24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

23 / Elektrikle Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği
    Katılımcıların, işyerinde elektrikle çalışmalarda ortaya çıkan riskler hakkında bilgi sahibi olmalarına ve bu risklere karşı alınması gereken İSG tedbirlerini öğrenmelerine yardımcı olmaktır.
    Bu dersin sonunda katılımcılar;
    Elektrikle ilgili risk etmenlerini belirler.
    Sağlık ve güvenlik açısından gerekli olan kontrolleri sınıflandırır, elektrikle çalışmalarda alınması gereken önlemleri açıklar.
    Konunun alt başlıkları
    Elektrik enerjisi ve tanımlar
    Elektrik tesislerinde güvenlik
    Elektrik işlerinde bakım onarım
    Elektrik iç tesislerinde güvenlik ve patlayıcı ortamlar
    Statik elektrik
    Yıldırımdan korunma
    Topraklama tesisatı
    Elektrik tesisatının kontrolü
    İlgili mevzuat

30 / Sağlık ve Güvenlik İşaretleri
    Katılımcıların, işyerlerinde kullanılan sağlık ve güvenlik işaretleri hakkında bilgi edinmelerini sağlamaktır.

Bu dersin sonunda katılımcılar;
    Sağlık ve güvenlik işaretlerinin anlamları açıklar.
    Sağlık ve güvenlik işaretlerinin kullanım yerlerini belirtir.
    Sağlık ve güvenlik işaretlerinin şekillerini tanımlar.

Konunun alt başlıkları
    İşyerinde kullanılan sağlık ve güvenlik işaretleri
    İşaret levhaları
    Işıklı işaretler ve sesli sinyaller
    El işaretleri
    Sağlık ve güvenlik işaretlerinin kullanım yerleri
    Sağlık ve güvenlik işaretleri ile iletişim
    İlgili mevzuat

Bakanlığın yayınladığı İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı Konuları

Bunlar mavi daire sorusunun çıkabileceği konu içerikleri. Konular genel kapsamlı olarak belirtilmiş. Amerika, almanya,.. mevzuatına çalışacaksak bu işin içinden çıkılmaz. Sadece elektrik içinde değil, tüm konular genel olarak belirtilmiş. Havadan sudan sorular sorabilirler, çok doğal.

2. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

C sertifikası henüz veremiyorum ama 70 yorum sonra ISGfrm Uzmanı C olabilirsin :)
    Şaka bir yana eğitimede el atmayı düşünüyorum. ISGsinavi.com u yaptım bunun için ama vakitsizlikten ihmal ettim biraz orayı. Online eğitimle başlayalım hayırlısıyla reelede dökeriz. Para alırız ama sınavı geçemeyene geri veririz :)

3. telahdab

telahdab TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, Vatikan'da, PAPA öldüğü zaman, yeni Papa seçmek için komisyon toplanır...ve sonuç bacadan çıkan duman rengine göre belirlenir... yani beyaz duman çıktığında yeni Papa seçilmiştir demek...duman siyah ise, bugün seçilememiştir yarına kaldı demek....

Sonuç olarak, Ankara olan arkadaşlarımız, isggm'nin bacasını takip edip bize duman rengini bildirirseniz çok memnun oluruz...

4. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

rahmetli dedemin anlattığı bir hikaye vardı zamanında nedense o geldi aklıma aktarmak istedim.
    Bir gün padişah vergilere zam yapmış ve halkın içerisine birisini yollamış git bak bakalım tepkisi nasıl halkın diye.adam gitmiş gelmiş padişaha rapor vermiş
    -bütün halk kızmış birbirlerine şikayet ediyorlar
    -tamam sorun yok demiş padişah .
    sonra bir gün tekrardan vergilere zam yapılmış yine adamı yollamış yine aynı cevabı vermiş adam. bu olay böyle 2-3 kere tekrarlanmış en sonunda halkın içine yolladığı adam
    -padişahım halk sokakta kendi kendine oynamaya başladı demiş
    padişah o zaman yeter artık zam yapmayın demiş.
    bunu da neden anlattın derseniz halimize bakınca cidden yeter artık sanırım kendi kendimize gülüp eğlenmeye başladık sinirden.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

bacada çıkan dumanı bilmem ama isgmm den ankaraya yayılan bir koku varsa kesin s......

6. ardakry

ardakry TÜİSAG Üyesi

Soruları hazırlayanlar ve yanlış olup olmadığını kontrol edenler aynı kişiler olunca sonucun gecikmesi hatta sonuç alınamaması kadar normal birşey olamaz.Ben yaptım ama yanlış yaptım diyecek adam arıyoruz biz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. nocturne

nocturne TÜİSAG Üyesi

Belki de kendilerini başarısız kılacak hiç bir açıklama yapmadan çan eğrisi veya başka bi yöntemle başarı barajını düşürüp 20 ocak'ta açıklanacak sonuçlarla birçok kişiyi memnun edecek ve yükselen seslerin dinmesini umacaklar.

8. İdil_e

İdil_e TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar şimdi bir mail geldi.

Konu başlığı: 24 Aralık 2011 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hk.

Gelen mail: İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi Müdürlüğü [isgum@csgb.gov.tr]

İçerik: Talebinizi msakalli@csgb.gov.tr adresine gönderebilirsiniz

Ben 24 aralık sınavı ile ilgili mail atmıştım bu şekilde bir cevap gönderdiler. Bilgilerinize...

9. ozdenzsln

ozdenzsln TÜİSAG Üyesi

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 25. maddesinin (b) bendi ile Geçici 1., Geçici 3. ve Geçici 4. maddelerinin yürütmesi durduruldu.

Danıştay 10. Daire, TMMOB‘nin 27.11.2010 tarih ve 27768 sayılı resmi gazete‘de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin yetki yönünden tamamının ve bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davada, yönetmeliğin 25. maddesinin (b) bendi ile Geçici 1., Geçici 3. ve Geçici 4. maddelerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Yürütmesi durdurulan maddeler şöyle:

Belge alma ve vize işlemleri
    MADDE 25 - (1) Belge almak veya vize işlemlerini yaptırmak isteyen kişi ve kuruluşların;
    b) Bakanlıkça belirlenen belge veya vize ücretini ödemeleri
    gereklidir.

Bir üst sınıfta çalışma
    GEÇİCİ MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin yayımından itibaren, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar üç yıl süreyle tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar dört yıl süreyle çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilirler.

Vizesi dolmuş iş güvenliği uzmanlığı belgeleri
    GEÇİCİ MADDE 3 - (1) Belge alma tarihine göre vize süresi dolmuş olan iş güvenliği uzmanlarının belgeleri bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren altı ay süreyle geçerlidir. Bu sürenin sonunda yenileme eğitimini tamamlamayanların yetki belgelerinin geçerliliği söz konusu eğitimi alana kadar askıya alınır.

Eğitimi tamamlayanlar
    GEÇİCİ MADDE 4 - (1) 15/8/2009 tarihli ve 27320 sayılı Resmî Gazete‘de yayımlanan İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri Hakkında Yönetmelik kapsamında yetkilendirilmiş eğitim kurumlarınca düzenlenen iş güvenliği uzmanlığı eğitim programlarını tamamlayanlar bu Yönetmelik kapsamında yer alan iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini tamamlamış sayılırlar ve düzenlenecek sınavlara katılmaya hak kazanırlar.

http://www.tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=7855&tipi=2

10. nocturne

nocturne TÜİSAG Üyesi

riskyönetimi mail grubuna az önce gelen mailden alıntı

"Bakanlıkla görüştüm itiraz sonuçları belli olmuş, Milli Eğitim Bakanlığına göndermişler, telefonda bilgi vermiyorlar, resmi itiraz yapanlara yazı hazırlıyoruz şu anda dediler...çok ısrar edince iptal edilen sorular var sadece bunu söyleyebilirim dediler."

11. sinemeldelekli

sinemeldelekli TÜİSAG Üyesi

meftun sakallı herkese farklı cevap veren daire başkanı değilmi mail atsak nolcakki???

12. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

siteyi sürekli takip ediyormuş buradan bir çağrı yapsak bizi bilgilendirir mi acaba ?

13. İdil_e

İdil_e TÜİSAG Üyesi

Kısacası yine baştan savmışlar...

Başka ne beklenirdi ki...

Hiç şaşırmadım...

14. scofield

scofield TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar
    az önce bir arkadaşın mailine göre görüştüğü eğitim kurumu 7 soru iptal + 2 sorunun cevapları değişecek demiş.

15. castilya34

castilya34 TÜİSAG Üyesi

Sonuç ne şimdi? Sağdan soldan duymadan direk ilgiliden duyulan ya da yazı ile gelen iptal soru var mı elimizde?

16. nocturne

nocturne TÜİSAG Üyesi

Bu önemli bi konu.

Geçici madde 4 durudurulunca bizim sınavlara girmemize engel mi oluyor?

17. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

Direkt bir yetkiliden cevap yok. Zaten yazılı halde eline ulaşmadığı sürece her şey kulaktan dolma bilgi olacak.
    Ben bakanlığı arıyorum başka cevap (ki 2.-3. arayışlarda aynı insan farklı cevap verebiliyor), bakanla görüşen hocayı arıyorum bambaşka cevap, bir diğeri tanıdığını arıyor tamamen farklı cevap...

18. kacharf

kacharf TÜİSAG Üyesi

19. castilya34

castilya34 TÜİSAG Üyesi

açıklandı

20. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

Kaan bey ziyaretçilerin, üyelerin içerisinde ip si 212.175.131.* şeklinde olan varmı bakabilirmisiniz. bakanlıkta çalışıpta dalga geçer gibi mesaj atanlar olabilir. 212.175.131.48 - 212.175.131.79 arası Calisma ve Sosyal Guv Bk ligi Ankara gözüküyor.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica