24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Huseyin_Turkoglu

Huseyin_Turkoglu TÜİSAG Üyesi

Alfa, Beta ve Gama ışınları elektromanyetik spektrumun en üstünde yer alır, insan sağlığına zararı tartışılmaz ve bir sonraki başlıkta incelenmiştir. Bunun hemen altındaki X ışınlarının da insan sağlığına zararlı olduğu bilinir. X ışınlarının altındaki UV (Morötesi) bölgesi de, cilt kanserleri başta olmak üzere birçok zarar verir. Ozon tabakasındaki deliklerden kaynaklanan; güneşin kanser yapıcı etkisi budur.

UV bandının hemen altında görünür ışık bölgesi vardır. Direkt olarak göze (retinaya) ve çok yüksek şiddette uygulanmadığı sürece bir zararı bilinmemektedir, Tam aksine çevremizi görebilmek için görünür ışığa ihtiyacımız vardır. Görünür ışığın "Zararsız ışınım" sınıfına girdiği söylenebilir.

Görünür ışığın altında, "ısınmamızı" sağlayan IR (Infra Red-Kızılötesi) bandı vardır. IR bandında radyasyon yapan kaynaklara örnek olarak mangal, kömür sobası, kalorifer peteği, Elektrikli IR ısıtıcılar verilebilir. IR bandı da ikiye ayrılır. Üst IR bölgesindeki kızıl ışık veren elektrikli IR ısıtıcılar Mangal, Alt IR bölgesindekiler ise Kalorifer peteği ve ışık vermeyen elektrikli ısıtıcılar gibi kaynaklardır. IR bandındaki ışınımın da zararsız olduğu kabul edilir.

IR bölgesinin altında mikrodalga ve radyo dalgaları bulunur. Bu banttaki elektromanyetik radyasyon kaynaklarına Cep telefonu, Baz istasyonlar, Mikrodalga ısıtıcılar örnek verilebilir. Bu kaynakların yakın ve yüksek güçte olması, IR gibi vücutta ısınmaya sebep olur. Ancak bu ısınma deriye değil, vücudun derinliklerine işleyebildiğinden hem hissedilmesi zordur, hem de bu aşırı ısınma insana zararlı olabilir. Tam kesin olmamakla birlikte, bu tür ısınmanın kanserojen etkilerinin olabileceğini düşünen bilim çevreleri vardır. Ancak gücün çok yüksek, mesafenin de çok yakın olması durumunda IR'de olduğu gibi yanma (pişme) belirtileri derhal görülür. Örneğin bir cep telefonunun çıplak antenine parmağınızla (sıkmadan) hafifçe dokunursanız parmağınızda yanık oluşabilir.

Baz istasyonlarının ve Cep telefonlarının zararları son zamanların popüler konularındandır. Bir cep telefonunun gücü yaklaşık olarak 4 Watt kadar iken, Bir baz istasyonunun gücü 50 Watt'ın üstünde, Bir mikrodalga fırının ise 700-1000 watt arasındadır. Ancak bu kaynaktan uzaklaştıkça vücuda düşen radyasyon enerjisi karesel olarak azaldığından örneğin elimizde tutup kulağımıza koyduğumuz bir cep telefonu vücudumuza, birkaç metre uzaktaki bir baz istasyonundan ya da birkaç on metre uzaktaki (kapağı tamamen açık) bir mikrodalga fırından daha fazla ısı enerjisi oluışturacaktır. Bu yüzden cep telefonu ile konuşurken kulaklık kullanılması ya da görüşmenin mümkün mertebe kısa tutulması gerekir.

en zararsız ışın Kızılötesi ışınmış :(
    kaynak wiki

2. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

hadii yaa bi soru daha gitti UV yapmıştım :(((

3. Emrah ERKEK

Emrah ERKEK TÜİSAG Üyesi

Gerçekten ters köşelik bir sınavdı. Mevzuatı didik didik edip bulduğu o soruları insanlar ancak sallayarak doğru cevaplanabilir. Zira bende o sorularda aynısını yaptım.

4. Emrah ERKEK

Emrah ERKEK TÜİSAG Üyesi

doğru yapmışım :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. orfeos

orfeos TÜİSAG Üyesi

arkadşlar kaynak ışınlarından en zararlısı mor ötesi ışınlar aşagıda açıklaması var.
    Kaynak ve kesme işlemlerinde ortaya çıkan ışınlardan çalışanların en çok etkilenen organları gözleridir. Daha sonra ise örtülmemiş deri kısımları söz konusu ışınların tehlikelerine maruz kalmaktadır. Işınların dalga boyu çalışanların göz sağlığı açısından özellikle önem taşımaktadır. Söz konusu ışınlardan morötesi ışınlar çalışanların gözlerinde en fazla hasara neden olmaktadır. Çünkü, 4.000-8.000 Angströmlük (Ao=10-7 mm) dalga boyu aralığının üst tarafında yer alan parlak ışınlar, görünen ışın sınıfına girmekte ve bu ışınlara maruz kalan çalışanlar gözlerini kapamak ve kısmak gibi reflekslerle, bu ışınların etkilerinden kaçınabilmektedirler.

6. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

bu soru b kitapciginda yanılmıyorsam 3.soruydu..evet dogru cevap enfraruj (kızılötesi) ....

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bence bakanlığa yetkili kişilere ulaşıp hataları sorunlarımızı bildirmeliyiz..sınav iptal olucaksa iptal olmalı yada çan eğrisi falan yapılmalı ama bu kadar sorunlu sorularla bu sınavdan bir çıkış yolu gözükmemektedir...ilgili yerlere mail telefon gibi ulaşmalıyız..

8. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar iş kazası sonrası geçici iş göremezlik ödeneğini sormuşlardı ya. hepimiz 3 te 2si yaptık değil mi. Cevap hiçbiri olacak mış. çünkü işveren ne kadarını öder die soruyormuş. 2/3 SGK ödüyor :((( offff nedir bu laf oyunları anlamadım gitti.

9. dj_shark

dj_shark TÜİSAG Üyesi

Abiler zaten cevap kağıdını aldım üstte İŞ SAĞLIĞI VEİŞ GÜVENLİĞİ yazıyodu koskoca VEİŞ ne? :S aynen böyle yazmışlar dikkatinizi çektiyse bıraksınlar artık şu milletin geleceğiyle oynamayı herkesin bir hayatı beklentileri ümitleri var 3-5 tane 65 + gocaman gözleri görmez kulakları duymaz soru hazırlarsa olacağı bu :S

10. gulnikan

gulnikan TÜİSAG Üyesi

11. D sınıfı

D sınıfı TÜİSAG Üyesi

alfa parçacığı insan derisinin dış tabakaları (yaklaşık 40 mikrometre ki bu birkaç hücre derinliğine eşittir) tarafından emilebilir ve kaynak yutulmaz veya solunmazsa sağlığa çok zararlı değillerdir kaynak wiki :(

12. Helen

Helen TÜİSAG Üyesi

Evet umudum olan bir soruda gitti. Ben işveren kelimesinin geçtiğini bile hatırlamıyorum ya. başka soru hatırlayan var mı arkadaşlar. bu arada ben a kitapçığını almıştım. ve son 100. soru cevabı 4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu idi. şaka mı bu diye kaldığımı hatırlıyorum

13. gulnikan

gulnikan TÜİSAG Üyesi

Geçmiş yıllardaki sorulardan C grubu sertifika alanlar; -C sınıfı uzmansa- ,bu sınavdan C sertifikası alanlar A+++ falan mı?
    Çünkü 2 temmuz daki sınavdan A grubunu denedim ve çözerken 71 almıştım.Şu an ise görünen o ki C sınıfı belgeyi alamıyorum.Yeterince tepki oluşmayacak ve unutulup gidecek bence bu haksızlık.Zarı altı altı atıp tutturan mutlaka ki geçer.

14. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Bu soruyu hazırlayanlar onay verenler hiçmi okumaz hiçmi bakmaz sorulara.Hazırlayanlarda bilmiyor bakanlarda kes kopyala yapıtır yabancı sınavlardan koy gitsin.bir değil birçok soru hatalı anlamı yok yaznlış yazılmış.bir soruyu 5 defa okudum ya ne demek istediğini anlamak için.a işaretledim sildim b yaptım onuda sildim d yaptım.en az 7 sorunun cevabını3 şık ta gittim geldim sildim düzelttim.
    çok soru varda iş güvenliği uzmanlarının görevleri arasında değildir diye soruydu.d şıkkında çevresel fabrikanın ???bir şeyiydi.ne istediğini anlamadım.
    Soruları yayınlarlarken düzeltme yapmadan orjinal haliyle yayınlarlar inşallah.Çasgem deki personel gün boyu çay içeceğine şu sorulara bir baksında veya kendi iş müfettişlerine bu soruları sorsunda kaçı bilecek kaçı 70 alabilecek.yazıklar olsun.bu kadar anlamsız açık soru yapılır mı ya.günlük ara dinlenme süreleri 3,5 saatten fazla 4,5 saatten fazla böylemi sorulur soru ya.3,5 saatten fazla 11 saat çalıştım.o zaman 1 saat olmayacakmı?3,5 saate kadar 15 dk.4,5 ila 7,5 arası 30 dk 7,5 saat üstü 1 saat.doğru değil mi?saçma sapan soru bunlar.zor sor ama anlamsız mantıksız soru sorma.zor soracaksan eğer 5 şıklı yap.ama bu sınav dikkat ölçmüyor.sadece bilgi ölçüyor.oss ygs değil bu.o yüzden 4 şık ve şıklar aldatmacasız.yazıklar olsun soruları hazırlayanlara.yazıklar olsun hazırlanan soruları zahmet edipte bakmayanlara.bakanlığa - casgeme - bakana- kim varsa bu sorulara bakması için mail atacağım.bu soruları hazırlayanlar ve kontrolunu yapmayanlar o koltukta oturamazlar.bankamatik memuru olarak çalışamazlar.

15. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

10 günlük geçici iş görmezlik raporu aldım sayalım .bunun 8 gününü ssk öder 2 gününü işveren öder.istersen 3 günlük rapor al 2 gününü her zaman işveren öder 1 gününü ssk öder.ayrıca o soruda işveren yazdığını görmedim.maaşının brüt üzerinden öder.son geçmiş 3 aya bakarak

16. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

yeminle sorular gün ışığına çıktıkça midem bulanıyor...
    sanırım sınav 3 kısımdan oluşuyordu; birinci kısım ayıp olmasın herkes 3-5 soru yapsın diye sorulmuş sorular, ikinci kısım anlam bütünlüğü olmayan yanlış yazılmış paragraflardan okuduğunu anlayabilme, üçüncü kısımda ehi ehi ehi diyerek hazırlanmış bakalım bakalım dikkatliler mi kısmı. ayıp, yazık bu kadar kişinin emeğine.bu kadar insan içinde işi olmayan, çalışmayan ama buna rağmen yemeyip içmeyip bir yerlerden para denk getirip kurslara gidenler var. ahını, beddualarını almaya değer mi bu kadar kişinin oturup düşünürler mi bunları acaba. sonra küfretsen suç olur.

17. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

Sınava o kadar çok ve düzenli çalıştım ki ilk yarım sat dolduktan sonra (yarım saatten öncesine izin verilmiyor) çıkar diğer arkadaşların çıkmasını beklerken kantinden aldığım kahveleri keyifli keyifli yudumlarım diyordum.
    Kitapçıkları dağıttılar ve kitapçığın üzerinde "A" yazıyordu.
    Sayfaları çevirdikçe kitapçığın üzerindeki "A" ibaresinin kitapçık türü değilde sertifika sınıfını gösterdiğine inanmaya başladım.
    "C" sınıfı soruları beklerken "A+" sınıfı sorularla karşılaştım.
    Kardeşim elektrik mühendisi ve "C" sınıfı işgüvenliği uzmanı o bile ev içi tesisatın nereden başladığına tam emin değil.
    Dahası aklımda kalan soruları ona sorduğumda da yüzüme boş boş baktı.
    Ben eğitime CASGEM'e gittim ve sizi temin ederim verdikleri notları da yanıma alıp sınavda okumama izin verseler yine 70 alamam.
    Elektrikle çalışmalarda İSG konulu ünitenin görsel eğitimini lütfen izleyin. CASGEM in konuyu anlatan "A" sınıfı emekli iş müfettişinin sıfırlama konusu hakkında verdiği bilgiyi dinleyin (zaten yalnızca bir kaç cümle) sonra da sınavda çıkan sıfırlama sorusunu yapmayı deneyin.
    Sınavdan sonra cevabı hakkında en ufak bir fikrim olmayan soruları internetten de aramama rağmen bulamadım.
    Ben bir sonraki sınava girmeyi düşünmüyorum.
    MEB'in yaptığı sınav oturana kadar ya da sınavı mevzuata uygun bir kuruma devredene kadar beklemeyi düşünüyorum.
    Son hakkımı da kurumlar arası paslaşmalardan oluşan belirsizliklerle harcayamam.

18. gulnikan

gulnikan TÜİSAG Üyesi

aklıma takılan bir soru var;
    Elektrik iç tesisatı sayacın akım vidasından mı?,sigortadan mı başlar?Zaten bu da yanlışsa belge ihtimalim yok.Aranızda yok mu elektrikçi

19. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

bir kaç kişiye sordum öğrendiğim kadarıyla elektrik ve su tesisatında abonenin mesuliyeti ikinci vidadan itibarenmiş.

20. Çağdaş Özçam

Çağdaş Özçam TÜİSAG Üyesi

oncelıkle herkeze ıyı gunler..ne kdr ıyı gun gecırebılıyosak tabıkı..sınava gırmeden once kendımden cok emındım,1.5 yıldır cok tehlıkelı ıs yerınde çalışıyorum hemen hemen her tehlıkeyı gordum,bıraz da mevzuat okudum sınavı gecerım en azından 70 alacagımı dusunuyordum ama su an 60 alsam cok ıyı dıye dusunuyorum,bole soru hazırlayanları,rısk analız yontemlerının ıcerı sorulmaz ısmen bılmenız yeterlı,ış kanununda madde 77 den sonrasını bılın yeter dıyen egıtımcılere aldıkları o paralar haram olsun...en azından 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu ve rısk analızı sorularını tam yapabılseydık 70ı yakalayabılırdık...benım yanlıslarım genelde ıs kanunu ve rısk analızı soruları..dıger sacma sapan sorulardan da mutlaka yanlıs cıkacakdır tabı..

su toz sorununun ıptalı denmıs ama bence sorunun cvabı kuvars tozudur cunku diğer tozlara göre büyüklüğü mikron olarak daha düşüktür.

cocukla ılgılı rısk sorusu rısk grubu gorulmesı sebeblerınden degıldırdı sanırım...2 sık arasında kaldım,d sıkkı cocukların bazı ıslerde calısması daha uygundur ve a şıkkı tam hatırlayamasam da gelişimlerine engeldır gıbı bısıydı ben a dedım ama cvp sanırım d olacak,bır yerde okudum agır ıslerde çalıştırılan cocukların fızıkı yetersızlıklerı nedenıyle yetıskınlerın yapabılecegı ıslerı yapmaya kalkmasından dolayı gorebılecek rahatsızlıklar falan dıe soz edıordu ama yıne de emın degılım..

Yetıskınlerle ılgılı soru tam hatırlamıyorum ama sanırım cvp d sıkkıydı..ama sıkkı hatırlamıyorum :)

Maden Sorusunun Cevabı 50 Km Yarı Çap
    2 Gün İçinde resmi makama kaza bildirilir
    Risk Yönetimi
    Politika - Planlama - Uygulama
    Olay ( Zararsız atlatılmaış kaza )
    1-50 Düşük Risk
    x Matris - 5 Yıllık kaza
    Daire Operasyon
    7,5 saat den fazla gece çalışamaz
    7,5 saateen fazla 1 saat dinlenme
    Bel ağrısı
    Halk sağlığı
    İş Güvencesinden Yararlanması İçin - En az altı aydır
    30 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde, İş Güvencesi
    Maden sorusunda - Hava hızı mazuriyetti artırmaz
    Çocuk işçi 14
    Nötür Koptuğunda Kişi Buzdolabında Çarpılır
    Yüksek gerilimde anahtar kişiye zimetli verilir şıkkı yanlış ?
    Basınçlı kaplarda onarım basınç altında yapılmaz yanlış şık
    Pnömatik Devre - Basınçlı kap değildir.
    Higrometre - Nem ölçer
    Sıçaklık Çarpması
    Sıcaklık ve Terleme azalmaz artar- Sıçak altında

kalitatif dıye sorulduysa da cvp 1 2 3 olması lazım...

hatırlayabıldıklerım bunlar..

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica