24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. sinemeldelekli

sinemeldelekli TÜİSAG Üyesi

bizim sınava girmeye hak kazandığımız 16.11.2011 de açıklandı bu karar 23.11.2011de alınmış. peki neden değişen soruların açıklandığı gün konuşulmaya başlandı ben hiçbişe anlamadım bu durumdan..bu sabah kursu aradım bu karar 2010da çıkmıştı sizi ilgilendirmiyo dedi kafam iyice karıştı

2. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

Mağduriyetin giderilmesi için yasal düzenleme şartı

--------------------------------------------------------------------------------
    Bilindiği üzere, Türk Tabipler Birliği ve TMMOB tarafından, 27.11.2010 tarihli yönetmeliklerin tamamına yakını dava konusu edilmiştir. Bunun sonucunda Danıştay 10. Dairesi'nce 2011/1074 Esas No ile verilen kararla 27.11.2011 Tarihli İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği'nin ilgili maddeleri hakkında durdurma kararı verilmiştir.

Danıştay kararı önemli ölçüde 2011 tarihinden önce alınmış eğitimlerin geçersiz sayılması üzerine kurulu… Yine bir bulmacaya dönüşen geçerli ve geçersiz sertifikalarda son durumu özetlersek:

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI AÇISINDAN:

· 2004-2006 yıllarında ÇASGEM tarafından verilen iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri ve sertifikaları geçerli değildir.

2010 yılında ÇASGEM ve üniversiteler tarafından verilen iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri ve bunun sonunda 25.12.2010 tarihinde yapılan sınavdan sonra Bakanlıkça verilen sertifikalar geçerlidir.

1.1.2011 tarihinden sonra ÇASGEM, üniversiteler ve özel şirketlerce verilen iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri geçerli olacaktır.

Özel Eğitim Kurumları’ndan eğitim alan ve 25.12.2010 tarihli sınava girip başarılı olan ve belgelerini alan İş Güvenliği Uzmanlarının belgeleri ne yazık ki geçersiz.

2010 yılında özel şirketlerden eğitim alan ve 25.12.2010 tarihli sınava girmeyen, ya da başvurmayan adayların eğitimleri geçersiz olduğundan bundan sonraki sınav listelerine isimleri, 2004-2006 yıllarında ÇASGEM tarafından verilen iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri ve sertifikaları geçerli değildir.

3. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

yani 2011 den bu tarafa verilen ve verilecek olan belgeler geçerli arkadaşlar.alınacak belgeler yasal

4. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

ben çürüdüm zaten.arkadaşlar sorulara itiraz için ayrıca yürütmeyi durdurma talebide isteyiniz.zaten sizin dilekçenize göre haklılığınıza göre sınav sonuçlarının açıklanması mahkeme sonuçlanana kadar ertelenir.
    zaten bakanlığında isteği budur sanırsam.biz ilgisiz soruları iptal ettik siz dava açın diğer soruları iptal ettirin.bize bir bir şey olmasın üst yönetimden siz dava açın demek istiyor gibi geliyor.yani taşın altına elini sokmuyor iptal etse olmuyor - 15soruiptal etse ayrı bir sorun

İSG dernekleride dava açacak arkadaşlara yardımcı olması gerekmektedir.yok göstermesi gerekmektedir.ayrıca kaan bey den de bu yol ileilgili bilgi istemekteyim.izlenecek yolla ilgili.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

Makina Mühendisleri Odası periyodik bakımını yaptıkları basınçlı kaplar şu şekilde belirtilmiş.

Basınçlı Kaplar:
    -Buhar Kazanları
    -Kalorifer Kazanları
    -Kızgın Su Kazanları
    -Kızgın Yağ Kazanları
    -Otoklav
    -Hava Tankı
    -Basınçlı Kap
    -Kara Tankeri
    -Sanayi Gaz Tankeri
    -Sanayi Gazları Depo Tankı
    -Parlayıcı ve Patlayıcı Gaz Tankları

Soruda sıvı yakıt, akaryakıt olarak kullanılmış. tdk.gov.tr da akaryakıt aratırsan
    Benzin, gaz yağı, mazot vb. sıvı yakıt

6. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

aynen o soruyu kast ediyorum..ve ısrarla cevabın c olması gerekir diyorum..2000 yılında cayırhan termik santralinde 1 ay boyunca staj yaptım ben..galeri yuksekligi 5 m olan bir yer..yerin yaklasik 100 m altında calisliyor..alman yapımı eickhoff denen zincirli bant konveyorun uzerinde gidip gelen tambur capi 160 cm olan 2 tane döner kesici ile yürüyen mekanize sistemiyle üretim yapılıyor..ve burada ÇIKAN TOZ TAMBURLARIN UZERINDEKI SUS FISKIYLERIYLE BASTIRILIYOR!! bu soruyu hazırlayıp dogru cevap bu diyen sahis bu manzarayı bırak gormeyi once bi hayal etsin ondan sonra konussun!! yürüyen sistemde otomatik olarak aynı zamanda göçertme de vardır. yeraltına beslenen hava hızı bellidir..ne assagisi ne yukarı olmaz..zincirli konveyörün ayakbaşı diye tabir edilen bant konveyörle olan birleşim noktasıdaki çeneli kırıcıyı birden 2 çıkardın diyelim..veya yürüyen şiltllerin saysıını 220 den 235 çıkarttın..al sana mekanizasyonu arttırmak..toz oluşumuna o da etki eder ama diger 3 şık en temelleridir..onlar varken mekanizsayonu arrttımak vız gelir..VARSA ARANIZDA BUNA CEVAP VEREBILECEK OYLE DEGILDE BOYLE DIYEN...BEKLIYORUM..

ama bana da sorular SPOT bilgi adı altında verilseydi birilerine verildigi gibi ben de dogru yapabilirdim ne kadar mantıksız da olsa..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. monster58

monster58 TÜİSAG Üyesi

Valla 69 la kaliyorum.2 tanede hatırlamadığını soru var.can egrisi olma olasılığı nedir arkadaslar.

8. monster58

monster58 TÜİSAG Üyesi

Bence Olabilir.can egrisi.69,68 le kalanlar geçebilir.bekleyeceğiz göreceğiz 20 sini.

9. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

Sen geçmişsin.
    Çan eğrisi kesin olacak.
    Hayırlı olsun.

10. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar geçen sınavdan bazı arkadaşlar yorum yazmışlardı,,aldığı puanlar 74,324 gibi bişeyler.
    yani herkesin tam puan alması gerekir,eğer çan uygulanırsa virgüller devreye girer,,geçen sınavlardan virgüllü alan arkadaş varsa puanını yazsın

11. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

ÇIKAN TOZ TAMBURLARIN UZERINDEKI SUS FISKIYLERIYLE BASTIRILIYOR!!

kendin vermişsin aslında cevabı. toz oluşumunu sağlayan mekazine olan alet. oluşan( yani bir şekilde oluşmuş olan tozu!!!!) tozu bastıran ise fıskiye sistemi :)

12. nocturne

nocturne TÜİSAG Üyesi

gepp,
    çan eğrisi neden kesin diyosun..keşke yapsalar.

şu sınav yüzünden işe konsantre olamıyoruz resmen.

13. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Arkadaşlar,
    Bu yönetmeliğin bazı maddelerine gelen durdurma kararı bu dönem ve bir önceki dönem sertifika almış (torba yasa çıktıktan sorası) arkadaşları uzmanlık yapmalarını engelleyici bir nitelik taşımıyor.

14. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

o zaman benzin deposu diyecekti.var öyle soru çok.zormu yani benzin deposu motorin deposu de.

15. fatihmyilmaz

b şıkkında KULLANILMAMASI diyor..dikkat et kardeşş...

16. fatihmyilmaz

aynı kelime oyununu acil cikis renkleri sorusunda da yaptılar

17. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

benim anlatmak istediğim sulu bastırıcıların kullanılması yada kullanılmaması toz oluşumuna etki etmiyor.bir şekilde ortam içerisinde oluşmuş olan toza etkisi var.

18. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

O yüzden kesin diyorum üstadım.
    Kaç gündür işi-gücü bıraktım varım yoğum forum, forumda tartışılan konular...
    Bir elimde telefon, bir elimde mouse sürekli birilerini arıyorum.
    Önceden siteye girmemiş ilk mesajı "Kaan bey ben 72 aldım geçer miyim" gibi sorular soran arkadaşlar var. Eyvallah Kaan Bey'i bakanlık çalışanı falan sanıyor olabilirler.
    Ee bakıyorum soruyu soran arkadaşa benim 3 katım mesaj atmış benim kadar ilgili forumla ben ne zaman girsem o da orda. Salı - Çarşamba günü biz değil miydik her gelen lafa inanan, ne yapacağını bilemeyen?
    Herkes birbirinin ağzına bakıyordu, bir bilgiye ulaşan hemen paylaşıyordu.
    Bu gruba çan eğrisi olur mu diye sorarsan ben de olur derim. Ne diyeyim

19. hidayet

hidayet TÜİSAG Üyesi

çan eğrisi en son çevre görevlisi sınavında yapıldı bildiğim kadarıyla, burada da yapmaları gerekir en azından kendi ayıplarını düzeltmek adına.. Eğer çan eğrisi olursa 60 ve üzeri neti olan arkadaşların geçeceğini tahmin ediyorum..yanılıyor muyum bilmem aksi halde kalıyoruz zaten, ben 68 de takıldım kaldım evirdim çevirdim sondan başladım kağıdı ters tuttum yine de çıkamadım 70 e :(

20. monster58

monster58 TÜİSAG Üyesi

aynen kardes.çevre gorevlisi sınavında uyguladılar.gecen ısg sınavındada .70.235 alanlar varmıs.can egrısı yapılacagı zaman duyurmuyorlar zaten.suprız oluyoo.benım umıdım var

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica