24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

avrupadaki yaşı değil uluslararası ve ulkemizdeki mevzuata göre diyordu, iş kanununda çalışma yaşı 15 dir..ben de onu işaretledim.. ama surasi acik en az 10 tane soru cok ama cok sacmaydı..

2. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Ülkemizde çocuk işçi diye bir tanım var. Bunuda unutmamak lazım.

Madde 71 - Onbeş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak, ondört yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.

Yani ucu açık bir soru. Bana göre ya 14 ile 15 aynı anda şıklarda bulundurulmamalıydı.

Buna göre cevap 14 ede kayıyor.

3. fatihmyilmaz

3* Petrol Kuyularındaki Yangın Sondurme Kimyasal Toz mus

bu sorunun cevabı kaan bey in de acıkladıgı nitrogliserin ya da şıklardaki adıyla dinamit..bu sitedeki 2200 adet soru ismiyle buldugum dökümanda vardı bu soru

4. fatihmyilmaz

kaan bey,

diyelimki bu sınavda 70 dogrumuz var..4 soru iptal oldu..bu iptal olanlar da sizin dogru yaptıklarınızdan..ne olur?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. fatihmyilmaz

huseyin bey elbetteki bilenler olsun..ama sen ab e uyum adı altında kanun yapıyorsun..bundan sonra bizde onlar gibi kazasız üretelim diyorsun..AMA SINAVDA ILO YOK..PERIYODIK BAKIM YOK..DAHA ONCEKI SINAVLARLA ALAKASI OLMAYAN TARZ SORULAR!ben sınavda sorulan soruların zorlugundan degil sacmalıgından sikayetciyim..biz c sertifikasını almak icin girdik sınavı.beyaz eşya dukkanında 2.el buzdolabı mı satacagim ki bana boyle bir soru soruyorsun?
    elbette hak eden alsın bu belgeyi ancak sorular isg uzmanının bilmesi gerekenlerden en azından bu işi meslek olarak yapmak isteyenlerin temelinde olmazsa olmazlardan secilmeliydi diye dusunuyorum..

6. Kaan SAKA

Yanlış soru = Havadan puan. Yani doğru sorunuz iptal olursa yine doğru sayılacaktır.
    Umarım yanlış yaptığınız sorular iptal olur dolayısıyla sizde bunlardan soru başı 1'er puan daha kazanırsınız.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Kaan SAKA

Arkadaşlar bu arada soruları toparlamaya çalışıyorum. Sizlerinde akıllarınızda olanlar varsa yazın lütfen. Benim şuanda toparlayabilidğim 50 tane soru. Daha devam etmeye çalışıyorum. Biraz çeki düzen verince yayınlayacağım. bu arada sorular ve cevapları 27.12.2011 de yayınlanacak.

8. fatihmyilmaz

malul emeklilikle ilgili bir soru vardı..

5000 iş günü dogru cevap olmalı..

nemi ölçen higometre..

9. fatihmyilmaz

madenlerle alakalı bir soru vardı..şıklarda 50 km, 30 km, 20 km...

dogru cevabı ve soruyu hatırlayan var mı?

10. Kaan SAKA

50km olacak

11. Abdullah Tüfekçi

Abdullah Tüfekçi TÜİSAG Üyesi

İyi günler, öncelikle hepimize geçmiş olsun. Forumda bulunan arkadaşların da söylediği gibi bizler, çalışma hayatı ile birlikte birde bu sınava hazırlanabilmek için gerçekten çok fazla emek harcadık, ailemizle, arkadaşlarımızla zaman geçiremedik, sosyal hayatımızdan ödün verdik, hem iş hayatını hem de sınav için çalışmalarımızı gece gündüz sürdürdük. İSG Eğitim Kursu olarak belgelendirdikleri ve maalesef bizlerinde bu sınava girmek için mecbur katılmak zorunda bırakıldıkları kursların çoğunda anlatılan konular, verilen döküman, kitap, soru vs. gibi envanterlere bırakın günlerce çalışmayı sınav anında bunları yanımızda bulundurmamıza izin vermiş olsalardı dahi bu kaynaklara bakarak bu soruları yine net bir şekilde cevaplayamayacaktık. Ben kendim Elk.Mühendisi olmama rağmen ne eğitim hayatımda ne de iş hayatımda bu kadar saçma ve anlaşılmayan elektrik sorularıyla karşılaşmadım, sonra bizler kimya profesörü müyüz de bize o kadar komleks kimya soruları sorulabiliyor. Buradan açık ve net olarak anladığım tek bir şey var ki, o da yine birilerinin bizlerin sırtından kendi çıkarları için rant sağlamaya çalıştıkları ve bu insanların asıl amaçlarının maalesef işçi sağlığı ve güvenliği olmadığıdır. Saygılarımla...

okka bu yazıya teşekkür etti.
  12. Kaan SAKA

Arkadaşlar soruları aşağıdaki gibi toparlamaya çalıştım. Yanlış soru ve cevaplar olabilir. Bunlara göre uyarı yaparsanız düzeltebilirim.
    Aynı zamanda burada eksik olan soruları da bildirirseniz salıdan önce soruları tamamlamış olacağız.

Kolay gelsin

1 - Kadın işçilerin gece vardiyasında en çok çalışma süresi
    7,5 saat

2 -X matriste kaza yılı
    Tek başına bir analistin yapmasına uygun değildir, 5 yıllık geçmiş kaza araştırmasına İhtiyaç vardır

3 - Petrol Kuyularındaki Yangın Söndürme
    Petrol yangınlarında en iyi yangın söndürücü köpük iken petrol kuyuları için şöyle bir ifadede bulunmakta; Petrol kuyusu yangınları özellikle çok tehlikelidir, çünkü yanan petrol çok yükseklere fışkırabilir. Petrol kuyusu yangınlarını özel eğitilmiş itfaiyeciler söndürebilir. Yanmaz giysiler ve kasklar giymiş olan itfaiyeciler yanan petrol kuyusunun iki yanına 6 metre yüksekliğinde iki direk dikerler ve onları asbest bir kemerle birleştirirler. Bir makaranın yardımıyla bu kemer üzerinde nitrogliserin kapsülleri yuvarlanır. Kapsüller alevlerin üzerine gelince, aşağı bırakılır ve düşerken elektrik akımıyla patlatılır. Kapsüllerin patlamasıyla oluşan basınç yangını söndürür.
    (yani şıklara göre sanırım dinamit olacak)

4 - En çok şikayet edilen hastalık.
    Kısım BEL

5 - Yüksekte çalışmada kemer kullanımı
    3m

6 – Tehlikeli atıklarla dolu depoda kullanılacak folkiftlerin özellikleri
    akülü susturuculu anti statik tekerlekli

7 - biyolojik risk etmenlerinden kaynaklı raporların saklanma süresi
    10 yıl

8 - Ekranli calısmalarda gorulecek risk
    B sıkkı Eklem rahatsızlıgını belli eden bir hastalık o adı aklıma gelmiyor

9 - Camurlu Yerlerde Calısma İcin Cizme mi ne vardı

10 - Suanki kullanılan 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu
    4857

11 - Gecici iş gorememzlikte işciye odenen para
    Tümü dedim ama bu hicbiri olackamıs (SSK ODUYOR İSVEREN DEGİL)

12 - Çıkış Rengi
    Yesil

13 - O sekilinde gösterilen ifade
    operasyon

14 - Risk Denetimin tanımı vardı ama emin degilim

15 - Kaynaktaki en zararlı işin vardı oda
    ULtroviole ışınmı

16 - Basınclı kaplarda testi kolay olan yontem
    ultrasonic yöntemmiş

17 – Elektirk Yangınla ilgili bir soru vardıda sıklarda
    Kırmızı Daire yada Kırmızı kare olacak (henüz işaretini bulamadım)

19 - iş sağlığı uzmanı ile tanım vardı

20 - iş guvenliği uzmanı ile işyeri hekimi çalışma durumu ile ilgili hangisi doğrudur.
    ekip olarak birlikte çalışma

21 - Sürekli işde iş guvencesi
    6 AY

22 - Asagıdakilerden hangisi en zararlı Tozdur
    gecen sene en az zarrlısını sormuslardı ben bu sene Köür tozu dedim iptali garantidir

23 - iş güvencesi icin çalışması gereken en az personel sayısı.
    30

24 - Basınçlı kapların bakımı ile ilgili bir soru vardı.
    Basınclı yerlerde çalısırken basınlı yere girerek devam eden şık olmalı.

25-Uluslar arası sözleşmelere göre çalışma yaşı en az kaçtır ?
    MADDE 71- Çalıştırma yaşı ve çocukların çalıştırılması yasağı bakımından madde Avrupa Birliği’nin 2 Haziran 1994 tarih ve 94/33 sayılı Direktifi’ne uygun olarak yeniden düzenlenmiştir. Öncelikle “çocuk” ve “genç işçi” kavramları getirilmiş; 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaklanmıştır. Ancak, istisnaen 14 yaşını doldurmuş ve ilköğretimi bitirmiş çocukların nitelikleri belirtilen hafif işlerde çalıştırılabileceği kabul edilmiştir. Ayrıca maddede, çocuk ve genç işçilerin çalıştırılabilecekleri işlerde esas alınacak hususlar ve bu işçilerin işyerinde çalışma süreleri okula gidip gitmediklerine göre yeniden düzenlenmiştir.
    Yani buna göre çalışma 14 gibi gözükmekte.

26 – Çocuk yaştaki işçi çalıştırılmasında risk nedir ?
    Cevabı tam hatırlamıyorum ama büyümede olumsuz etkilenme gibi bir şeydi sanırım.

27 – Yaşlı işçilerin iş güvenliği eğitimine karşı tutumu nasıldır ?
    Yeni bilgi öğrenmeye karşı direnç gösterirler gibi bir şeydi sanırım cevabı

28 - Yakın maden ocaklarında kurtarma ne kadar yarı çapın içinde kalıyorsa aynı kurtarma istasyonunu kullanır.
    MADDE 332 - Maden ocaklarında, bir kurtarma istasyonu kurulması zorunludur. Ancak, yarıçapı en çok 50 km olan alan içinde bulunan maden işletmeleri, merkezi bir yerde ortaklaşa bir kurtarma istasyonu kurabilirler.

29 - Kaynak yaparken elektrik çarpmasında neden elektrodu işçi bırakamaz
    Elektrik en kısa akımı yapacağı için uyarı beyne gitmez

30 – Hangisi yangınla ilgili proaktif önlemdir.
    Bu elektrik projesinin yanmaya ve patlamaya karşı tasarlanması

31 – Gen işçi çalışma yaşı aralığı nedir ?
    15 yaşını doldurmuş 18 yaşından gün almamış

32 – Elektrik boşaltması mı akım boşaltması gibi bir soru vardı.
    Buna cevap olarak buzdolaplarında topraklamaya değdirilerek kondansatörün boşaltılması olması olabilir.

33 – Aşağıdakilerden hangisi Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına bağlı değildir.
    Sağlık laboratuarları olacak sanırım

34 – Ergonomi ile ilgili kullanılan renkle, ışıklar, gibi bir soru vardı.
    Bu bilişim ergonomisi olabilir

35 – Kaynak sırasında gelebilecek risklerden biri değildir.
    Elektrik çarpması, gözlerin bozulması, gaz zehirlenmesi ve sanayi tüplerinin patlaması.
    Burada en doğrusu sanayi tüplerinin patlaması gibi gözüküyor.

36 – Hangi risk analizleri kantitaftir (yada kalitatif) ?
    Eğer kalitatif ise hepsi, kantitatif ise ETA-FTA ve neden sonuç ilişkisi

37 – Hangi renkler doğru olarak verilmiştir. (kırmızı, sarı, yeşil ile ilgili şıklar vardı)
    Bu Yeşil, acil durum, çıkış, ilk yardım olabilir.

38 – Forklift kullanımıyla ilgili hangisi yanlıştır.
    Islak eldiven ayakkabısı ile ve ayakta kullanılmamalı

39 – Platformlar hakkında hangisi yanlıştır.
    Çevresinin düzenlenmesi

40 – Yanyana 90 db ses veren 2 makine
    93 db ses çıkartır.

41 – Hangi ikisinin birleşiminden zararlı madde çıkmaz
    Karbon ile oksijenin bu olabilir.

42 – Tehlike etiketlerinden aşağıdakilerden hangisi yer almaz.
    Diğer semboller ve zararsızdır ibaresi

43 – Tankın içersine girilmesinde neler gerekli.
    Solunum cihazı ve yüz maskesi olabilir ama emniyet kemeri olmaz.

44 – Hangi gazlar zehirleyicidir.
    Karbondiyoksit ve kükürtdiyoksit olabilir. (diğer şıklar varmıydı hatırlamıyorum)

45 – Malulen emeklilik
    5000 iş günü

46 – Nem ölçer
    Higometre

47 – Ciğerlerde toplanan tozlarla ilgili hangisi önemsizdir (yada bunun gibi bir şey)
    Parçacıkların özgül ağırlığı

48 – Hangisi iş kazası değildir ?
    İş verinin

49 – İş kazası yada meslek hastalığı kaç günde bildirilir (nereye olduğu belli değil)
    Şıklarda 2 de var 3 te . Bence soru iptal

50 - Çalışma ortamında hissedilen ısı ?
    Effektif Isı

51 – İnsan kulağının duyduğu frekans aralığı ?
    20 - 20000

Son 49 soru kaldı hatırlamaya çalışıyorum. Sizin ekleyeceğiniz varsa gönderin lütfen.

13. Fatih Mert

Fatih Mert TÜİSAG Üyesi

sınav Rezaleti

Bence çasgem yetkililerine mailk atmamız lazım....bu sınavı hazırlayanların daha doğrusu bu soruları mebe verenlerin acilen bir eğitimden geçmeleri gerekiyor... soru sorma teknikleri üzerine...saygılar hepimize geçmiş olsun

14. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

Biyolojik risk etmenleri ile çalışmalarda grup 3 ve 4 için kayıtların 20 yıl saklanması gerekmiyor mu? soruyu okuyunca cidden ikilemde kaldım herhalde bunun için sorulmuştur diyerek sorunun cevabını 20 yaptım.kaçıncı soruydu hatırlamıyorum ama ramak kalanın tanımının verildiği soru vardı, şıklarda göremeyince yanlış olanları eleyerek cevabı olay olarak işaretledim. petrol kuyusu yangını sorusuna ise gittiğim kursta b sınıfı yangınlarının (benzin, mazot gibi yanıcı sıvaların) en iyi söndürücü maddesi olarak tuz(sodyum klorür) olarak denilmişti yine herhalde bunu soruyorlar diyerek bunu göz önüne alarak cevapladım.bir diğer garip soru ise şu çalışma yaşı sorusu. tamamen muallak ne isteniyor anlayabilmiş değilim uluslar arası sözleşmelerin üstünlüğünü kabul edip ona göre mi cevaplayacaktık, istenilen şey bunu düşünmemizmiydi ?
    Genel olarak sınavda neredeyse soruların yüzde 50 si bu şekilde ne sorulduğunu anlamak üzerine kuruluydu geri kalanlar içerisinde de herkesin uzmanlaşmış bir elektrik mühendisi olmasını istiyorlardı sanırım.anlam verebilmiş değilim bu duruma ama ne kadar soru iptal edilecek merak ediyorum cidden.

15. Fatih Mert

Fatih Mert TÜİSAG Üyesi

Kaan bey bir tane içi boş daire vardı ve ne anlama geldiği soruluyordu ? ben operasyon işaretledim diğer şıkları hatırlamıyorum
    elle taşımayla ilgili bir soru var ...1-tam önüne gelip durmalı şeklinde başlayan 3 tane açıklamanın hangileri doğrudur deniyordu aklıma geln bunlar şimdilik :)

16. Fatih Mert

Fatih Mert TÜİSAG Üyesi

Ya şunu da yazayım bir tane elektrik trafosuyla ilgili soru vardı gerçi soru denmez buna adam resmen komposizyon yazmış ayıp be ayıp soru bulamıyorsunuz da böyle saçma sapan şeyleri getiriyorsunuz ya

17. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

[​IMG] içi boş dairenin anlamı operasyonmuş
    http://www.tisk.org.tr/yayinlar.asp?sbj=ic&id=1424 ilgisini çeken olursa görselin bulunduğu adres.hazopu anlatıyor.

belki ileri ki zamanlarda yapacakları sınavlarda yine sorarlar başka sembolleri. bakmakta fayda var sanırım.

18. gulnikan

gulnikan TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar,şu yuvarlak şeklin ne olduğunu bilen var mı,internette bile yok,endüstri müh sitelerine baktım,yok ta yok.operasyon ,denetim mi,nedir bu

19. brsmtn

brsmtn TÜİSAG Üyesi

sınav abartılı şekilde zordu geçen sınavda %45 olan başarı yüzdesinin dahada düşmesi büyük olasılık..

20. aonal

aonal TÜİSAG Üyesi

50 km yönetmelikte var ancak bende yanlış yaptım

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica