24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. kalsit

kalsit TÜİSAG Üyesi

Evet kargom saat 16.10 itibariyla Kudret Yenigün adlı vatandaşa teslim edilmiş. Hakkımızda hayırlısı.

2. dygbln

dygbln TÜİSAG Üyesi

Ben de bugün 15.00 civarında gönderdim dilekçemi ve dekontumu.baya itiraz eden varmış sanırım.aras kargodaki hanım sabahtan beri bunlarla uğraşıyoruz noluyo ne sınavı bu fln dedi.ziraat bankasındaki memur da sizin gibi biri daha geldi demin dedi.umarım çabalarımız sonuç verir

3. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

aynen kardeş gece 12 de bitirmiştim dilekçeyi 3 saat onunla ugrastim..

iste görevlerini layıkıyla yapmayan kişiler her yerde karşımıza çıkıyor!

4. duygu

duygu TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben bugun bakanlığa gidip elden dilekçemi teslim ettim dekontla saat 4 gıbı kalabalık değildi ama yarın cok kalabalık olacagını söyledi evrak teslimde çalışan memur bayan..inşallah çabalar sonuc verir ne kdr cok soru iptal olursa o kdr iyi olur hepimiz için

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. infra

infra TÜİSAG Üyesi

İki adet kargomuzu bugün gönderdik, en kötü ihtimalle sabaha ellerinde olur. 10-12 sorunun iptalini yada şıkkının değişmesini bekliyorum

6. Gulgulseren

Gulgulseren TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar sınav diyelim yanlış sorular iptal oldu bize yanlış doğru olacak mı dönecek,yoksa diyelim 5 soru iptal 100-5=95 soru üzerinden mi hesaplanacak bilen varmı ?Şöyle bişey duydum milli eğitim müdür yardımcılığı sınavında da aynı şekilde 2 soru iptal olmuş değerlendirme 98 soru üzerinden yapılmış.eğer öyle olursa çok kişi yarım puanlarla sınırda kalabilir

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. infra

infra TÜİSAG Üyesi

 Sınava giren tüm adaylar için [Puan = (Doğru Sayısı /Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılarak baĢarı puanı hesaplanacaktır.
     Sınavda yer alan her soru eĢit puan ağırlığına sahip olacaktır.
     Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak, doğru cevaplar dikkate alınarak 70 ve üzeri puan alan aday baĢarılı sayılacaktır.
     Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda ilgili soru/sorular iptal edilmeyecektir. Cevap anahtarı hatalı bulunan soru/soruların, doğru Ģık/Ģıkları dikkate alınmak suretiyle değerlendirme yapılacaktır.
     Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, hatalı bulunan soru/soruların Ģıkları doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.

Anladığım kadarı ile her hatalı soru bize doğru puan olarak yazılacak. Korkulacak birşey yok

8. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

9. Agacsakal

Agacsakal TÜİSAG Üyesi

Öncelikle bu sitenin bu kadar kısa sürede bu etkinlikte çalışması beni gerçekten şaşırttığını ifade etmeliyim. Bende 68 neti kesin 13 soruda ne işaretlediğimi yaşadığım çelişkili sorulardan dolayı hatırlayamayan, geçen sınavda çok fazla hazırlanmayıp istanbulda ki bir eğitim firmasından eğitimini kısmen tamamlayıp 69 alan 3 senelik bu alanda yabancı ortaklı firmalarda çalışan biri olarak sizlere herkesin bildiği ama dillendirmediği, bizzat şahit olduğum olayı açıklamak isterim. Geçen sınav 69 alıp hiç itiraz etmedim. Bu sınav öncesi çok fazla çalışamadan gerekli dökümanları okudum test çözdüm. Sonrasında Ankara'da bulunan malum hepinizin tahmin ettiği ismini vermek istemediğim kursun bir günlük tekrar eğitimine katıldım. İsme aldanmayın o bir günlük eğitimde sınav komisyonunda olduğu düşünülen ve bizlere sundukları "Spot Bilgiler" adı altında belirtilen alanlarda inanın en az 20 soru kısa "SPOT" cümlelerle belirtilmişti.
    Aklımda ki örnekler :
    Higrometre,
    Efektif Isı,
    20-20000 Hz,
    Kimyasal Boğucu gaz CO,
    Titreşim,
    Kas iskelet sistemi,
    Dinamit- Bu kitapta değil ancak hocanın 5 dakikalık anlatımında petrol kuyusunda havanın oksijenini bir anda kesebilecek bir patlatma demesi benim doğrudan diğer şıkları elememi sağladı,
    hava hacmi 10,
    Korkuluk tabanı 90 cm,
    7500 gün,
    4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu,
    7.5 saat,
    olay(vaka),
    en küçük çalışma yaşları (bu sorunun cevabında özellikle uluslararası sözleşmelerde imzalanan anlaşmalarda ulusal mevzuatın üzerinde tutulması gerektiği ayrıca paylaşıldı ancak ben yinede 14 yazdım),
    O= Operasyondan aklınızda kalsın diyerek ayrıca vurgulandı,
    Ön Tehlike analizi- Olay analizi kavramları,
    1-50 düşük riskli,
    Risk yönetimi,
    Kalitatif, kantitatif risk analizleri,

vs.

Geçen dönem ki dağıtılan notları gelen bir kursiyerde gördüğümde daha çok şaşırdım. Çünkü yanlış yaptığım tereddüt ettiğim 10'a yakın soru aynı soru kalıbıyla verilmişti. Aynı kurstan temmuz öncesi tekrara katılan bir arkadaşım en az 25 net farketti demişti de inanamamıştım.

Şimdi ben böyle sizlerde o şekilde çalışırken birilerinin sırf Ankara'da bu işi tüm organizasyona yakınlığı nedeniyle birilerini (bende varım o birileri içerisinde) diğerlerinden haksız şekilde öne geçirmeleri KPSS sınavında yapılan uygunsuzluklarla bence eşdeğerdir. Higrometre yazamayan insanların bizi sınava tabi tuttuklarını söylemişti bir arkadaşımız gerçekten haklı. O kadar büyük bir pay ve kazanç kapısı ki bu pastada ki, kurumların bizler üzerinden bu haksız kazancı yaratmak adına yapabildiklerine şaşmıyor değilim.

Bu sertifikaya 3 yıldır çalıştığım firmalarda zorunluluk olarak görmediler. Bundan sonra içinde İSG (C,B,A) yanında uluslararası sertifikalar üzerinde yoğunlaşmanın doğru olacağını düşünüyorum. Geçen ay IOSH Managing Safely eğitimini aldım yakında da Türkçe NEBOSH eğitimini almayı düşünüyorum. (Şimdiden açıklayayım evet Türkçe NEBOSH eğitimini verebilcek bir Türk yetkilendirilmiştir).

Bunların da üzerinde tartışılması gerekliliğine inandığım için sizlerle burda paylaşmayı uygun gördüm.

Sonuçların herkesi memnun etmesi dileğiyle,

10. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

kardeş bu anlattıgin seyler bence cok ciddi seyler..birilerin soruları aldiginin kanıtı bu!! bu birilerin içinde sende olmana ragmen bunu acikladigin icin seni ayrıca tebrik ediyorum..

ama ben ankara da degilim..ve bu kursun ismini ögrenmek istiyorum..ister özelden ister burdan soylersen sevinirim..

11. Agacsakal

Agacsakal TÜİSAG Üyesi

Fatih bey birilerinin içerisinde bende varım derken para verip o tekrar eğitimine katılan yüzlerce kişiden biriyim. Geçmiş yıllara genellersek binlerce insandan biriyim. Bu şekilde işleyen bir mekanizma olduğunu düşünüyorum. Burda paylaştığım cevaplar spot bilgiler içerisinde geçen cümlelerde bulunan ifadelerdir. Yoksa Cevaplar şeklinde sadece altı çizilmiş kelimeler değildir. İkisi arasında fark olduğunu belirtmek gerek. Örneğin alanı ile ilgili 30 cümle içerisinde altı çizili kelimelerden ortalama 2'si sınavda çıkmıştır. Bunu firma daha önce ki arkadaşların bahsettiği gibi sınavda %100 tutturduk diye de ifade edebilir, buna karşı bir arkadaşımızın 92 net yapan diğer arkadaşa söylediği gibi sende soruları bir yerden bulmuşsundur da denilebilir.

İçerisinde bu bilinçle eğitime katılmış değilim. Burdan isim verme konusunda kimseyi zan altında bırakmak istemem ki bunlar benim kişisel görüşümdür.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

12. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

Kişileri hemen zan altında bırakmamak lazım bence.bahsi geçen notlar çoğu eğitim kurmunun üstüne basarak belirttiği şeyler sonuçta.elbetteki bir iki tanesi acabaya düşürüyor ama bir iki şeyle insanları suçlamak haksızlık olur gibime geliyor.

13. Agacsakal

Agacsakal TÜİSAG Üyesi

Haklısın. Ancak bir önceki tekrar eğitiminde sunulan "spot bilgileri" ve notları görsen sanırım bu konuda ki düşüncelerini benim gibi sorgulayabileceğin, yada soru işaretleri gelebileceği kanaatindeyim. Kimseyi suçlamak niyetinde değilim ama ortada yanlış olan gerçek bir durum var.

Saygılarımla,

14. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

Birebir yaşayan siz olduğunuz için bu şekilde diyorsanız elbetteki haklısınızdır.

15. Agacsakal

Agacsakal TÜİSAG Üyesi

Söylediklerinize katılıyorum ancak düzeltmem gereken bir kaç cümleniz var. Dinamit yada patlatmanın söz konusu notlarda değil eğitmenin 5 dakikalık açıklamasında sorulan bir soruya karşı ifade ettiği"oksijeninin kesilmesi amaçlı bir patlatma" olarak tanımladığını ifade etmek isterim. Bunun izahıda bu şekilde tarafımdan yapılmıştır.

Fatih bey başbakanlığa dahil her yere şikayet edeceğini söylemiş haklıdır. Ki unutulmamalıdır ÖSYM skandalı sonucunda " Ben Yök müdürümüzle görüştüm, tatmin oldum" açıklaması ilk başbakanımız tarafından yapılmıştır. Bu pastada ki payın büyük olduğunun tekrar altını çizmem gerek.

Burada üzerinde durulması ileride yapılacak olan sınavların ve eğitimlerin, niteliğinin, niceliğinin gerçekten iyileştirilmesi yönünde katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Saygılarımla,

16. burki_1907

burki_1907 TÜİSAG Üyesi

nokta atışı deyip durdular..demekki doğruymuş..hakikaten nokta atışlarıymış..paranın olduğu her yerde birşeylerin döndüğüne inananlardanım maalesef..

17. AYŞIN ÖCMENLER

AYŞIN ÖCMENLER TÜİSAG Üyesi

efkan arkadasım bu kadar hatanın olduğu sınav bile denemeycek ne olduğu belirsiz olayın içinde 92 soruya doru cevap vermeniz tamamen tesadüftür.çünkü çoğu sorunun birden fazla cevabi var.denk gelmiş bence:))bunu bir başarı olarak isimlendirmeyin bence:)ayrıca burda bir seçme sınavı yapılmadı.bu bir sertifika sınavıdır.dolayısıyla adayların alacagı puanlar birbirlerini etkilememektedir.böyle gergin bir ortamda bence etik kurallara daha dikkat edilmeli.bende diğer arkadaslara katılıyorum..sınav çıkışı insanlar masaları yumrukluyordu:(herkes mi çalışmadı yani:))

18. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar.Bugün sınava itirazişlemlerini yaptığımdan dolayı foruma giremedim.şöyle bir geçmişe baktımda çok kötü.Size şunu sorayım.sınav esnasında erken çıkan oldu mu hiç?Mesala benim olduğum derslikte 15 20 dakika önce çıkan oldu.Ben normalde 60 70 dk da bu soruları çözerdim fakat bana bir soruyu 5 defa okumaktan dolayı süre yetmedi.
    Bu soru sızdırma olayı mutlaka ama mutlaka vardır.Bu sorun değil açıkçası bu olacaktır.Bunu yapan ve alan kendi vicdanıır.Fakat bu soruları hazırlayana ne demeli?Hiçmi bakmadın kardeşim hiçmi denetlemedin kardeşim bu soruları?Bu kadar bariz hata yapılır mı ya?en az 20 tane sorunun profesyonel olarak incelendiğinde iptal edilmesi gerek.Eğer profesyonel düşünürseniz bu sınavdakien az 20 sorunun hatta sınavın iptal edilmesi gerek.
    Bana a şıkkı doğru desinler onlara b c d şıkkınında bak şu sebepten dolayı doğruolduğunu yazılı kaynaklarda belirteyim.
    Arkadaşlar geçip kalmak önemli değil.68 71 72 almak sorun değil.Hakkaniyet önemli.Elinizden gelen her tarafaitiraz dilekçesi araştırılması gereken herşeyi tüm kurumları harekete geçirin.Ben yaptım ve daha da yapmaya devam ediyorum.Hatta eğitim kurumlarının hesaplarının tüm bakanlık personeli özelliklesınav komisyonunun bakma hesaplarının telefonkayıtlarının dinlenmesini izlenmesini talep ediyorum.
    Bu kadar saçma sapan hazırlanmış bu kdar anlamsı sorunun olduğu ne istediği belli olmayan soruların olduğu cevabın herşeye göre değiştiği bir sınav olur mu ya.A kitapçığı 100. soru 100 de 100 doğru diyebiliyorum bu sınavda.geri kalan 99 soru şaibelidir.Bu soruları hazırlayan bizi yönettiği bizi eğittiği bize önderlik ettiğiiçinde bir utançabidesi olarak kalacaklardır.yarın işyerine iş müfettişi geldiğinde de seni çalışma arkadaşın ne ki sen ne oluyorsun diyeceğim.Daha bir sınav bile doğru dürüst yapamıyorsun ki gelmişsin benim işimi denetlemeye diyeceğim.En sonunda da babamın sözü olan nerede soyunduysan orada giyin diyeceğim.hadi bakanlığa bol bol çay için.100 tane adam akıllı soru hazırlayamayandan ne beklenir anca bankamatik memurluğu beklenir.Benim vergimle maaşlarıödeniyor.benim vergimle o soruların hazırlanması gerek.ekstra görev seminer vb olduğunda önlerde koşanlar daha neyin ne olduğunu bilmeyensınavlar hazırlamaya kalkışıyor.bu itirazlarında bana maliyet yaklaşık 40 tl ve zaman kaybı.Buda bu sınavı hazırlayan ve hazırlandıktan sonra incelemeyen türkçe bilisi zayıf olan personellerin maaşından kesilmesi gerekmektedir.
    İlgili ilgisiz tüm kurumları harekete geçerelim.Eğerhakaılıyız diyorsak eğer sonuna kadar gidelim hatta birleşelin.

19. infra

infra TÜİSAG Üyesi

Komplo teorilerinin şu dakikada bize bir faydası olacağını düşünmüyorum. Kaldıki girmiş olduğumuz sınav, ÖSS, KPSS gibi sadece belli bir yüzdenin kazanacağı türden bir sınav değil, barajı geçen herkesin başarılı sayılacağı bir sınavdır.
    Bu sınavdaki en büyük yanlışlık, müfredat dışı, anlatım bozuklukları ile dolu, cevabı net olmayan yada hiç olmayan, birden fazla cevabı olan, bilgiyi ölçmekten uzak olması.
    Düşünüyorum binlerce kişinin gireceği bir sınavı hazırladıktan sonra insan oturup bir daha inceleme gereği duymazmı. 3-5 kişiye sunum yapacak olduğum zaman dahi, oturup tekrar tekrar kontrol etme gereği duyuyorum. Ben bakanlık yetkililerinin yerinde olsam, ihmali olanları bir daha bu göreve vermem.

20. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

benim anlamadığım ise dün bir arkadaş konuşmuş bakanlıkla demişler bizde farkındayız ama itiraz lazım..böyle saçma bağnaz bir düşünce olabilir mi?madem sende farkettin itiraza ne gerek var işlem başlatsana..illa itiraz mı lazım sen direk iptal et..nasıl bir düşüncedir nasıl bir ahlaktır anlayamıyorum ya..

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica