24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

İptaller açıklanmasını beklemişsin, o zamana kadar sınav iptalinden hiç konuşmamışsın. İptaller açıklanmış çan eğrisi ümit etmişsin. Baktın o da olmuyor sınav iptal edilsin diye milleti gaza getirmeye çalışıyorsun. Önceki yazdıklarını okuyanlar senin şuanki amacını anlayabilirler.

İçimde kötülük, hırs, kıskanma yok diyorsanız. Kitapçıklar açıklandıktan sonra gider sınav iptal edilmesi için başvururdunuz, sınavın sonucunu beklemezdiniz. Böyle yapsaydınız sınav iptal edilsin, hak yendi dediğin zaman belki inanırdım.

SELCUK bu yazıya teşekkür etti.
  2. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Dediğim gibi ben eğitimimi ÇASGEM den almadım ancak notları kapsamlı olduğu için çalıştım. ( Gerçi notları internetten ÇASGEM eğitim notları diye buldum bu seneninmi daha öncenin mi bilmiyorum)

Peki sen eğitimi oradan aldığına göre bu sorular ( basınçlı kap ve CO ) sorusu hakkında ne diyorsun size verilen notlarda veya eğitimlerde öyle değilmiydi ?
    Yada 2 Temmuz sınavında aynısı çıkan soru yanlış olsa tekrar sorarlar mı?

Ben daha önce çıkan sorular defalarca çözdüm biliyorum neler çıktığını ve sana da hak veriyorum. Daha önceki sorulara göre biraz daha zor ve karmaşıktı.

Uzmanlık belgesi olan kişilerin soruları çözememiş olması ayrı bir durum. Ben hatalı soru yok demiyorum hatalı olan ve iptal edilmeyen sorularda var ama bahsedilen kadar çok değil.

Sen geçenlerin sallayarak geçtiğini düşünebilirsin bişey diyemem. Ama ben kalsamda geçsemde öyle düşünmüyorum.

3. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Galiba sizde geçiyorsunuz. Hayırlı olsun.

4. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

İtiraz edilen 22 sorusu olan kurslarda var..
    9 soruya itiraz eden kurslarda var..
    birkaç kursun itiraz ettiği sorulara baktım. Peki karpal tünel sendromu veya efektif ısı sorularına niye itiraz etmedi kurslar ?
    ve bu sorular nasıl iptal oldu ? Demekki birileri o soruların yanlış olduğunu düşünüyordu ve itiraz etti.

Ayrıca neden sallayarak kazanılcak bir sınav için çan eğrisi yapılsın diye yazdınız birkaç gün önce ?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Çünkü böyle bir sınavda adil olan eğer birileri geçecekse çoğunluğun geçmesini düşündüğüm için.

6. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Peki bu durumda çoğunluk geçseydi. Yinede kalanlar için haksızlık olmayacak mı?

diyelimki çan yapıldı ve 50 ve üzeri alanlar geçti siz dahil..Ama 49 ve altında alan 10 kişi kaldı onlar için haksızlık değil mi? O zaman için rahat edecek miydi ?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

arkadaş bana ne senİn Çasgem notlarindan.sen bilimsel bilgiye bak.ayrica Çasgem notlari ne?Çalişmam mi lazim onlara onlara Çaliştiğimda uzman oluyorum mu?birakin ya.
    Co zehİrleyici gazdir.boğucu olsa kana niye karişsin.tüm gazlar zaten boğucudur.doğalgazda lpg de boğucudur.ortamda oksieni azaltan herŞey boğucudur.o yüzden o gazlar kokulandirilir.co zehirleyİcİ patlayici ve boğucudur.ama so2 sadece boğucudur.googleden arat her resmi kaynağa bak.ne kadar güzel.Çasgem dedi dİye herşey öyle olacak.kursa gitmeyelim o zaman.Çasgeme Çalişalim.
    Çasgemde soğutma devrelerİ basinçli kapmiŞ.basinçli kap tanimini yapar misin bana.basinçli kaplar yönetmeliğini bİr okumusun.
    Papağan gibi ezberlemişsiniz Çasgem notlarini.peki uyguladiniz mi?
    Sivi lpg derler.eüer İşin İçindeyen bu konunun bilirsİn.siviya göre dolum yaparlar gaza göre değil.sen bİr tank dolduruyorsun.lpg dolduruyorsun.gaza gÖremİ Ücretlendİrirsin siviya göre mi? neye göre bunu bİr Öğren.ayrica 50 binlik mazot veya benzin tanki yapiyorsun buradakİ basinç ne?buda 2. Araştirman olsun.

ArkadaŞlar duygularinizla hareket deĞİl bİlgİnİzle hareket edİnİz.

Kanun 29 Üzerİ İş güvencesİ sorusu.kanun ne diyor? 29 Üzerİ işçi ayni zamanda tarim ve orman işlerinde 49 ve Üzeri işçiİ.bunlarda ayri zamanda en az 6 ay Çalişacak diye bahsedİyor.daha ne?neyin tartişmasi bu o zaman.

8. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar çoğumuzun kızgınlığı geçti hatta bazılarımız sınavın aslında doğru bir sınav olduğunu söylemeye bile başladı.

9. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Millet ben geçemezsem kimse geçemesin mantığında veya ben geçemezsem kimse hakkıyla geçmemiş mantığında

10. monster58

monster58 TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar lutfen kirmayin birbirinizi.bende ya kalacam 69 la yada gececem 70 ile.ama kirmayalim birbirimizi.tek Gercek olan amotorce hazırlanmış,bir çok yanlısı olan sorular var.20 si gelsin.itiraz edilmesi gereken sorular var daha.herkes hakkını arar.mahkemede.ama kirmayalim birbirimizi.

11. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Tamam işte dediğiniz gibi zaten yaklaşık 50 soru mantıklı idi ve bu sorular azda olsa bilgiyi ölçüyordu. Çalışan herkes bu 50 soruyu yaptı zaten. İşte bende çalışanlar ile çalışmayanların ayırt edilmesini istiyorum. Yani bizi kesinlikle 100 soru üzerinden değerlendirmediler.

12. dj_shark

dj_shark TÜİSAG Üyesi

Ben yıllık izinimi yemişim sınava gelmişim sınav iptal olmuş sonra ben işten izin alamadığım için işten ayrılmışım sınava girebilmek için sonra sınavı kazanamamışım işsiz güçsüz ortalarda kalmışım icralık kartımın borcunu ödeyememişim senin vicdanın rahat olucak mı ? ben ilerde çocuklarıma aynı senin söylediğini söylicem büyük haksızlık oldu ben sallayarak geçenlerdenim dicem herkese de öyle diyorum şu an herkes üzüntü içerisinde bu kadar stresten sonra ben sınavı geçtim diye mutlu olmadım emin ol herkes aynı değildir genelleme yapmazsan sevinirim arkadaşım herkesin tek temennisi iptal edilmesi gerekip iptal olmayan soruların iptal edilmesinin bir yolunun bulunması yanlış mıyım ?

13. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Diesel ve A-E. İkinizinde sınavı verme ihtiamliniz yüksek ve içinizi rahatlatmak için milletin kızgınlığını soğutmaya çalışıyorsunuz. İyi hadi bakalım geçin siz. Zaten ikinizin geçtiği sınavdan ben kalmayı tercih ederim... Yolunuz açık olsun

14. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Sizinle bu konu hakkında daha öncede konuşmuştuk. Size daha önce İTÜ çevre mühendisliğine ait bir kitap linki vermiştim CO konusu hakkında evet ben bilimsel bilgilere bakıyorum.
    Ama bunlara bakarkende sınava çalışırken bize öğretilen bakanlığın kendine ait eğitim kurumunun notlarınada bakıyorum.

LPG nedir iyi biliyorum merak etmeyin. Eğer mümkünse ağzı açık bir kaba bir miktar lpg koyabilirseniz(pompadan direk) lpg nin basınç altında olmadığı zamanda gaz olduğunu görebilirsiniz.

İş Güvencesi sorusu daha 6 ay önce sorulmuş. Demekki aynı yanlış soruyu üst üste iki kere yanlış sormuşlar.

Neyse hem yazdığım sorular hakkında düşüncelerimi çürütüp neden sorunun yanlış olmadığını söyleyin diyorsunuz hem de düşüncelerini yazanlara bir hakaret etmediğiniz kalıyor. Bundan sonra sizin mesajlarınıza bir alıntı yapmayacağım belirtirim. Sizdende aynı şekilde rica ederim.

İyi Akşamlar.

15. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Haklısın arkadaşım. Sanada hak veriyorum.

16. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

17. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

siz benim düşüncemi çürütmüyorsunuz ki.sizcevap anahtarını söylüyorsunuz.siz açık kapa lpg yi nasıl koyacaksınız.soru kapalı kap değilmiydi?
    basınçaltında olmazsa lpg gazdır o zaman pg olur.kapalı kap sorusu bu.likit ne demek bunu bir söyleyin.düşüncelerimi lütfen ınav kağıdına göre değil bilimsellikle çürütün.ve ayrıca şu anda bende itiraz ettiğim soruların 3 ünü çıkardım listemden.çünkü haklı sorulardı.ben haksız yere itiraz etmişim.ama benim bugünkü 2 sorumun arkasındayım.diğerlerinide araştırıyorum.

sen itiraz etmezsen onlar üst üste 10 kez daha sorarlar.

ayrıca itü çevre müh. notlarını ben görmedim yani bana göndeermedin.görsem okurum.doğru ise alkışlarım.anti tez üretirim.başka bir bilimsel bilgi sana sunarım.sunamazsam da soru haklıymış derim.ben çok meraklıda değilim dava açmaya.ayrıca benim ankara da bir canım var.2 kez değil 1000 kez gelirim ankaraya.

benim size sitem etmem noktasıda.çasgem notlarıdır.çasgem notlarını bana kaynak gösteremezsiniz.bende size abc firmasının notlarını gösteririm.çasgem bakanlığa bağlı olsada.

18. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

LPG nin sıvı olarak depolanmasının sebebi gaz halindeyken hacim olarak fazla alan kaplamasıdır ve sıvı olarak depolanarak hacim küçültülür. Hacmini küçültebilmek için basınç uygulamanız gerekir ve basınç altında sıvı hal alır. Bu durumda Basınçlı kaptır. Ancak Sıvı yakıt tankları olarak bahsedilen mazot veya benzin tankları veya bir başka sıvı yakıt, sıvı olarak depolandığından basınçlı değildir. LPG özel bir durumdur. Ben bunu söylüyorum. Sizde bana herhangi bir eğitim kurumunun eğitim notlarını gösterebilirsiniz benim için bir bilgi kaynağıdır.

Bir benzin istasyonuna gidip yarım litre LPG yi ağzı açık bir kova içerisine doldurmasını isterseniz LPG nin basınç altında olmadığında gaz olduğunu görebilirsiniz. Yani sizin dediğiniz gibi LPG değil PG olur.

Likit sıvı, akışkan anlamındadır. Ama burdaki sıvı tanklarından kasıt bu olmadığını düşünüyorum. LPG özel bir gazdır.

Soruların ilk açıklandığı zaman göndermiştim forumda İTÜ çevre müh. kitabını tekrar verebilirim linki. Burada kimyasal boğucunun ve basit boğucunun tanımı yapılmakta ve bunlara örnekler verilmekte. Bu örneklerede karbonmonoksitin kimyasal boğucu olduğunu belirtmektedir.Link aşağıda sayfa 34 ü incelerseniz görebilirsiniz.
    http://www.cevre.itu.edu.tr/personel/talinli/dersler/kitap_yeni1.pdf

Peki sizin tezlerinizi çürütmek için sorunun doğru olduğunu ispatlamamız gerekmiyor mu ? Aksi halde sizinle aynı fikirde olsaydık sizin tezlerinizi çürütemeyiz.

En küçük çalışma yaşı konusunda ne düşünüyor sunuz ? Yanlış hatırlamıyorsam o soruyada itiraz etmiştiniz ? Baştan söyleyim o soruyu bende yanlış yaptım ama doğru olduğunu düşünüyorum. Siz aksini düşünüyorsanız tezinizi açıklarsanız sevinirim.

19. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

· Asgari yaş sınırı zorunlu öğrenim yaşının bittiği yaşın altında ve her halükarda 15 yaşın altında olmayacak ancak ekonomisi ve eğitim olanakları yeterince gelişmemiş olan üye ülkelerde asgari yaş 14 olarak belirlenebilecek,

· İşin yapısı ve çalışma koşulları bakımından genç işçilerin sağlığını, güvenliğini veya ahlakını tehlikeye düşürecek işlerde asgari yaş 18 olacak ancak gerekli koşulların temin edilmesi, yeterli özel öğrenim veya mesleki eğitim görmeleri koşuluyla 16 yaşından itibaren gençler istihdam edilebilecek,

· Yetkili makamın gözetiminde mesleki eğitimin sağlanması amacıyla yapılan işlerde 14 yaş asgari yaş sınırı olacak,

20. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

aksi belirtilmedikçe 15 alınırmış,bizim soruda da aksi belirtilmemişti.ben yanlış yapmıştım,14 yapılsın dedim,ama bunu okuyunca ikna oldum

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica