24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. replican

replican TÜİSAG Üyesi

yani arkadaşlar +7siz 65 kimsenin işine yaramaz

2. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

pardon ben 4 tane doğrusu olduğu kısmını fark etmemişim.

Gerçekten şu hesaplama muhabbetini bir atlatsak çok güzel olacak.Sonuçların açıklanmasına zaten 6 gün kaldı şunun şurasında. kaç gündür aynı kısır döngü içerisinde sürekli bir hesaplama muhabbeti dönüp duruyor ve kimseye bir faydası yok bunun. hatta bundan sonra hesaplama muhabbeti açanın ağzına kırmızı biber sürelim bir şey yapalım açılmasın bu konu. :p

3. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Soru 7=İş Kanunu na göre, bir işyerinde iş güvencesi kapsamında olabilmesi için o işyerinde en az kaç işçi çalıştırılması gerekir?
    A)50 B)30 C)15 D)7
    İptalini İsteme Sebebi= 4857 İş kanunu madde 4/b ye göre tarım ve orman işlerinin yapıldığı işlerde bu sayı en az 50 kişidir. Çünkü 50 kişi altında çalışan varsa 4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu kapsamına girmemekte ve iş güvencesi hükümleri de uygulanmayacaktır. Ayrıca sendika işçi temsilcileri için işyerinde 30 işçi çalışma sayısı da aranmamaktadır. (Yargıtay 9 HD 21.07.2008 gün ve 2008/25552 esas, 2008/20932 karar sayılı kararı.) Bu sebeplerle sorunun iptali gerekmektedir.

ARKADAŞLAR BU TARZDA GEÇERLİ SEBEBİ OLAN SORULARI TOPLAYALIM TARTIŞALIM.NİHAİ ŞEKLİNİ VERMEYE YAVAŞ YAVAŞ HAZIRLAYALIM.BU SORUYU NEDEN İPTAL ETMEDİLER.SİZİN DAHA FARKLI GÖRÜŞÜNÜZ VAR MI.BU TARZDA HAZIRLIKLARIMIZA BAŞLAYALIM.

4. replican

replican TÜİSAG Üyesi

bence bu soru doğru bir soru çünkü iş güvencesi kapsamında olabilmesi için sayı 30 dur kanunda öyle diyor tarım ve orman işlerinin yapıldığı belirtseydi 50 idi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

tarım ve orman işlerinin yapıldığı 50 den fazla işyerleri 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu kapsamında değil mi.zaten 30 kişi olsa kanun kapsamı.orada en az 50 olacak.ayrıca sendika temsilcisi olan işyerinde 30 sayısıda aranmıyor.doğru değil mi?

6. kacharf

kacharf TÜİSAG Üyesi

serkan41 senin değindiğin soru doğru iş güvencesi kapsamını soruyor zaten.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. replican

replican TÜİSAG Üyesi

serkan 41 senin düşünceni anladım soru nereye çekersen oraya gidiyomuş gibi duruyor ama kanunda başta demişki
    iş güvencesi hükümlerinden yararlanmak için hem işçi bazında hem işyeri bazında bir takım şartların oluşması gerekmektedir işçilerin iş güvencesinden yararlanabilmesi için işçinin çalıştığı işyerinde 30 ve daha fazla kişinin çalışıyor olması gerekmektedir işte soru bu kısmı soruyor
    sonra senin dediğin gibi bazı işleri ayırmış maddelerle açıklamış

8. zgoksel

zgoksel TÜİSAG Üyesi

Sınavda üzerinde 5 dk düşündüğüm sorulardan biriydi; nedense.. 15 ve 30 arasında kalmıştım, 15 nerden takıldı aklıma bilmiyorum. Neyse, işin ilginç yanı; o kadar mevzuat vardı ve sadece 18. maddedeki bir cümleden iki soru çıktı. Hem kişi sayısı hem de kıdem soruldu..

Madde 18 - Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

9. replican

replican TÜİSAG Üyesi

soruda yanlışlık yok bir işyerinde iş güvencesi kapsamında olabilmesi en az diyor en az .....tarım işlerinde en az kaç kişi çalışır demiyor eğer tarım işlerinde iş güvencesi kapsamı 15 olsaydı cevap 15 olacaktı çünkü en az diyor bir iş yerinin çalşabilmesi için en az anlayın ya şu soruyu

10. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Feshin geçerli sebebe dayandırılması

MADDE 18. - Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır
    burda fesh ile ilgili maddeyi konuşuyoruz.Peki urdan şöyle bir mantık çıkıyor 30 işçi çalıştıran bir tarımürünleri işleme fabrikası var ve işveren 50 kişi çalıştırmadığı için tüm işçileri feshini istediğpi gibi yapabilirmi.Çünkü 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu hükümleri uygulamayacak o zaman

11. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

madde 4 ü lütfen iyi okuyalım iş ilişkilerinde diyor.Ne demek iş ilişkisi işverenle işçi arasındaki ilişki
    fesde işverenle işçi arasındaki ilişkiyi ilgilendiren bir durum değilmi

12. engineer1981

engineer1981 TÜİSAG Üyesi

Arkadaş lar daha öncede yazdım. geçip kalma ile ilgili olarak 7 soru bi kere herkese + olacak 2 değişen şıkkka göre - veya + daha sonra doğrularını sayacacsın(7 soruda dahil) ve 65 üstü ile geçeceksin. bunu kurs hocamız söyledi. diğer türlü olursa zaten iptaller kimsenin işine yaramaz dahada fazlası eğer diğer türlü olursa bu sınavı kimse ğeçemez 70 üstü olsa bile otomatik iptallerin tümü doğru ise adam otomatik aşağıya gelip 63 ile kalacaktır.

13. zgoksel

zgoksel TÜİSAG Üyesi

"İŞ GÜVENCESİ NEDİR?
    4857 sayılı iş kanununun 18. Maddesi ile, 30 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde, en
    az 6 ay kıdemi olan işçilere koruma getirilmiştir. İşçilerin çıkartılmasında mutlaka gerekçe
    gösterilecektir.
    Tazminatı verilerek çıkartılsa dahi, işçi haksız sebeple çıkarıldığını iddia ederek işe iadesini
    isteyebilmektedir." Bu İş Hukuku eğitim notlarımda yazan..

Burası muz cumhuriyeti değil.. Her duruma göre alınmış Anayasa-kanun-tüzük-yönetmelik sırasında mevzuat var.. 50 kişi için, 30 kişi için, 2 kişi için mevzuat farklı işliyor. İş kanunu, iş güvencesini 18. maddede tanımlamış, ara eğitim kurumunu sor lütfen.. Ben de bu soruyu 15 yaptım hatırlayamadığımdan ama senin gibi şapkadan fil çıkarmaya çalışmıyorum..

14. zgoksel

zgoksel TÜİSAG Üyesi

Belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan bir
    işçinin iş güvencesinden yararlanabilmesi için
    İş Kanunu’na göre işyerindeki kıdemi en az ne
    kadar olmalıdır?
    A) Bir ay B) Üç ay C) Altı ay D) Oniki ay

O zaman bu soru da yanlış çünkü dediğine göre 31 kişi çalışan işyerinden ayrılan 6 aydan fazla çalışırsa kıdem tazminatı alamaz.. İş kanunu hükümleri 50 kişi fazlasında mı uygulanır diyeceksin?

15. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

replican.O zaman tarım işlerinde 30 veya 49 kişi çalışırsa iş güvencesi olacak mı?bir önceki kanunda bu sayı 10 kişiydi.4857 ye göre bu 30 kişi ama tarım ve orman işlerinde bu sayı 50 kişi.zaten 49 kişi olsa 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu kapsamında değil.50 kişi olduğunda hem iş güvencesihemde 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu kapsamında.
    kaldıki ayrıca bir işyerinde sendika temsilcisi varsa bu sayı aranmaz diye yargıtay kararıda vardır.örneğin o işyerinde 10 kişi var ve 1 tanede sendika temsilcisi var.o zaman 30 sayısıda aranmaz.

16. monster58

monster58 TÜİSAG Üyesi

kardesım tesekurler.benım bır sorum var cevaplarsan sevınırım.sınavdan cıktım dogru sayım 64 idi.sonra ıptal olanlar ve sıkları degısenler acıklandı.ıptal olanlardan bana +4 geldı ve 68 oldu.sıkları degısenlerden +1 puan daha aldım 69 oldu.65 ı gectıgımden dolayı gecmıs mı oluyorum.ıkıncısıde yanı 65 alan gececek 70*93/100 formulumu kullanılacak.cevaplarsan sevınınrım.

17. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Bu soruda aynı şekilde.Bu soruyu 12 ay yaptım ben ama yanlış.itiraz da ettim ama doğru olduğunu düşünüyorum bu sorunun.30 işçi üstü ve tarım işlerinde 50 işçi üstünde kıdem 6 aydır.bu yüzden büyük firmalar 6 ay çalıştırır çıkartır bir 6 ay daha çalıştırır çıkartır.enfazla 2 sefer bunu yapar.çünkü 6 aydan sonra geçerli sebebe dayandırması gerekir çıkış sebebini.İş güvencesi mantığını iyi anlamak lazım.

18. zgoksel

zgoksel TÜİSAG Üyesi

Bu sorunun doğru olduğunu düşünüyorsan İş Güvencesi ile ilgili diğer soru da doğru oluyor aynı mantıkla.. Çünkü İş Kanununda aynı maddeye dayanıyorlar, 18. Maddeye.. Dediğim gibi farklı yorumlamaya çalışmanın anlamı yok, bazı sorular apaçık ortada..

19. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Birinde en az kaç işçiyi soruyor diğerinde kıdemi soruyor.iş güvencesinden yararlanması için kıdemi 6 ay olmalı ve 30 işçi çalışması ve tarım orman işlerinde de en az 50 işçi çalışması gerekir.

Tarım ve orman işlerinde en az 30 işçi desek olur mu?
    iş kanununa giren işlerde iş güvencesi için en az kıdem 6 aydır.en az 6 aydır.
    diğer soruda en az kaç işçi çalışması gerek dediği için.bu tarım ve orman işlerinde 50 diğer işlerde 30 olması gerekirdi.(iş kanununa giren işlerde)

20. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Soru 70= Aşağıdakilerden hangisi basınçlı kap çeşitlerinden değildir?
    A) Pnomatik akışkan devreleri
    B) Soğutma üniteleri
    C) Sıvı yakıt tankları
    D) Otoklavlar
    İtiraz Sebebi= Cevap anahtarında (C) şıkkı doğru gözükmekte. Basit basınçlı kaplar yönetmeliği (87/404/AT) nin 2.madde, 2.paragraf, a,b,c,ç bendine göre açıkça basınçlı kap nasıl olduğu belirtilmektedir. Aynı yönetmeliğin yine 2. Maddesi 1. Pragrafındaki tanım baz alınırsa eğer o zaman otoklavlar da ve soğutma üniteleri de basınçlı kap değildir. Sıvı yakıt tankları yerine benzin veya mazot tankı belirtseydi o zaman doğru cevap olurdu. Ama sıvı yakıt tankları içine sıvı petrol gazıları depoları da giriyor ve bu tanklarda basınçlı kap sınıfındadır.
    Otoklavlar basınçlı buharla çalışır. Soğutma üniteleri bir çok soğutucu gazla çalışır. Bunlar hava gazı ve azotla çalışmaz. O zaman bunlar basınçlı kap değil midir?

MADDE 2- (1) Bu Yönetmelik; yakma amacı dışında kullanılan ve iç basıncı 0,5 bar’dan daha yüksek olan ancak azami çalışma basıncı 30 bar’ı geçmeyen, içine hava veya azot gazı konulmak üzere seri olarak üretilen ve ateşe maruz kalmayan, kaynaklı basit basınçlı kapları kapsar.
    (2) Bu Yönetmelik ayrıca;
    a) Basınç altında kabın direncine katkıda bulunan parçalar ve donanımlar, alaşımsız çelikten veya alaşımsız alüminyumdan veya yaşlandıkça sertleşmeyen alüminyum alaşımından yapılmış olan,
    b) Kap ya dışa doğru bombeleşerek kapatılmış, dairesel kesitli ve/veya düz uçları silindirik olan kısımla aynı eksen etrafında dönen veya iki bombeli ucu aynı eksen etrafında dönen bir silindirik bölümden oluşan,
    c) Kabın azami çalışma basıncı 30 bar’dan fazla ve bu basınç ile kabın kapasitesi (PS ile V’nin çarpımı) 10.000 bar × litreden fazla olmayan,
    ç) Asgari çalışma sıcaklığı –50°C’den düşük; azami çalışma sıcaklığı ise çelik için 300°C’den, alüminyum veya alüminyum alaşımlı kaplar için 100°C’den fazla olmayan, kapları kapsar.

Bu nasıl peki.bu hatalısorumu değil mi?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica