24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

ben çoktannn paylaşmıştım zatenFireExtLableABC.jpg

nestai bu yazıya teşekkür etti.
  2. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

LNG ve LPG tanklar kriyojenik tanklardır. Kriyojenik tanklar sıvı yakıt tanklarından ayrıdır.İsmi şuan aklıma geldi ancak yanlış yazmış olabilirim.

3. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

içinde sıvı pg var mı?kabın içersinde.basınçlı kaplar yönetmeliğine uyuyor mu?Basınç ve sıcaklık yönünden.buna bakalım.amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok.
    Mağdurum sen yinede motorini açık bırakma.gece çekerler.

4. zgoksel

zgoksel TÜİSAG Üyesi

Tam ben de aynısını diyecektim Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok diye..
    LPG tankı basınçlı kap mıdır diye sormuyor değil mi soruda? Bu şekilde sorsaydı basınçlı kap olduğunu herkes söylerdi zaten.. Soru şu LPG tankı sıvı yakıt tankı mıdır?

LPG, sadece basınçlı kap içinde sıvı halde oluyorsa ve bu yüzden buna sıvı yakıt tankı denilecekse yönetmelik okumaya falan gerek yok. Bu soru iptal olsun, ben de karşı dava açarım bu saçma soru için..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. dj_shark

dj_shark TÜİSAG Üyesi

Bunlara tıklayınca açılmıyo ya da inmiyo üstteki ekide denedim olmadı yöneticiyle irtibata geçin dedi

6. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,

Çakmak basınçlı kap mıdır?

Basınçlı kap veya değilse neden değildir?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Konuyu iyice dağıttınız. Soru üzerinden gidelim isterseniz.
    Şimdi soruda Hangisi basınçlı kap değildir diye soruyor.

Otoklav,,Soğutma üniteleri ,Pnomatik askışkan üniteleri basnçlı kaptır.

sıvı yakıt tankları değildir.

LPG ve LNG tanklar kriyojenik tanklardır. Kriyojenik tanklar depolanan gazların belirli bir sıcaklık ve basnç altında sıvılaşarak depolamasnı sağlar. Yani LNG ve LPG kriyojenik tanklardır. Kriyojenik ve sıvı tanklar farklıdır.

8. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

çakmak basınçlı kaptır,sen çakmağı çakarken çıkan suyumu yakıyosun yoksa çıkan gazı mı,peki içindeki gaza neden çakmak gazı denir,iyice konuyu dağıttınız.bu konuda döndü,70/93x100konusuna

9. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Konuyu dağıtmadım.bilgiden bilgi türetmek istedim.

Kriyojenik tank nedir?önce buna bakalım.niçin kullanılır.nerelerde kullanılır.
    Bu ayrı birşey.Bu tankı ben ortam sıcaklığında donan kimyasal maddelerin depolanmasında veya düşük alaşımlı çeliklerle etkileşime giren kimyasallardada kullanırım.tankın nasıl olduğunu bırakın.kabı yapmışım.içindeki de sıvı mı?yakıt mı?

krojenik tank bir imalat cinsidir.ben daha değişik yöntemde kullanırım.gerekirse tank etrafına ısıtıcı bant çekerim.

10. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Mağrurum arkadaşım;

Konuyu dağıtmak istemedim.neden konuyu dağıtayım.bak hergün yeni birşeyler öğreniyoruz.bak krijonek tankları öğreniyoruz.lpg lng bugünde çakmak gazı geldi aklıma.bunu tartışalım.kötü bir şey mi.konuyu nasıl dağıttım.
    Ben size yemek kabı ayakkabı basınçlı kap mıdır diye sorsam o zaman konuyu dağıtmış olurum.Değil mi?

11. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Neyse siz bu soruya itirazınızı yapın zaten bilirkişiler incelediğinde gerçek ortaya çıkacaktır. Çünkü biz burda ne kadar anlatsakta siz farklı şeyler söylüyorsunuz.

Benzin , Mazot depolandığında basınç altındamıdır, LPG bir gazdır benim düşünceme göre svı değil her ne kadar sıvı olarak depolansada.

zgoksel bu yazıya teşekkür etti.
  12. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

ben senin bu soruna A-E nin daha önce yazdığı yazıyla cevap vereyim,,gazlar çok hacim kaplarlar,yani anlayacağın çakmak içinde gördüğün sıvıyı gaz halinde depolamak istesen o çakmağın hacminin hemen hemen 10 katı büyüklüğünde kap kullanman lazım,bir lpg tankını sen düşün artık,heralde 10 dönüm arazi kiralarsın,,işte gazlar belli basıç altında sıvılaştırılır.bu güzelbircvp oldu sanırım

13. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Mağdurum.Bunlar bilinen şeyler.Hiç kocaeli yarımca tesislerini gördün mü?Burada en ufak patlama koca şehri yok eder.neden?gazdan dolayı.küresel tank içindeki sıvı akışkan atmosfer çıktığı anda yanılmıyorsam 1 e 250 kat hacim kaplar.bundan dolayı.
    yazdıklarının farklı bir şeyi yok.dahada anlatamadım.tankın içi önemli.lpg tank içinde sıvı mı.tank dışında ne hali varsa görsün.
    lpg dolum aracından lpg istasyonuna yükleme yapılacak.sıvı mı yapılır gaz mı?
    tabiki gazlar belli basınç altında sıkıştırılır.bunlara zaten kimsenin lafı yok.

14. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Yüksek hacim kapladığı için sıvı halde taşınan gaz tabiki dolum aracından istasyona gaz halde yükleme yapılır. Taşırkende depolarkende yüksek hacim kaplıcağı için sıvı depolanır. Ama bu onun sıvı olduğu anlamına gelmez gazdır.

Dediğiniz gibi 1lt LPG normal şartlarda 250lt hacim kaplar bunun için sıkıştırılr.

Peki siz söyleyin o zaman benzin veya motorin tankı basınçlı kapmıdır ?

15. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

16. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Bana göre basınçlı kaptır.0,5 bar ı geçtiği için basınçlı kaptır.fakat araçlardaki benzin takımı?depolama tesislerindeki beniz motorin tankı mı?

17. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

depolama tesislerindeki tanklar ?

18. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

1000 m3 ten 40000 m3 50000m3 lük motorin kimyasal benzin depolama tankları.

19. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Dediğim gibi siz yinede itiraz ettiğiniz zaman uzmanlar tarafından incelenip cevabı verilecektir. Bu soru hakkında daha fazla konuşmaya gerek yok. Çünkü bir yere varamayacağız. Varsa başka soru hakkında düşünceleriniz onlar hakkında konuşabiliriz.

20. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

tamam arkadaşım.yeni sorularım var.ama oda seçimlerinden dolayı akşama doğru bu sorularımı yayınlayacağım.sendede veya arkadaşlardada varsa bu soruları tartışalım irdeleyelim.doğrularda buluşalım.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica