24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. SELCUK

SELCUK TÜİSAG Üyesi

oylama sistemleri kurulurken ilk kontrol edilen, bir kişinin bir den fazla oy kullanmamasını sağlamak olur. bu hata site kurulumundan beri varsa bu toplumun ilgisini çekmek içindir. konuyla ilgilenecek insan bunuda okusun diye yazdım. aç gözlülük yapmasın.

2. dolunay

dolunay TÜİSAG Üyesi

ArkadaŞlar herkese geÇmİŞ olsun.komedİde perde rezİllİkle kapandi.asil İptal olacak sorularin esamesİ okunmuyor.İptal sorularinin ÇoĞu bİzde zaten doĞruydu.pekİ Şİmdİ İptal sorulari tam ve doĞru puan olarakmi kabul gÖrecek yoksa 93 soru Üzerİndenmİ deĞerlendİrİlecek.geÇen sinavda İptal sorular tam ve doĞru olarak deĞerlendİrİlmİŞ dİye duydum.

3. moztrkk

moztrkk TÜİSAG Üyesi

dün bakanalığa itiraz için gittiğimde karşılaştığım görüntü içler acısı sadece itiraz dilekçelerimizi ve ekteki soruluları alıp scannerda taratıyorlar nedenini sorduğumda interaktif sisteme geçmesiymiş bakanlığın. neyse o kadar itiraz dilekçesini kim değerlendircek merak ediyorum . bu ülkede şifre skandalı çıktı sonuç yok KPSS de 10000 tane birinci çıktı değişen yok bizim sınavımıza katılımın az olduğu için dikkat çekiceğini zannetmiyorum.ayrıca dün akşam yaklaşık 10 yıldır tanıdığımız ve ayrıca komşum olan iktidar partinin bir milletvekili ile görüştüm bana dediği tek net cevap "konuyu ileticem "oldu dün mecliste bir kaç kişi kulaktan kulağa bu konuyu konuşmuş zaten sesimiz oraya kadar gitmiş ama sonuç çıkacağını zannetmiyorum

4. Huseyin_Turkoglu

Huseyin_Turkoglu TÜİSAG Üyesi

Merhaba,
    Yazdığımız dilekçelere 10 gün içinde yazılı veya sözlü olarak dönüş yapmak zorundalar. Dolayısıyla biz itiraz dilekçelerimizin sonuçlarını 8 Ocak tarihinde öğreneceğiz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Huseyin_Turkoglu

Huseyin_Turkoglu TÜİSAG Üyesi

Açıkçası ben de senin gibi düşünüyorum, bu ülkede KPSS de 10000 kişi 1. oldu, bi sürü kişiyi gözaltına aldılar ama sonuç değişmedi, sorular değişmedi, sınav iptal olmadı. Ben üzerime düşen görevi yaptım, itarzımı sundum, sıra onlarda.
    Şimdi iptal etsinler sınavı kimse madur olmasın...

6. gulnikan

gulnikan TÜİSAG Üyesi

Soruların şıkları değişirse,herkezin notu oynar bence,
    Bu durumda kalanlar geçebilir,geçenler kalabilir ve yer değiştirebilirler.
    70 üstü aldım diyenler,geçemeyebilir arkadaşlar.
    Geçen sene ile ilgili net bir bilgiye ulaşamadım.3 sorunun şıkları değiştiyse,bu durumda sorular açıklanınca ilk yayınlanan cevaplara göre geçebilenlerden,şık değiştirilmesi sonucu kalan oldu mu? Çok merak ediyorum.Kaldı ki bu sayı 24 aralık sınavında 7-8 e yükselebilir.
    Bu da şu demek oluyor ki;8 sorunun cevabı değişirse,62 hesaplayan geçebilir,78 hesaplayan kalabilir arkadaşlar.
    Umarım çok iyi incelerler,haklı,mantıklı ve isabetli olur iptal edilen ve şık değiştirmesi yapılan sorular.
    Tek dileğim bu kaosun biran evvel son bulmasıdır.
    Umarım adil bir değerlendirme yapılarak ,haklı olana hakkı teslim edilir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. bozo13

bozo13 TÜİSAG Üyesi

vay arkadaş,uluslararası sözleşme ve ülkemizde en küçük çalışma yaşı 15 diyor,,14 yaşını doldurmuşa çocuk işçi diyor,higrometre ye higometre diyor,bari deseydin hugometre atari salonundan mı buldular bu sınavı hazırlayanları

biz uluslararsı sözleşmeye karşıyız demek 14 yaşında çocuk işçi çalıştırıyoz o zaman

madem çalışma yaşı 15 ise çocuk işçiyi 15 de,

depremi önleyecektin nerdeydin bu zamana kadar,van da bu kadar insan hiç uğruna mı öldü

elektrik yangınları NFPA(National Fire Protection Association) standartlarında belirtilmiş.

bizim ülkede bu kafalar olunca bir standartımız bile olmaz

8. SELCUK

SELCUK TÜİSAG Üyesi

C Sınıfı A Grubu 12. Soru
    Uluslararası sözleşmeler ve ülkemizdeki mevzuata göre en küçük çalışma yaşı kaçtır? 12,14,15,16

Bu soruda çocuk işçi diye sormuyor, çalışma yaşı diye soruyor.

İŞ KANUNU
    Çocuk işçi : 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişiyi,

İLKÖĞRETİM VE EĞİTİM KANUNU
    Mecburi ilköğretim çağı, 14 yaşını bitirip 15 yaşına girdiği yılın, öğretim yılı sonunda biter.

Yani çocuk işçi olunmayan en küçük çalışma yaşı 15'dir.
    Soruda çocuk işçi kelimesi geçmediği için ben bu sorunun cevabını 15 yaptım.

9. çevreci

çevreci TÜİSAG Üyesi

‎24.12.2011 günü yapılan iş güvenliği uzmanlığı sınavına itiraz dilekçeleri 1400 civarında olmuş,bakanlıkça komisyon kurulmuş ve itiraz edilen sorular grup grup incelenmeye başlanmıştır.hayırlısı artık

10. Agacsakal

Agacsakal TÜİSAG Üyesi

11. Sinan

Sinan TÜİSAG Üyesi

Merhabalar;
    En azından çabalarımız kaale alınmış, gerisi sütlerine kalmış, hakkımıza hayırlısı olsun...

12. bozo13

bozo13 TÜİSAG Üyesi

tahminimce ayın 8 inden sonra sınav açıklanır.15 ini geçmez.sınavdan önce giriş belgeleri 19 aralıkta yayınlanacak dediler 14 ünde açıklandı

13. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

14. kalsit

kalsit TÜİSAG Üyesi

MADDE 87. - Ondört yaşından onsekiz yaşına kadar (onsekiz dahil) çocuk ve genç işçilerin işe alınmalarından önce işyeri hekimi, işçi sağlığı dispanserleri, bunların bulunmadığı yerlerde sırası ile en yakın Sosyal Sigortalar Kurumu, sağlık ocağı, hükümet veya belediye hekimlerine muayene ettirilerek işin niteliğine ve şartlarına göre vücut yapılarının dayanıklı olduğunun raporla belirtilmesi ve bunların onsekiz yaşını dolduruncaya kadar altı ayda bir defa aynı şekilde doktor muayenesinden geçirilerek bu işte çalışmaya devamlarına bir sakınca olup olmadığının kontrol ettirilmesi ve bütün bu raporların işyerinde saklanarak yetkili memurların isteği üzerine kendilerine gösterilmesi zorunludur. Sosyal Sigortalar Kurumu işe ilk giriş muayenesini yapmaktan kaçınamaz.

Birinci fıkrada yazılı hekimlerce verilen rapora itiraz halinde, işçi en yakın Sosyal Sigortalar Kurumu hastanesi sağlık kurulunca muayeneye tabi tutulur, verilen rapor kesindir.

Bu raporlar damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.
    Çalıştırma yaşı ve çocukları çalıştırma yasağı

MADDE 71. - Onbeş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak, ondört yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.

Çocuk ve genç işçilerin işe yerleştirilmelerinde ve çalıştırılabilecekleri işlerde güvenlik, sağlık, bedensel, zihinsel ve psikolojik gelişmeleri, kişisel yatkınlık ve yetenekleri dikkate alınır. Çocuğun gördüğü iş onun okula gitmesine, mesleki eğitiminin devamına engel olamaz, onun derslerini düzenli bir şekilde izlemesine zarar veremez.

Onsekiz yaşını doldurmamış çocuk ve genç işçiler bakımından yasak olan işler ile onbeş yaşını tamamlamış, ancak onsekiz yaşını tamamlamamış genç işçilerin çalışmasına izin verilecek işler, ondört yaşını bitirmiş ve ilk öğretimini tamamlamış çocukların çalıştırılabilecekleri hafif işler ve çalışma koşulları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından altı ay içinde çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenir.

Temel eğitimi tamamlamış ve okula gitmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada otuzbeş saatten fazla olamaz. Ancak, onbeş yaşını tamamlamış çocuklar için bu süre günde sekiz ve haftada kırk saate kadar artırılabilir.

Okula devam eden çocukların eğitim dönemindeki çalışma süreleri, eğitim saatleri dışında olmak üzere, en fazla günde iki saat ve haftada on saat olabilir. Okulun kapalı olduğu dönemlerde çalışma süreleri yukarıda birinci fıkrada öngörülen süreleri aşamaz.

Bu maddeleri okuduktan sonra 14 yaşını doldurmuş insanların çalışabileceği yorumunu yapamıyorsanız birşey demiyorum size.

15. SELCUK

SELCUK TÜİSAG Üyesi

ilo ile is kanunu korelasyon yaparken dalginligima gelmis madde 71 e bakmamisim, bire bir denklestirmeye calisinca boyle oldu. soruda cocuk isci demedigi icin cevap 15 dir, yanlis sorulmus.

16. kalsit

kalsit TÜİSAG Üyesi

hocam hakkaten sizin kafanız bizimkiden farklı çalışıyor. Demişsinizki çocuk işçi demediği için cevap 15'tir. Orada çocuk işçi veya genç işçinin tanımını sormuyor ki bize. Diyorki en küçük çalışma yaşı kaçtır? Bu durumda napıyoruz, açıp bakıyoruz kanuna ve yönetmeliğe en küçük hangisiyse cevap veriyoruz.

17. bozo13

bozo13 TÜİSAG Üyesi

bizim anlatmak istediğimiz sorular açık değil,birbiriyle çelişkili,orada çocuk işçi çalıştırma,genç işçi çalıştırma,ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırma diye belirtilmiş olsa haklılardı,fakat kimi çalıştırıyon

18. bozo13

bozo13 TÜİSAG Üyesi

ben kalsit rumuzlu arkadaşla aynı fikirdeyim

19. bozo13

bozo13 TÜİSAG Üyesi

bakın arkadaşlar b 31 inci soru(Yeşil-kapılar,çıkış yerleri vs),soruyu doğru yaptım,fakat soru böylesorulmaz,bu soru bilgiyi ölçmeye dayalı değil insanı düşürmeye dayalı bir soru,ben eğitimci olarak bu soruların soruluş şeklinigörünce adamların notunu verdim zaten

20. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Aynı şekilde bir beyaz eşyanın şasesinin sıfırlanması olarak bilinen uygulama diye soru var.A cevabında şasesisıfırlanmış bir beyaz eşyayı besleyen prizin diye devam ediyor.
    Beyaz eşyanın şasesinin sıfırlanmasını soruyor.cevap şasesi sıfırlanmış beyaz eşyanın diye gidiyor.prizle ne işimiz var.beyaz eşyayı aldınız hiçmi topraksız prize takmadınız.eğer beyaz eşyada kaçak varsa çarpar.anlamıyorum.
    Ayrıca sınavda kodlama yaptığımız kağıdın altında sınav giriş belgesi ve nufus cüzdan fotokopisi ni sınav görevlileri zarfın içine koyacak diye yazıyordu.ama bendensınav giriş belgesini kimse almadı kimseden almadılar.bizim sınıfta.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica