24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. TUNCERYILDIZ

TUNCERYILDIZ TÜİSAG Üyesi

Sn. Nestai,

Görüşünüze ve önerine aynen katılıyorum. Aralık,2010 ve Temmuz,2011 sınavlarıyla kıyaslanırsa bu sınav kesinlikle sorunludur ve aynı puan barajıyla değerlendirilmez. Sadece bu sınava özgü değil bundan sonraki sınavlar için de ilgili sınav mevzuatı değiştirilerek Çan eğrisi yapılmalı. Bu sınav göstedi ki sınavı yapanlara sınav tekniği konusununda eğitim almış olmalı ve sınava tabi tutlmalıdır. Soru ve cevaplar yayınlandıktan sonra mümkün olduğu kadar soruyu en ufak çelişki bile olsa iptali üzerine şahsen itiraz edeceğim. Herkes aynı demokratik hakkını kullansın bence.

2. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

yönetmelikte vardı arkadaşlar 50 km2 lik alan içinde yeralan madenler birlikte bir kurtarma istasyonu kurabiliyor.

3. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

bu soru da şunu soruyordu ölümlü iş kazasında toplam gün kaybı kaç günden hesaplanır. bence 7500 idi cevabı. kaza sıklık oranı v.s hesaplarken. yıllık çalışma gününü 300 günlük çalışma saatini 7.5 ölümlü kaza gün kaybının 7500 alıyorduk. yanlış mı hatırlıyorum ?

4. BilgehanMehmet

BilgehanMehmet TÜİSAG Üyesi

Merhaba, bende geçme ümidi az olanlardanım. Size katılıyorum, çok mantıklı yazmışsınız. Gerçekten soruların büyük çoğunluğu "yönetmelik" ve "tüzük" te yer alıyordu, ama yer almayanlarda vardı. Elektrik soruları gerçekten abartılıydı, kendi mesleğim elektronik olduğu için beyaz eşya sorusunu derslerde öğrendiğimiz elektronik devre teorisi ile çözdüm, elektrik trafosunu hiç bilmiyorum, bana göre hepsi doğru...

sınav C sınıfı Uzmanların bilgisini ve bu konu hakkındaki mantaliteyi kapıp kapmadığını ölçmek değil sanki kişileri basitçe elemek amaçlı yapılmış. Yani sorulması gereken o kadar önemli osru varken gidipte arada derede kalmış şeyleri sormak çok yanlış...

Ülkemizde eskiden olduğu gibi ezberci gençlik yetiştirmek geleneği hiç değişmeyecek sanırım, insanlara işin özünü mantığını, kilit bilgileri vermekte çok yetersiziz, ezberci insanlar yetiştirip sonra "ya niye böyle oldu" diyip bir tane günah keçisi bulunuyor...

Mesela sınavda yüksek kaliteli iş-çalışma anı fotoğrafları sınav kağıdı ile verilip bu resimlerdeki öncelikli riskler nelerdir gibi sorular sorulmalı ki, uzmanın oradaki riski görüp görmeyeceği ölçülmeli, yada yarım sayfalık bir kaza hadisesi anlatılır ve ondan sonra 8-10 soru o metine göre sorulabilir...

Yapacak çok şey var bence, bu iş daha ciddi ele alınmalı,

ÇAN EĞRİSİ fikrine katılıyorum...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. c_kan23

c_kan23 TÜİSAG Üyesi

O harfi operasyonmuş .operasyon olsa ne olur olmasa ne olur.çokmu önemli nerde kullanacağız.o kadar önemli şey varken bunu soruyorlar..sormak için sorulmuş bir şey.

6. BilgehanMehmet

4857 sayılı İş Kanunu’nun 18. maddesi uyarınca işçinin iş güvencesi hükümlerinden yararlanabilmesi için fesih bildiriminin yapıldığı tarihte işyerinde 30 ve daha fazla işçi çalıştırılması gerekir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. BilgehanMehmet

Sorular yarın yayınlanacak ama yinede aklıma gelenleri paylaşayım, diğer arkadaşlar için...
    Aklıma gelen sorular;

* Maden ocakları ile ilgili bir soru; yerlere taş tozu serpilmesi şıklardan biriydi, cevabı bilmiyorum,

* Aşağıdakilerden hangi üç gaz patlayıcıdır, metan, hidrojen sülfür, gibi şıklar vardı

*kişilerin toplu yukarı olarak kaldırılmasında riski azaltmak için neler yapılmalı...

* İşe alımlarda yapılacak testler : El becerisi ölçümü

8. mehmetarslan

mehmetarslan TÜİSAG Üyesi

sevgili arkadaşlar öncelikle hepinize A'dan Z'ye katılıyorum ben tahminen 9000 sayfa döküman çalıştım ve iş güvenliği külliyatlarınıda bitirdim.Tahmin ettiğiniz gibi sınavda afalladım kaldım.yorum soruları zor olurda bu kadar olmaz.ben elektrik elektronik mühendisi olarak elektrik sorularında zorlandım diğer arkadaşları düşünemiyorum dahi.öys deki parağraf soruları bile daha kısaydı.hepimize geçmiş olsun umarım çan eğrisi metodunu kullanırlarda bir umut doğar.saygılarımla...

9. mehmetarslan

mehmetarslan TÜİSAG Üyesi

bu arada eğitim aldığım kurum altı üstü 1500 soru verdi bunların 500 tanesi zaten çıkmış sorulardı lütfen çevrenizdekilere referans olun bu işi sadece ve sadece ticari amaçla kurmuş acemi kurumlardan uzak dursunlar.sınav öncesinde bir arkadaşın tablet pc'sinde 20.000 soru gördüm.eğitim aldığı kurum çok profesyoneldi resmen çıldırdım...

10. Yuri

Yuri TÜİSAG Üyesi

Emeklerimize yazık!!!

Türkiye'nin her bölgesinden insanlar sırf inandıkları ve emek sarf ettikleri mesleklerini icra edebilmek amacıyla karda kışta Ankara'ya gitti binbir zorlukla.

Onca emek ve gayret bazılarının elinde oyuncak olmuş görünen o malesef. Ne saha tecrübesinde kazanılan pratik bilgiyle, ne de teknik bilgi ve beceriyle çözülebilecek sorular değildi. Bizi yorumcu olarak topluma kazandırmak istiyorlar anlaşılan.

C sınıfının soruları böyleyse bu A sınıfı uzmanlık belgesini alacak kişi var mıdır acaba bu sınav formatlarıyla? Eğitimi de sınavı da organize edenler tekellik özelliklerini kaybetmek istemiyor ve insanları kapılarının önünde bekletmekten memnun oluyorlar demekki. Bir de bu işin rant kısmı var sanırım asıl ağır basan o.

Bu işin emekçileri bu sınav yüzünden mesleki umutlarını yitirmesinler ve görev yaptıkları işletmelerdeki çalışanlara faydalı olsunlar en önemlisi bu. İşyerindeki zorlukları belge değil kişisel yetkinlik ve beceri çözer bunu bilen bilir zaten...

11. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

http://www.isvesosyalguvenlik.com/anasayfa/dosya28.htm

madde 1 de 15 yaşını doldurmamışlar çalıştıralamaz diye kesin hüküm var..ancak diye devam edip 14 yaşındakiler içinde hafif işlerde olabilir diye de açık bi kapı bırakılmış..burada çelişki yok..çelişkinin daniskası var..o kadar güzel mantıklı sorular sorabilecekken neden iptal olması kesin sorular soruyorlar? işi bilen, olaya vakıf insanlar bu soruları hazırlamıyor maalesef..bir sınavda soru iptali de keza aynı derecede saçma bana göre..bunları hiç mi kontrol eden yok Allah aşkına? arkadaşın birisi yazmiş sorularda kelime düşüklüğü anlam kayması çoktu diye..ben her bir soruyu abartısız 2 kez okudum ne demek istiyor bu diye..

12. mcengizk

mcengizk TÜİSAG Üyesi

7500 doğru cevap ölüm durumunda hesaplara yazılan kayıp gündü sanrıım.

13. Helen

Helen TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle çan eğrisi olmalı!

Temmuzdaki sınava fazla çalışamadım ve 69 alarak başarısız oldum. Bu sınava ise deli gibi çalıştım. günlerce okudum ettim. Ama sınavda hepsinin boşa gittiğini anladım. Emeklerime yazık. harcanan paralara yazık. Eğitim alığım kurum resmen rezaletmiş. bunu da böylece öğrenmiş oldum 2. kere. Buzdolabı sorusuna ne diyeceğimi şaşırdım resmen. ev iç tesisat sorusu da ayrıca çok saçmaydı. şu an hatırlayabildiklerim bunlar. Ben de çan eğrisi yapılmasını isterim. Hoş ben her halükarda 70 'i geçebileceğimi düşünmüyorum. ama diğer arakdaşlara yazık olmasın

14. hguckun

hguckun TÜİSAG Üyesi

sınavda bile yanlış yazılmış, doğrusu higrometre olacak,daha nice böyle hatalar var.

15. fatihmyilmaz

aynen ben de senin gibi bu sınava deli gibi calistim..bu sekilde 2 temmuza calissaymısım 90 kesindi..bi o sorulara bakıyorum birde 24 aralıga aradaki fark dagları bile aşıyor...

16. fatihmyilmaz

:))) sadece burdan bile bu soruların hiç ama hiç kontrol edilmeden servis edildiği belli oluyor..

ben o soruda öyle afalladım ki..dogruyu bildigimden degil yanlislardan giderek yaptım..manometre basınç ölçer, termometre sıcaklık,kalorimetre zaten olmaz..geriye bi o kaldı..

17. fatihmyilmaz

kaan bey,
    ben sahsen burda bir artniyetten ziyade çok ama çok büyük bir ciddiyetsizlik oldugunu görüyorum..
    bakanlık olarak herkese degil bazı yerlere yetki vermissin belli kesimi bu sınava hazırla diye..iyi bir para da almalarını saglıyorsun..neden denetlemiyorsun? denetliyorsan bu adamlar ögrencilerini nasıl hazırlamışlar, verdigin müfredata uygun mu? ONLAR UYGUNSA SEN NEDEN UYGUN DEGILSIN BAKANLIK...diye bagirasım geliyor...

18. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

evet ama bu soruda ben çok oyalandım. cevaplarda hidrometre diye görünce acaba higrometreden farklı bişimi diye düşündüm . sonra dediğim gibi digerlerini elediğim için o hidrometre yazan seçeneği işaretledim.

19. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

bu sınav bilgiyi test etmek değil insanların şansını test etmek için yapılmış bir sınav.bu kadar insanın umudunu boşa çıkarmak için yapılmış bir sınav diye düşünüyorum..

20. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Bu soruda yazım hatasından dolayı doğru cevap yok. Dolayısıyla bence soru iptali istenmeli.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica