Tartışma 24 Mayıs C Sınıfı Iptal Olması Gereken Sorular Ve Gerekçeleri

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında umutisg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. umutisg

umutisg TÜİSAG Üyesi

24 Mayıs C sınıfı sorular ve Gerekçelerini bu başlıkta toplayalım

İptal olması gereken sorular

İlk etapta aklim gelen soru köpük le söndürme sorusu,
    Soru açık şekilde yanlış sorulmuş, hangisi söndürülür değil hangisi söndürülmez olursa sorunun tek cevabı. Oluyor o da potasyum.

Bir de şu dozer sorusu iptal olmalı , is makineleri yönetmeliğin de yakıt depolanması ile ilgili hic bir madde yok....neye gore soruyu soruyorlar?

Last edited by a moderator: 28 Mayıs 2014
    Yağmur şen bu yazıya teşekkür etti.
  2. Fatih AYGAN

Fatih AYGAN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar öncelikle mezbahanelerde göz koruyucu olark gözlük kullanılır. Hem kan sıçramamamı hemde karkası parçalamak için kullanılan elektirilli testerelerden kemik ve et parçası fırlamaması için. küçükbaş hayvan aklınıza gelmesin 2-3 tonluk büyükbaş karkasları var. Ayrıca ülkemizde domuz eti satmak yasal. kesimde. dolayısı ile bu tür yerlerde biolojik ajan vardırç cilt ve göz koruyucu kullanılır. Ben inşaatlardaki sanırım beton veya harç yazanı işaretlemiştim.

Diğer iptal edilmesi gerekn soru işaret levlası sorusu. Radyoaktivite olana x ışını yazmışlar ve iyonize olan ve olmayanı karşılıklı isim değiştirerek yazmışlar. yanlış her üçüde ama şıklarda üçlü şık yok. ayrıca iyonize olmayanla olan şıkta yok. bu soru kesin iptal olur. yoruma bile gerek yok.

Yağmur şen bu yazıya teşekkür etti.
  3. Havva K.

Havva K. TÜİSAG Üyesi

Bence bu soru Hicte iptali gerektirmiyor , cevabı ben mezbaa yaptım , cunku diger şıkların hepsi meslek hastalgina yol acıyordu, ama mezbahane den meslek hastalığı olmaz diye düşündüm.
    Yönetmelikte olmayabilir ama soruyu okumadan sadece şıklara bakarak yakıt şıkkı işaretlenebilir, ormanda yakıtın ne ısı var, yangın cikar :)))
    Bu soruda iptal olamaz, köpükle sıvı yangınlar söndüruluyorsa, sıvı olanı işaretlersiniz olur bence...

4. ali ergül

ali ergül TÜİSAG Üyesi

iş makinaları mazotla çalışır.lütfen mazotun üstüne bir kibrit yakıp atın. Mazotun normal atmosferik şartlarda tutuşması alev alması imkansız. iş yerlerinin hemen hemen hepsinde jenaratör vardır. bu jenaratörler mazotla çalışır. 12 yıllık meslek hayatımın içinde en ufak bir mazotla alakalı vaka duymuş değilim.ormandaki mazotun nasıl bir tehlikesi olabilir acaba

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Özer Günay bu yazıya teşekkür etti.
  5. Fatih AYGAN

Fatih AYGAN TÜİSAG Üyesi

tehlikenin sonucu illada meslek hastalıgı olur diye bir şey yok. termal konfor şartlarındanda meslek hastalıgı yok ama sıcaklıgı nemi ve hava akım hızını ayarlayacaksın. aksi risk teşkil eder.
    yönetmelikte biolojik ajanların bulundugu yerler yazıyor. mezbahanelerde biolojik ajan bulunur.
    merak etme bu ve diğer iki soru iptal olur. işaret levhaları birde ;
    kime muayene olamaz. işyeri hekimleri normak hekim faaliyeti yapmaz. yetki ve görevlerinde yok. ayrıca özel hastanelerin iş ve işyeri hekimliği ile yetkisi yok. hemşire zaten muayene edemzez. 3 .soruda bu iptal olacak
    ameliyathanelerde ve tıbbi atık toplayanlar ve acillerde kanamalı hataya mudahale denler ( travma ) takmakla yükümlü. gıda mühendisiyim k.maraş saglık müdürlüğünde ayrıca çevre görevlisiym.

Last edited by a moderator: 3 Haziran 2014
    uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
  6. Havva K.

Havva K. TÜİSAG Üyesi

Ben Ayrica hicbir kurban bayramında hiç bir kesimhanede maske ve gözlük kullanıldığını gormedim, normalde olması gerekir mı? Evt gerekir, ama bizim ülkemizde sayılı mezbalarda kullanılıyordur, diye düşmüyorum..
    Ben illa meslek hastalığı demedim , ama diger şıkları okuyunca hepsini bir hastalıkla bağlantı kurdum, bu durumda mezbaayi işaretledim ,
    Hastanelerde biyolojik ajan var ama , gözlük kullanan yok...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Last edited by a moderator: 3 Haziran 2014
    banu şenoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  7. Havva K.

Havva K. TÜİSAG Üyesi

Bende istanbul Haseki egitim ve Araştirma hastanesinde biyologum , maske Evt kullan var ama gözlük kullan gormedim ...
    Ben Hemşireyi gorur görmez işaretledim , diger şıkları okumadım bile , gerek duymadım..

Şebnem Akkoç bu yazıya teşekkür etti.
  8. Havva K.

Havva K. TÜİSAG Üyesi

Mevzuatta is makinelerinin yakitlariyla ilgili birsey yoksa, demek ki ÖSYM e) şıkkını uydurmuş , bizede yanlis olanı sorduğuna göre cevap e) şıkkı

9. Seyit Ali ERGEÇ

Seyit Ali ERGEÇ TÜİSAG Üyesi

Orman kanununa bakmak lazım. Yakıt ormanlık alanda nasıl muhafaza edilir

10. sezgin yalçın

sezgin yalçın TÜİSAG Üyesi

Buğulu ortam olan işyerlerinin maksimum sıcaklığı sorusuda iptal olabilir. Çünkü buğulu ortamlar için sıcaklıkile ilgili bilgiyi ben hiç bir yönetmelikte görmedim. Sadece İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğünde gördüm. Söz konusu Tüzüğünde İş Kanununun Geçici 2. maddesinin yürürlükten kalkması sonucunda, geçerliliğinin kalmadığı söyleniyor. (çünkü bu tüzük 1475 sayılı iş kanunun 74. maddesine göre çıkarıldı ve O kanunda 14. maddesi hariç kaldırıldı. Bu durumda tüzüğün dayanağı ortadan kalktığına göre tüzükte güdük kalmış ve geçerliliğini yitirmiş sayılması gerekir.)

11. birsen alptekin

birsen alptekin TÜİSAG Üyesi

Ben patoloji de çalışıyorum ve makroskopi de gözlük takma şartı var ayrıca Türkak dan akredite olan Türkiyede ki tek patoloji lab rı burası

12. ÖZGÜR AKIN

ÖZGÜR AKIN TÜİSAG Üyesi

İptal gerekenler:
    1- Hemşire ve Özel Hastane cevapları bulunan soru iptali gerektiriyor.
    2- Aşağıdakilerden hangileri Sapsız Kullanılamaz? sorusu şayet cevap hepsi (Eğe, Törpü ve Keski) olarak açıklanırsa itirazı gerektirir. Ya şık değitirilir ya da iptali gerektirir.
    Şöyle ki, Cevabın her üçüde olması için şıkların açık şekilde ifadesi gerekir.
    Yani;
    I- Eğe
    II- Törpü
    III- Keskiler (saplı keskiler)

ama şıklar şu şekilde verildi;
    I- Eğe
    II- Törpü
    III- Keski
    Bu sorunun cevabı Eğe ve Törpü olmalı. (Çünkü bu iki aletin sapsız olanı yok)

Tüzüğe bakarsanız ifade edilen iki farklı keski ve keskiler (saplı keskiler)

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    ALTINCI BÖLÜM
    El Aletlerinin Kullanılmasında Alınacak Güvenlik Tedbirleri
    Madde 355 – İşyerlerinde kullanılacak el aletleri, yapılacak işe uygun malzemeden yapılmış olacak ve yalnız yapımına özgü işlerde kullanılacaktır. Bunların ahşap sapları budaksız, iyi cins ve elyaflı ağaçtan, uygun biçim ve boyutta, kenarları yuvarlatılmış kıymıksız ve düzgün yapılmış olacaktır.
    Madde 356 – Kıvılcımın tehlikeli olacağı yerlerde kullanılacak el aletleri, kıvılcım çıkartmayacak malzemeden yapılacak ve bu nitelikte olmayan aletler, bu yerlerde kullanılmayacaktır.
    Madde 357 – Çekiç, balyoz, kalem, keski, zımba ve benzeri aletler, standartlarına uygun şekilde ve kaliteli çelikten yapılacak ve bunların bozulan veya çapaklanan başları, taşlama veya eğeleme suretiyle düzeltilecektir.
    Madde 358 – El aletlerinin su verme veya bilenmesi ile bakım ve onarım işleri, kalifiye işçiler tarafından yapılacak ve bunların sivri veya keskin uçları, kullanılmadıkları zaman uygun şekilde korunacaktır.
    Madde 359 – El aletleri, yerlerde, merdivenlerde, geçitlerde veya işçilerin geçit olarak faydalanabileceği herhangi bir yer üzerinde ortada bulundurulmayacak ve bunlar için uygun dolap, askı tablosu veya en az 2 santimetre yükseklikte etekliği bulunan raflar yapılacaktır.
    Baş üstü yüksekliğinden düşmelere karşı gerekli tedbirler alınmadan, bunlar elden bırakılmayacaktır.
    Madde 360 – Baltalar, keserler, satırlar gibi el aletleri, daima keskin olarak bulundurulacak, bunların sapları alete sıkı ve sağlam duracak şekilde geçirilecek ve taşınmalarında uygun kılıf, askı veya mahfaza içinde bulundurulacaktır.
    Madde 361 – Kalemler, keskiler (saplı keskiler), zımbalar ve benzeri aletlerde, kalem uçları, keski ağızları ve zımba burunları, yapılacak işe uygun biçimde ve daima keskin olacak ve bunlar kullanılırken, uygun siper veya paravanalar veya benzeri koruyucular bulundurulacaktır.
    Madde 362 – Kaldıraçlar ve benzeri aletler kullanılmadıkları sırada, yere veya tezgah üzerine dayalı ve dik olarak bırakılmayacak, yatık olarak bırakılacaktır.
    Madde 363 – Eğe ve törpülerin metal bileziği bulunan sağlam sapları veya başka çeşit bir tutacakları olacak ve bunlar sapsız olarak kullanılmayacaktır.
    Eğe ve törpüler, sandık açma, çivi sökme veya sert bir cisme vurma işlerinde kullanılmayacak, bunlara çekiç ve benzeri aletle vurulmayacak ve eski eğelerden keski, kalem veya zımba gibi aletler yapılmayacaktır.

Ama daha ÖSYM soruları ve cevapları açıklamadı. Neye göre itiraz edeceğiz?
    Hem de son gün 28 Mayıs 2014 çarşamba.
    Bu nasıl bir zihniyettir!!!

13. Kaner

Kaner TÜİSAG Üyesi

Evet o sorunun iptal edilmesi gerekir , Buğulu ortam oluşmaması ile ilgili
    Bilimsel bilgi olarak Atmosfer basıncının yükseklik arttıkça azalması hava araçlarının herhangi bir referans noktasına göre yüksekliğini (irtifa) hesaplamada yaygın olarak kullanılır. Hava araçlarında kullanılan basınç altimetresi, üzerinde yükseklik değerleri skalası bulunan aneroid bir barometredir. Altimetrenin ayar penceresine herhangi bir basınç değeri girilir. Altimetre aracın, pencereye girilen bu basınç hattından o andaki yüksekliğini gösterir.

Sisin oluşması için havadaki su buharının doymuş hale gelmesi gerekir. Yoğunlaşma çekirdeklerinin üzerinde yoğunlaşmayla oluşan sis damlacıklarının büyüklükleri 1 µm'den 50 µm - 60 µm' ye kadar farklılıklar gösterir. Pozitif (+) sıcaklıklarda çoğu damlacıkların çapları 7 - 15 µm, negatif (-) sıcaklıklarda ise 2 - 5 µm arasında değişmektedir. Hafif siste damlacık sayısı 1cm³'te 50-100'e yakındır, yoğun siste ise 500-600 arasındadır. -20ºC sıcaklıkta sis genellikle soğumuş su damlacıklarından oluşur, daha düşük sıcaklıklarda ise buz kristallerine rastlanır. Sis durumunda havanın bağıl nemi %100'e yakındır, en sık da %95 ila %100 arasında olmaktadır.
    Sis ve buğu birbirine yakın söylemlerdir
    1. Isı etkisiyle gaz durumuna geçen sıvıya buğu denir
    2. İkinci bir açıklama olarak soğuk bir cisim üzerinde ince bir tabaka durumunda yoğunlaşmış sıvıya buğu denir.
    Şimdi söyleyin bakalım buğulu ortam ne demek ? Buğulu ortam, ortamda kullanılan kimyasal malzeme sebebiyle farklı sıcaklık ve farklı kimyasal maddelerinin aynı anda değerlendirilmesiyle buğu oluşturup oluşturmayacağı hesaplanır. Bazı petrol istasyonlarında yaz aylarında buğulu bir gaz bulutu görürsünüz, bu benzinin faz değiştirmesi sonucu gaza dönüşmesi de buğulu ortamdan başka birşey değildir. Öte yandan iş yerinden kullandığınız farklı bir kimyasal çok daha düşük sıcaklıklarda buğu oluşumuna sebep olabilir. Bu sebepte bilimsel olarak ortamda kullanılan kimyasalların özelliklerine göre hangi sıcaklıkların hangi oranlarda buğu oluşumuna sebep olacağını hesaplarsınız.
    %30 diye bir kavram sanırım Türkiye ye özel bir durum :)

14. Kaner

Kaner TÜİSAG Üyesi

I- Eğe
    II- Törpü
    III- Keski
    Bu sorunun cevabı Eğe ve Törpü olmalı diyen arkadaşlar iş güvenliği için sadece yönetmeliği ezberlemek yeterli değil proaktif düşünmek gerek. Şayet keskiyi siz sapsız ve el korumasız kullandırırsanız çekici adam eline vurunca oluşan iş kazası sizi bağlar.

Madde 361 – Kalemler, keskiler (saplı keskiler), zımbalar ve benzeri aletlerde, kalem uçları, keski ağızları ve zımba burunları, yapılacak işe uygun biçimde ve daima keskin olacak ve bunlar kullanılırken, uygun siper veya paravanalar veya benzeri koruyucular bulundurulacaktır.

Eğe ve törpüler piyasada fazlasıyla sapsız olarak satılmakta. Ayrıca keskilerde piyasada saplı ve sapsız olarak bolca var. google da keskileri aratın bolca saplı ve eli çekiç tarbesine karşı koruyan saplı keski modelleri göreceksin.
    Ayrıca 361. Madde
    keskiler(saplı keskiler) parantez içinde keskinin nasıl olması gerektiği açıklıyor yönetmelik. Keskiler(Saplı Keskiler) yazmaktadır "keskiler, saplı keskiler" demiyor yönetmelik.

Madde 361 aşağıdaki gibi keskileri iki grupta inceleseydi şu şekilde
    Kalemler,keskiler(Saplı Keskiler), keskiler(Sapsız keskiler) ...... bunlar kullanılırken, uygun siper veya paravanalar veya benzeri koruyucular bulundurulacaktır.

Cevap açıkca üç aletinde sapsız kullandırılması doğru değildir. Ancak bazı arkadaşlar yönetmeliğin sadece tek maddesinde böyle yazıyor cevap budur başka şık yoktur deyip elemesi yanlış. Elbette itiraz edilmesi gereken bilimsel olarak yanlış bir sorudur.

15. Kaner

Kaner TÜİSAG Üyesi

Malesef soruyu doğru okumadığınızı düşünerek soruyu hatırlatayım,

Dozerle Ağaçlık ve Ormanlık arazide yapılacak çalışmada alınacak iş güvenliği önlemlerini soruyor.
    Yani araçların yakıtının ormanda bitme endişesiyle ormana mazot götürme iş güvenliğiyle alakalı bir husus değildir.

Dozer veya Greyderin Önü aşağıyamı bakacak yukarıya mı bakacak meselesi iş güvenliği meselesidir. Ancak soruda aracın önü aşağı doğrumu yukarı doğrumu olur bu konusudur bu söylem iş güvenliği açısından yanlışta olabilir doğruda olabilir. Kimi dik arazilerde ağaç devrilebilir, kepçenin çıkartığı taş ve kökler araç ve çalışanlar için tehlike oluşturabilir. Bu sebeple bu da iş güvenliği konusudur.

Ama dozerin mazotu iş güvenliğini bağlamaz. Ormana önceden bir mazot tankı götürülür başınada birisi konulur güvenliği sağlanır vs. yazmıyor soru.

ees ees ve keskinkilic bu yazıya teşekkür etti.
  16. Kaner

Kaner TÜİSAG Üyesi

Bir soru vardı yanlış hatırlamıyorsam ; "İş yerinde mevcut işinin yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği alanında özel olarak eğitilmesi gereken kişi kimdir?"
    a) İş güvenliği uzmanı
    b) İş yeri hekimi
    c) Destek personeli
    d) Yardımcı personel
    e) Çalışan temsilcisi

şıklar böyleydi sanırım sizler ne yaptınız ?

17. Havva K.

Havva K. TÜİSAG Üyesi

Bizimde kullanılması gereken yerlerimiz var, oralardada kullanılıyor zaten. Konumuz bu degil zaten,konu is yeri nin bütün sahalarında gözlük kullanılması .Benim kastettiğim şey Hastanedeki butun çalışanların gözlük kullanması , boyle bir seyin mümkün olmadıgından bahsediyorum ..

18. metin volkan fazlıoğlu

metin volkan fazlıoğlu TÜİSAG Üyesi

soruda, maske yazmıyor.göz ve yüz koruyucusu yazıyor.toz için maske gerekir diye düşündüm.o yüzden kaba toz olan şıkkı işaretledim.kesin yanlış

19. umutisg

umutisg TÜİSAG Üyesi

sınav soru ve cevapları yayınlanmadığı için, itiraz ederken, sorunun sorulma biçimi ve şıkların tümündeki tutarsızlıktan yani birden fazla şıkkın doğru olduğu veya hiç bir şıkkın doğru olamayacağı yönünde itiraz edebiliriz.

20. hülya karababa

hülya karababa TÜİSAG Üyesi

Bu soruya itirazi olan varsa toplanip edelim

nese sezer bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica