24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Size katılmıyorum, iptal edilen sorulardan çoğunu bilgilerimle doğru yaptım.
    Öreneğin, Higrometre sorusunda higometre şıkkını higrometre'yi ima ettiğini düşünerek cevapladım. Şimdi benim bilgimde eksiklik mi var? Ben zaten higometre'nin bir harf eksiği ile yanlış yazıldığını sınav esnasında gördüm ama higrometre'yi ima ettiğini düşünerek cevapladım. E ne yapacaktım sınav esnasında, ''aa bak yazım hatası yapmışlar bu soru kesin iptal olur en iyisi ne ima ettiğini bilsemde ben yinde de bu soruyu boş bırakayım kesin iptal olur'' diye mi davranacaktım.

2. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Yani itiraz edilen soruların 9 tanesi değişti ve benim çoğunu doğru yaptıklarıma denk geldi ve benim bilgilerimde yanlışlık oldu ama bir beyaz eşyanın sıfırlanması sorusunu diğer arkadaşlar doğru bilgileri ile salladılar doğru çıktı.
    İyiymiş...

3. zgoksel

zgoksel TÜİSAG Üyesi

Olayı bireyselleştirmeniz yanlış diyorum. Higrometre sorusu herkesin doğruydu, klişe örnek yerine diğer 6 sorudan bahsederseniz popülist davranmamış olacak ve dediğimi anlayacaksınız..

4. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

yavaş yavaş birbirimize de düşmeye başladık sanırım...yakında kendi haklı çıkartmak için birileri sınav 10 numara sınavdı, sizler hiç bir şey bilmiyorsunuz gibisinden bir şeyler yazarsa şaşırmayacağım.

Arkadaşlar allah aşkına neyin mücadelesini veriyorsunuz anlam veremiyorum. oturup şurada tam olarak neyin itirazını, nasıl yapacağımızı tartışmamız gerekiyorken. ben onu yanlış yaptım benim doğrum iptal oldu, yok senin yanlışın gitti, vay efendim yan yattı çamura battı düşeş geldinin değil.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. monster58

monster58 TÜİSAG Üyesi

Arkadasim sana katılıyorum.biran önce birseyler yapalım.hiçkimse farkında deil.zamannnnn geciyooooooooooooooooo.

6. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Karpal tünel sendromu sorusunda bilerek yaptım. Bize onu öğrettiler bende onu işaretledim. Eksik olan bilgim nasıl olacak ki sonuçta ben doktor değilim o kadarını öğrettiler bende onu işaretledim. Her soruyu iptal olacak mı diye tereddütle işaretlese idim zaten en fazla 10 doğrum çıkardı herhalde. Adamların kendi bile sordukları soruların doğru olup olmadığını çözemediler ki. Ben acemi bir öğrenciyim hemde A sınıfı değil C Sınıfı adayıyım. Böyle soru sorarlarsa bende en mantıklısını işaretlerim

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. monster58

monster58 TÜİSAG Üyesi

Bırakalım su puan tartismasini.20 si açıklanacak.sonuclardada ellerine yüzlerine bulastiracaklar.herkese süpriz olacak.biz ne yapabiliriz.onu konusalim ve uygulayalım lutfennnn artik.bilen birisi öncülük yapsın.bizde ona göre hareket edelim.

8. nocturne

nocturne TÜİSAG Üyesi

İptal edilen soruların 4 tanesi bence iptal edilmese de olurdu..neden mi? iptal edilmesi gereken o kadar çok soru vardı ki geride, onların yanında bunlar çok masum kalıyor.

Benim fikrimce bu sınavda 60 soru bilgiye dayalıysa 40 tanesi sallama ile tutmuş sorulardır. "ben böyle anladım doğru çıktı, sen şöyle anladın yanlış çıktı" denecek sorular..

70'i geçenler alınmasın, bence bu sınavda 70 almak konulara hakimiyeti göstermez.
    Tam tersi 70 alamamak ta konulardan bi haber olunduğunu göstermez.

Kursa alın terimizle kazandığımız paraları vererek isteyerek kaydolduk ve eminim hepimiz gece gündüz bu sınava çalıştık.

Bence başarısızlık bu memurların seçimlerle işin başında olmasıdır.

Bu sınav isg uzmanlarını bir araya getirecek bir araç olmalı. Birbirimizi kırmayı, bireysel hesaplar peşinde koşmayı bırakalım.
    İSG 'den gelecek umuyorsak sınav sonucumuzu değil, sistemin değişmemesi halinde önümüzdeki 10 yılda bu işin nereye geleceği sonucuna kafa yoralım.

9. fatiht

fatiht TÜİSAG Üyesi

karpal tünelin iptal edilmesi doğrudur,çünkü fiziksel risk etmenleri daha ağır basmakta,karpal tünel sendromu,fiziksel risk etmenlerinin alt unsurları.iptal edilenleri bırakın artık edilmeyenler neden edilmedi onu konuşalım,konuyu bukadar dağıtmak zaman kaybından başka bişi değil.davamıza devam edelim ,kazanalım bunları sonra konuşuruz.

10. burki_1907

burki_1907 TÜİSAG Üyesi

iptal edilen sorular belkide en son iptal olacak sorular..burada bir amaç var ve bu amaca ince ince ulaşıyorlar..bu konunun medyada yer alması lazım..bu işte azımsanmayacak derecede maddiyat var..hepimiz kurslara ne kadar ödediğimizi biliyoruz..

11. err

err TÜİSAG Üyesi

Nerede gördün

12. TNCGNR

TNCGNR TÜİSAG Üyesi

Dekatria nın dusuncesi dogru,Bazılarımız sınavda 70 alabilir.Bu durum Basırılı oldum sevinci ile asıl prolemden uzaklaşmamıza neden olmamalı..Anketlerde katılımcıların %2 si sınavı başarılı bulmus..%5 ide oncekilerle aynı seviyede demiş..Guzelde,sınavın içeriğine baktıgımızda sınav amacına hizmet ediyormu,itiraz edilen sorulardan iptal iptal edilmeyen bir çok yanlış,anlaşılmaz sorulara gore hafif kalmıyormu,gerçekten 7 sorunun iptal edilmesi 2 tanesinin cevabının degişmesi normalmi..Konut elektiriği ile buzdolabı sıfırlaması ile ilgili sorular bizim konumuzmu.. bunların on yargılı ve özensiz hazırlanmasına tepki göstermeliyiz.
    Bence konu yargıya taşınmalı.medyaya taşınmalı ..bunun nasıl yapabilirizi konusup tartıuşmalıyız diye düşünüyorum..

13. izmir

izmir Guest

kesinlikle size katılıyorum

14. Derin Madenci

Derin Madenci TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar iptalleri gördük <<<o neden iptal oldu,bu neden iptal olmadı>>>sorularını bırakalım artık.
    Herkes bu konuda muzdarip oldu.Yığılmalar 65-69 arası oldu iptallerden sonra.Birçok kişi yine kalacak
    Bu vakitten sonra iş mahkeme safhasına geldi.Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyiz bunu konuşalım.
    Bir avukatla veya eğitim kurumuyla görüşen varmı?
    Onların görüşü nedir dava ne kadar sürecek,tekrardan hangi sorulara itiraz edicez bunları konuşalım.
    Hepimiz haksızlığa uğrayan bireyleriz,hakkımızı hukuk çerçevesinde aramalıyız artık...
    Herkese Selamlar...

15. tolga

tolga TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar selam, bir arkadasın iptalden sonra çan eğrisi yapılması için isggm ye gönderdiği dilekçeyi sizinle paylaşıyorum.

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NE

24 Aralık 2011 tarihli 2.hakkım olan ''C sınıfı İş güvenlik uzmanlıgı sınavına girdim.İlk sınavdan 68 puan aldım.Bu sınavdan da iptal edilen sorulardan sonra 67-70 arası bir puan bekliyorum.Daha önce yazdığım itiraz dilekçemde bu sınavın iptal edilmesi gerektiğini belirtmiştim.Şimdi sınav iptal edilmediğine göre ,
    Türkiye'nin iş güvenliği uzmanına olan ihtiyacı, sınav barajının (verilen eğitim dikkate alındığında) yüksek oluşu, müfredat dışı ve yanlış soruların çokluğu ve bunun ÇSGGM tarafından da belirlenen bazı soruların (7 iptal+2 değişiklik) sınav psikolojisiyle diğer soruların çözümünde çelişkiye düşürmesi ve eğitim veren kurumların açıkladığı iptal edilmesi gereken en az 19 sorunun oluşu ama iptal edilmemesi ,yapılan itirazların çokluğundan sınav barajını geçen sayısının çok az olacağının anlaşılması, sınav hakkımızın 2 olmasından dolayı tekrar sınava girmek istediğimizde verilecek eğitime katılma zorunluluğu ve bunun maliyeti ve yüzlerce arkadaşımızın 2-3 puanla iş güvenliği uzmanı hakkını kaybetmesi ve mağdur oluşu, dikkate alınarak bu sınavda çan eğrisi uygulaması yapılmasını saygılarımla arz ederim.
    Ad-SOYAD
    İMZA
    Adres:
    T.C.Kimlik No:
    TEL:
    MAİL:

16. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

Geçen sınavda sorulan A-B sınıfı soruları çözseydi herkes 65-69 arası yığılma olmazdı. Geçen sınav B sınıfına sorulan 5'e yakın soru bu sınav C sınıfına sorulmuş. Sınava girecek olanlar bunada dikkat etsin.

17. tolga

tolga TÜİSAG Üyesi

NOT:26.03.2005 Tarihinde yapılan Eğitim Kurumları Müdür Yardımcılığı Seçme Sınavındaki bazı sorulara yapılan itirazlara yönelik olarak Ankara 9. İdare Mahkemesi ve Ankara 4. İdare Mahkemesi bazı soruların iptaline karar vermiştir. Bu kararlara uygun olarak A kitapçığının 14, 22, 35, 38, 55, 74, 82 ve 85. soruları ile B kitapçığının 7, 21, 34, 48, 61, 66, 69 ve 77. soruları iptal edilip yeniden değerlendirme yapılarak 18.01.2008 tarihinde ilan edilmiştir.

Ancak Ankara 6. İdare Mahkemesinin 26.03.2008 tarihli kararı ile yukarıdaki sorulara ilaveten A kitapçığının 43,47 ve 83. soruları ile B kitapçığının 43, 39 ve 68. soruları da iptal edilerek yeniden değerlendirme yapılmıştır.

Mahkemeden bişey elde edemeyiz diyenlere, iptal edilmiş sonrasında mahkemelik olunmuş ve mahkeme bilirkişi vasutasıyla inceleyip 3 soru daha iptal etmiş.

18. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar hafta sonları bende kalmaya gelen avukat bir arkadaşım var. Ona konuya ilişkin nasıl bir yöntem izlememiz gerektiğni soracağım. Eğer onun dışında yöneltmemi istediğiniz bir soru varsa yazın sorayım.
    Elimize resmi bir yazı geçmeden yapabileceğimiz bir şey olduğunu sanmıyorum. Bize somut bir dayanak lazım.
    Yoksa şu anda yapılabilecek kanuni tek şey sınava itiraz etmek olacaktır.
    Soru iptalinin tekrar istenmesi ile ilgili sanırım şimdilik bir şey yapamıyoruz.

19. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

ilkokulda öğrendim. Matematik dersinde.

20. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

Üstadım buna benzer bir başka örneği daha yazmıştı bir arkadaş.
    Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.
    TNCGRN, üstadım maalesef sınavı geçenlerden büyük bir bölümü bu işin peşini koşturmayı bırakacaktır. Elbette ki bize destek olanlar da olacak ama sayı bu kadar fazla olmayacaktır.
    Bildiğim kadarıyla dava açmak için dava sayısının çokluğu olaya itiraz kadar fark ettirmiyor. Sadece bir kişinin açacağı dava da aynı ciddiyet (ya da ciddiyetsizlik) le ele alınır. Hatta yanılıyor olabilirim ama tek bir davada birden fazla davacı da olabiliyor. O yüzden en mantıklı şey sonuçlar elimize geçtiğinde nasıl bir yol izlenip dava edileceği. Bu arada çoğunluğun isteği iptal edilen soru sayısını arttırmak mı yoksa sınavı tamamen iptal ettirmek mi? Öncelikle bu konuda bir bütünlük sağlanması lazım. Şahsen ben sınavın tamamen iptali için bir dava açılması taraftarıyım.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica