24 Mayıs Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında 1 Soru Ile Kalıp Soru Iptali Için Dava Acmak Isteyenler

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında ozen ozkan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ozen ozkan

ozen ozkan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 24 mayıs tarihli C sınıfı sınavında 41 doğru 19 yanlışım var. sınav sırasında bir kaç soruda hata olduğunu düşünmüştüm. Sorular açıklanmadığı için bu soruları ve şıklarını net bilemiyorum. Bu yüzden soruların açıklanması ve hatalı soruların iptal edilmesi için dava açmak istiyorum.

Bu konuda birlikte hareket etmek isteyen arkadaşlar burada buluşalım.

Orhan İnam, Nilüfer öz, hasan ersuz ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Mesut Taskiran

Mesut Taskiran TÜİSAG Üyesi

Kazanan arkadaşları tebrik ederim. Yanlız sizlerinde dikkatini çekmiştir . Aday sıralamaları ve dogru yanlış sayılarına bakınca a sınıfı yükselme sınavında 50 tane dogru yakalayan kişinin 10450 kişi arasında 50. Sırada haydi diyelim bunun gibi 50 soru bilen bir kaç kişi daha olsun. Diğer taraftan 41 soru bilen sıralaması 2500-3500 sıralamasında oldugunu ve sınavı kaybettigini varsayarsak bu durumda : bu sınava girenlerin ancak % 0,5 kadarı 50 soruyu yakalamış % 18 geçmiş kişilerin cogunlugu 42-44 soru ile sınavı kazandıgını % 28 kişinin 40-41 soru ile sınırı geçemediği . Kalan arkadaşların yine çogunlugunun sınavda 5-6 soruyla kaldıgını düşündüren sınav sonuc belgelerini yayınlayan arkadaşlarım ve genel oluşan kanaatten sonuca varmadan edemedim. Farzedelimki bu bir varsayım bu sınavı yapanlar neden başarı oranını yüzde dilimlerini analizleri degerlendirmelerini yaynlamıyor. Veya sınav cevap anahtarını gün yüzüne çıkartmıyorlar. Arkadaşlar bizler iyi egitim almış bu seviyeye kadar binlerce insanla yarışa yarışa geldik biryerlere. Bizleri bukadar zorlayan tek şey bilgi eksikliği falan değil sınavlardaki konuların çok detaylı ve çok farklı konuların birbirine geçmiş tabloların hiç bir insanın hepsini hafızasına alamayacağı kadar cok derin mevzuatların bileşkesiyle ugraşmak zorunda kalmamızdır. İdda ediyorum elimde imkan olsa şu sınavı hazırlayanları biz sınava tabi tutsak iyi niyetleri bir kenara bıraksak inanın öyle sorular sorarızkı içlerinden teki bile sınavı geçemez ...asıl meseleye geliyorum: bu sınav yukardaki bahsettiğim gibi sıralama ve dogru sayısına bakılırsa bizler 60 sorudan sınav olmadık. Sadece 50 sorudan sınav olduk cunku % 99,5 kişi 10 soruyu yapamamıştır. Diger sonuç sınava girenlerin çoğu 1-2 soruyla uzmanlık sınavını kazanamamıştır. Sizce binlerce metinden 1-2 soru bilemedi diye bir insan başarısız sayılır veya digerlerinin bu işleri daha fazla bildigi iddia edilebilirmi. Ben 16 yıllık cok tehlikeli işlerden inşaatlarda çalıstım acaba sınavı kazanan kaç kişi benim gördügüm risklerle karşı karşıya kalmış ve tedbirler almıştır. Dolayısıyla bu sınavda yapılması gereken tek şey branş uzmanlık sınavıdır. Hiç kimse gocunmasın iş güvenligi uzmanlığı belgesini alıp duvara asmakla iş güvenliği yapılmaz sadece ehliyeti alırsınız. Ancak tarafiğe çıkınca yanlız başınasınız. Allah kazadan beladan korusun hepimizi.

3. veyselkara33

veyselkara33 TÜİSAG Üyesi

Nilüfer öz bu yazıya teşekkür etti.
  4. Mehmet Oğuztimur

Mehmet Oğuztimur TÜİSAG Üyesi

Bende 41 doğru ile sınavdan başarısız ilan edilenlerdenim.Bu kadar iptal edilmesi gereken soru varken şu durumumuza bakın.ÇSGB nin bildirgeside yalanmış özel hastaneden alınan raporun geçersizliği açıkça ilan edilmiş bende bile bile bu şıkkı işaretledim şimdi bu soru iptal olmamış ve ben kaldım.Böyle bir sistem olmaz lanet olsun bu duruma

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. kocyigit38

kocyigit38 TÜİSAG Üyesi

6. kocyigit38

kocyigit38 TÜİSAG Üyesi

Kardeşim benim durumum da aynı ne yapılması gerekiyorsa bende sizinle birlikteyim

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Nilüfer öz bu yazıya teşekkür etti.
  7. Mehmet Oğuztimur

Kardeşim bu soru nasıl iptal olmaz Özel hastane mi?.hemşiremi?
    Köpük söndürücüi Benzin yangını demiyor benzin istasyonu diyor,akaryakıt demiyor ama diğeri kömür deposu sadece katı yakıt oda kömür bunuda en iyi köpük söndürür.Benzin istasyonu soru kavramında herşey var: akaryakıt,lpg,atık yağ

Yani ben şimdi bunu anlamayacak kadar cahil bir insanmıyım göre göre bu soruda yanlış şıkkı işaretleyeyim.

Soru sormanında bir usulü olmalı en azından çsgb bunu yapıyordu bu ÖSYM Herşeyi berbat etti.

8. bilsoy

bilsoy TÜİSAG Üyesi

bende 41 ile kaldım bundan sonra uğraşmayacağım ........................................

9. Mehmet Oğuztimur

neye uğraşmayacaksın?

10. Mehmet Oğuztimur

ne yapacaksan hemen yapalım kardeş bende aynı durumdayım

11. NİDA KONUKSEVER

NİDA KONUKSEVER TÜİSAG Üyesi

bende 41 doğru ile kaldım .bu kadar iptal edilmesi gereken soru varken..ne yapacaksak hemen yapalım ....

12. Yagiz Kaan Savasan

Yagiz Kaan Savasan TÜİSAG Üyesi

buyurun tüzüklerden sorular size ;

MADDE 20 - Kapalı işlerlerindeki sıcaklık ve nem derecesinin, yapılan işin niteliğine uygun olmakla beraber ılımlı bulunması esastır. Bu itibarla, yazın sıcaklığın dayanılmayacak bir dereceye çıkmaması için işyerlerinde serinletici tedbirler alınacak, kışın da işçilerin muhtaç bulundukları en az sıcaklığın sağlanması için, işyerleri zararlı gazlar çıkararak havayı bozmayacak şekilde uygun vasıtalarla ısıtılacaktır. Çok buğu husule gelen işyerlerinde sıcaklık derecesi 15 santigrat dereceden az ve 30 santigrat dereceden yüksek olmayacaktır.

MADDE 361 - Kalemler, keskiler ( saplı keskiler), zımbalar ve benzeri aletlerde, kalem uçları, keski ağızları ve zımba burunları, yapılacak işe uygun biçimde ve daima keskin olacak ve bunlar kullanılırken, uygun siper vya paravanalar veya benzeri koruycular bulundurulacaktır.

MADDE 385 - Operatörler, kaldırma makinalarında bir yük asılı bulunduğu sürece makinalarının başından ayrılmıyacaklardır.

BUNLARIN 3 ÜDE İPTAL EDİLMELİDİR NORMALDE TEKNİK DENEBİLİR AMA O ZAMAN BANA TÜZÜK DIŞINDA TEKNİK SOR BAŞKA BİŞEY SOR TEKNİK OLUPTA YÖNETMELİKTE BULUNANI TÜZÜKTE BULUNANI DEĞİL..

Programmer_kc ve Şebnem Kuran bu yazıya teşekkür etti.
  13. ozen ozkan

ozen ozkan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben kafamdaki iş sırasını yazmak istiyorum.
    1) Yeteri kadar ortak amaç için hareket edecek kişiyi bir araya getirmek. (Yeteri kadar : Bir birimizi tetikleyecek , eksiklerimizi giderecek , farklı bakış açısı katacak kadar kişi ( en az 10 kişi ))
    2) Bir avukatla konuşmak.
    3)Odak noktamız bozulmasın diye bu tartışma platformunda başka konulara girmemeye dikkat etmek.
    4)Beyza Öztürk'ün önerdiği gibi değişik mecralarda sesimizi duyurmak
    5) İptal edildiğinde bizlere puan sağlayacak soruların tespiti. Doğru yaptıklarımızı iptal ettirmek bize bir fayda sağlamayacaktır. Bunu sağlamak için süreç devam ederken diğer bir taraftan ÖSYM ye soruları açıklaması için dava açmak.
    6) Soruları alabilirsek sorular üzerinden alamazsak forumlar üzerinden toplanan sorular üzerinden yola çıkarak soru iptali için dava açmak.

Süreç konusunda ekleyecekleriniz var ise sevinirim.

Zafer Koçaş bu yazıya teşekkür etti.
  14. ozen ozkan

ozen ozkan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu arada Avukat Bey ile bir görüşme yaptım. sınav kağıdının yeniden okunmasını talep etmemizi istedi. Dileyenler pazartesi günü bu konuda başvuru yapabilirler.

15. aauoa

aauoa TÜİSAG Üyesi

Maalesef ben de tek soru ile kalanlardanım...

16. Şebnem Kuran

Şebnem Kuran TÜİSAG Üyesi

Ben de tek soru ile kaldım. Tüzük sorularının kesinlikle iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Zira daha önceki sınavlarda böyle olmuş. Bile bile yeniden niye tüzük soruyorlar anlamıyorum.
    Bununla ilgili itirazı dilekçe ile mi yapmak gerekir? İtiraz süresi doldu mu bilmiyorum. Bimer e ösym nin tüm cevapları açıklaması gerektiğine ve yeniden itiraz süresi verilmesine dair görüşte bulundum(!) (sistem böyle) sizler de bu konuda başvuru yaparsanız belki biraz daha önemli gibi görünür : ) itiraz hakkı olursa itirazda bulunabiliriz aksi halde mahkemeye başvurmak gerekir ki süreç gözönüne alınırsa aralık sınavına gir daha iyi... Velhasıl en azından oturduğumuz yerden internet üzerinden bimere başvuruda bulunabiliriz..

17. Şebnem Kuran

Şebnem Kuran TÜİSAG Üyesi

Bu arada açıklanan 6 sorudan biri buğu sorusu yani Tüzük sorusudur...

18. kamila özkan

kamila özkan TÜİSAG Üyesi

19. kamila özkan

kamila özkan TÜİSAG Üyesi

ben de 41 yaptım...

20. adnan açıkgöz

adnan açıkgöz TÜİSAG Üyesi

bende 41 deyım yapacak bisey yokkkk......

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. iş güvenliği sınavında kaç soru yapmamız gerekr

Yandex.Metrica