24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

http://www.tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=7855&tipi=2

burada ki iptal kararı ne manaya geliyor :s

zaten bu sınava girmeye hakkımız da yokmuş :)

2. İdil_e

İdil_e TÜİSAG Üyesi

Sınavı hazırlayan komisyonun incelemesinin sonucundan ne beklenebilirdi ki...

Emeğimize, zamanımıza, paramıza yazık...

Hakkımı hiçbir şekilde helal etmiyorum.

Geçip geçmediğimi bilemiyorum 69 da olabilir 70 de...

3. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

büyük ihtimal ile ankara dakiler daha erken alacaklar itiraz sonuçlarını.itiraz sonucu eline geçen gerekçeleri paylaşırsa çok iyi olur. hangi soruyu hangi gerekçe ile iptal etmediler ve özellikle şu efektif ısı sorusunu merak ediyorum

4. Gökhan B

Gökhan B TÜİSAG Üyesi

Şu an durumum 69-71 arası.2-3 soruda iki şıkta o kadar gittim geldimki sınavda,şimdi hangisini işaretledim hatırlamıyorum.
    Adamlar işi bilen adamlar.Bunlar doğru Türkçe kullanarak soru bile soramazlar ama akıllı adamlardır.Benim tek düşüncem belki bakanlık telefonla vbg daha fazla sorgulanırsa bizler tarafından başka eklemeler yapılabilir mi iptal sorulara.Bu kesinlikle yanlış anlaşılmasın.Ben alfa ışını diye işaretlemiştim iptal oldu ama hiç te gocunmadım çünkü zaten fikrim olmadığı için atmıştım tuttuğunu zannetmiştim.Ama gerçek manada iptal olması gereken sorular varken tüm eğitim kurumlarının üstüne basarak öğrettiği efektif ısı,karpal sendromu nu iptal etmemelisin çocuk kandırır gibi.Higometreyi nerdeyse ben dahil herkes doğru yapmış olmasına rağmen yazım yanlışından dolayı iptal et tamam ama ozaman en çok takıldığım ve beni üzen sorulardan biri olan ve cevabı yangın,sel ve depremin olma olasılığını önlemek olan soruyu anlatım bozukluğundan dolayı iptal etmezsen bende sana hakkımı helal etmem artık bunun bedeli senden mi çıkar kimden çıkar onuda bilmem.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. sinemeldelekli

sinemeldelekli TÜİSAG Üyesi

dava sonucu karar 23.11.2011de alınmış peki neden sınavda iptal edilen sorularla aynı gün açıklandı gündemmi değişsin istiyolar anlamadım????

6. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

Bu sabah yahoo üzerindeki "risk analizi" adlı gruptan geçilen bir mail. dava sürecine bir şekilde girileceği aşikar o yüzden okumakta fayda var.güzel bilgiler içeriyor...

Merhaba arkadaşlar,İSGGM nün 7 soruyu iptal ettiği kesinleşti.Şimdi,duygulara kapılmadan ne yapılabilir? Mesela,19 soruya veya xxxx xxxxx arkadaşımız gibi 26 soruya İSGGM nezdinde yasal itirazını yapmış herkese, 1 hafta içerisinde İSGGMnün yazılı cevabı gelecektir.Bundan sonra yol şöyledir.Önce İstanbul'daysak, Şirinevler'de bulunan İstanbul Bölge İdare Mahkemesine,
    BÖLGE İDARE MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA
    ( DANIŞTAY'A GÖNDERİLMEK ÜZERE) İSTANBUL
    24 Aralık 2011 Tarihinde ÇSGB adına İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdürlüğünce MEB'na yaptırılan İş Sağlığı ve Güvenliği C Uzmanlık Sertifikası Sınavında sorulan 100 adet sorudan 19 una(veya 26 sına),ilgili mevzuata,usülüne ve konuyla ilgili bilimsel gerçeklere aykırılığı nedeniyle itiraz ettim.Nitekim bu itirazımın sonucunda ilgili Genel Müdürlük,sınav sorularından 7 sini iptal etti,2 sindeyse cevap anahtarında düzeltme yaptı.Yani itirazımı kısmen kabul etti.Oysa ben yalnızca 7 sorunun değil itiraz ettiğim soruların tamamının iptalinde ısrarlıyım.Zira 7 soruyu iptal ettiren meşru nedenler,iptalini isteyipde iptal edilmeyen öteki sorular için de geçerlidir.Bu nedenle,itiraz ettiğim ancak iptali yapılmayan 12( 19-7=12) adet sınav sorusunun da iptalini takdirlerinize arz ederim.
    Tarih

Ekler: ÇSGB İSGGMnün .......tarih-sayılı yazısı İmza,Ad-Soyad

Dilekçesini,itiraz eden bir arkadaşımız,İSGGM nün gönderdiği yazıyı da ekleyerek,verecektir.İSGGM nün yolladığı yazının aslını vermek istemeyenler,aslı gibidir şeklindeki bir örneğini verebilirler.Bu dilekçelerin sayıca çok verilmesinin, çok bir anlamı yoktur.Bir kişi verse,o kişinin harç vb.masraflarını öteki arkadaşlar karşılasa,daha uygun bile olur.Çünkü Danıştayca bir kişi için de olsa verilecek karar,emsal oluşturacaktır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben bu 14 yaş mı 15 yaş mı olayını çok ciddi araştırdım.

Soru içinde Uluslararası sözleşmeler ve ülkemizdeki mevzuata göre ifadesi kullanıldığına göre bu sorunun kaynağına bakacağımız yer;
    1. Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ve
    2. 138 Sayılı İstihdama Kabulde Asgari Yaşa İlişkin ILO Sözleşmesidir.

Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik göre;
    Madde 4-Bu yönetmelikte geçen;
    Çocuk işçi : 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişiyi ifade eder.

138 Sayılı İstihdama Kabulde Asgari Yaşa İlişkin ILO Sözleşmesi’ne bakacak olursak ;
    madde 3 Bu maddenin 1 inci fıkrasına göre belirlenen asgari yaş sınırı, zorunlu öğrenim yaşının bittiği yaşın, altında ve her halükarda 15 yaşın altında olmayacaktır.
    ibaresi vardır.

Asgari yaş 15 olarak belirlense de hemen sonrasında 4. ve 5. fıkrada asgari yaşın 14 olarak nasıl belirlenebileceği tarif edilir. Buda bizim sınav sorumuza son noktayı koyan maddelerdir.

Madde 4- Ekonomisi ve eğitim olanakları yeterince gelişmemiş olan, her üye bu maddenin 3. fıkrası hükümlerini dikkate almaksızın varsa ilgili iş veren ve işçi örgütlerinin görüşünü aldıktan sonra, asgari yaşı başlangıçta 14 olarak belirleyebilir.

Madde 5- Bir önceki fıkra gereğince asgari yaşı 14 olarak belirleyen her üye, bu sözleşmenin uygulanmasına ilişkin olarak Uluslararası Çalışma Örgütü Anayasası'nın 22. maddesine göre sunacağı raporlarda;
    a) bu belirlemenin gerekçelerinin devam ettiğine veya
    b) belirli bir tarihten sonra söz konusu hükümlerden yararlanma hakkından yaz geçtiğine,
    ilişkin bir açıklamaya yer verecektir.

Türkiye'de 14 yaşın kabul edildiğine dair herhangi bir belirleme yoktur. ILO'yada ben 14 yaşı kabul ediyorum diye bir bildirimde bulunmamıştır.

Soruyu bende 14 olarak cevaplamış idim. Fakat araştırdığımda gördüm ki 15'tir.

8. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

banada
    +2
    -2
    =0

72 puan

9. heretic

heretic TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba.. aranızda yeniyim, 24 aralık mağdurlarındanım. sınav sonuçları sonrası 69 la kalıyordum şimdi iptal edilen sorularla birlikte eğer ki yanlış işaretleme falan yapmadıysam 3 soru daha ilave ile geçer gibi görünüyorum. iyi ama bu durum ne mutlu etti, ne de içimde bir huzur duygusu oluşturdu çünkü bu isg olayları o kadar saçma bir süreçle başladı ve hala o saçmalıklar silsilesi içinde devam ediyor ki, iptaller, itirazlar, yürütme durdurulmaları falan filan. benim bu sınav için ya da bu sınavı geçse bile belge almayı bekleyenler için de bir umudum olduğunu söyleyemem. içimde bir his kesin bir şeyler olacak, yine kararlar alınacak falan filan ve olan yine bize olacak diye söylenip duruyor. tüm bu yaşananlar sonrası tek üzüldüğüm şey vakittir, herşey geri alnıyor da şu vakit kaybı geri alınamıyor işte. tüm arkadaşlara bu süreç içinde sabır diliyorum. Hepimize Allah sabır versin..

10. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

herkese merhaba,

İptal soruları gercekten cok uzucu, ama acıkcası beni asıl uzen çalışırken bir fırsatını bulup girmiş ve birşeyler paylaşmış olan bizler için "sınavdan geçince sesleri çıkmadı" denmesi. Rahatlatacaksa söyleyim sorular iptal olmadan önce zaten geçiyordum ve iptallerde bi katkı sağlamadı.

Asıl konuya donersek, avukat bir arkadaşımla görüştüm neler yapmalıyız diye, Öncelikle gelecek cevaplar beklenmeli, Hangi gerekçeyle neden iptal etmedikleri veya ettikleri bilinmeli sonrasında gerelkçelerin yeterli ve ya yetersiz olduğu hakkında dava açılmalı dedi.
    Arkadasım bir şirkette çalıştığı için özel davalara bakamıyor ama bir avukatla gorusulup Ankarada hepimizin vekaletinde dava açılabilir. Ben bana düşenleri yapmaya hazırım.

11. fatiht

fatiht TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar o şekilde ben yorum yapmıştım,özür dilerim ozaman biraz gergindim.destek olan herkese teşekkür ederim.

12. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar eğitim kurumları bişey yapamıyor,ses çıkaramıyorlar,bizi savunamıyorlar,onlarda sertifikaları ellerinden alınır diye korkuyorlar,bakın mavi daire mevzuatta yok,bize öğretmediler,ayrıca efektif ısı çalıştığımız soruların içinde var,cevap efektif ısı,yani o zaman eğitim kurumları bize yanlış bilgi veriyor demektir,benim düşüncem bu

13. nocturne

nocturne TÜİSAG Üyesi

Bakanlığın göndereceği resmi cevap elime ulaşır ulaşmaz hukuki olarak ne yapılabiliyorsa yapacağım.

14. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

Eğitim kurumları hangi yüzle yeni öğrenci alıp bunlara hangi eğitimi verecek. İptal edilen sorular, edilmeyen sorular mevzuatı, müfredatı darma dağın etti. Bu işin içinden kimse çıkamaz. İlk işimiz kayıp hocayı bulup müfredatı sormalıyız.

15. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

16. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

helal walla bizim oda çıkıpta bişe yazmamıştır kesin..

17. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Bizimde 3 oda 1 salonumuz var. Odamız, para toplama işini çok iyi yapıyor. Daha ne yapsın

18. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

Maden mühendisleri odası mühendislerine kolay uzmanlık ve madenlerde maden mühendisleri çalışsın istiyor. Diğer odalarda ne istediklerini açıklasınlarda burada orta yolu bulalım.
    "Maden işletmelerinde en az 3-5 yıl teknik nezaretçi ve/veya daimi nezaretçilik yapanlar, A-B Sınıfı olsunlar"

19. zgoksel

zgoksel TÜİSAG Üyesi

Maden Mühendisleri Odası'nın haksızlığa itiraz sebebi mağduriyetimiz değil, eğitim hakkının odaların elinde olmaması.. Paranın tamamını Bakanlık ve Özel Eğitim kurumları alıyor, bize gelen birşey yok demeye getiriyorlar. TMMOB bünyesindeki bazı meslek odaları iyice saçmalamaya başladı, paragöz oldular..

20. replican

replican TÜİSAG Üyesi

yazıyı okudum sınav itirazlarına başta değinmiş fakat olayı yine piyasadaki eğitim kurumlarından odalara getirmiş ve sınav itiraz sonuçlarından bahsetmemiştir bir bakıma yine kendi çıkarlarını düşünmüştür bence özel eğitim kurumlarından şu ana kadar eğitim alanların mağdur edilmemesi gerekir herkes belli miktarlarda bu kurumlara para vermiştir ortada sınav soruları olsun iptal edilen belgeler olsun büyük bir mağduriyet vardır bunların en kısa zamanda düzeltilmesi gerektiğine inanıyorum

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica