24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. euysal

euysal TÜİSAG Üyesi

sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde (8 Ocak 2012 tarihine kadar) İSGGM

Tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

arkadaşlar bu ibareden anlaşılıdğına göre bizim itiraz sonuçları iadeli taahhütlü yollanacak, sınav sonuçlarından sonra gelir:)

ben aşağıdaki linkin bulunduğu siteden yarın sabah uzmanların incelemesi ve dayandırdığı sebeplerle birlikte sorularoın çıktısını alıp dilekçe örneğine eklemeyi düşünüyorum. yalnız dilekçe örneği nasıl olmalı? ğer sizlerden cevap alamazsam yarın şilkayet telefonlarını arayıp onu da sormayı düşünüyorum. herşey tam olsun.
    http://www.isguvenlikciler.com/habe...gi-sinav-ile-ilgili-itiraz-yagmuru-bekleniyor

2. burki_1907

burki_1907 TÜİSAG Üyesi

gecenin bir vakti istanbuldan kalkıp ankaraya gidiyoruz..uykusuz uykusuz sınava giriyoruz..bu da yetmiyormuş gibi hatalı sorularla uğraşıyoruz..bu nasıl bir sistem allahaşkına..bu soruyu hazırlayanlar hiç mi kanunlara bakmadılar..iş kanununda genç işçi 15-18 diyor cevap şıkkı başka gösteriyor..resmen skandal başka birşey değil..ortada para var,emek var bu işin peşini bırakmamalıyız..

3. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

KİME: İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
    KONU: 24 Aralık 2011 Tarihli 2. Grup: C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Sorular

24 Aralık 2011 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış olan 2.Grup C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sınavında aşağıda verilmiş olan soruların yanlış/hatalı olduğunu düşünmekteyim.
    İlgili soruların ve cevapların incelenip tarafıma bildirilmesinin gereğini arz ederim.

1. A Kitapçığı 12. Soruda “ULUSLAR ARASI SÖZLEŞMELER VE ÜLKEMİZDEKİ MEVZUATA GÖRE EN KÜÇÜK ÇALIŞMA YAŞI KAÇTIR” sorusuna doğru şık olarak gösterilen c)”15” yaş yanlıştır.
    İş kanunu 71. maddesinde yer alan “Onbeş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak, Ondört yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.” Cümlesinden de anlaşıldığı üzere ülkemizde en küçük çalışma yaşı b)”14” olmalıdır. Bu nedenle sorunun iptali gerekmektedir.
    2. A Kitapçığı 29. Soruda “İŞYERİ ORTAMINDA İŞÇİLERİN RADYOSYANDAN ETKİİLENMESİ AÇISINDAN BAKILDIĞINDA EN AZ ÖNEMLİ OLANI AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİDİR” sorusuna doğru şık olarak a) Alfa Işınları yanlıştır. Alfa ışınları iyonlaştırıcı radyosyonun bir tipidir. İyonlaştırıcı radyosyon tipleri içersinde korunlulması en kolay ışındır ama Enfraruj ve Ultraviyole ışınlara göre daha zararlıdır. Bu nedenle sorunun iptali gerekmektedir.
    3. A Kitapçığı 32. Soruda “HAVADAKİ NEM ORANI HANGİ ALETLE ÖLÇÜLÜR” sorusuna doğru şık olarak gösterilen c)Higometre yanlıştır. Hava nemini ölçen alet Higrometredir. Sorunun iptali gerekmektedir.
    4. A Kitapçığı 70. Soruda “AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİ BASINÇLI KAP ÇEŞİTLERİNDEN DEĞİLDİR” sorusuna doğru şık olarak gösterilen c)SIVI YAKIT TANKI yanlıştır. LPG tankları da sıvı yakıt tankları kategorisine girdiği için SIVI YAKIT TANKI seçeneği doğru değildir. Sorunun iptali gerekmektedir.
    5. A Kitapçığı 86. Soruda “İŞÇİLERİ KALDIRMA VEYA TAŞIMADA KULLANILAN MEVZUATA UYGUN İŞ EKİPMANLARINDA ALINACAK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ, ÇALIŞMA YERİNİN ÖZELLİĞİ VE YÜKSEKLİK FARKLILIKLARINDAN DOLAYI YETERLİ OLMUYORSA AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİ İLAVE ÖNLEM OLARAK ALINACAKTIR?” sorusuna doğru şık olarak gösterilen d”)EMNİYET KATSAYISI DAHA YÜKSEK GÜVENLİK HALATLARI İLE TECHİZ EDİLECEK VE HER ÇALIŞMA GÜNÜ KONTROL EDİLECEKTİR.” Şıkkını da kapsayan A seçeneği olan ”UYGUN EKİPMAN SAĞLANACAKTIR” seçeneği de doğru şık olduğu için Sorunun iptali gerekmektedir.
    6. A Kitapçığı 58. soruda “GÜVENLİK RENGİ KULLANILAN TÜM İŞARETLERİ UYGULANAN VE AŞAĞIDAK VERİLEN RENK VE TEHLİKELİ HAREKET (DAVRANIŞ) EŞLEŞMELERİNDEN HANGİSİ DOĞRUDUR?” sorusuna doğru şık olarak gösterilen c)KIRMIZI-YANGINLA MÜCADELE EKİPMANI seçeneğiyle birlikte b)”YEŞİL-KAPILAR, ÇIKIŞ YERLERİ VE YOLLAR” şıkkı da doğrudur. İşyerlerinde Kullanılan Güvenlik Ve Sağlık İşaretleri Yönetmeliği EK – I de; ‘’İşyerinde kullanılan güvenlik ve sağlık işaretleri ile ilgili asgari genel gerekler’’ bölümü içerisinde yer alan 4’üncü maddede mevcut tabloda açık bir şekilde görüleceği üzere Yeşil renk ile Kapılar, Çıkış yerleri ve yolları tabirleri aynen tablo içerisinde geçmektedir. Bu durumdan dolayı sorunun iki doğru cevabı (B – C) olduğu yönetmelikte açıkça görülmektedir sorunun iptali gereklidir
    7. A Kitapçığı 97. Soruda “ETİK KURALLARIN AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİNİ İÇERMESİ BEKLENİR?” sorusuna doğru şık olarak gösterilen b) BELİRLİ BİR ALANA YÖNELİK YAZILI KURALLAR seçeneği yanlıştır. Etik kuralların yazılı kurallar olması beklenmez. Sorunun iptali gerekmektedir.

4. SELCUK

SELCUK TÜİSAG Üyesi

Bu sınava tum kanun, yonetmelik,... okuyarak katıldım. İşsizim, sağdan soldan para toplayarak eğitim ücretini denkleştirdim. Türkiye'nin diğer ucundan günübirlik otobüsten inip Ankara'nın soğuğunda 2 saat bekledikten sonra sınava katıldım. Şimdi siz sınav iptal edilsin diyorsunuz. Benim hakkım ne olacak.

Kaybolan zamanımız önemlidir. Lütfen yanlış sorulara itiraz edin. Sınavın iptal edilmesini istemeyin.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. kalsit

kalsit TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım tabiki hiçbirimiz bu sınavın kökten iptal edilmesini istemiyoruz. Amacımız kafa karışıklığı olan soruları, yada cevap anahtarında yanlış şıkkın verildiği soruların düzeltilmesi. Aynı şekilde bende bissürü masraf yapıp ankaraya gittim, otelde kaldım, bi dünya para harcadım ve sonuçlara baktığım zaman 66 doğrumun çıktığını görüyorum.

6. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Soruların bir çoğunda sizinle aynı düşünceye sahibim ancak yukarıda ayırdığım 2 soru hakkında bişeyler sormak istiyorum.. CO vücudun oksijensiz kalmasını sağlar ve sözlük anlamı düşünülürse boğucu gaz denilebilir demişsiniz ?
    SO2 için de boğucu gaz demişsiniz ?
    Ancak burada birkaç mesaj öncede belirttiğim gibi ÇASGEM' e ait eğitim notlarında CO için Kimyasal boğucu denilmektedir. Ancak SO2 için tahriş edici gaz denilmektedir.

Ayrıca birkaç mesaj önce yine İTÜ'ye ait bir kitap linki vermiştim. Bu linktede CO Kimyasal boğucu olduğu anlaşılmaktadır.Link altta 34. sayfaya bakabilirsiniz. Boğucu gazlar başlığı altında Kimyasal boğucu ve basit boğucu tanımları yapılıyor.

http://www.cevre.itu.edu.tr/personel/talinli/dersler/kitap_yeni1.pdf

Diğer soruda krikoların kaldırma aracı olmadığını söyleniyor. Buna dayanak oluşturabilecek bir eğitim notu veya yönetmelik var mı?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ceyyy

ceyyy TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar diğer bir sitede itiraz edilen soru başına para vereceğimiz yazıyodu bu doğru mu?

8. Çağdaş Özçam

Çağdaş Özçam TÜİSAG Üyesi

---arkadaslar kuvars tozu sorusu dogru bır sorudur...komur tozundan tanecık boyutu daha ufaktır,mıkron aralıgı daha dusuktur,dusuk tanecık boyutu olan tozlar her zaman en tehlıkelı tozlardır dolayısıyla sorunun cvbı kuvarts tozudur..bu sorudan yuzde 100 emınım..:( yanlıs yapan arkadaslar ıcın uzgunum..
    ---kaldırma aracı sorusunda ben bakanlık cvplarına gore soruyu dogru yapdım ama sıze krıkonun kaldırma aracı olmadıgı ogretıldıyse ben de sızden yana olup bu soruya ıtıraz edecegım..
    ---renk ıle ılgılı olan soruda c sıkkı soruya gore yanlıs cvbdır..b sıkkı da dogru cvp deıldır..b sıkkı normalde dogru bır cvbdır ama soruda renk-tehlıkelı hareket-davranıs eslestırmesını soruyor..yangınla mucadele ekıpmanı ıbaresı tehlıkelı hareket ya da dawranıs deıldır dolayısıyla bu sorunun cvbı yokdur..kesınlıkle soru ıptal edılmelıdır..ıtırazı bu sekılde etmelıyız..
    ---bogucu gaz sorusunda uzgunum kı dogru cvp karbonmonoksıttır...ben aynı zamanda mustesarlık onaylı gazdan arındırma uzmanıyım..karbonmonoksıtın kımyasal yapısı sebebıyle bogucu gaz olmasının sebebı kandakı hemoglobın ıle tepkımeye gırıp kandakı oksıjen sevıyesını azaltamasından dolayı oksıjen eksıklıgınden dolayı bogulmaya sebeb olmasıdır dıye bılıyorum..dolayısıyla bu sorunun cvbı dogrudur..bu sekılde ogrendıgımden ve bıldıgımden dolayı bu soruya ıtıraz etmeyecegım,sorunun cvbının degısecegını dusunmuorum
    @@@Ayrıca Kükürt dioksit asidik bir gazdır. Nemle birleşme meylindedir. Kükürt dioksitle kirlenmiş hava solunduğu zaman; kükürt dioksit burun, geniz ve boğazdaki nemle reaksiyona girerek solunum sistemindeki sinirleri tahrip eder. Solunun yolu tahriş edildiğinde, refleks öksürük krizleri, göğüs sıkışması olur. Özellikle astım, kronik akciğer hastalığı bulunan kişilerde solunum yollarının daralmasına ve kronik solunum hastalığına neden olur.

Kükürt dioksit konsantrasyonu sınır değerinin üzerinde olduğu zaman özellikle astımlı, bronşitli, kalp ve akciğer hastalarının sağlığını olumsuz etkiler.

Atmosferdeki SO2 konsantrasyonu pik değere ulaştığında özellikle astımlı kişilerde geçici solunum zorluğu görülür. Kalp ve solunum hastası kişiler uzun süre SO2 ve partikül madde kirliliğine maruz kaldıklarında sağlıklarında kötüleşmeler olur.

Havadaki 0.25 ppm (655 mg/m3) SO2’e 10 dakika maruz kalındığında astımlı kişilerin solunum sistemi mukavemetinde önemli zararlar, soluk alma kapasitesinde önemli düşüşler olduğu tespit edilmiştir.

Havadaki kükürt dioksit konsantrasyonu 357 mg/m3 (saatlik değer) üzerine çıktığında astımlı kişilerde göğüs daralması, öksürme ve akciğer fonksiyonunda değişme dahil semptomlar görülür.

Özellikle inversiyonlu günlerde şehir içi bölgelerde hava kirliliği daha fazla artmaktadır. Türkiye’de inversiyonlu günler genel olarak Ekim-Kasım ile Mart-Nisan ayları arasında sık aralıklarla görülmektedir. 1952 yılında Londra’da birkaç gün yaşanan inversiyon olayında 5000 kişi ölmüş, binlerce kişi solunum sistemi hastalığına maruz kalmıştır. 1952 yılında İngiltere’de inversiyonlu günlerde kükürt dioksit ve dumanın insan sağlığı üzerinde yaptığı olumsuz etki Şekil 1’de verilmiştir. Bu ölümlerin ana nedenlerinden biri ısınmada kullanılan kalitesiz ve kükürt oranı yüksek yakıtların (kömür gibi) ısınmada kullanılmasıdır. İnversiyonlu şartlar bacalardan salınan kirleticilerin hava birikmesine neden olur.Bogucu gaz olarak gecmıyor,asıdık bır gaz olmasından dolayı bogazdakı tahrıslerı nedenıyle solunum yolunda zarara sebeb olur..sorunun dogru cvbı keskınlık co dur..uzgunum arkadaslar..KAYNAK http://www.mozturk.net/?Type=1&Id=680

Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK
    TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili
    ---kısısel koruyucu sorusunda yıne bazı arkadaslara katılmıyorum,çalısdıgım yer Tersane arkadaslar tank denınce akla bır suru sey gelıyor,gemıde balast tank ve kargo tanklar vardır yaklasık 20 30 m yukseklıgınde,bu tanklarda yuksekte yapılacak çalışmalarda emnıyet kemerı verılmesı şarttır,dolayısıyla ben hepsı yapdım...bu sorunun da ıptal edılecegını dusunmuyorum,AMA SORUNUN ACIK OLMAMASINDAN DOLAYI BISILER YAPILABILIRSEYAPILABILIR CUNKU TANK DENDIGI ZAMAN BIR SURU TANK AKLA GELIYOR,COK GENEL BIR ISLEM..DAR TANKLARDA EMNIYET KEMERI VERMEZSIN MESELA...DEGISIK BIR SORU....
    ---Maden ocaklarında suyla toz basdırma sıkkının da dogru oldugunu dusunuyorum,bu yontemle tozun yukselmesını onlersınız arkadaslar,o yontemı uygularsanız toz olusumuyla bı alakanız olmaz,tamamen çalışanların korunması ıcın uygulanan bır sıstemdır,toz olusumuyla alakası yokdur,sadece tozun yukselmesını engeller..dolayısıyla dogru sık budur..bu soruda ıptal edılmez arkadaslar..
    ---zıncır sorunusu bende yanlıs yapdım arkadaslar,ama sorunun dogru oldugunu sundan dolayı soyluyorum zıncır baklaları bırbırlerı ıcıne gecmelıdır cıvata ıle baglanmaz,bu yuzden bu sıkkın dogru cvp oldugunu dusunuyorum..ama umarım sız haklısınızdır.
    ---BUNLARIN DISINDA KAYNAKCI TEHLIKELERI SORUSUNDA DOGRU CVBIN ENDUSTRIYEL GAZ TUPLERININ PATLAMASI OLMALI DIYE DUSUNUYORUM,KAYNAK YAPAN BIR KISI KAYNAK DUMANINDAN ZEHIRLENEBILIR DOLAYISIYLA KAYNAKCIYA MASKE VERILIR VE ORTAMIN HAVALANDIRILMASI SAGLANMASI GEREKIR,AMA KAYNAKCININ TUPLERLE BIR ALAKASININ OLMADIGINI DUSUNUYORUM TABI YANILIYOR DA OLABILIRIM..
    ------diğer belırtmıs oldugunuz sorularda sıze katılıyorum Kaan Bey,ıyı aksamlar..

9. esmerkurdele

esmerkurdele TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu Co kimyasal boğucu bir gazdır.Doğru fakat Azot da basit boğucu bir gazdır.Hem basınçlı gaz halinde hemde sıvı halinde yüksek yoğunlukta boğucu bir gazmış gibi davranır.

Genel Etkileri
    Renksiz, kokusuz, tatsız, havaya oranla daha hafif bir gazdır.
    Azot zehirli değildir. Fakat uzun süre teneffüsü halinde basit boğucu gaz vazifesi görür, belirtileri hızlı ve güçlükle alınan teneffüs , mide bulantısı, kusma , hızla yorulma ve bilinç altının kapanmasına müteakip ölümdür.

Solunuma etkileri
    Ürün zehirleyici etkisi olmayan boğucu bir gazdır. Boğucu gazların neden olduğu oksijen yetersizliğinin, etkileri şunlardır: Hızlı solunum, idrakte azalma, adele koordinasyonunda bozukluk, yanlış karar verme, tüm algılamalarda azalma, duygusal dengesizlik, ve yorgunluk. Boğulma etkisi ilerledikçe, mide bulantısı, kusma, yere yıkılma ve bilinç kaybı olabilir, daha sonra kasılma, koma ve ölümle sonuçlanabilir.

Ayrıca Basit boğucu gazlara örnek; karbondioksit, metan, azot, azot oksitleri ve aynı nitelikleri haiz benzerleridir

Bence sorunun cevabı 2 tanedir. ve bana göre hatta 3 tanedir çünkü so2 yide alabiliriz.Soru boğucu bir gazdır diye sorulmuş. bana göre karbondioksit soracaktı soruyu hazırlayan arkadaş karbonmonoksit yazdı. her halukarda iptal edilmesi gereken bir soru.

10. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

TermoBlack arkadaşıma cevaben yazıyorum.

Co gazı nasıl boğucu oluyor?kişi önce ortamdaki oksijen eksikliğinden bayılır.sonra oksijen eksikliğinden eksik yanma olur.eksik yanmadada CO meydana gelir.Buda kana karışır ve zehirlenme meydana gelir:insanlar da bu yüzden kurtulamaz ölmekten.Bunu uzmanlara doktorlara adli tıpçılara sor.Bildiğiniz tekdüze bilgiiler.CO boğucu mu yanıcı mı patlayıcı mı?bu kadar açık olur mu ya?Bu nasıl bir gaz.Ben sana 50tane devletin yayınlamış olduğu kaynak göstereyim.
    Ayrıca tanklarla ilgili ben tank imalatı yaıyorum akaryakıt tankı.emniyet kemeri adama verdin de ne oldu?Bana onu belirt verdim emniyet kemeri?Adam sana ne diyecek?EMniyet kemeri değil adama emniyet yaşam halatı vereceksin.küçük olur tank büyük olur?ne farkeder.
    Kuvarst tozu doğrudur.Fakat kömür tozundan kalır yanı var mı?Bu soru C sınıfına sorulacak bir sorumu arkadaşım?Böyle bir soruyu sor tehlikeli sınıfa çok tehlikeli sınıfa?Soru açık?
    Kaynakta tehlikeli olan tüplerin patlamasıdır.kaynak ışınından dolayı ister istemez koruyucu maske takacaksın.fakata tüpler herzaman için risktir.
    Bırakın onu bunu kalbinizi dinleyin ya.Bırakın doğru yanlışı adaletli olun ya.Bırakın populzm kalbinizden geçeni etik olanı adaletli olanı söyleyin yazın.Bana kimse masal okumasın bu sınavın yüzde 50 si yanlıştır geçsemde kalsam da aynısını söylüyorum söyleyeceğimde.Burada dile getirilmeyen yanlışlarda vardır.Bu sorular hazırlanırken hiçmi okumaz insan hiç mi bakmaz.Çelişkili soru sormaya ya.hiç mi utanmaz.CO muydu So2 miydi.Koy oraya CO2 o zaman itiraz olur muydu?
    Bırakın masal okumayı.Yazık ya.Bir değil iki değil kaç tane saçma sapan soru var.
    En zararlı toz hangisidir?koy oraya a)kuars tozunu b)proten tozu C)Elbise tozu D)Araba tozu Bunu bilir.Ama sen koymuşsun en zararlıları.Zararsızsa eğer kömür tozu solu o zaman solu o zaman mermer tozunu solu bir şey olmayacaksa.
    Bakanlık yetkilileri; Burada herkes hakkını arıyor.Herkes alın teri ile sonava girdi para verdi eğitime katıldı.Orada çay üstüne çay içmekle ara muhabbet edelim ama şikayetinizi dinlemem demekle olmaz.Bir şeyler yapın.O soruları çözün.Eğer adaletli ise oturun yerinizde ama adaletsizise de müşteşar bakan vekil arayın.Saygılarımla;

11. çevreci

çevreci TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar hatalı görülen soruları olabildiğince toplamaya çalıştım düzeltilmesini uygun gördüğünüz veya olmamasını düşündüğünüz sorular varsa kontrol edersiniz.inşallah şu sorun çözülür emeklerimize çok yazık olacak yoksa :(
    İTİRAZLAR
    KİTAPÇIK TÜRÜ : A
    Soru :5
    Aşağıdakilerden hangisi işle ilgili hastalıklar arasında en fazla görülendir?
    A) Bel ağrısı
    B)Astım
    C) İşitme kaybı
    D)Akciğer kanseri
    Cevap Anahtarı: A

İtiraz Nedeni
    Soru kökünde sektör belirtilmesi gerekir. Bu nedenle A ve C şıkları doğru kabul edilmesi gerekir.

Soru :12
    Uluslararası sözleşmeler ve ülkemizdeki mevzuata göre en küçük çalışma yaşı kaçtır?
    A)12 B)14 C) 15 D)16
    Cevap Anahtarı : C
    İtiraz Nedeni
    4857 Sayılı İş Kanunu
    “MADDE 71. - Onbeş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak, ondört yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.”
    Kanun maddesine göre B şıkkı doğru kabul edilmesi gerekir.

Soru :23
    Aşağıdakilerden hangisi risk yönetiminde alınacak kararlardan biri değildir?
    A)Kabul B)Devretme C)Kaçınma D)Basitleştirme
    Cevap Anahtarı : D

İtiraz Nedeni
    Risk yönetiminde kullanılan metotlar( Olursa Ne Olur , X Tipi Matris Diyagramı ,HataAğacıAnaliziMetodolojisigibi) olup bu metotlara göre yöntemler farklılık gösterebilir. Bu nedenle soru ifadesinde net olarak bu ortaya konulmadığı için soru yanlıştır.

Soru :42
    “İkincil görev” yöntemi aşağıdakilerden hangisinin ölçümünde kullanılan bir yöntemdir?
    A) Gürültü riski ölçümü
    B) Fiziksel İş yükü ölçümü
    C) Zihinsel iş yükü ölçümü
    D) Kas-iskelet sistemi riski ölçümü
    İtiraz Nedeni
    Risk yönetiminde kullanılan metotlar( Olursa Ne Olur , X Tipi Matris Diyagramı ,HataAğacıAnaliziMetodolojisigibi) olup “İkincil görev” kavramının hangi metotta olduğu bildirilmemiştir. Bu tanımlama için geçerli bir kaynak bildirilmesi özellikle önemlidir. Bu nedenle soru ifadesinde net olarak bu ortaya konulmadığı için soru yanlıştır.

Soru :58
    Güvenlik rengi kullanılan tüm işaretleri uygulanan aşağıda verilen renk ve tehlikeli
    hareket(davranış) eşleşmelerinden hangisi doğrudur?
    A) Sarı-Tehlikeli alarm veya davranış
    B) Yeşil- Kapılar,çıkış yerleri ve yollar
    C) Kırmızı-Yangınla mücadele ekipmanı
    D) Kırmızı-Dikkatli ol,önlemal,kontrol et
    İtiraz Nedeni
    GÜVENLİK VE SAĞLIK İŞARETLERİ YÖNETMELİĞİ / EK – I
    İŞYERİNDE KULLANILAN GÜVENLİK VE SAĞLIK İŞARETLERİ İLE İLGİLİ ASGARİ GENEL GEREKLER
    4. Aşağıdaki tabloda yer alan hususlar güvenlik rengikullanılan tüm işaretlere uygulanır.
    Bakıldığında Kırmızı için “YANGINLA MÜCADELE EKİPMANI” olduğu tabloda tanımlanmıştır. Cevap şıkkı bu nedenle doğrudur. Soru köküne bakıldığı zaman “ renk ve tehlikeli hareket(davranış) eşleşmesi “ sorulduğu için sorunun cevabı yoktur. Çünkü yangınla mücadele ekipmanı davranış olamaz bu nedenle iptal edilmesi gerekir.

Soru :60
    Elektrik yangınları aşağıdakilerden hangisi ile tanımlanır?
    A)Mavi daire C)Kırmızı daire
    B)Sarı yıldız D)Kırmızı kare
    Cevap Anahtarı : A
    İtiraz Nedeni
    GÜVENLİK VE SAĞLIK İŞARETLERİ YÖNETMELİĞİ /EK – I
    İŞYERİNDE KULLANILAN GÜVENLİK VE SAĞLIK İŞARETLERİ İLE İLGİLİ ASGARİ GENEL GEREKLER
    4. Aşağıdaki tabloda yer alan hususlar güvenlik rengi kullanılan tüm işaretlere uygulanır. “Bakıldığında Kırmızı için “YANGINLA MÜCADELE EKİPMANI” olduğu tabloda tanımlanmıştır.
    Yasal mevzuatta dayanak yoktur. Bu nedenle iptali gerekir.

Soru :61
    Petrol kuyusu yangınlarında en etkin söndürme aracı aşağıdakilerden hangisidir?
    A) Dinamit
    B) Basınçlı azot
    C) Film yapıcı yangın söndürme köpükleri
    D) Sodyum bikarbonat esaslı kuru kimyevi yangın söndürme tozları
    İtiraz Nedeni
    Yangının ne aşamada olduğu soruda net olarak bildirilmemiştir. Her aşamada uygulanacak metot farklılık gösterebilir. Bu nedenle sorunun cevabı yoktur.

Soru :76
    Yüksekte çalışma platformlarında iş sağlığı ve güvenliği olarak alınması gereken önlem ve tedbirlerin içerisinde aşağıdakilerden hangisi şart değildir?
    A)Platformlarda emniyet kemerinin bağlanması için gerekli bağlantı noktaları olacaktır.
    B)Platformlar çalışma için yeterli genişlikte olacaktır.
    C)Platformlar üzerinde bulanacak azami yüke karşı dayanabilecek sağlamlıkta olacaktır.
    D)Platformların çevresi korunmuş olacaktır.
    İtiraz Nedeni
    YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    Yapı İşlerinde Alınacak Güvenlik Tedbirleri
    “Madde 7 -Yapı işlerinde Kullanılan iskeleler, platformlar, geçitler, korkuluklar, merdiven parmaklıkları, güvenlik halatları ve güvenlik fileleri, zincirler, kablolar ve diğer koruma tedbirlerine ait araç ve gereçler ve işçilere verilen güvenlik kemerleri ile diğer malzeme ve araçlar; yapılan işe uygun ve işçileri her çeşit tehlikeden korumaya yeterli olacak ve kullanılan tesisat, tertibat, malzeme veya araçlar, kaldırabilecekleri yüke dayanacak nitelikte ve sağlamlıkta bulunacak; alet, parça, malzeme gibi cisimlerin düşmesi muhtemel yerlerde çalışacak işçilere koruma başlığı (baret) verilecektir.”
    Korunma tedbirleri için emniyet kemeri dahil verilmesini tüzük ortaya koymuştur. Bu nedenle verilmesi ve kullanılması için gerekli çalışmaların yapılması gerekir. Hepsi de gereklidir.

Soru :82
    Aşağıdakilerden hangisi toz oluşumunu arttıran etkenlerden biri değildir?
    A) Yüksek hava hızı
    B) Ocakta sulu toz bastırıcıların kullanılmaması
    C) Yer altı üretiminde mekanizasyonun artması
    D) Ocakta göçertmeli maden işletme yöntemi uygulanması
    Cevap Anahtarı : B
    İtiraz Nedeni
    “MADEN VE TAŞ OCAKLARI İŞLETMELERİNDE VE TÜNEL YAPIMINDA ALINACAK İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN TÜZÜK
    TOZUMAYA KARŞI ÖNLEMLER
    Madde 195 - Kömür ocaklarında, gerekli görülen yerlerde, tozumayı önlemek ve tozu bastırmak üzere su kullanılır; taş tozu serpilir veya başkaca etkili önlemler alınır.”
    Bu dayanağa göre tozu artıran bir etkendir. Bu nedenle cevap şıkkı yanlıştır.
    ‘Ocakta sulu toz bastırıcıların kullanılmaması’
    Burada kullanılmaması yerine kullanılması denseydi cevap doğru olurdu.Sulu toz bastırıcıların kullanılmaması,ocakta toz oluşumunu arttıracaktır.

Soru :90
    Aşağıdakilerden hangisi iş kazası sayılmaz?
    A) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak iş yeri dışında başka bir yere gönderilmesi esnasında asıl işi yapmaksızın geçen zamanlarda meydana gelen kazalar
    B)Sigortalıyı ziyaret için iş yerine gelen ve başka bir iş yerinde sigortalı olan bir kişinin
    Ziyeret ettiği veya geldiği işyerinde uğradığı kazalar
    C)Sigortalının iş verence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş ve gelişi esnasında ,meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özre uğratan kazalar
    D)İş veren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle veya görevi nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyor ise yürütmekte olduğu iş veya çalışma konusu nedeniyle iş yerinde meydana gelen kazalar
    İtiraz Nedeni
    “ 5510 sayılı SGK KANUNU
    MADDE 13- İş kazası;
    a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada, “
    Bu nedenle işyerinde bulunması kazası tanımı için yeterli olmaktadır. Tüm şıklar doğrudur bu nedenle cevap yoktur.

Soru :94
    Genç işçi sınıflaması aşağıdakilerden hangisini kapsar?
    A)16 yaşını doldurmuş ,ancak 18 yaşını bitirmemiş olanlar
    B)15 yaşını doldurmuş ancak 18 yaşını bitirmemiş olanlar
    C)17 yaşını doldurmuş, ancak 18 yaşını bitirmemiş olanlar
    D)Doğum tarihinden itibaren 18 yılını geçmiş olanlar

İtiraz Nedeni
    “Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik
    Tanımlar
    Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
    Genç işçi : 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişiyi,”
    Bu nedenle cevap şıkkı B olması gerekir.

Soru :97
    Etik kurallarının aşağıdakilerden hangisini içermesi beklenir?
    A) Mesleğin uygulanması ile ilgili kurallar
    B) Belirli bir alana yönelik yazılı kurallar
    C) Bireyin uyması gereken kurallar
    D) Mesleki eğitim kuralları
    İtiraz Nedeni
    “Milli Eitim Bakanlığı web sayfasından
    ETİK NEDİR :
    Etik kelimesi köken olarak Eski Yunan'a kadar gider Ahlak, ahlakla ilgili demektir ama aralarında farklar vardır.
    Ahlak ve Etik arasındaki fark : Etik daha çok ahlak üzerinde konuşur, sorgular, tartışır, düşünür, yargılar, Ahlak yöresel, Etik evrenseldir. Evrensel kabul gören kurallardır.”
    Bu tanıma göre evrensel kabul gören kuralların yazılı olması mümkün değildir. Bu nedenle cevap şıkkı yanlıştır.

Soru 4 =
    I-Çalışanın güvenliğini korumak
    II-Üretimin güvenliğini korumak
    III-Çevrenin fabrikanın güvenliği
    İş sağlığı ve güvenliğinin ilgi alanları yukarıdakilerden hangisidir?
    A)Yalnız I B) II - III
    C) I - II D) I – II – III
    İtiraz sebebi=III numaralı Çevrenin fabrikanın güveliği cümlesinde anlatım bozukluğu vardır. Bu cümleden Çevre fabrikanın güvenliğimi – Çevrenin ve Fabrikanın güvenliğimi kast ediliyor? Bu sebeple Doğru şıkkın hem D) I – II – III hem de C) I – II olması gerekmektedir.

Soru 7=İş Kanunu na göre, bir işyerinde iş güvencesi kapsamında olabilmesi için o işyerinde en az kaç işçi çalıştırılması gerekir?
    A)50 B)30 C)15 D)7
    İtiraz Sebebi=4857 İş kanunu madde 4/b ye göre tarım ve orman işlerinin yapıldığı işlerde bu sayı 50 kişi olup aynı zamanda sendika işçi temsilcileri için 30 işçi çalışma sayısı da aranmamaktadır. Yargıtay 9 HD 21.07.2008 gün ve 2008/25552 esas, 2008/20932 karar sayılı kararı
    Bu sebeplerle sorunun iptali gerekmektedir.

Soru 6=Belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan bir işçinin iş güvencesinden yararlanabilmesi için İş Kanununa göre İşyerindeki kıdemi en az ne kadar olmalıdır?
    A)Bir ay B)Üç ay C)Altı ay D)12 ay
    İtiraz Sebebi=Belirsiz süreli ve iş kanununa göre en az 30 ve üstü işçi çalışırsa aynı zamanda 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu madde 4 b ye göre orman ve tarım işlerinde en az 50 işçi çalışırsa altı aydır.Soru sorulma şekli yanlıştır. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekmektedir veya (B ) (C) (D) şıklarının doğru sayılması gerekmektedir.

Soru 46=Bir trafo merkezinde çalışma yapabilmek için uygulanması gereken korunma tedbirleri arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur?
    A)Şantiyede yetkili elektrik mühendisinden izin alınması, yapılacak iş için tarih ve iş-programı saptanması, trafo merkezinin anahtarının zimmet karşılığı yetkili kişiden alınması, çalışma esnasında kendisinin ve yetkili bir elektrik teknisyeninin orada bulunması
    B)Trafo merkezinin ve Merkezdeki hücrelerin elektriğinin hangi kesici tarafından açıldığının belirlenmesi , eğer bu hususta herhangi bir tereddüt veya şüphe var ise, duvarda asılı bulunan şema ve tek hat diyagramlarının dikkatle incelenmesi , eğer bu hususta herhangi bir tereddüt ve şüphe varsa ise ilgili amir birim ile ilişki kurulması ve bu hususta bilgi alınması daha sonra ilgili amire haber verilmesi ve yapılacak manevra hakkında bilgi alınması.
    C)Amir birim tarafından trafo merkezine girecek kişilerin isimleri ve yapılacak işin mahiyetini açıklayan yazılı bir iş emrinin hazırlanması ve eğer gerekli ise bu hususta işletme müdürlüğü veya şefliğinden yazılı izin alınması, trafo merkezine en az iki kişilik ekip halinde girilmesi, yetkisiz kişilerin trafo merkezine girmemesi için dışarda ayrıca en az bir kişinin bulundurulması.
    D)Kesicinin açılması ve üzerine “Bakım/ Onarım / Arıza / Tamir” vardır. Bu kesicinin kapatılması yasaktır.” Şeklinde bir levha asılması eğer mümkün ise kesicinin bu şekilde kilitlenmesi, daha sonra elektriği kesilen hattın veya baranın üzerindeki giriş ayırıcısının açılması ve ayırıcı kolunun bu durumda kilitlenmesi eğer bu ayırıcının topraklama donanımı yok ise üzerinde çalışma yapılacak kısmın özel topraklama aygıtı vasıtası ile ayrıca topraklanması.

İtiraz Sebebi=Cevap anahtarında doğru cevap ( C ) olarak verilmiş ama alınması gereken güvenlik önlemlerindendir.Eğer bu şık yanlış ise (A) (B) şıkları da yanlıştır.(D) şıkkında kesicinin kapatılması yasaktır.Kesici kapatılır.Kesici yani şarteldir.Şartel kapalı konumda tamirat yapılır.Şartel kapatılması yasaktır değil açılması yasaktır anlamı olacaktır.Bu sorunun komple iptal edilmesini gerekmektedir.Ayrıca C sınıfı bir uzman bu tip yerlerde tehlikeli işlere girdiği içinde çalışamaz.Bu soru ileilgili detaylı bilgi MEB nın MEGEP projesinde Elektrik Elektronik Teknolojileri YG Tesisleri Bakımı I adlı yayınından da ulaşabilirsiniz.

Soru 50=Çalışanların Elektrik çarpmasına karşı korunabilmesi için aşağıdakilerden hangisi etkisizdir.
    A)Çalışanların üzerinde elektrik olan iletkenlere temas etmelerinin önlenebilmesi için çalışanlarla üzerinde elektrik olan iletkenler arasında koruyucu yalıtım sağlayan bir perdelemenin yapılması
    B)Kısa devre açma akım değerleri uygun otomatik sigortaların kullanılması
    C)Hattın nötr iletkeninin topraklanması
    D)Kaynakta küçük gerilim kullanılması
    İtiraz Sebebi= (B) şıkkındaki cevap elektrik tesisatlarında kullanılmasıgerekenbir malzemedir.Çünkü çarpılmalarda kısa devre olacağından hattın elektriğini keser. Fakat (C) şıkkında Hattın nötr iletkeninin topraklanması burada etkisizdir.Hattın yükü fazla ise koruyucu özelliği yoktur.Hattın faz kısmının topraklanması gerekmektedir.Doğru cevap (C) şıkkıdır.

Soru 72=Aşağıdakilerden hangisi işyerlerinde ekranlı araç kullananların karşılaşabilecekleri muhtemel tehlikelerden biridir?
    A)Fiziksel risk etmenleri
    B)Karpal Tünel Sendromu
    C)Kimyasal Risk etmenleri
    D)Psiko sosyal risk etmenleri
    İtiraz Sebebi=Cevap anahtarında (B) şıkkı gözükmekte. Bu ekranlı araçlarda karşılaşılan durumdur. Fakat en önemlisi fiziksel risk etmenleridir. Gözlerde bozulma – bel ve eklem ağrıları – elektrik çarpması gibi fiziksel etkenlerdir. Burada doğru cevabın (A) ve (B) şıkkının olması gerekmektedir.

SORU 63
    Aşağıdaki gruplardan hangisinde üç gazın da yanıcı özelliği vardır?

A) H2 S (Hidrojen sülfür), CH4 (Metan), SO2
    (Sülfür dioksit)
    B) H2 S (Hidrojen sülfür), CH4 (Metan), O2 (Oksijen)
    C) CO (Karbon monoksit), CH4 (Metan), H2 S
    (Hidrojen sülfür)
    D) H2 (Hidrojen), SO2 (Sülfür dioksit), H2 S (Hid-
    rojen sülfür)
    İtiraz Sebebi: Sorunun cevabı cevap anahtarında C seçeneği olarak verilmektedir.
    Sorudaki diğer seçeneklerdeki H2S,CH4,SO2,CO,H2 gazlarının da O2 ile reaksiyona girerek yandığı bir başka deyişle yanıcı gaz özelliğinde olduğu açık bir gerçek olup bu durum çeliki yaratmaktadır. Bu sebebler dolayısıyla soruda çelişki meydana gelmiştir ve iptali gerekmektedir

SORU 29
    İşyeri ortamında işçilerin radyasyondan etkilenmesi açısından bakıldığında en az önemli olanı aşağıdakilerden hangisidir?
    A) Alfa ışınları B) Gama Işınları C) Enfraruj (Kızıl ötesi) ışınları D) Ultraviyole (morötesi) ışınları
    İtiraz Sebebi : Sorunun cevabı cevap anahtarında A seçeneği olarak verilmektedir.
    Alfa ve gama ışınlarının DNA zincirini etkileyeceği için çok zararlı ışınlar olduğu bilinmektedir.Bununla birlikte şıklar içerisinde Enfraruj (Kızıl ötesi) ışınları cevabının olması soruyu çelişkili hale getirmektedir. En az zararlı önemli olan kızıl ötesi ışınlardır. Kızıl ötesi ışınlar ise ısıtıcı - soba- petek gibi yerlen çıkan enerjidir.Enfraruj kızıl ötesi ışınlar kaynak ışınları sınıfına giren ışınlardır ve kişiyi radyoaktiviteden dolayı değil ışımadan dolayı etkilerler ve bu ışınlara maruz kalan kişiler periyodik göz muayenesine alınır bu işçiler radyoaktivite ile ilgili muayene edilmezler.
    Görünür ışığın altında, "ısınmamızı" sağlayan IR (Infra Red-Kızılötesi) bandında yer alırlar. IR bandında radyasyon yapan kaynaklara örnek olarak mangal, kömür sobası, kalorifer peteği, Elektrikli IR ısıtıcılar verilebilir. Yanlız IR bandı da ikiye ayrılır. Üst IR bölgesindeki kızıl ışık veren elektrikli IR ısıtıcılar Mangal, Alt IR bölgesindekiler ise Kalorifer peteği ve ışık vermeyen elektrikli ısıtıcılar gibi kaynaklardır. IR bandındaki ışınımın da zararsız olduğu kabul edilir aksi gerçekleşmiş olsaydı bu tip ısınma sağlayan tüm ısı kaynaklarının radyaktif etkisi nedeniyle yasaklanması gerekirdi. Bir başka deyişle tüm enfraruj kaynakları açıkça görüldüğü gibi radyoaktif etkilere sahip değildir.Bu durumdan dolayı soruda iki doğru cevabın olduğu ve cevapların çelişkili olduğu açıkça görülmektedir

SORU 40
    Biyolojik etkenlere maruziyetin izlenmesi sırasında aşağıdaki işlemlerden hangisi anlamlı değildir?

İtiraz Konusu : Sorunun cevabı cevap anahtarında B seçeneği olarak verilmektedir .
    B şıkkı ‘biyolojik izlemede ortam havasında bulunan etken madde miktarı ölçülmelidir’D şıkkında ‘maruziyetin eksiksiz değerlendirilmesi için çevresel izleme de yapılmalıdır’ denmektedir bir başka deyişle bu madde B şıkkını zaten kapsamaktadır. Dolayısı ile B şıkkı yanlış olması durumunda D seçeneğide çelişkili hale gelmektedir. Sorunun anlam bütünlüğü açısından iki cevabın (B-D) birbiriyle çeliştiği çok açık bir şekilde görülmektedir.

12. Çağdaş Özçam

Çağdaş Özçam TÜİSAG Üyesi

serkan kardesıme cvben yazıyorum,son yazım yarın iş var,savundugun dusunce olarak sana katılıyorum lakin bız gemıdekı kargo tanklarında tank bordasına mapa kaynatıp calısanın emnıyet kemerını mapaya kılıtlettırırız,aslında sorunun sorumu yanlıs..tank dıyor ama ne tankı??senın ornek gosterdıgın tankta kullanılmaz belkı ama benım ornek gosterdıgım tankta kullanmak zorunluluktur..cok sıkıntı sorular..

Ama arkadasların ıcı rahat olsun,tahmınımce 5 6 soru ıptal edılecekdır ya dogru kabul edılecek ya da baraj 64 65 e cekılecekdır..boyle olmasını umuyorum...herkez ıcın hayırlı olmasını dılıyorum..hayırlı geceler..yarın gorusmek uzere..

13. soner mutlu

soner mutlu TÜİSAG Üyesi

çevreci arkadaş. çok güzel hazırlamışsın başka bir ekin yoksa ben yarın bu şekilde itiraz ediyorum.saygılar.

14. drkafein

drkafein TÜİSAG Üyesi

o zaman geçtin say arkadaşım , güzel haberi bekliyorum burdan

15. mehmetarslan

mehmetarslan TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar dilinize sağlık.özellikle çevreci arkadaşıma teşekkür ediyorum benim 78 netim varolmasına rağmen sınırda kalan ve haksızlığa uğrayan arkadaşlar için bende elimden geldiğince yazdıklarınız ve bildiklerim doğrultusunda itiraz metinlerini ilgili birimlere aktarıyorum.hepimiz için hakkımızda hayırlısı olsun umarın dediğiniz gibi ya çan eğrisi uygularlar yada barajı aşağıya çekerler...sevgilerimle

16. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

CO nun önemli özelliği zehirleyici ve patlayıcı olmasıdır.Doğalgazda boğucudur boğucu olmayan gaz yoktur oksijen dışında.CO burada zehirleyicidir.ortamda doğalgaz birikirse boğar.Bu yüzden kokulandırılır.CO2 olursa boğar.Ortamda oksijen eksikliğindendolayı CO çıkar.Eksik yanmadan dolayı.Olay yeri inceleme - Otopsi doktorları - kime sorarsan sor.Esas itibariyle CO zehirleyicidir.Burada SO2 boğucudur.Linklerde de belirttim.Ortamda CO var tamam insan boğulur ama zehirlenirde.Lütfen araştırın.SO2 ve CO olması gerekdoğru cevabın

Sıvı yakıt tanklarında 0,5 bar ın üstü basınçlı kap değil mi?Sıvılaştırılmış petrol gazı var araçlarda kullandığın basınçlı kap değil mi?Evde kullandığın LPG basınçlı kap değil mi?Lütfen söyle?Açıkla?Benzin deposunun basınçlı kap olmadığını neden olmadığınıda araştır.atmosfer basıncını araştır.

17. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar itirazımızı yapalım yoksa burda tartışarak hiçbirşeye varamayız..

18. mukader

mukader TÜİSAG Üyesi

arakadaşlar ben ıtıraz dılekçemi makbuzumla bırlıkte gonderdım. yarın saat 10 da ellerınde olacak. umarım ıtırazlar yerını bulur

19. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

kargo ile gönderdin degil mi? iade taahhütlü falan diyorlardı..

20. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

parayı hangi hesap numarasına yatırıyoruz arkadaşlar bi yardımcı olur musunuz?

birde dilekçe ayrı sorular ve gerekçeleri ayrı bir a4 lere mi çıktı alıyoruz?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica