24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Gulgulseren

Gulgulseren TÜİSAG Üyesi

bende 67 kaldım
    1.ikincil görev ne hiç duymadım
    2.Madenlerde toz kalmakması kesin yanlış
    3.bende alfa ışınları iyonize eden ışınlar grubunda bildiğim için kızılötesi

2. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

28. soruda Forkliftte insan taşınamaz. Zaten o soruda hangisi doğrudur diye soruyor. Forkliftte insan taşınabilir ifadesi yanlış olduğu için doğru şık değildir.
    26. soruda işaretçiler yüklerin önünden giderek gerekli tedbirleri alır şıkkı doğru olabilir. zaten işaretçilerin önden gidip vinç operatörünü yönlendirmesi gerekir. Altından gitmediği içinde üstüne düşme ihtimali düşüktür. Ancak B Şıkkında belirttiği gibi 2 ayrı işaretçiden işaret almak kaza nedeni olabilir ( İki işaretçinin ters işaret vermesi örnek gösterilebilir )

3. soner mutlu

soner mutlu TÜİSAG Üyesi

teşekkür ederim kalsit kardeş.çok güzel bir dilekçe hazırlamışsın.arkadaşlar dilekçeyi inceleyin geliştirme imkanlarımız varsa geliştirelim.ben soruları daha yeni indrebildim.birazdan üzerinde çalışmaya başlayacağım.dersaneye giden arkadaşlar eğitmenlerinizden yardım alma imkanınız varmı. ben çasgemden eğitim almıştım.geldiğimden beri parayla satın aldığım soru bankasını yazan şeref önal hocamıza ulaşmaya çalışıyorum.hadi arkadaşlar biraz gayret edelim.bu rezalete bir son vermek bizim elimizde .tepkimizi koyalım .sınırı biraz geçmiş durumdayım ama güvenemiyorum.hem bunca arkadaşımızın suçu ne.

4. infra

infra TÜİSAG Üyesi

Benim esas anlamadığım nokta şu.
    Ülkede inanılmaz iş güvenliği uzmanı açığı var. Bir önceki sınavda bir çok kursiyer saçma sınav politikası yüzünden başarılı olamadı. Bu sınavda hatadan dönülür diye beklerken daha vahim bir tablo ile karşı karşıya kaldık. Bildiğim kadarı ile sadece 2 sınav hakkımız var. Şimdi Temmuz ayında başarısız olanlar Aralık faciasından sonra çok büyük zarara uğradılar.
    Benim bi yerde tuzum kuru, kursa şirketimiz gönderdi, cebimden bir ücret çıkmadı. Allaha şükür işimde var. Ama uzmanlığa bel bağlayıp buradan ekmek yemek isterken emeklerinden 3000 lira kurs ücretinden, zamandan belki çok daha önemlisi ümitlerinden oldular.
    Hiç birşekilde teknik olmayıp, sınav tekniklerinden uzak bu sınav ile ne yapılmaya çalışıldı anlamak güç.
    Umarım bu yanlıştan bir an evvel dönülür.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

ÇASGEM eğitim notlarında CO kimyasal boğucu gaz olarak geçmekte, aynı şekilde yine aynı kaynakta SO2(kükürtdioksit) tahriş edici gaz olarak geçmektedir.

6. Ermanisg

Ermanisg TÜİSAG Üyesi

Bızde oncekı yıllarda aynı sekılde sorulmus sorularda bogucu gaz sorularında cevaplarda co2 ve co varken dogru cevap hep co2 kabul edıldı pekı buna ne dıyeceksın ??senın mantıgına gore co bıraz daha az bogucu mu oluyor ))) guncellenmıs mufredatta co zehırlı ve patlayıcı ozellıgı olan bır gaz dıye gecmekte..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Sadece kaynaklarda gördüğümü söyledim sen yanlış biliyorsun demedim...Ayrıca benim mantığıma göre de demedim kaynak gösterdim..

Senin KAYNAĞINA göre co2 ve co olan soruda So2 olup olmadığıda önemlidir. Hangi kanun, tüzük, yönetmelik veya müfredatta geçiyorsa bizimle paylaşırsan bizde güncel olanı öğrenmiş oluruz..

8. Ermanisg

Ermanisg TÜİSAG Üyesi

4.1 Kükürt Dioksit ( SO2 )
    Bu kirletici, boğucu, renksiz, asidik bir gazdır. http://www.marcev.com/emisyonolcumu....ticiemisyonlar burdan bakabılırsın !!!!

9. burki_1907

burki_1907 TÜİSAG Üyesi

güzel bir dilekçe olmuş..60.soruyu atlamışsınız yalnız..

10. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar herksin burnundan soluduğu bir dönemde biraz sakin olmak lazım sanırım...
    Sorular ortada bu kadar insan bir soru üzerinde bir mutabakata varamıyorsa demek ki soruda bir gariplik var.birbirimizi kırmaktansa birlik olmaya çok daha fazla ihtiyacımız olduğu düşüncesindeyim.bence bu olay dilekçeler ile sınırlı kalmamalı çünkü resmen dalga geçildi bizimle. bir yerlere bir şekilde sesimizi duyurmamızda gerekiyor.sosyal medyanın ne kadar önemli olduğu ortada, twitter üzerinde yüzlerce gazeteci, haberci, programcı var bu kişilere toplu olarak çok rahatlıkla ulaşabiliriz, hiç olmadı bir sınavın isminin yanlış yazıldığını bile bir köşe yazısında bir tv programında yada haberlerde gündeme getirebilirsek bizim için kar olacağı bu işin sorumlularının bir daha düşünerek işlem yapacakları düşüncesindeyim.

11. kalsit

kalsit TÜİSAG Üyesi

Valla hocam cevabını bilmediğim için bişey yazmadım o soru hakkında, internettede aradım taradım öyle bişey bulamadım.

12. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Peki bunun güncellenmiş müfradat olduğunu kim söylüyor.
    ÇASGEM ( Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi ): ben buradan bulduğum kaynaktan bakıp söyledim.

Neyse senin dediğin doğru olsun itiraz sorularıma ekliyorum.

13. euysal

euysal TÜİSAG Üyesi

ARkadaşlar,
    Yarın dilekçeyi erkenden göndermekle öğleden sonra gndermek arasında fark olur mu sizce? ben ancak öğleden sonra kargoya verebileceğim. iadeli taahhütlü olarak diye bir ibare varmış, kargo kabul edilmez diye çekiniyorum.istanbuldam gönderenler neyle gmnderecekler acaba?

14. kalsit

kalsit TÜİSAG Üyesi

Hocam ben yurtiçi kargo ile gönderdim. Başvuru kılavuzunda dilekçenin ne şekilde gönderileceği belirtilmemiş, birde ptt ile gönderilerde aps bile yapsanız 1 hafta sonra gidebiliyor. O yüzden kargoyu tercih ettim ben, en temizi elden vermek tabi.

15. arelot

arelot TÜİSAG Üyesi

Dileçe örneği olarak güzel ama; bence ciddiye alınmak adına itiraz ettiğimiz soruların yanlışlığından emin olmalıyız. Yoksa daha büyük sıkıntı olacak.

- 4. soru yüzde yüz doğru neyine itiraz ettiğini çok çözemedim.
    - 12. soruya katılmakla beraber(ben de 14 yaptım) enteresan şeyler de buldum onla ilgili bir ara 15'i aratın içinde.
    (http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14263)
    -30. soruda ben de kesin kabul yapmadım ancak düşünüyorum kesin kabül konusundaki eksiklikler her zaman tehlike işaret eden eksiklikler olmak zorunda olmayabilir. Ancak Elektrik tesisi demesi de şüphe yaratmıyor değil.
    - 52. iptal bence de. Acayip soru ama civataların değiştirilmesi demesi sıkıntıya sokuyor beni bu yüzden doğru olabilir soru. zincir komple kullanılmamalı olabilir doğru cevap karışık.
    - 55. hiç bir araçtan devrilme anında çıkman önerilmez özellikle iş makinalarında. Yani o soruda senin hatan var. soru doğru.
    - 58. soruyu bende yeşil yaptım ancak acil demiyor öyle bir sorun var. Yeşil acil çıkış rengidir. Şimdi bakıyorum yine doğru olma ihtimali yüksek.
    - 70. soru LPG bir gaz tankıdır, ürün içinde sıvı olarak bulunur başka bir şeydir. Ama tabir olarak gaz tankıdır ve kesinlikle "akaryakıt" değildir. Sıvı akaryakıt tankı demek, benzin, motorin gibi petrol ürünlerinin tankı demek, benzin depoları misal. Soru doğru.
    - 82. Bu soru bizim arkadaşlarla da çok tartıştığımız bir soru şimdi sıvı toz bastırıcısı, tozun oluşumuna etki etmez. Var olan tozu bastırır. yani soru doğrudur. Eğer soru havadaki toz miktarı deseydi haklıydın ama tozun oluşumu diyor soruda. Toz her türlü oluşur sıvı bunun havaya yükselmesini engeller.
    - 83 e katılıyorum bende aynı I-II yaptım ancak sonradan düşününce kapalı tankın boyutu belli değil misal içini boşalttığımız bir petrol tankına gireceğiz tankın boyu 10m vs.. Çok arada bir soru itiraz gerekli.
    - 86'ıyı ben D yaptım daha önce karşılaştığım bir soruydu o yüzden direk D dedim saçma bir soru olduğuna katılıyorum.
    - 89'u uzun uzun tartışırız da kalifiye işçi acayip bir ifade. haklı da olabilirsiniz bilemiyorum.
    - 94 ve 97 ye katılıyorum. 94 te tahminim Ağır ve Tehlikeli işler'e göre sormuşlar ama bunu belirtmemişler bence sorunun iptali lazım hangi yönetmelik geçerli o belli değil çünkü. Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik mi Ağır ve Tehlikeli işler mi?. Ağır ve tehlikeli işler'de genç işçi tanımı yok ama 16-18 arası genç işçiler diye bir ifade var. 97 zaten etiğin yazılı kuralı olmaz.

göstermek istediğim şey şu çok soruya itiraz etmek yararlı olmayabilir bence daha elenip sık dokunmalı bu itiraz dilekçesi olayı, tabii yine de siz bilirsiniz.

16. serkan berkin

serkan berkin TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar

Bu konuda yapılacak itirazların sayısının çok önemli olduğunun bilincinde olmalıyız. Puan olarak sınırı geçtiğimi düşünmeme rağmen aşağıda bazı sorulara itiraz ederek durumu riske atmak istemedim.aşağıdaki soru itiraz metnini hazırladım.
    Herkese de tavsiyem bu tip çelişkili ve yanlış sorulara itiraz edilmesi yönündedir.
    3. C SINIFI A KİTAPÇIĞI SORU 12
    Uluslararası sözleşmeler ve ülkemizdeki mevzuata göre en küçük çalışma yaşı kaçtır?
    A)12 B)14 C)15 D)16
    İtiraz Sebebi : Sorunun cevabı cevap anahtarında C seçeneği olarak verilmektedir.
    4857 sayılı İş kanunu Madde 71 de ise ’’ on beş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır’’ dendikten sonra ancak diyerek madde devam ediyor ‘’ Ancak, on dört yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.’’ şeklindeki ibare madde devam ediyor. Bu madde de açıkça görüldüğü üzere 15 yaşını doldurmamış bir çalışan tabiri ile 14 yaşını doldurmuş bir çalışan tabiri birbiri ile çelişen bir durum ortaya çıkartmaktadır. İki ayrı yaş tabiri aynı yaşı ifade kesinlikle etmemektedir.
    ‘’ Ancak, on dört yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.’’ ile başlayan cümlede açıkça görüleceği üzere çıkan sonuç en küçük çalışma yaşının 14 - 15 yaş olduğudur.
    1. C SINIFI A KİTAPÇIĞI SORU 6
    Belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan bir işçinin iş güvencesinden yararlanabilmesi için İş Kanununa göre İşyerindeki kıdemi en az ne kadar olmalıdır?
    A)Bir ay B)Üç ay C)Altı ay D)12 ay
    İtiraz Sebebi: Sorunun cevabı cevap anahtarında C seçeneği olarak verilmektedir.
    Belirsiz süreli ve iş kanununa göre en az 30 ve üstü işçi çalışırsa aynı zamanda 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu madde 4 b ye göre orman ve tarım işlerinde en az 50 işçi çalışırsa altı aydır. Soru sorulma şekil açısından yanlıştır. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekmektedir veya (B ) (C) (D) şıklarının doğru sayılması gerekmektedir.
    2. C SINIFI A KİTAPÇIĞI SORU 7
    İş Kanunu na göre, bir işyerinde iş güvencesi kapsamında olabilmesi için o işyerinde en az kaç işçi çalıştırılması gerekir?
    A)50 B)30 C)15 D)7
    İtiraz Sebebi: Sorunun cevabı cevap anahtarında B seçeneği olarak verilmektedir.
    4857 İş kanunu madde 4/b ye göre tarım ve orman işlerinin yapıldığı işlerde bu sayı 50 kişi olup aynı zamanda sendika işçi temsilcileri için 30 işçi çalışma sayısı da aranmamaktadır. Yargıtay 9 HD 21.07.2008 gün ve 2008/25552 esas, 2008/20932 karar sayılı kararında açıkça görülebilir.
    4. C SINIFI A KİTAPÇIĞI SORU 29
    İşyeri ortamında işçilerin radyasyondan etkilenmesi açısından bakıldığında en az önemli olanı aşağıdakilerden hangisidir?
    A) Alfa ışınları B) Gama Işınları C) Enfraruj (Kızıl ötesi) ışınları D) Ultraviyole (morötesi) ışınları
    İtiraz Sebebi : Sorunun cevabı cevap anahtarında A seçeneği olarak verilmektedir.
    Alfa ve gama ışınlarının DNA zincirini etkileyeceği için çok zararlı ışınlar olduğu bilinmektedir.Bununla birlikte şıklar içerisinde Enfraruj (Kızıl ötesi) ışınları cevabının olması soruyu çelişkili hale getirmektedir. En az zararlı önemli olan kızıl ötesi ışınlardır. Kızıl ötesi ışınlar ise ısıtıcı - soba- petek gibi yerlen çıkan enerjidir.Enfraruj kızıl ötesi ışınlar kaynak ışınları sınıfına giren ışınlardır ve kişiyi radyoaktiviteden dolayı değil ışımadan dolayı etkilerler ve bu ışınlara maruz kalan kişiler periyodik göz muayenesine alınır bu işçiler radyoaktivite ile ilgili muayene edilmezler.
    Görünür ışığın altında, "ısınmamızı" sağlayan IR (Infra Red-Kızılötesi) bandında yer alırlar. IR bandında radyasyon yapan kaynaklara örnek olarak mangal, kömür sobası, kalorifer peteği, Elektrikli IR ısıtıcılar verilebilir. Yanlız IR bandı da ikiye ayrılır. Üst IR bölgesindeki kızıl ışık veren elektrikli IR ısıtıcılar Mangal, Alt IR bölgesindekiler ise Kalorifer peteği ve ışık vermeyen elektrikli ısıtıcılar gibi kaynaklardır. IR bandındaki ışınımın da zararsız olduğu kabul edilir aksi gerçekleşmiş olsaydı bu tip ısınma sağlayan tüm ısı kaynaklarının radyaktif etkisi nedeniyle yasaklanması gerekirdi. Bir başka deyişle tüm enfraruj kaynakları açıkça görüldüğü gibi radyoaktif etkilere sahip değildir.Bu durumdan dolayı soruda iki doğru cevabın olduğu ve cevapların çelişkili olduğu açıkça görülmektedir
    Aşağıdakilerden hangisi kimyasal özelliğinden dolayı boğucu bir gazdır.
    A)Ozon B)Karbon monoksit C)Kükürt dioksit D)Azot
    İtiraz Sebebi : Sorunun cevabı cevap anahtarında B şıkkı olarak verilmektedir
    Karbon monoksit yapısal özelliğinden dolayı zehirleyici bir gazdır. Kişi oksijen eksikliğinde boğulmaya başlar ve ortamda eksik yanma olur ise ortama CO çıkar. CO çıkmasıylada kişi zehirlenir. Boğulmaz. Karbonmonoksit (CO), renksiz, kokusuz, tatsız (yani varlığı hissetmesi zor), havadan hafif ve çok düşük yoğunluklarda bile zehirleyici bir gazdır. Havadan hafif olduğundan genellikle odaların üst, yani tavan kısımlarında toplanır. Karbonmonoksit (CO)gazı yanıcı olduğundan havadaki karışımı %12-75 arasında olduğunda patlayabilir.aynı zamanda patlayıcı bir gazdır. Duvarlardan bile sızabilir. Vücuda solunum yolu ile girer. Vücutta parçalanmaz, solunum yolu ile dışarı atılır. Vucuda solunum yolu ile giren ve solunum yolu ile dışarı atılan bir gaz boğucu bir gaz niteliği taşıyamaz.
    ‘’Karbonmonoksit (CO) zehirlenmeleri sıklıkla kapalı bir ortamda meydana gelen yanma sırasında olur. Solunum zehiri olan Karbonmonoksit ile meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmaz ise zehirlenmeler ölümle sonlanabilir’’ şeklindeki gaz tanımı ile ilgili ifade de görüleceği üzere ilgili CO gazı boğucu değil zehirli bir gazdır.
    Bununla birlikte eğer cevaplarda boğucu bir gaz var ise bu gaz Kükürt dioksit (SO2) gazı gazıdır. Kükürt dioksit genel tanımlamasında da Kükürt dioksit (SO2) gazı kendine özgü boğucu bir kokusu bulunan renksiz, zehirli gaz olarak belirtilmektedir.. Bu gaz yanmayan renksiz bir gaz olup, 0,3-1um derişimlerde ağızda karakteristik bir tat bırakmakta 3 ppm ( milyonda bir hacim)'in üstünde ise; boğucu etkisi olmaktadır.
    Bu SO2 gazının sağlık etkileri belirtilirken direkt olarak boğulma olayı tarif edilmektedir. SO2’nin sağlık etkilerine karşı en hassas grup, çocuklar ile dışarıda aktif olan astımlı yetişkinlerdir. Birincil etkisi, hırıltılı solunum, göğüs sıkışması ve kesik nefes alma gibi belirtilere sebep olan solunum yollarının daralmasıdır. SO2 konsantrasyonu ve soluma hızı artarken rahatsızlık bulguları da artar. Maruziyet kesildiğinde, akciğer fonksiyonu bir saat içinde normal haline döner. SO2 ve ince partiküllere uzun süreli maruziyet, solunum hastalıklarına, akciğerlerin savunma mekanizmasında değişikliklere ve mevcut kalp hastalıklarının kötüleşmesine sebep olabilir. Bu etkilere karşı en hassas grup, çocuklar, yaşlılar ve kronik akciğer hastalığı veya kalp hastalığı olan kişilerdir.
    Bu durumdan dolayı sorudaki doğru cevabın çelişkili olduğu ve C şıkkında doğru olduğu açıkça görülmektedir

17. serkan berkin

3. C SINIFI A KİTAPÇIĞI SORU 40
    Biyolojik etkenlere maruziyetin izlenmesi sırasında aşağıdaki işlemlerden hangisi anlamlı değildir?

İtiraz Konusu : Sorunun cevabı cevap anahtarında B seçeneği olarak verilmektedir .
    B şıkkı ‘biyolojik izlemede ortam havasında bulunan etken madde miktarı ölçülmelidir’D şıkkında ‘maruziyetin eksiksiz değerlendirilmesi için çevresel izleme de yapılmalıdır’ denmektedir bir başka deyişle bu madde B şıkkını zaten kapsamaktadır. Dolayısı ile B şıkkı yanlış olması durumunda D seçeneğide çelişkili hale gelmektedir. Sorunun anlam bütünlüğü açısından iki cevabın (B-D) birbiriyle çeliştiği çok açık bir şekilde görülmektedir. Bu durumdan dolayı sorunun iptali için gerekli işlemlerin yapılmasını talep ve arz ediyorum.
    4. C SINIFI A KİTAPÇIĞI SORU 50
    Çalışanların elektrik çarpmasına karşı korunabilmesi için aşağıdakilerden hangisi etkisizdir?
    A) Çalışanların, üzerinde elektrik olan iletkenlere temas etmelerinin önlenebilmesi için çalışanlarla üzerinde elektrik olan iletkenler arasına koruyucu yalıtım sağlayan bir perdelemenin yapılması
    B) Kısa devre açma akım değerleri uygun otomatik sigortaların kullanılması
    C) Hattın nötr iletkeninin topraklanması
    D) Kaynakta küçük gerilim kullanılması
    İtiraz Konusu : Sorunun cevabı cevap anahtarında B seçeneği olarak verilmektedir .
    Cevap anahtarına göre hattın nötr iletkeninin topraklanmasının etkili bir yöntem olduğu söylenmektedir. Fakat hattın nötr iletkeninin topraklanması çalışanın güvenliği açısından tek başına hiçbir şey ifade etmemektedir. Önemli olan kesici veya ayırıcı ile, çalışma yapılan hat enerjisiz bırakıldıktan sonra olası ters beslemeden (bir başkasına ait jeneratörden) gelebilecek enerjiye veya aksi bir durumda doğabilecek tehlikelere karşı hattın faz iletkenlerinin topraklanmasıdır.
    Nötr iletkeni ne kadar topraklarsanız topraklayınız fazda enerji varsa hiçbir işe yaramayacak ve çalışan güvenliğini sağlamayacaktır. Cevap anahtarında verilen doğru seçenek üzerinde de çelişki olsa bile sadece yukarıda belirtilen durumdan da anlayışılacağı gibi sadece ‘’ Hattın nötr iletkeninin topraklanması nötrlenmesi’’ hiçbir şekilde etkin bir korunma önlemi değildir hatta diğer işlemler yapılmaz ise ek bir risk etmeni oluşturmaktadır.
    Bu soruda C şıkkı da doğrudur. Çünkü hattın nötr iletkenin topraklanması çalışanı korumaz. Çalışanı koruyan gövdenin topraklanmasıdır. Bakanlık müfettişlerinin fabrikalardan yapılmasını kesinlikle istediği bir önlemdir ve bu uygulamanın önemi bu konu uzmanları tarafından çok iyi bilinmektedir.

18. serkan berkin

5. C SINIFI A KİTAPÇIĞI SORU 58
    Güvenlik rengi olarak kullanılan tüm işaretleri uygulanan ve aşağıda verilen renk ve tehlikeli(davranış) eşleşmelerinden hangisi doğrudur?
    A)Sarı – Tehlikeli alarm veya davranış
    B) Yeşil - Kapılar, çıkış yerleri ve yolları
    C) Kırmızı – Yangınla mücadele ekipmanı
    D) Kırmızı – Dikkatli ol, önlem al, kontrol et
    İtiraz Konusu : Sorunun cevabı cevap anahtarında C seçeneği olarak verilmektedir. İşyerlerinde Kullanılan Güvenlik Ve Sağlık İşaretleri Yönetmeliği EK – I de; ‘’İşyerinde kullanılan güvenlik ve sağlık işaretleri ile ilgili asgari genel gerekler’’ bölümü içerisinde yer alan 4’üncü maddede mevcut tabloda açık bir şekilde görüleceği üzere Yeşil renk ile Kapılar, Çıkış yerleri ve yolları tabirleri aynen tablo içerisinde geçmektedir.
    Renk Anlamı veya Amacı Talimat ve Bilgi
    Kırmızı Yasak işareti Tehlikeli hareket veya davranış
    Tehlike alarmı Dur, kapat, düzeneği acil durdur, tahliye et
    Yangınla mücadele ekipmanı Ekipmanların yerinin gösterilmesi ve ne olduğu
    Sarı Uyarı işareti Dikkatli ol, önlem al, kontrol et
    Mavi (1) Zorunluluk işareti Özel bir davranış ya da eylem
    Kişisel koruyucu donanım kullan
    Yeşil Acil kaçış, ilk yardım işareti Kapılar, çıkış yerleri ve yolları, ekipman, tesisler
    Tehlike yok Normale dön
    (1) Mavi:
    (2) Fluoresan turuncu: Sadece dairevi bir şekil içinde kullanıldığında emniyet rengi olarak kabul edilir.
    Emniyet işaretleri dışında sarı yerine kullanılabilir.
    Özellikle zayıf doğal görüş şartlarında bu renk çok dikkat çekicidir.

Bir başka deyiş ile yukarıdaki yönetmelikte mevcut olan tabloda da görüleceği gibi yeşil güvenlik rengi kapıların, çıkış yerlerinin ve yollarının gösterilme rengidir.
    Tüm güvenli ve acil çıkış kapıları, yolları ve çıkış yerleri YEŞİL renk ile belirtilmektedir. Yeşil renk her zaman kişiye çıkış yerleri kapılar ve çıkış yollarını göstermektedir. Kırmızı renk burada yangınla ilgilidir fakat burada tehlikeli bir hareket sözkonusu değildir. Bu noktada herhangi bir hareket yok sadece ekipman gösterimi var. Bu soruda istenen kesinlikle net değil ve soruda anlam bütünlüğü bulunmamakta ve anlatım bozukluğu bulunmaktadır. Bu durumdan dolayı sorunun iki doğru cevabı (B – C) olduğu yönetmelikte açıkça görülmektedir sorunun iptali için gerekli işlemlerin yapılmasını talep ve arz ediyorum.

19. serkan berkin

3. C SINIFI A KİTAPÇIĞI SORU 63
    Aşağıdaki gruplardan hangisinde üç gazın da yanıcı özelliği vardır?

A) H2 S (Hidrojen sülfür), CH4 (Metan), SO2
    (Sülfür dioksit)
    B) H2 S (Hidrojen sülfür), CH4 (Metan), O2 (Oksijen)
    C) CO (Karbon monoksit), CH4 (Metan), H2 S
    (Hidrojen sülfür)
    D) H2 (Hidrojen), SO2 (Sülfür dioksit), H2 S (Hid-
    rojen sülfür)
    İtiraz Sebebi: Sorunun cevabı cevap anahtarında C seçeneği olarak verilmektedir.
    Sorudaki diğer seçeneklerdeki H2S,CH4,SO2,CO,H2 gazlarının da O2 ile reaksiyona girerek yandığı bir başka deyişle yanıcı gaz özelliğinde olduğu açık bir gerçek olup bu durum çeliki yaratmaktadır. Bu sebebler dolayısıyla soruda çelişki meydana gelmiştir ve iptali gerekmektedir. Bu durumdan dolayı sorunun iptali için gerekli işlemlerin yapılmasını talep ve arz ediyorum.

3. C SINIFI A KİTAPÇIĞI SORU 82
    82. Soruda hangisi toz oluşumunu arttıran etkenlerden değildir şeklinde sorulmuş ve cevap anahtarında B şıkkı yani Ocakta sulu toz bastırıcıların kullanılmaması doğru şık olarak verilmiştir. Maden ocaklarında kullanılan sulu toz bastırıcılar sayesinde ortam havasında bulunan tozlar bastırılmakta ve daha temiz bir hava elde edilmektedir. Bu sistemin kullanılmaması ortam havasında ki tozun oluşumunun artmasına neden olacaktır. Cevap yanlış verilmiştir.
    3. C SINIFI A KİTAPÇIĞI SORU 97
    Etik kurallarının aşağıdakilerden hangisini içermesi beklenir?
    A) Mesleğin uygulanmasıyla ilgili kurallar
    B) Belirli bir alan yönelik yazılı kurallar
    C) Bireylerin uyması gereken kurallar
    D) Mesleki Eğitim kuralları
    İtiraz Sebebi: Sorunun cevabı cevap anahtarında B seçeneği olarak verilmektedir.
    Fakat Etik ya da diğer anlamıyla ahlak kuralları yazılı kurallar değildir ve toplumlarda nesillerden nesillere aktarılan sözlü kurallardır. Etik kurallarının belirli bir alana yönelik yazılı kuralları içermesi gibi bir soru anlam bütünlüğ olmayan bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır.Etik kuralların yazılı kurallar olmadığı tüm etik tanımlarında belirtilmektedir. Ayrıca etik kuralları bir alana yönelik değil evrensel bir kavram olup toplumdan topluma değişmektedir.Bu bilgiler dolayısıyla cevap anahtarında verilen doğru cevap çelişkili bir durum ortaya çıkarmaktadır.

herkesin işine yaraması dileğiyle...

20. sinemeldelekli

sinemeldelekli TÜİSAG Üyesi

sayın site yöneticisi;
    sınava itiraz dilekçeleri adı altında yeni bir sayfa açarsanız bizde o sayfadan dilekçelerimizi yayınlarız,başka arkadaşların yazdıkları hakkında fikir yürütürüz birlikte hareket etmiş oluruz.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica