24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. c_kan23

c_kan23 TÜİSAG Üyesi

O ne anlama geleceğini soracaklarına korrozif ortam,patlayıcı ortam,biyolojik ortamın işaretini sorsalardı hiç değilse öğretici olurdu.O işaretini nerde kullanacağı,çokmu faydalı tartışılır..

2. hüseyinserdarözcan

hüseyinserdarözcan TÜİSAG Üyesi

5000 dediğiniz sorudan eminmisiniz cevabın 5000 olduğuna .. ben o kadar dağıldım ki soruyu farklı hatırlıyorum :) iş kazası meslek hastalığı oldugunda gibi bişeydi sanırım soru bende 7500 yaptım ama :)

3. hüseyinserdarözcan

şaka bi yana sınav harbiden eşik değerler üstünde bir titreşimle kol gibi sormuşlar .. tebrikler hazırlayanlara

bu iş kazası meslek hastalığı oldugunda kaç günde bildirilir sorusu kesin iptal olur ben 2 yapmıştım ama keske yanlış sorularım iptal olsa

4. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

iş kazası sonucunda eklenecek süre 5000 yerine 7500 gün olacak diye biliyorum bende.

4857 sayılı İş Kanunu gereğince işverenler, işyerlerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalığını en geç iki iş günü içinde yazı ile işyerinin tescilli bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bölge müdürlüğüne bildirmek zorundadırlar. (4857/77. Md.)

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/a bendine göre hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılan (işçilerin) sigortalıların iş kazası geçirmeleri halinde işverenleri tarafından kazanın olduğu yerdeki yetkili kolluk kuvvetlerine derhal, işyerinin tescilli bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumunun (SSK) müdürlüğüne en geç kazadan sonraki üç iş günü içinde bildirmek zorundadır.

yani en geç 2 iş günü içerisinde bildirim yapılacak.iptal olacağını sanmıyorum o sorunun.açık açık iş kanuna göre diye belirtiyordu soruda.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. aonal

aonal TÜİSAG Üyesi

tüm arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum sanırım hepimizin sınav sonuçları şansa kalmış durumda gözüküyor.

6. Nittahabas

Nittahabas TÜİSAG Üyesi

Sevgili arkadaşım, yıllardır yazıyoruz çiziyoruz dinleyen yok.Böyle ezber sistemli çoktan seçmeli sorularla İSG uzmanı olunmaz diye. Hele hele eğitim kurumlarının onaylanan müfredatları ise ayrı bir facia.Uzman eğitimleri ve sınavları görselliğe dayanmalı.Yani adamın önüne içerisinde 10 İSG tehlikesi bulunan fotoğraf ya da grafiği koyarsınız tehlikeleri görüyor mu bunu ölçersiniz.Bir başka soru ile gördüğü tehlikelere karşı çözüm üretebiliyormu? Uzmanlık eğitim ve sınavları böyle olmalıdır.Bu soru türünü tüm sektörler için geliştirirseniz olayı da kolayca çözümlersiniz.Bakanlığın bunu yapmaya kudreti var niyeti yok. Sınavla ilgili hiç bir arkadaşımın üzülmesini istemiyorum.Zira yakında o kadar çok belgeli insan olacak ki. Ama işverenler belgeden daha çok bilgiye bakıyorlar. Öğrenmeye çalışın yeter.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mesutkucuk

mesutkucuk TÜİSAG Üyesi

Bu soruların içinde ISG mantığı bulamadım varsa bulan söylesin sınav daha çok iş güvenliği uzmanlığını nasıl saçmalaştırabilirim diye yapılmış 20 yıllık iş müfettişlerine sorsunlar bakalım kaç tanesine cevap verebilecekler?Zaten kokuşmuşluk bunları MEB in hazırlamasından başlıyor MEB de çalışan öğretmenler ne anlarlar iş hayatından vs hangi sorunun mantığından bahsedebilirler?Yani çektiğimiz çile o soğukta MEB ten ve ÇASGEM den bize kar kaldı!

8. hüseyinserdarözcan

hem 20 yıllık bir yana ben eğitim aldığım kurumdaki beni eğiten hocalarımın bu soruları çözmesini ve gerçekten alacakları puanları merak ediyorum.. bir çoğunun 60 da kalcağına da eminim

9. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

sevgili sebahattin hocama aynen katılıyorum.
    acacagi egitim kurumunu da dort gozle bekliyoruz..r.m ile bu is olmuyor!!

10. fatihmyilmaz

soru sanırım malulen emeklilik icin en az kac gun gerekir gibi bi seydi..ben de tam hatırlayamıyorum

11. fatihmyilmaz

uluslar arası ve ulkemizdeki mevzuata göre calisma yaşı kactır?

bu soruyu ben 15 yaptım..biliyorum ki iş kanununda calisma yaşı 15 dir yazıyor. sorudaki ve baglaci oldugunu göre cevap her ikisindede aynı olmalı..ben bizim mevzuattan emin oldugum icin direk 15 i isaretledim. eger farklı bir cevap dogru derlerse kesinlikle yasal olarak her turlu itirazımı yapıcam..

12. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

14-15 yaş arasına çocuk işçi diyoruz. Bunu kanunda tanımlamışız. O zaman madem böyle bir tanımlama var niye çalışma yaşı 15 yaş oluyor ? Bu bir çelişki değil mi ? Bence bu soruda çelişkili...

13. gulnikan

gulnikan TÜİSAG Üyesi

kaan bey,

14-risk politikası olacak bence,
    15-en zararsız ışın olacak soru,alfa ,
    16-en zararlı toz quarts tozudur-eminim bundan
    25-yaş bence de 15,kanuna göre,
    35-tüplerin patlaması en büyük risktir bence,
    36-kalitatif-niteliği soruyordu,
    39-platformlarda yanlış şık,emniyet kemeri platforma asılır olmalı bence,
    45-o soru ölüm ve iş göremezlikte kaza ağırlık oranlarına kaç iş günü eklenir şeklinde -cevap 7500
    49-naçizane fikrim yetkililere dediği için bakanlıktır asıl olan ve 2 gün doğru

diğer hatırladığım soru,risk analizinde kabul edilebilir bölge 0-50 olacakmış

14. TUNCERYILDIZ

TUNCERYILDIZ TÜİSAG Üyesi

Soruları tek tek tartışmak yerine sınavın geneli hakkında konuşmak gerekir bence. Bu sınavın zorluğu ya da kolaylığı bir yana sınav Bakanlık tarafından sertifikalandırılan bir uzmanlık sınavıdır yani bu tip sınavlarda bilgi ve tecrübe düzeyi ölçülmelidir. Bu sınava bakarsak, belli ki soruların bir çoğu çeviri ve bazı soruları anlamak için defalarca okumak gerekiyor. Birçok soru bilgiyi değil, kelime oyunları ile dikkati ölçüyor. sınav meb tarafından yapılmış olmasına rağmen anlatım bozuklukları ile dolu ve kesinlikle TDK, meb ya da OSYM tarafıdan önceden gözden geçirilmeliydi.
    Sınavı yapan Kurum, ihtiyaca göre sınavın zorluk derecesini belirleyebilir fakat bir uzmanlık sınavında yasal dayanağı belirtmeden soru sorulmamalıdır, resmi olarak yayımlanmamış bilgi ve istatistiksel bilgiler soru kaynağı olmamalıdır. İptal edilmiş mevzuat ve yönetmeliklerden soru sorulmamalıdır. Sorular kesin, net ve bakanlıkça ve/veya Türkiyeninde kabul etmiş olduğu uluslararası kuruluşların yayımlarından alınmalı. Sorun şu ki bizler hangi şık daha doğru diye seçmek zorunda bırakıldık ya da bu soru acaba neye göre sorulmuş İş Kanunu na göre mi, diğer ilgili kanun, yönetmelik ve tüzüğe göre mi yoksa ILO'ya göre mi sorulmuş dedik bir çok soruda. Kesinlikle bu soruların bir açıklaması ve cevapları vardır ama sınav anında bunları kestirmek değil uzman adayları eğitimciler ve duayenler tarafından bile mümkün değildir. 30 yıldır elektrik mühendiliği yapan ve bu sınava girmiş bir tanıdığım elektirik soruları yaptım ama emin değilim diyorsa sorular çelişkili demektir. Yeni işkanunun getirdiği bir çok yenilik, yönetmelik ve uygulama var malumunuz fakat bunların uygulama yönetmelikleri halen mevcut değil. Yani İş müfettişleri ve eğiticiler bile uygulamanın nasıl olacağı konusunda bilgi sahibi değilken hangi bilimsel dayanağa göre uygulama soruları sorulabilir.

Kısacası, bu sınav soruların müfredata uygun olmaması, çelişkilerle dolu olması, anlatımlarının bozuk olması nedenleriyle kabul edilemez. Bu sınav bir eleme sınavı değil baraj sınavıdır. İlgili her kurum, kişi başarılı ya da değil itiraz etmeli, şikayetini dile getirmelidir. İtirazımızı nereye hangi mail adresine yapabileceğimizi bilen varsa lütfen yazsın kısa da olsa şikayet maili yazalım.

15. dmunire

dmunire TÜİSAG Üyesi

Tuncer Bey, yazdıklarınıza aynen katılıyorum...İtiraz ile ilgili ulaşabildiğim bilgileri yazıyorum... Bu hakkımızı bile bankaya para yatırarak arayabiliyoruz...Dikkatinizi çekerim!!!!...

11) sınav İLE İLGİLİ İTİRAZLAR:
     Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isgmm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren (27.12.2011) en geç 3 (üç) iş günü içerisinde (29.12.2011 saat 17:00’ye kadar), İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.
     Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN No’lu hesabına 15 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir. Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Yetkilendirme Daire Başkanlığı İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.
    sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde (8 Ocak 2012 tarihine kadar) İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

 Adayların sınav uygulamasına ve sonuçlara (20 Ocak 2012 tarihinden itibaren) dair itiraz başvuruları; Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün T.C Ziraat Bankası Beşevler/ANKARA Şubesindeki 5495218-5001 no’lu hesabına 10 TL (KDV dahil) “sınav sonuçlarına itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile (20 Ocak 2012 tarihinde başlayıp 25 Ocak 2012 saat 17:00’ye kadar) kabul edilecektir. Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Yetkilendirme Daire Başkanlığı İnönü Bulvarın No:42 Emek-ANKARA’dır. İtiraz başvuruları topluca, İSGGM tarafından alınıp MEB’e iletilecek ve kesin sonuçlar MEB tarafından adaylara yazılı olarak bildirilecektir.

 Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

sınav uygulamasına ve sonuçlara ilişkin itirazlar 10 (on) gün içerisinde EĞİTEK tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara ve İSGGM’ye (7 Şubat 2012 tarihinde) bildirilecektir.

 Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.

 Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari bir sebeple sınava girememesi durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde banka dekontu ile başvuruda bulunduğu takdirde kendisine ücret iadesi yapılabilecektir. Ücret iadesi alabilecek adaylar Millî Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinden sorgulatma yoluyla durumlarını öğrenebileceklerdir. 24 Aralık 2011 tarihli sınav için yatırılan ücret hiçbir şekilde başka bir sınav için geçerli kabul edilmeyecektir.

16. Fatih Mert

Fatih Mert TÜİSAG Üyesi

Tepkinizi bildirin

http://www.farukcelik.com.tr/index.php?page=iletisim
    Merhaba bu sayfadan doğrudan bakana ulaşabilirsiniz ben detaylı olarak şikayetimi yazdım altta da bakanın ve çasgemin mailleri var arkadaşlar bu sınav benim için o kadar önemli değildi yani geçmesem de olurdu ama sınavdan sonra gördüm ki gerçekten yurdun dört bir taraftan gelen ve bu sınavı iş durumlarından dolayı geçmek zorunda olan sınava haftalarca çalışmış emek vermiş insanlar vardı ve bence hepimizle resmen dalga geçtiler bu rezaletin sorumluları kimlerse birilerine hesap vermeleri gerek bu ise ancak bizlerin tepkilerini dile getirmesiyle mümkündür ..lütfen tepkinizi iletin, başka bakanlıkta üst düzey kişilerin mailini bilen varsa yazsın onlara da mail atalım... yarın da bakanlığı aramayı düşünüyorum ..
    fcelik@csgb.gov.tr
    casgem@casgem.gov.tr

17. sinemeldelekli

sinemeldelekli TÜİSAG Üyesi

Sınava giren herkes aynı şeyi düşünüyor yarın casgeme itiraz edicem bu konuda uzman kişiler sınav sorularını incelesinler eğer bizde eksiklik varsa tekrar sınava girelim ama ben kendi adıma yeterince çalıştığımı düşünüyorum.Aynı sistemde bir sınav daha yapsalar sonuç değişmicek bence..

18. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

Kaan Bey,
    Aslında bence çok zor değildi. Fakat soruların soruluş şekli çok kötüydü. misal en basiti en küçük çalışma yaşı nedir sorusu ? Bütün İş Kanununu Yönetmelikleri hatmetmiştim sınav öncesi. çocuk işçi tanımını gayet iyi biliyorum 14 yaşını bitirmiş ilköğretimi tamamlamış. 15 yasını doldurmamış. ve ben bunu bilerek soruya 14 cevabını verdim. çünkü benim mantığıma göre. 14 yasını bitirmiş kişi 14 yasındadır 15 değil. fakat herkes dogru cevabın 15 olduğunu söylüyor. bu kadar basit bir soru bile işte bu kadar anlaşılmazdı bana kalırsa.

Sonra elektrik soruları. takmışlardı elektriğe o ne kadar çok elektrik sorusuydu. elektrik yangını işaretini sormuşlardı. internette arıyorum hala bulamadım cevabı. yani ne alaka 14 yıldır şantiyeciyim. elektrik yangınına özel bir yangın tabelası kullanıldığını hiç görmedim.

gerçekten emeklerimize yazık. hemde çok yazık.

fakat ben şöyle bir şey düşündüm. acaba itiraz ederek sınav sonucu için çan eğrisi yöntemi kullanmalarını sağlayabilirmiyiz ?

Çevre Görevlisi sınav sonuçları çok kötü olunca çan eğrisi yapmışlar. bizdede olamaz mı böyle bir şey ?

19. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

evet iptal olan sorularda hangi şıkkı işaretlersen işaretle doğru sayılıyor. o yüzden arkadaşlar. özellikle saçma sapan olan sorular için mutlaka itiraz etmeliyiz bence. bir de acaba sınav sonrası çok düşük sonuçlar olursa çan eğrisi yaparlarmı ? çevre görevlisi sınavında öyle yapmışlar başarı düşük olunca.

20. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

operasyonmuş yuvarlak olan işaret

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica