24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

1475 iş kanununu diyemez ki.en son kanun maddesi zaten bir önceki kanunu iptal ediyor otomatik.ben kendi bildiğime gitmiyorum.tartışıyoruz.a/b*100 ü tartışalım o zaman.

4857 sayılı İş Kanunu’nun iş güvencesine ilişkin koruyucu hükümlerinin bulunduğu 18-21. maddeleri, ülkede bulunan tüm işçileri kapsama almıyor.
    Buna göre iş güvencesi kapsamına girmeyen işçiler şunlar:
    • 29 veya daha az sayıda işçinin çalıştığı işyerlerinde çalışanlar (İşverenin aynı iş kolunda birden fazla işyerine sahip olması durumunda, işyerinde çalışan işçi sayısı, bu işyerlerinde çalışan toplam işçi sayısına göre belirlenir),
    • Tarım işlerinden sayılan ve 50’den az işçi çalıştırılan işyerlerinde çalışanlar,
    • İşletmenin bütününü sevk ve idare eden işveren vekili ve yardımcıları ile işyerinin bütününü sevk ve idare eden ve işçiyi işe alma yetkisi bulunan işveren vekili niteliğindeki işçiler,
    • Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçiler,
    • Aynı işyerinde sürekli veya kesintilerle ya da aynı işverene bağlı işyerlerinde 6 aydan az kıdemi olan işçiler,
    • İşletmelerde beceri eğitimi gören 3308 sayılı yasa kapsamındaki öğrenciler,
    • Stajyer öğrenciler.
    http://www.yaklasim.com/basindamevzuat/indexright.asp?kanun=008082020

2. zgoksel

zgoksel TÜİSAG Üyesi

1475 sayılı iş kanununu diyemez mi? Bu yaklaşıma bakılırsa demesi lazım.. Soru da -tabii sizin çıkarımlarınızdan yola çıkarak, ince eleyip sık dokuyarak- yürürlükte olan İş kanunu demiyor ki.. Soru açıklayıcı değil, itiraz edelim :S

3. dj_shark

dj_shark TÜİSAG Üyesi

iyi de arkadaş sınav öncesi 64 diyo 64 74 mü oluyo ? Bu hesaba göre benim 69 da 78 oluyo sınav sonrası 69 du üstüne iptaller eklenip mi formül uygulancak ? tam anlamadım

4. dolunay

dolunay TÜİSAG Üyesi

sn. kaansaka puan hesaplamayla ilgili halen bizleri bilgilendirmediniz

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Merhaba,
    Konuyla ilgili henüz net bir bilgiye ulaşamadım.
    Ulaşınca sizlerle paylaşacağım.
    İyi çalışmalar,

6. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Geçme notu sınav uygulama duyurusunda 70 olarak belirtilmiş. Nasıl 65 olucak ? ( barajın 65 olabilmesi için Bakanlığın barajı aşağı çekmesi lazım formule göre baraj düşmez) sınav uygulama duyurusunda baraj 70 olacak diye ayrıca belirtilmiş.
    Sizin hesabınıza göre ilk önce iptal olan 7 soruyu çıkartıp 100/93= 1.075 Puan ( 1 sorunun puanı) buluyorsunuz.
    Daha sonra 65 ile çarpıp 70 puan çıkartıyorsunuz.
    Eee peki iptal ettiğiniz 7 soruyu daha sonra neden doğruların arasında doğru olarak sayıyorsunuz ? Soru sayısında 93 kabul edip( iptal soruları çıkartıp) doğru ve yanlış sayıları toplandığında 100 yapıyor ?( 65 doğru + 35 yanlış )

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Size katılıyorum 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu 18. madde açık bir şekilde 30 işçi ve 6 ay olduğunu söylüyor.
    MADDE 18. - Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam geçmiş yıllarda aynı soru tekrar çıkmış diye hatırlıyorum (A,B,C sınıfı veya İş yeri hekimi sınavı) 2 Temmuz İş Yeri Hekimi Sınavında 6 aylık kıdem sorusu sorulmuş. Yine 2 Temmuz B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavında en az çalışması gereken işçi sayısı sorulumş

İş kanununa göre iş güvencesi ile ilgili asıl madde bu maddedir. Bu maddeden sonraki maddeler özel durum açıklamalarıdır.

En küçük çalışma yaşı sorusunda da aynı şekilde 15 yaşından küçükler çalıştırılamaz diyor ve ancak diye devam edip 14 yaşındakilerin belirli şartlarda çalışabileceğini özel maddelerle açıklıyor. Bu yüzdende çalışma yaşını 15 kabul ediyorlar. ( buna dikkat etmeyip bende 14 yaptım )

8. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Ayrıca diyelim ki sınava girenlerden biri 100 soruyuda doğru yaptı. Bu durumda formülü uygularsak

(100/93)*100=108 olur.

Demekki tüm soruları doğru yapan biri 108 alıcak ?

9. Gulgulseren

Gulgulseren TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bukadar tartışmaya gerek yok.şimdi iptal olan soruları sınavda yapmamış gibi düşünüyorsunuz.bu sorular haricinde yani 93 soru içerisinde eğer 63 doğrunuz varsa daha sonra buna +7 daha ekleyeceksiniz.durum bu kadar basit.çünkü o sorular herkese + 1 puan demek

10. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Tamamda sizin bu söylediğiniz basit mantık. Biz bunu demiyoruz, peki iptal edilen bu 7 soruyu doğru yapan ne yapacak? Diyelim ki iptal edilmeyen sorular ile ben 70 bekliyordum ama iptal edilen soruları doğru yapmışım 63'e düştüm. O zaman ne değişti hiçbirşey.

11. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Bir sınav bu kadar çok tartışıldı ise demek ki ortada adil olmayan birşeyler var ve en doğru olanı sınavın iptal edilmesidir. Zaten bu yanlış sınav sistemi ile geçecek olan arkadaşların vicdanları rahat edecek mi. Arkadaşlar ekmek yiyecek kapıyı muhakkak buluruz önemli olan bu parayı nasıl kazandığımız değilmidir. Diyelim ki sınavdan geçtim ben. ilerde ne diyeceğim çocuklarıma, Zamanında yanlış bir sınav yaptılar sallayanların bir kısmı geçti bir kısmı ise kaldı işte ben sallayıpta geçenlerdenim. Vicdanımda çok rahat mı diyeceğim?

12. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Neden geçen herkezin soruları sallayarak geçtiğini söylüyorsunuz?
    Geçenlerin arasından hakkıyla geçmiş olanlar olamaz mı?
    Ya da siz kaldığınızı beklerken geçerseniz yine aynı şekilde cevapları salladım tutturdum geçtim diyebilecekmisiniz?
    Herkez kendi yanlış yaptığı soruya itiraz etti bir umut iptal ettiririm geçerim belki diye.

Ayrıca hiç kimse ÇASGEM eğitim notlarını internetten indirip oradan çalıştı mı? Bizim burada yanlış diye itiraz ettiğimiz çoğu soru ÇASGEM eğitim notlarına göre doğru olduğu gözüküyor.Sonuçta ÇASGEM bakanlığa bağlı bir eğitim kurumu

13. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

30 'a yakın sorusu iptal olacak diye beklenen bir sınavda sallamadan geçtim diye birşey olmaz.
    Eğer senin vicdanın rahat edecekse sınavdan geç ve bu sınavdan hakkı ile geçtim de. HERKESİ KANDIRIRSIN AMA KENDİNİ KANDIRAMAZSIN

14. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

30' a yakın soru iptal olucak diye bekleyenler her yanlış yaptığı soruya itiraz edenlerdi. Sınavda hatalı olan sorular vardı ama 30 a yakın değildi.Bir kısmıda iptal edildi bir kısmı iptal edilmedi.
    Eğer geçersem için rahat olucak kalırsamda içim rahat olucak.

15. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

O zaman şimdiden hayırlı olsun belgen.

16. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Kesin kazandım demiyorum..Belki kalacağım belki geçeceğim ama kalsamda hakkıyla geçen insanları suçlamayacağım. Benim kalıp geçmem beni ilgilendirir. Başkasının geçip kalması yine kendisini ilgilendirir.

Umarım 70'in üzerinde bir not alırsın. İyi Akşamlar.

17. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Kusura bakmayın fevri davrandı isem. İyi akşamlar..

18. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Önemli değil. Sadece kızdığım bilgisiyle geçebilicek insanların sallayarak geçti diye nitelendirilmesi.

Burda daha önce birkaç kere daha yazdım. Burdaki çoğu kişinin itiraz ettiği sorulardan bazıları ÇASGEM eğitim notlarına göre yanlış olmadığı görülüyor.
    Mesela karbonmonoksit sorusu; CO kimyasal boğucu ve zehirleyici olarak tanımlanmış. Ama burdaki çoğu kişi kimyasal boğucu olmadığın iddaa ediyor. Sonrada iptal olmadı diye kızıyor.
    Mesela basınçl kaplar sorusu; otoklav,soğutma üniteleri,pnömatik devreler ÇASGEM eğitim notlarına göre basınlı kap olarak geçiyor. Ancak sıvı yakıt tankları basınçlı kap olarak geçmiyor. Yine burda çoğu kişi sıvı kelimesiyle LPG gazı bir tutuyor. LPG basınç altındayken sıvı halde olan bir gazdır. Dolayısıyla sıvı yakıt değildir.
    Mesela İş Güvencesi sorusu; 2 Temmuz sınavında B sınıfı ve İş yeri hekimi sınavında sorulmuş ve cevapları aynı.
    Buna benzer birkaç soru daha var şuan aklıma gelmiyor. Sadece anlatmak istediğim burda her itiraz edilen soru yanlış olucak diye birşey yok.

Not: Eğitimimi ÇASGEM den almadım ancak notları kapsamlı olduğu için notlarını çalıştım.

19. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Ben ÇASGEM'den aldım eğitimimi ve uzun sürede verimli şekilde çalıştım. Aynı soruları A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı bir arkadaşımıza çözdürdük 60 net çıkaramadı ve soruların büyük bölümünün hatalı olduğunu söyledi. Yanlış olmayıpta mantığa sığmayan ve C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı adayına sorulmayacak soru sayısıda fazla idi. Lütfen daha önce çıkan sınav sorularına bir göz atın. Şimdi o kadar insan o sınav soruları ile belgesini aldı o zaman onlarıda tekrar bu tür bir sınava soksunlar. Ben söylediğimin arkasındayım ve bu sınavdan sallamadan geçilemeyeceğini hala savunuyorum.

20. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Bu arada itiraz edilen soru sayısını 22 olarak belirleyen bir çok özel eğitim kurumu var o zaman onlarda hatalı eğitim veriyolar öyle mi?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica