24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Yine söylüyorum bunlar sadece benim düşüncelerim doğru olduğunu iddaa etmiyorum.
    Eğer "Veya" bağlacı kullanılsa idi yine yanlış bir kavram olucaktı. Akülü, susturuculu veya statik elektriği alınmış deseydi. Buradan da üçünden birinin olması yeterli olarak algılanıcaktı. Dediğiniz gibi arada "Ve" kullanılıncada üçünün bir arada olması gerektiği anlaşılabilir. Dediğiniz gibi iki türlide yanlş anlaşılabiliyor.

Peki sizce bu tür ortamlarda dizel veya LPG ile çalışan forklift kullanılabilir mi ?

2. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

hatırladığım kadarı ile gerekli önlemler alındıktan sonra kullanılabiliyordu, ama ileride buna karar verebilecek bir konuma gelirsem ben kullanılmasından yana olmam :)

3. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Evet bende aynı şekilde hatırlıyorum.

Peki soruda forklift tipini soruyor. Cevabı sadece Akülü forkliftler olabilir mi ? Gerekli önlemler alındığında diğer forkliftlerde kullanılabiliyor.(ki diğer forkliftler kullanılmaz olsaydı akülü forkliftler olmadan önce hangi forkliftler kullanılıyordu )

4. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

tamam dediğinize katılıyorum haklısınız.
    benim karşı çıktığım nokta sorunun soruluş şekli ve cevapların anlattığı. soruyu okuyunca tek bir forklift tipini anlatıyor.
    sorunun soruluşunda direkt olarak "hangi forklift tipi kullanılmalıdır" diyor, soruyu sorarken başta tekil bir şeyden bahsediyor. cevaplara bakarsanız cevaplarda tekil. o yüzden diyorum ben hem akülü hem susturuculu hemde statik elektriğe karşı önlem alınmış bir forklift olamaz diye.

eşek kullanılıyormuştur büyük ihtimalle akülü forkliftlerden önce :p

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Soru 61= Petrol kuyusu yangınlarında en etkili söndürme aracı aşağıdakilerden hangisidir?
    A) Dinamit
    B) Basınçlı Azot Gazı
    C) Film Yapıcı Söndürme Köpükleri
    D) Sodyum bikarbonat esaslı kuru kimyasal yangın söndürme tozları
    İptal istenme sebebi= Petrol kuyuları söndürme tekniği petrol kuyusunda meydana gelen acil duruma göre değişir. Sızma var ise filim foamlı köpük. Basınçla püskürerek yanma var ise Dinamitle hava basıncı yaratarak söndürülür. Her iki metodun kullanıldığı ortak operasyonlarda vardır. Bu nedenle metodolojilerin birini kabul etmek yanlış olacaktır. Bu sebeple (A) ve (C) şıklarının doğru kabul edilmesi gerekmektedir.

6. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Soru 87= Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    A) Bütün iş ekipmanlarında, ekipmanı tümüyle ve güvenli bir şekilde durdurabilecek sistem bulunmalıdır.
    B) Operatör tehlike bölgesinde herhangi bir kimsenin bulunmadığından emin olmak için çevreyi dolaşarak kontrol etmelidir.
    C) Parça fırlaması ve düşme riski taşıyan iş ekipmanları, bu riskleri kaldıracak uygun güvenlik tertibatı ile donatılmalıdır.
    D) İş ekipmanı ve tehlikeli kısımlar durdurulduğunda, bunları harekete geçiren enerjide kesilmiş olmalıdır.
    İptal istenme sebebi= Örneğin kesme işlemi yapıyoruz veya bükme işlemi. Kesme makinasının arka kısmında kişinin olup olmadığını operatör yerine kim kontrol edecek? Bir operatör kesim işlemini yaptı. Kestiklerini arka tarafta topluyor. Başka operatör geldi. Kontrol etmemesi mi gerek? Fakat (D) şıkkında tehlikeli kısımlar makine üzerindeki enerji butonlarıyla kesilir. Şartel den kesilmesine gerek yoktur. Veya Ana şartel den kesilmesine hiç gerek yoktur. Doğru cevabın (D) şıkkı olması gerekmektedir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

tabiki olamaz akülü forkliftte egzoz yokki susturucu olsun. Bu soruda anlatım bozukluğu var diye itiraz edilebilir. Çoğu kişide itiraz etti ama kabul edilmedi. Acil plan sorusundaki anlatım bozukluğuna da itiraz edildi o da kabul edilmedi.

8. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

D şıkkı doğru bir şıktır.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği EK-1 madde 2.3 ' te bire bir aynısı bulunmaktadır.

B şıkkı yanlış bir şıktır.

Yine aynı yönetmeliğin Ek-1 madde 2.1'de "Operatör, ana kumanda yerinden tehlike bölgesinde herhangi bir kimsenin bulunmadığından emin olabilmelidir. Bu mümkün değilse makine çalışmaya başlamadan önce otomatik olarak devreye girecek sesli ve ışıklı ikaz sistemi bulunacaktır." diye belirtmektedir. Yani operatör kumanda bölgesinden kontrol edebilir ama kumanda bölgesinden ayrılp kontrol edemez.

9. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

bu soruya itiraz edebilmek için sanırım öncelikle İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ne itiraz etmeniz gerekiyor.

yönetmelikte tam olarak şu cümle mevcut; Operatör, ana kumanda yerinden tehlike bölgesinde herhangi bir kimsenin bulunmadığından emin olabilmelidir. Bu mümkün değilse makine çalışmaya başlamadan önce otomatik olarak devreye girecek sesli ve ışıklı ikaz sistemi bulunacaktır.

http://maden.gumushane.edu.tr/user_...a Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği.pdf

5. sayfada (EK-1 madde 2.1) iş ekipmanlarında bulunacak asgari genel gerekler kısmını okursanız. orada açıklamış.

10. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Aynen D şıkkı da aynen yönetmelikte bulunuyor.

11. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

peki.Dekatria arkadaşımızda bahsetmiş.B şıkkının nesi var?operatör kontrol etmeyecekte ben oraya masa sandalye atıpta ben mi kontrol edeceğim.sac kesim işlemi yapıyorsunuz.kesilen sac arka tarafa fırlıyor.siz geldiniz.işleme başladınız.arka tarafta da yardımcı veya usta kesilen hurdalardan parça var mı diye bakayım dedi.şimdi suç kimin?operatör hatalı.bakmadı.kişi bilinçsiz arkaya girdi tehlike bölgesine.sac kafasına fırladı.
    Peki D şıkkındaki ifadede yanlış olabilir ama ben şöyle yorumladım D şıkkı.için.tornada parça işliyorsunuz.siz tehlikelikısımları koldan durdurdunuz.peki makina üzerindeki şarteldende tüm enerjiyi keser misiniz?en son tezgahta işiniz bitince mi kesersiniz.hadi onuda geçelim ana kesme şartelinden tüm enerjiyikesermisiniz.?

12. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Birebir yönetmelikte noktası virgülüne aynısı var D şıkkının.. Bu yüzdende bu şıkkı tartışmanın anlamı yok.

B şıkkı içinde bir madde var. Bu maddede ana kumanda bölgesinden etrafı kontrol eder. Edemiyorsa sesli ve ışıklı sinyallerle etrafı uyarır diyor. Peki siz cnc giyotinin arkasına baktınız kimse yok. Daha sonra makinenin sol tarafından çıktınız ve aynı anda sağ tarafından makinenin arkasına biri girdi ve görmediniz. Yine etrafı dolaşmanızın bir mantığı kalmadı.

Siz burda soruya değil yönetmeliğe itiraz ediyorsunuz. Yönetmelik açık ve net belirtmiş.

13. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Ben açıkçası yönetmeliği bakmadım.Yazıyordur.Doğrudur.Fakat B şıkkıyla ilgilide yaz mıyor mu?Giyotinin arkasına geçiş bir yerden olur.Arka kapısı vb olmaz.
    Burada operatörden kasıt nedir?Vinç operatörü.Kepçe operatörü.Torna freze operatörü.lastik operatörü.Bilgisayar operatörü.Şimdi kepçe operatörü tekerleklerin altında biri mi uyuyor.kedi mi yatıyor.çocuk mu saklanıyor diye bakmayacak mı?
    ben D şıkkını eliyorum.tamam doğrudur.yönrtmelikte biribir aynısı vardır.

ama o zaman ben hep yönetmeliğe bakarım.LPG dede yönetmeliğe bakarım.Beyaz eşyanın sıfırlanmasında CO boğucu olduğunada.Bilimsellikten uzaklaşırım.Soru da bana yönetmeliğe bak ona göre yap demiyor.Bana iş ekipmanı kullanımında sağlık ve güvenlik yönetmeliğine göre aşağıdakilerden hangisiyanlıştır dese o zaman tamam derim.

14. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Eğer soruda petrol yangınları deseydi Su buharı (su sisi ), KKT ve Film yapıcı köpükler kullanılabilirdi.
    Dikkat ederseniz Petrol Kuyusu yangınları diyor. Petrol kuyusu yangınlarını nitrogliserin kapsülleri yani dinamit ile söndürebilirsiniz.

15. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Giyotinin arkasına 2 taraftan nasıl geçiş olamaz ilginç ? Giyotinin kapısı yoktur zaten.Giyotinin atölyeye yerleştirilme durumuna göre her iki taraftanda arkasına geçiş olur. Evet yönetmelikte B şıkkıyla ilgili maddede yazıyor yukarıda mesajımda var.

Valla bu mantıkla gidersek o zaman bilmem kaçıncı soru hangi yönetmeliğe göre cevaplayacağımı söylemiyor diye itiraz edebiliriz. Soruda her ayrıntıyı vermek zorunda olduğunu düşünmüyorum. Soru iş ekipmanları ile ilgiliyse iş ekipmanları yönetmeliğine cevap vermemiz gerekir.

Operatör : İş ekipmanını kullanma görevi verilen işçi veya işçileri diye tanımlanıyor yönetmelikte.

16. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

burada birbirimize karşı düşman değiliz. sadece boşa kürek çekmeyi önlemek adına bir şeyleri paylaşıyoruz öncelikle bunu hatırlatmak isterim.ayrıca soruları yada yönetmeliği de hazırlayan bizler değiliz.kızmanız gerekenler başkaları. ben şahsım adına sadece o sorunun direkt olarak yönetmeliklerde var olduğunu belirttim. B şıkkı içinse 1 önceki mesaıjmda ilgili konu mevcut.

17. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Aynen burda sorular hakkında karşıt bir görüş belirtilince direk soruları biz hazırlamışız gibi karşılık veriliyor.

Sizce petrol kuyuları hakkındaki soru doğru veya hatalı mı?

18. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Sakın yanlış anlamayın.Uslupta hata olmadığını düşünüyorum.ben tezi çürütmeye çalışıyorum.Uygulamayı söylüyorum.Burada tartışıyoruz.Daha önce olduğu gibi.

Nitrogliserin yönetmelikte var mı?Peki bu kapsüller var da.Tüpraş gbi devasa büyüklükteki her biri petrol kuyusu olan yerler neden bu kapsülleri kullan mıyor.burada amaç nedir?oksijeni kesmek değil midir.bunuda yanmanın durumuna göre yaparsın.ama burada kkt pek işe yaramaz.

Giyotin gibi tehlike yaratan makinaların girişi tek taraftan ve bu tip makinalar en ücra köşede olur.sarsıntı yaratır.ve etraflarıda çevrilidir.eğer değilse zaten hatalı yerleşim ayrı bir isg kuralına aykırılık olur.

19. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

benim yanlış yaptığım bir soruydu ama sınavdan çıkınca bir arkadaşımla konuşurken bahsi geçti bu konunun. bana dediği şey aynen şuydu "yuh oğlum ne çabuk unutmuşun discovery de beraber izledik, hatta muhabbeti döndü, dinamit patlatarak nasıl yangın söndürülür dedim sende ortamdaki oksijeni tüketiyor" dedin.
    hakim olduğum bir konu değil o yüzden kesin bir yorum yapamayacağım ama bir belgeselde geçecek kadar biliniyorsa doğrudur herhalde demiştim ben.

20. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Siz burada tez çürütmek istiyorsunuz ama kimsenin sunduğu tezi kabul etmiyorsunuz. Yönetmelikte var diyoruz yönetmeliğe bakmam diyorsunuz. Eğitim notlarında var diyoruz bilimsel bilgi değil diyorsunuz. Üniversitelerin mühendislik bölüm kitabından örnek veriyoruz yeterli değil diyorsunuz.

O zaman tüm sorulara itiraz edin zaten bilirkişiler tarafından hangisi yanlış olduğu hangisinin doğru olduğu ortaya çıkacaktır.

Giyotinin ücra köşelere konulacağını ilk kez sizden duyuyorum ilginç.

zgoksel bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. PETROL KUYUSU YANGINLARINDA EN ETKİN SÖNDÜRME ARACI

Yandex.Metrica