24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. aonal

aonal TÜİSAG Üyesi

değerli arkadaşım dediklerine aynen katılıyorum.

gulnikan bu yazıya teşekkür etti.
  2. aonal

aonal TÜİSAG Üyesi

dediklerinize aynen katılıyorum.

gulnikan bu yazıya teşekkür etti.
  3. aonal

aonal TÜİSAG Üyesi

İş güvenliği yeni yasa tasarısında iptal edilmiş olan bu geçici madde aynen yazılı durumdadır. yani iş güvenliği yasası yakında çıkar bu konu problem olmayacaktır.

4. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

sayın A-E proses sorusuna Hazop da var oda müfredatta var diyorsunuz ama ben yinede yanlış olduğunu idda ediyorum. hazopta olması birşey değiştirmez. bakın geçen ay bir kurumun eğitimine gitmiştik orda bize anlatılan akış şemalarındaki işaretlerin kurumlara ve tekniklere göre değişebilmesiydi. bunu bırakın internette biraz araştırma yapın binlerce proses akış şeması çeşidi olduğunu göreceksiniz. soruda neye göre kime göre ne nasıl nerde ne zaman ... hiçbirşey belirtmeden bu şekil ne manaya gelir diye soramazlar.
    b kitapçığı 91. soru iptal edilmeli bence. ve altıdaki 92 de iptal olmalı aynı mantıkla.
    o zaman sizin mantığınızla elektrik işareti sorusu da doğru olmalı çünkü ABD nin bilmem ne eyaletinin bilmem hangi itfaiye teşkilatının müfredatında yönetmeliğinde var. o halde birdaha ki sınavda da başka bir soru sorup sonrada ; bu sorunun cevabı etiyopyanın bilmem ne şehrinin bilmem ne müfredatında var dı okumadınız mı derler :)

ben dava açmayı düşünüyorum ama tek korkum yine aynı ; kimi kime şikayet edecez. mahkeme bilir kişi olarak kimi atayacak? yine soruyu hazırlayanların kankilerini :) kısır döngü olacak.

sonuçta o proses şeklinin hazopta olması sonucu değiştirmez. yanlış yanlıştır. ve dikkat edin aynı komisyon bir "r" harfi eksik diye soru iptal etti.ki burada kaynak belirtilmemiş
    bu arada ben kimseye kızmıyorum buradaki herkesin mağdur olduğunu(ve olacağını) düşünüyorum. soruları tartışmak ise bize gerçekten fayda sağlar

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

gepp bu yazıya teşekkür etti.
  5. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

ayın 20 si gelse bir an önce..belirsiz bir şekilde beklemek çok kötü..

6. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Hazop, elektrik yangını ve operasyon sorularına bir yorumda bulunmadım ki ben :)
    ama inceleyip düşüncelerimi yazarım.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Sıvı yakıt tankının neden basınçlı kap olmadığını şu sebepten basınçlı kaplar yönetmeliğinin şu sebebinden diye söylermisin lütfen.LPG likit yani sıvılaştırılmış.tank içinde sıvımı var.

8. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

Herkese günaydın.
    Hafta sonunda avukat arkadaşımla konuştum.
    Konuya ilişkin itirazlar 60 gün içersinde mahkemeye intikal ettirilebilirmiş. Duruşma gibi bir şey olmayacak. Yine aynen sorulara itiraz edildiği gibi bir dilekçe hazırlanıp ekine hangi soruya neden itiraz edildiği açıkça yazılan bir evrak koyulacak.
    Mahkeme açacak şahıs ya da şahıslar (tek davada birden fazla davacı olabilir) yalnızca sorulara itiraz edebileceği gibi yürütmenin durdurma kararını da ayrıca isteyebilirmiş. Mahkeme uygun görürse (Eğer yanlış olduğu beyan edilen sorulara ilişkin tutarlı bir dilekçe var ise genede böyle oluyormuş) dava sonuçlanana kadar 24.12.2011 tarihinde sınava giren tüm adaylar beklemek zorunda kalacak.
    Hafta sonu forumda yazılanlara baktım. Sorulara itiraz edilsin sınava edilmesin / sorulara da sınava da itiraz edilsin... gibi epey farklı görüş yazılmış. Birileri birilerini suçlamış, diğeri ben hakkımla geçtim neden madur olayım demiş. Herkesin kendine göre, kendince haklı olduğu yanlar var.
    Eğer biri çıkıpta sorulara itiraz edip ayrıca mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı da isterse anlaşılan küçük bir kıyamet kopacak.
    Yalnız anayasada kişiye böyle bir itiraz hakkı ve böyle bir yürütmeyi durdurma kararı hakkı tanınmış ise kimse kalkıpta şimdide ben mağdur oldum demesin. Eğer devletin kişiye tanıdığı hakkı kullanması birilerini rahatsız edecek ise mağdur olduğunu düşünen şahıslar da gidip yürütme kararını durdurma kararına itiraz edip bir dava açsın. Hukuk devletinde yaşıyorsak ve hukuk sana böyle bir hak sağlıyorsa bu hakkı kullandığı için kimse suçlanmamalı.
    Ayrıca belki açılan dava hiçbir şeye yaramayacak. Belki itiraz edilen sorulara - sınava ilişkin her şey mevzuata-yasaya uygun görülecek. O zaman da heralde kalkıp hala yok benim hakkım yendi, bu işte çıkar var diyebilecek birileri çıkmaz

öfs54 ve serkancaner bu yazıya teşekkür etti.
  9. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Soru 30=Aşağıdakilerden hangisi bir işyerinde elektrik tesisatı ile ilgili olarak yerine getirilmesi gereken temel iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinden birisi değildir?
    A) Elektrik tesisatı yangın ve patlama tehlikesi yaratmayacak şekilde projelendirilecek ve imal ve inşa edilecektir.
    B) Kesin kabulu yapılmamış, eksiklik ve aksaklıkları kesin kabul ile ortadan kaldırılmamış bir elektrik tesisinin kullanılmasına izin verilmeyecektir.
    C) Çalışanlar bu tesisatın üzerinde akım olan parçalarına doğrudan ve dolaylı olarak temas etmeleri sonucunda meydana gelecek kaza risklerine karşı korunacak şekilde olacaktır.
    D) Elektrik tesisatında kullanılan malzeme ve koruyucu donanımların seçimi, uygulanacak gerilime ortam şartlarına uygun olacak ve mesleğinde ehil yetkili kişiler tarafından işletilecektir.

Bu soruya ben itiraz ettim.ama bu tüzükte var.burada en temel iş sağlığı ve güvenliği dediği için neden B şıkkıda olmuyor.tüzükte olmadığı için mi.Şimdi B şıkkını araştırın bir çok yerde karşınıza çıkacak.

10. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Soru 46=Bir trafo merkezinde çalışma yapabilmek için uygulanması gereken korunma tedbirleri arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur?
    bu soruda hangi yönetmeliğe bakacağız.TEİAŞ ınyönetmeliğine mi nereye?

11. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

sayın A-E sen değilmişsin asıl suçluyu şimdi buldum dekatria imiş :D
    1991 sayılı mesajında proses sorusu iptal edilmez yazmıştı bana
    ben seninle karıştırdım :)
    şimdi seni bırakıp onu yargılarım :p

12. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

Sorulara bizim yasalarımızda geçmiyor diye itiraz edemezsiniz. CSGB'nin açıkladığı konu kapsamında ilgili mevzuatyazar. Ulusal mevzuat yazmıyor. Bizim yasalarımızda geçmeyen konularda herhangi bir ülkenin mevzuatı olabilir.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte şu yer alıyor.
    Bu Yönetmelikte tanımlanmamış açıklık gereken hususlarda Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Avrupa Normları (EN) standartları esas alınır.

Yani yasalarımızda yer almıyor diye güvenlik işareti kullanmama gibi bir durum söz konusu değildir. Sınavda çıkarsada bilmeliyiz.

13. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

arkadaş o zaman avrupa standardında korkuluk yüksekliği kaç amerikada kaç.?japonyada kaç?standardın önüne geçemezsin.papağan gibi yönetmelik ezberleten sistemin uzmanlarındanda ne kadar verim beklenir o zaman.tüzükte adamlar elektrikle ilgili kısmıkomple sorulara koymyuşlar.1 şık hariç.o şıkta en temeliş sağlığı güvenliği kuralı.ama tüzükte yok.o zaman ben tüzüğü boymuma asarım.giderim kesin kabulu yapılmamış arızaları giderilmemiş tesisatı ellerim çarpılırım.tazminatımıda isterim o zaman.
    Bana hakim çocuğum sen kesin kabulu yapılmamış giderilmemiş tesisatı niye ellersin dediğinde.ben efendim.tüzükte yazmıyordu mu diyeceğim.

14. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

bakın arkadaşlar geçen kimseyi suçlayamayız. bu haksızlık olur. sadece kalanlara büyük haksızlık oluyor . bu sorular ile kalanlar gerçekten cehaletten kalan insanlar değildir. dava açmak isyen benim gibi açabilir.
    ve geçen arkadaşlara kimse bilmeden geçti muamelesi yapmamalı.

şu kadarı da var ki geçenler de şanslarını (bilgileri dışında) inkar etmesinler :)

15. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

Üstadım dediklerine katılıyorum.
    Yalnız şöyle bir durum var. Benim kurstan olan bir arkadaşım sorular iptal edilmeden önce sınavdan 91 soruya bakanlığın belirlediği cevapları vermişti sanırım yanlış yaptıklarının büyük bir bölümü de itirazdan sonra iptal edildi.
    Bu adama diyemezsin ki sen cevapları önceden almışsın, ya da sen sallamışsın tutmuş.
    Adam 91 soruya bakanlığın belirleridiği cevapları verdi çünkü yıllardır bu işi yapıyor. Çünkü yıllardır bu işin içinde. Çünkü adamın işi bu.
    Bu kadar doğruyu nasıl yaptın sorusuna verdiği cevap "Mantıksızın içinden en mantıklı şıkkı işaretledim"
    Ama örneğin ben daha önce iş güvenliği diye bir dalın varlığından bile haberdar değildim. EE sen şimdi gelip bana elektrik yangınının işaretini gösterip öğretmez isen sonrada bana bu sorup ona göre başarılı ya da başarısız sayacağını söyler isen bu işte bir yanlışlık vardır. Benim itiraz ettiğim konu bu. O yüzden zaten sınavın "C" sınıfı sertifika programına ait olmadığını söyleyenlerdenim. Yoksa snavdan başarılı olmuş herkese attı tuttu - cevapları aldı - tanıdıkları var gibi bir etiket yapıştırmak elbette doğru değil.

16. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

hazopta olduğunu ben söylemiştim :)

Dün burada bir çok kişiye ithafen herkes kendi çıkarları için uğraşıyor gibisinden bir şeyler denilmiş. kendi adıma konuşayım dün tartıştığımız konuların büyük çoğunluğu yanlış yaptığım sorulardı ve sınavdan geçemiyorum.

tartışmamızda ki amaç boşa kürek çekmeyi önlemek, ilk itirazlarda olduğu gibi tekrardan 15-20 soruya itiraz edip bunların hepsinin iptal olacağı gibi bir ümide kapılmak istemiyorum. bir sorunun tartışmaya açık olması o sorunun iptal edileceği anlamına gelmiyor bana göre.bir çok kişinin kendi başına dava açmayı düşündüğünü göz önüne alırsak buradaki asıl amaç gerçekten yanlış olan soruları bulup dava aşamasında nokta atışı yapmak olsa gerek. şimdi düşünün sulu bastırıcılar ile ilgili olan soruda olarak ilk başlarda çoğu kişi soru yanlış diyordu, sonradan yanlış olmadığı meydana çıktı. burada ki asıl amaç bu. mahkemeye gittiğimizde her sorunun ayrı bir külfeti olacak 20 soruyu karşılarım ben diyenin tartışmasına zaten gerek yok. ben şahsım adına 2 senedir işsiz gezen bir mühendis olarak bunu yapacak maddi durumum yok. o yüzden sonuna kadar tartışıyorum bazı şeylerden emin olabilmek için.

17. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Esat 1905 :D bu sınava relaks çalışmadan kulaktan dolma bilgilerle girseydim başarı sağlardım.ama neden?çünkü soruları tartmazdım.soruları irdelemezdim.CO muydu SO2 miydi demezdim direk CO çünkü CO yu oradan buradan duymuştum.Sıvı yakıt tankında şıklardan bir o basitti.a b d şıkları zaten biraz teknik gerektiren bilgi.aklıma lpg gelmezdi.
    Yani bu tarzda.emin olun ki yaş sorusunu bile 14 yapmazdım.doğru değil mi.

Tek yanlış yapacağım neydi?A kitapçığı 100. soru.dalga geçer gibi sadece o sorunun altına not düşerdim.Bu soruyu sormandaki amaç ne.veya Bende senin bende senin.diye yazardım sorunun altına.

18. nocturne

nocturne TÜİSAG Üyesi

Mevzuatta olmayan birşeyi bilmek ancak pratikteki uygulamarda farklı bir bakış açısıyla beraber zenginlik getirir. Bilmekte elbette yarar vardır.

Ancak konumuz ölçme ve değerlendirme olan bir sınav ise ve bu sınav deneyim şartı aramadan eğitim kurumundan alınan eğitimle girilebilmesi yeterli görülen bir sınavsa nereden kaynak üretildiği belli olmayan soruların bu sınavda yeri yoktur.

Halen mevzuat dışı soruları çok yerinde bulan fikirleri hayretle karşılıyorum.
    elektrik yangın işareti ve ev abonesinin elektrik tesisatının nereden başladığı gibi soruların olduğu sınavın savunuluyor olması burada yaşanan fikir paylaşımlarının boşa zaman olduğunu hissettiriyor.
    Çünkü aynı yaklaşımda, aynı temelde değiliz. Herkes kendine göre yontuyor.

gepp bu yazıya teşekkür etti.
  19. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

aynen öyle.banane evdeki elektrik tesisatındaki yükümlülüğün nereden başladığına.kaçak elektrik görevlisimi olacağım.kendi yükümlülüğün olan yerde çarpılmazsın diğer yeri ellersen çarpılırsın mı olacak durum.Kaç kişi bu sorunun cevabını biliyordur?

20. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

Ben şikayet edeceğiniz soruları belirlemenizde yardımcı oluyorum sadece. Hem sizin vaktiniz kaybolmasın hem bizim.

CSGB'nin soru kapsamına itiraz edilebilir ama 24 aralıkta yapılan sınavın kapsamına itiraz edilemez. İtiraz edilecekse yapılan tüm isg sınavlarına itiraz edilir, çünkü diğer sınavlarda aynı kapsamda hazırlandı. Yani dava konusu 24 aralık sınavı olamaz, CSGB sınav mevzuatı olur.

Geriye itiraz edilebilecek sorular, mantıken yanlış sorulmuş olanlar kalıyor. O sorularında soruları hazırlayanlara ve itiraz komisyonuna mantıklı geldiği kesindir.

21. nestai

nestai TÜİSAG Üyesi

aynı şeyi düşünüyorum belgeleri alsakta iptal olacağına inanıyorum

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica