24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

MADDE 71. - Onbeş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak, ondört yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.

71. Maddeye göre 15 yaşından küçük olanlar çalıştırılamaz diyor ve devam ediyor özel bir durum belirtiyor. Ancak en küçük çalışma yaşını 15 olarak belirliyor bu madde. Ancak ben dahil birçok kişi çocuk işçi tanımını dikkate alıp en küçük yaş olarak 14ü işaretledik.
    Ama maddeyi dikkatli yorumladığımda 15 yaş olduğunu gördüm.

2. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

kap içersindeki durumu önemlidir.basınçsız kap söylermisiniz bana.lpg basınç altında sıvılaşıyor.aynı şelilde lng de sıvılaşıyor.lng li otobüslerdeki tanklar.tabaili çıkış halinde gazdır.ama biz kap içersinden bahsediyoruz.

benle aksi görüş belirterek bana destek olursunuz.şimdiki gibi.bende daha çok araştırırım.
    şu anda gönderdiğiniz linke bakıyorum.
    aynı zamanda çalışma yaşı ile ilgili.ben bunada itiraz ettim.ama araştırmadım açıkçası.araştıracağım.aama bir öyle bir böyle soru.şu anda saat 23,39 göre bu soru doğruya benziyor.yüzde 30 umda hayır diyiyor.çünkü 14 ü tamamlamış.14 yıl tam tamına yaşamış yani.15 e girmiş 14 mü sayılır 15 mi saylır.uluslararası standartlara bakacağım.aynı zamanda yaş ile ilgili görüşler alacağım.yani ben 14 yıl dolu dolu yaşadım 15 yaşından 1 gün aldım bumu kasdediliyor.sgk ya göre nedir.buna bakmam lazım.

yayın basit boğucu ve kimyasal boğuculuktan bahsediyor.soru ne demişti.hemen bakıyorum.kimyasal boğuculuğundan sormuş.

http://www.rshm.saglik.gov.tr/hki/pdf/hava.pdf

http://www.marcev.com/emisyonolcumu.asp?laboratuvari=havakirleticiemisyonlar

http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF05A79F75456518CA&Kelime=k%C3%BCk%C3%BCrtdioksit

bu linklerede bakarsanız sevinirim.burada so2 ve co doğru cevap olduğuna inanıyorum.adli tıp gibi düşünürsek.kişi banyoda oksijensilikten bayılır.ortamda oksijen olmadığından eksik yanma meydana gelir.ortama co oluşur.kişi bayılmıştır.co kana karışır ve insanı zehirler.bu yüzden de insanlar kurtulamaz.

3. AYŞIN ÖCMENLER

AYŞIN ÖCMENLER TÜİSAG Üyesi

pardon arkadaşlar yazılanları okuyorum ve de çok garip buluyorumm...bu kadar tartışmaya yol açan sınav bile olup olmadığı belli olmayan ortamda neyin basarısı yada basarısızlığı anlamıyorum..lütfen eğitim kurumları dahil herkes aynı fikirde...sınav içerik olarak ve soru dağılımı olarak çalıştıklarımızdan çok farklıydı...kimse ben dahil basarıdan bahsetmesin.tesadüfi bir geçip kalma var ortada...zaten olan haksızlık durumu da bu...bende bu sınava aylarımı verdim...benimde durumum kritik...fakat iptali istenen sorular yalnış yaptıklarımız değildi sadece...kaçımız elektrik yangını sorusunu bilerek yaptı...yada buzdolabı şasesi sıfırladık...yada depremi acil eylem planıyla önledik...arkadaslar ortada bir saçmalık var...mayıs ta bu sınava girsekte neye çalışacagımızı bilmiyoruz...kaldıki kendinizi çok başarılı sanan arkadaslar ki inşallah benden yada bizden daha çok şey biliyorsunuzdur ISG hakkında....B sınıfı sınavı girdiğinizde de bunlar yeniden başınıza gelecek...birlik olup lütfen gerçek sınavlar yapılmasını sağlayalım...

fatihmyilmaz bu yazıya teşekkür etti.
  4. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Basınç altında depolanmayan bütün sıvı tankları basınçsız kaptır. Örnek olarak su depoları.

LNG gazı da LPG gibidir. Basınç altında olmadığı zamanlarda çok büyük hacimler kaplarlar. Bunun için sıvılaştırılarak depolanırlar. Ama sonuçta bunlar gazdır ve basınç altnda sıvılaştırılmıştır. Bu yüzden sıvı yakıt tankı değillerdir. Benim bilgime ve düşünceme göre.

Ben Kükürtdioksitin boğucu olmadığını söylemiyorum. Kükürt dioksik basit boğucu ve tahriş edicidir. Verdiğiniz linkleri daha önce inceledim biliyorum daha öncede vermiştiniz. Ama bakın basit boğucu ile kimyasal boğucu farklıdır. Verdiğiniz kaynakların ikisinde boğucu yazıyor kimyasal olduğunu söylemiyor. Diğer kaynak açılmadı.

İTÜ çevre müh. kitabında CO nun kimyasal boğucu olduğu belirtilmiş.

Yaş konusuna gelince az öncede yazdığım gibi 14 yapmama rağmen 15 olarak düşünüyorum. Avukat bir tanıdığıma danıştığımda o da aynı şekilde söyledi. Nedenini sorduğumda 71. maddenin 15 olduğunu belirttiğini, 14 yaş için özel durum belirttiği cevabını aldım. Ancak sizin daha kesin bir teziniz varsa o açıdan da değerlendiririm.

Ayrca burda kimsenin itiraz etmemesi veya dava açmaması için yazmıyorum. Herkez özgürdür. Burası bir forum ortam olduğu için düşüncelerimi belirtiyorum. Yoksa burda olmamın bir nedeni olmaz. Dava açıldğı takdirde iptal edilebilecek sorular olduğunada katılyorum ancak bunun tahmin edildiği kadar çok olmadığını düşünüyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

haklısınız,bazı soruların aynısı eğitim kurumlarının verdiği soruların içinde var fakat iptal edildi,neye güvenilip çalışılacak bilinmiyor,acaba eğitim kurumlarınayeni müfredat mı verilecek,veya eğitim kurumlarının soru havuzumu kullanılacak belli değil

6. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

size katılıyorum,sıvı yakıt tankı basınçlı kap olamaz,örnek sıcak asfalt yüksek ısıda herzaman tankerde ısıtılır katılaşmasın diye fakat tüpü ısıtın bakalım yüksek ısıda ne oluyor,pufff uçarsınız

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

örnek 2 mazot tankının ağzını açık bırakın bişey olmaz,fakat lpg,lng hemen uçar gider..herşeyin farkı basınç basınç basınç

8. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Çünkü LPG veya LNG üzerindeki basınç kalkınca gaz haline döner ve gaz uçar.
    Ayrıca periyodik kontrol yapan firmalar sıvı yakıt tanklarının periyodik kontrolünü yapmazlar ama LPG tanklarnın kontrollerini yaparlar. Reklam olmaması amacıyla link vermiyorum. Ancak Periyodik kontrol yapan akredite firmalara danışıldğında veya internet siteleri incelendiğinde sıvı yakıt tanklarının basınçlı kap olmadığı anlaşılacaktır.

9. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

arkadaş zaten öyle sorular sorulmuş ki bilgi ölçmeye değil insanları düşürmeye dayalı,

10. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

siz kaç puan bekliyorsunuz

11. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

A-E arkadaşım.Dediğin gibi.basit boğucu ve kimyasal boğucu.soru da kimyasal boğucu gaz diyiyor.dediğin gibi.ama yinede zehirlenme ye bakmak var.özellikle tıbba bakmak var.ben soruda so2 yaptım.fakat conun zehirleyici patlayıcıve boğucu olduğunu biliyordum.sınavdan 2 hafta önce lpg eğitimi aldım.buradaki hocamız aynen şunu söyledi. herkes conun boğucu gaz olduğunu söyler.fakat co boğucu değildir zehirleyicidir.ortamda oksijen azaldığı için insan bayılır.zor nefes alır.yanma gerçekleşmez.ortama co çıkar.kişiyi zehirler.siyenürde ozaman zehirleyici.burada anlam çorbası var.bir gazın etinden sütünden derisinden faydalanma.yarın bunu patlayıcı olarak soracak diğer gün zehirleyici.peki buna gerek var mıydı ki?peki bunlar onun farkında mı?

LPG tankı bir basınçlı kaptır.bu tezide çürütürsen çok sevinirim.kalbime serinlik gelir.beni rahatlatırsın.

12. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Mağdurum.mazot tankının ağzını açık bırak ta gör hemen çekerler.lpg yi bırakma zaten gazdır.bırak açık 1km ötede veya çukur bölgelerde ısı kaynağı olursa patlar.biz burada bunu değil.kompresör.aç vanasını içerde ne kalır.boş.Dışı seni yakar içi beni yakar.Bv türk loydu mmo vb vb vb basınçlı kap testi yapıyor.bizi kabın içi ilgilendirir.

13. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Bende eleme amaçlı sorduklarını düşünüyorum. Puan konusunda da bir yorumda bulunmuyorum. Geçebilirimde kalabilirimde .. Geçsemde kalsamda içim rahat..

14. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

B- Kimyasal boğucu gazlar: DeğiĢik mekanizmalarla hücre oksidasyonunu etkileyerek toksik etki gösterirler. Örneğin:
    Karbonmonoksit (CO), 50 ppm, (e.l: 12,5-74):

15. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Dediğim gibi ben birden fazla kaynakta CO nun kimyasal boğucu olduğunu gördüm, okudum. Genel olarak CO zehirlenmelerinden dolayı herkez CO in sadece zehirli olduğunu sanar. Ama aynı zamanda kimyasal boğucudur. Bu yüzden böyle düşünüyorum. SO2 nin boğucu ve tahriş edici olduğunu biliyorum ancak kimyasal boğucu olup olmadığı hakkında fikrim yok.

LPG konusunda haklısın. LPG tankı basınçlı kaptır ancak sıvı yakıt değildir. LPG gaz yakıttır. Yanma anında gazdır. Sadece depolandığında sıvı olarak depolanır hacimden dolayı.Bu yüzden LPG gaz tankıdır. LPG konusunda diyebileceklerim bunlar.

16. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

aynen çasgem in ders notundan veriyorum

17. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

ayrıca karbonmonoksit hem patlayıcıdır hem kimyasal boğucudur hemde zehirleyicidir

nestai bu yazıya teşekkür etti.
  18. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

Karbonmonoksit zehirlenmelerine hem çalıĢma hayatında hem de evlerde rastlanır. Bu gaz, kömür, odun gibi organik maddelerin tam olarak yanmadığı yerlerde karĢımıza çıkar. Benzinli veya motorlu taĢıtların egzoz gazlarında %4-7 oranında bulunur. Bu yüzden garajda otobüs, otomobil çalıĢırsa veya kapalı yerlerde bu yakıtla herhangi bir motor çalıĢırsa ve havalandırma yeterli düzeyde olmazsa tehlike belirir. Egzoz boruları arızalı olan araçlarda CO gazı, sürücü veya yolcu oturma yerlerine sızarak zehirlenme yapabilir. Kok fabrikalarında, yüksek fırınlarda CO'e her zaman rastlanır. Maden ocaklarında yangın sonucu, ya da metan gazının hava ile karıĢımından ibaret olan grizu gazı patlamaları sonucu, yoğun miktarda CO oluĢur ve CO'le zehirlenme görülür.

19. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bakın uzun uğraşlarım neticesinde ne buldum.
    Şu meşhur elektrik yangınları aşağıdakilerden hangisi ile tanımlanır sorusu.
    Fakat Fire Extinguisher Label ( Yangın Söndürücü Etiketleri) diyor.
    Fire-Extinguisher-Class-ABC-Label-LB-0858.jpg

20. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

aynı şeyden bahsediyoruz zaten

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica