24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Aynen öyle.. Petrol kuyusunun 6-8 metre üstünden bir halat geçirilir ve bu halat üzerinde bir makara yardımıyla nitrogliserin kapsülleri ilerletilir ve petrol kuyusu yangınının üzerine geldiğinde elektrik akımıyla patlatılıp ortamdaki oksijen tüketilip sönmesi sağlanır. Ben bu şekilde biliyorum

2. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

Red Adair'in Teknikleri
    Dousing with copious amounts of water
    Raising the plume- Inserting one metal casing 30 to 40 feet high over the well head (thus raising the flame above the ground). Liquid nitrogen or water is then forced in at the bottom to reduce the oxygen supply and put out the fire.
    Drill relief wells into the producing zone to redirect some of the oil and make the fire smaller. (However, most relief wells are used to pump heavy mud and cement deep into the wild well.) The first relief wells were drilled in Texas in the mid 1930s.
    Using a gas turbine to blast a fine mist at the fire. Water is injected to the compressor section of the turbine in large quantities. This does not harm the turbine. This technique is also used for cleaning turbines.
    Using dynamite to 'blow out' the fire by blasting fuel and oxygen from the flame and consuming oxygen in the combustion. This was one of the earliest effective methods and is still widely used. The first use was by Myron Kinley's father in California in 1913
    Dry Chemical (mainly Purple K) can be used on small well fires such as those in refineries.
    In the 1930s mechanical jaws were developed for smaller well fires which clamp off the pipe below the fire. Rarely used. The design became the basis for the safety device used on off shore wells

Şurada'da tekniklerden bahsedilmiş biraz
    http://www.jwco.com/technical-litterature/p09.htm

3. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Burası hangi site oluyor bilmediğimden soruyorum ? ve ne diyor ?
    İngilizcem bunu çözecek kadar iyi değil :)
    Yanlış anlamadıysam su, KKT ve dinamitten bahsediyor.
    Ve yanlış anlamadıysam en etkin yöntemin dinamit olduğunu ve 1913 ten beri kullanıldığını söylüyor. Doğru mudur?

4. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

A-E o zaman tartışmanın anlamı yok ki.koyun gibi he he he.tamam yönetmelikte varmış.hımm.işine gelirse yönetmelik işine geldiğinde eğitim notları işine geldiğinde üniversite yayınları değil olay.ben yönetmeliğe bakmam demedim bakmadım dedim.ve doğrudur dedim d şıkkını ok kabul ederim dedim b şıkkı niye olmuyor dedim.sorularda yönetmeliğe mi bakacağız eğitimeme üniversiteye mi.kime bakacağız.teiaş ın yönetmeliği var.izin almadan giremezsin diye belirtiyor.trafo odasına.

Sen git petrol kuyusunu sen gitevsel elektrik tesisatında abonenin yükümlülüğü nerede başlar sorularını git A sınıfına sor.B ye de sorma.(Burada git derken soruyu hazırlayanları kastediyorum).Onlarda tecrübeleriyle çözsünler yönetmelikte olmayanları.Ben o kadar yönetmeliğe çalışacağım eeeee sonra A sınıfıda aynı yönetmeliğe çalışacak.

Sizde 5 6 soru daha iptal edilmesi gerek demiştiniz yanılmıyorsam.sizin iptal edilmesi gerek dediğiniz sorularınız neler?30 - 35 taneye itiraz eden arkadaşlarda emin olun ki 3 günlük sürede itiraz etmek isteyenlerdir.1 günde hazırlayıp 2gün kargoda gidecekolan yerlerdendir.1 günde hazırla itirazları ilgililer 13 günde karar versinler.

Bakın daha sonuçlar elimize gelmedi.Neden.Girin PTT ye ankara istanbul kaç günde gelir bakın.Kaçında açıklandı iptaller.o gün ptt ye verilmişti.hiç merkeze gidip ptt merkezine benim postam vardı önemliydi ama daha gelmedi buradaysa alabilir miyim dedinizmi?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

220 saat eğitime bir 220 saat daha eklesinlerde bari dinamit sorusu ve mavi daire sorusunu yabancı standartlardan çeviririz.

6. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Doğruya doğru demek koyun gibi evet demekse size birşey demiyorum. Uslubumda hata olduğunu düşünmüyorum diyorsunuz ama kullandığınız kelimelere dikkat etmelisiniz. Koyun gibi falan.

Şuan tam hatırlamıyorum ama acil durum planı sorusu olabilir (doğru yapmama rağmen), Elektrik trafosu sorusu olabilir, toz sorusu olabilir..risk yönetiminde alınması gereken kararlar sorusu olabilir. Diğerleri aklıma gelmiyor bakmam lazım şuan aklıma gelenler bunlar..

Dediğiniz gibi itiraz süresi kısa idi. Ama bu sadece bu sınava ait olan bir durum değil. Genelde bu süreyi 3 gün olarak belirliyorlar. Nedeni neye dayanıyor bilmiyorum sanırım sınav sonuçlarının yakın zamanda açıklanıcak olması.

Evet PTT nin Ankara şubesine gitseniz dahi adınıza olan postayı alamazsınız diye biliyorum. Çünkü o posta adrese teslim edilmek üzere teslim alınmıştır. Şubelerde bile vermiyorlar kolay kolay. İptal sonuçları açıklandı zaten gelen postada farklı birşey mi yazıcak ?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

koyun gibi kendime dedim.uslupta hata olduğunu düşünmüyorum.ama öyle ise özür dilerim.kimsenin şahsına da bir şey demedim.tartışma ortamı böyle.siz doğru bildiklerinizi ben doğru bildiklerimi paylaşacağım.çıkarkende helalleşip çıkacağız.CO sorusunda mutabık kaldık.
    Ptt den alırsınız.dağıtım merkezinden.Gelen postada neden iptal edilmediği ve neden iptal edildiği yazacak.Bu en büyük belge.ama neden daha gelmedi.yollanmıştı verilmişti postaya.

8. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Ben gelen postada detaylı açıklama olucağını düşünmüyorum. Çünkü 1400 itiraz dilekçesinden bahsediliyor ve herkezin dilekçesi ayn değil. Herkeze tek tek dilekçe yazarlar mı sizce ? Gerçi bilgim yok 2 Temmuz sınavına ait itiraz dilekçelerini görmedim belki yazıyorlardır ayrı ayrı. Ama sanmıyorum

9. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Kabul edilen dilekçe sayısı 700 diye biliyorum.tüm dilekçeler bilgisayar ortamına geçiriliyormuş.neden iptal edilmediğini belirteceklerdir.belirtmeleri gerekir ki bizde ona göre ne yapılacağını bilelim.2 temmuza itiraz olmadığını belirtiyorlar ama bana göre oldu çünkü iptal edilen soru olduğunu hatırlar gibiyim.

10. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

İptal edilen soru var ise itirazda vardır bence. 700 kişide olsa az değil. Dediğim gibi 2 Temmuzdakilere giden dilekçe de ne yazıyor ona bakmak gerekir.

11. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

Birkaç güne kadar bizim itirazlarımızın cevapları gelir arkadaşlar. Sabırlı olalım biraz.

cubukcua bu yazıya teşekkür etti.
  12. isgici

isgici TÜİSAG Üyesi

İptal edilen sorularla iptal için başvuru yapılan ancak iptal edilmeyen sorulara yönelik gerekçeli karar açıklanmalıdır.

13. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

arkadaslar bu soruda aynen sınavı hazırlayanların yaptığı çeviri hatasına düşüyoruz. "Sıvı Yakıt Tankı basınçlı değildir." maalesef kullanım alanı çok yaygın olduğu için aklımıza hemen LPG geliyor. ama LPG nin doğru çevirisi "Sıvılaştırılmış petrol gazı" dır. Dolayısıyla gaz tankları basınçlıdır ama bize sorulan sıvı tankı...

14. gulnikan

gulnikan TÜİSAG Üyesi

[/QUOTE]
    Sadece kendini düşünen sensin arkadaşım.Bilmeden işaretlediğim tek cevap "operasyon" idi.Neden herşeyi tesadüflerle açıklamaya çalışıyorsunuz.Neden insanları zan altında bırakıyorsunuz.Yanlış varsa mahkeme açılır düzeltilir.Bu kadar basit.

15. nocturne

nocturne TÜİSAG Üyesi

Bilmeden sadece bir adet soruyu işaretlediğinize göre sanırım sınavdan 99 alıyorsunuz. Tebrik ederim.

16. İdil_e

İdil_e TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar günaydın,

Haftasonu yazılanları okuyunca açıkça anlaşılıyor ki herkes kendi derdine düşmüş.

Geçenler aman sınav iptal olmasın bir daha uğraşamam derdinde,

Sınırda olanlar aman hangi formül uygulanırsa geçerim peşinde,

Kalanlar sınav iptal olsa da tekrar girip geçeriz derdinde,

Ortak nokta her ne şekilde olursa olsun sınavdan geçmek ve kurtulmak ...

Sınavın kendisi fiyaskoydu ilk başlarda herkes bu konuda hemfikirken şunanda ki durum ben nasıl geçerim oldu. Sınavın hataları kulak arkası yapılmaya başlandı.

Çünkü neden bu çoğunluk bu sistemin düzeleceğinden ümitsiz ve doğal olarak geçmek ve kurtulmak istiyor...

Fakat ben her ne şekilde geçilirse geçilsin bu belgelerinde bir şekilde iptal olacağını düşünüyorum.

Hepimizin hakkında hayırlısı olsun.

Herkes kendi açısından bir şekilde haklı...

Bizi bu duruma getirenler utansın...

kaansaka, nestai ve TeRMoBLaCK bu yazıya teşekkür etti.
  17. gulnikan

gulnikan TÜİSAG Üyesi

99 aldığım filan yok,fikrimin olmadadığı tek soru oydu diyorum.Burada sınavdan başarılı olabilecek arkadaşlar zan altında bırakılıyor,
    Bir suçluymuş ,atmış tutmuş geçmiş mantığıyla hareket ediliyor,öyle sallamayla geçilecebilecek sorular değil bunlar onu anlatmaya çalışıyorum.sınav sonuçları bile belli olmadan bu tür genellemeler yapan arkadaşıma cevaben yazdım.Bazıları yazmış;hakkımızla geçtiğimize inanıyor muymuşuz? falan filan,tabi ki inanıyorum.HAKKIMLA GEÇTİM.10 soruda üzerine koydum.Sınırda kalanlara sözüm yok,bilipte geçemeyen benim de arkadaşlarım var,bunu kabul ediyorum.Ama geçenlere saldırı,onların başarılarını tamamen tesadüfle açıklamak ve bunu genellemeye vurmak haksızlıktır.Lütfen böyle çıkışlar yapmayın.

18. nocturne

nocturne TÜİSAG Üyesi

Gerginliğin sebebi, hatalarla dolu bir sınav sonrası bazılarımızın sınavı, uygulamanın hatasız olduğunu savunur şekilde beyanlarda bulunmasıdır. Bunun yanında verilen emekler karşısında bu haksız uygulama sonucunda büyük bir hayal kırıklılığı yaşanmasıdır.

Geçen tabiki hak etti geçti. Sınavda soru sallanabilir. tutar ve tutmaz orası ayrı. ama problem "SINAVDA KALAN HAKKIYLA KALMADI!"

Keşke herkes geçse de öyle hakkını aramak için dava açsa. İdari mahkemeye açılacak dava 2-3 senden önce sonuç vermez.
    Aynı amaç için uğraşan insanları bile birbirine kırdırıyor ya bu sınav, ne kadar özensiz şekilde hazırlandığı belli oluyor.

19. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Burada oluşturulmaya çalışılan bir ön yargı var ." Bu sınavda başarılı olanlar sallayıp tutturmuştur gibi".. Haftasonu tartışılan konu da bu konuydu.

Sınavın bir şekilde iptal olucağını düşündüğünüze göre yanlış sorular olduğunu düşünüyorsunuz.. Yanlış olduğunu düşündüğünüz soruları yazabilirmisiniz ?

Dün burada birkaç soru hakkında konuştuk belki sizin sorularınız farklı sorulardır..

20. gulnikan

gulnikan TÜİSAG Üyesi

İşte buna katılıyorum,"sınavda HER kalan hakkıyla kalmadı" Doğru olan "her geçen tesadüfle geçti" değil;"Her kalan hakkıyla kalmadı" şeklindedir.Anlatmak istediğim bu,doğru genellemeler yapalım demek istiyorum ben."Çocuklarımıza anlatırken hakettiğimizi düşünüyor muymuşuz?" Cevabım "evet".

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica