değerlendirilmesi için çevresel izleme de yapılmalıdır’ diyor yani bu madde B şıkkını zaten kapsıyor.Dolayısı ile B şıkkı yanlış olamaz diye düşünüyorum.
    Ayrıca bu soruda A şıkkı ‘biyolojik izleme önleyici bir işlem olup tanılama işleminden farklıdır’ denmiş.Soruda hangi işlem anlamlı değildir diye sorulmuş ama bu şıkta yapılan herhangi bir işlem bile yok.Dolayısıyla doğru cevabın A şıkkı olduğunu düşünüyorum.

2) A kitapçığı soru 50: Çalışanların elektrik çarpmasına karşı korunabilmesi için aşağıdakilerden hangisi etkisizdir?

Bu soruda doğru cevap B şıkkı denmiş.
    B şıkkı doğrudur fakat yanında C şıkkı da doğrudur.Çünkü hattın nötr iletkenin topraklanması çalışanı korumaz.Çalışanı koruyan gövdenin topraklanmasıdır.Bakanlık müfettişlerinin fabrikalardan yapılmasını kesinlikle istediği bir önlemdir gövde topraklaması.

3) A kitapçığı soru 64: Aşağıdaki durumlardan hangisinde acil durup planı hazırlanması gerekir?

Bu soruda cevap D şıkkı denmiş.D şıkkı şöyle;’Yangın,sel,deprem,patlama vbg. felaketlerin oluşum olasılığını önlemek amacıyla’
    Eğer bu soruda ‘oluşum olasılığını önlemek amacıyla’ değil de ‘oluşum olasılığı için’ denseydi işaretleyeceğim tek cevap tabi ki bu olurdu.Fakat depremin oluşumunun olasılığını önlemek kişilerin elinde değildir,deprem olması durumuna karşı tedbir almak kişilerin elindedir(bina güçlendirme,deprem çantası vbg). Bu soruda kesinlikle anlatım hatası olduğuna inanıyorum ve benim bu soruyu yapamamamın tek sebebi soruyu dikkatlice okumam ve bu anlatım bozukluğudur.

4) A kitapçığı soru 82: Aşağıdakilerden hangisi toz oluşumunu arttıran etkenlerden birisi değildir?

Bu soruda cevap B şıkkı denmiş.
    B şıkkı; ‘Ocakta sulu toz bastırıcıların kullanılmaması’
    Burada kullanılmaması yerine kullanılması denseydi cevap doğru olurdu.Sulu toz bastırıcıların kullanılmaması,ocakta toz oluşumunu arttıracaktır.

5) A kitapçığı soru 90: Aşağıdakilerden hangisi iş kazası sayılmaz?
    B şıkkı şöyle ; Sigortalıyı ziyaret için işyerine gelen ve başka bir işyerinde sigortalı olan bir kişinin ziyaret ettiği veya geldiği işyerinde uğradığı kaza.
    Eğer ben bir işletmede çalışıyorsam ve bir ziyaretçim gelmişse,bu ziyaretçimin başına bir kaza gelirse bu benim işyerim için bir iş kazasıdır diye üstüne basarak öğretilmişti.Bu soruyu birde bu açıdan incelemenizi rica ediyorum.Olay sonuçta bir iş kazası olmuyor mu?Ziyarete gelen kişinin şirketi için değil ama ziyaret edilen kişinin şirketi için olay bir iş kazasıdır diye düşünüyorum.Sorunun eksik ifade edildiğine ve dolayısı ile yanlış olduğuna inanıyorum.
    6) A kitapçığı soru 97: Etik kurallarının aşağıdakilerden hangisini içermesi beklenir?

B şıkkı ; Belirli bir alana yönelik yazılı kurallar.Etik kuralların yazılı kurallar olmadığı bilindiği gibi öğretilen de budur zaten.Bu sorunun yanlış sorulduğuna inanıyorum.

7) A kitapçığı soru 58: Renk ve tehlikeli hareket(davranış) eşleşmelerinden hangisi doğrudur?

Bu soruda doğru cevap olarak C şıkkı denmiş.
    Kırmızı yangınla ilgilidir fakat burada tehlikeli bir hareket yok.Burada herhangi bir hareket yok sadece ekipman gösterimi var.Bu soruda istenen kesinlikle net değil ve soruda anlam bütünlüğü yok.Anlatım hatası var.

8) A kitapçığı soru 54: Aşağıdakilerden hangisi kesikli çalışan kaldırma makineları sınıfında kabul edilmez ?

Bu soruda cevap A şıkkı kovalı elevatörler denmiş.Eğitim kurumunuzda krikoların kaldırma makinesı olarak kabul edilmediği öğretilmişti.Bu doğruysa bu soru yanlış olur.

9. scotter

scotter TÜİSAG Üyesi

arkadaslar bende egıtım kurumumla konustum hoca bana 11 adet soruda hata oldugunu bunu bır dılekce olarak hazırlayıp bugun ıcınde ogrencılere ulastıracaklarını soyledı yalnız sunuda soyledı bundan oncekı sınavda yıne ıtırazların cok oldugunu ozellıkle ınternet ortamında fakat kımsenın fıılen bu ıtırazları yapmadıgını dolayısıyla bır anlamı olmadıgını soyledı yanı lutfen bu ıtırazlarımız lafta kalmasın yarın herkes bır sekılde ıtırazlarını yollasın arkadaslar

10. Ermanisg

Ermanisg TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadslar B sınıfı kıtapcıgında en az cevap anahtarında 5 tane sorunun cevabı yanlış !!! 5 . soru , 10-31-33 ve 55 .sorular bariz yanlıs cevap anahtarında hangı adrese maıl atmamız gerekıyor..bu sorulara ıtıraz hakkı ocak 20 den sonra sınav sonuclarına ıtıraz etme suresınde mı ıtıraz edılcecek??

11. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar itiraz edeceğiniz size yanlış olan soruları soruyu yazarak ve aşağısına neden hatalı olduğunu yazan bir özel mesaj atarsanız derleyip toplayıp tekrarherkese buradan yayınlar ve o sorular üzerinden tartışırız.enson şekline karar veririz.Ben bana hatalı gelen soruları kanun maddesi vb yerden araştırarak hazırlıyorum.Fakat yazmak araştırmak zaman alıyor.sizde gönderirseniz en azından bitmiş halini buradayayınlarız.Doğru yaptığınız sorudada yanlışlık düşünüyorsanız yazın.Ben şuanda araştırıp aynı zamanda forumdaki tüm yazıları okumaktayım

12. Helen

Helen TÜİSAG Üyesi

bu konuda size katılıyorum. İtiraz oranı ne kadar fazla olursa bu hepimiz için iyi olur. o dilekçeyi burda da paylaşabilirseniz herkes faydalanabilir diye düşünüyorum. herkese iyi akşamlar

13. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

Bir soruya kafam takıldı C Sınıfı A Grubu kitapçık Soru 52)
    Kaldırma makinalarının zincirleri ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır ?

D) Zincir baklalarını tutturmada kullanılacak civatalar kontrol edilerek periyodik olarak yenilenmelidir.

Bu seçenek neden yanlış acaba bilen varmı ? Ben bu mapa ve civataları düzenli kontrol ederek yenilettiriyorum. Nedir yanlış olan anlamadım ki !

14. mukader

mukader TÜİSAG Üyesi

ben kesınlıkle yarın dılekçemı gondereceğim kımse bazı ınsanların umursamazlığı yuzunden haksızlığa uğramasın.

15. yazemre

yazemre TÜİSAG Üyesi

kaldırma makinalarının zincirlerinin baklalarını tutturmada civata kullanılmaz zincir değiştirilir.

16. e.hantas

e.hantas TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR SİTEDE YAZDIĞIM, CEP TELEFONU NUMARASINI İÇEREN MESAJI sildim. Mesajdan alıntı yapan diğer arkadaşlarım da, bu durumu anlayışla karşılayarak mesajlarını silmelerini çok rica ediyorum. telefonun burada yayınlanması benim hatamdı, ve bu hatayı daha fazla sürdürmemek ve İLKER beyi mağdur etmemek adına telefon numarasını içeren mesajları silmenizi sizden rica ediyorum.

17. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

sildim kardeş

18. kacharf

kacharf TÜİSAG Üyesi

19. scotter

scotter TÜİSAG Üyesi

arkadaslar dılekce bırkac saat sonra elımde olacak burdanda paylasacam lutfen bundan sonra herkes hızlı bır sekılde yarın basvurusunu yapsın bırlık olmak zorundayız lutfen burda su bu dıye tartısmak yerıne fıılen harekete gecıp ıtırazımızı yapalım unutmayalım eger bu cevap anahtarı dogruysa mevzuat yanlıs yada mevzuat yanlıssa dogru nedır bız sansınamı sınavlara gırecez

20. Gökhan B

Gökhan B TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 38.sayfanın sonunda uzunca itiraz edeceğim soruları yazdım.Bakıp yorumlarınızı yazarsanız sevinirim

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica