24 Mayıs Ösym Sınavı Soruların Konuları

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında kenny tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar hangi konudan % kaç soru sorulacağı şu linkte belirtilmiş...

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/ISGMAYIS/2014ISGSINAVAiLisKiNGENELBiLGiLER02032014.pdf

burada yazanlara göre eski sınavlarda çıkan çoğu yönetmelikten sorumlu değiliz gibi görünüyor.. örneğin askeri iş yerleri , balıkçı gemilerinde isg , günde 7.5 saatten az çalışılacak işler, kadınların gece çalıştırılması vs vs..

Diğer sınavlarda tüm yönetmeliklerden soru çıkıyordu onlara çalışmayacak mıyız bu sınavda ?

bir de sınavda sorulacağı belirtilen konuların pek çoğunun yönetmeliği yok.haliyle standart bi bilgi kaynağı yok elimizde . OSGB lerin hazırladığı yarım yamalak kaynaklardan çalışırsak ne derece başarılı olabileceğiz ki ? ayrıca her OSGB farklı kaynaklardan faydalanıp not hazırlıyor...

Diğer bir garabette şu ki sorular internetten yayınlanmayacak.E peki yanlış sormuş oldukları soruları nasıl tespit edipte itiraz yapacağız ki ?

Sorularda kaç şık olacağı da belirtilmemiş.. belki 4 belki 5...

Açıkçası benim bu sınavdan çok fazla ümidim yok... 60 soru sorup 90 dk süre verdiklerine göre olabildiğince zor bir sınav olacak ve çoğumuz ezberlediğimiz pek çok gereksiz bilgi ile sınavdan çakmış olacağız...

Bu konular hakkında düşüncelerinizi bekliyorum...

zehraozgur bu yazıya teşekkür etti.
  2. arda66

arda66 Guest

ösym yayınladığı konular dışında soru sormaz ama dolaylı yoldan birleşebilir sorular
    60 soru 90 dk verilmiş buda şu demek sorular uzun paragraflar oku oku bitmez
    yoruma dayalı olur genelde
    bu ösym nin yayınladığı konuları nerden bulabiliriz??

3. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

ı ancak OSGB lerin c sınavına hazırlık notlarında buluruz diye düşünüyorum

4. Ömer avcı

Ömer avcı TÜİSAG Üyesi

tarım ormancılık ve hayvancılık faaliyetlerinde iş sağlığı ve güvenliği dıye bır yonetmelık yokki?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

:)) Benim anladığım biyolojik risk etmenleri yönetmeliğii bilmemizi istiyorlar sanıyorum. Hayvancılık diyince yönetmeliğin içeriği bu yönde çünkü.

6. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

onu diyorum ya bende adamların soracağız diye açıkladığı konuların çoğunda yönetmelik yok.şimdi tutar tarım ilaçlarından sorarsa ne halt edicez biz?

bi mevzuat kısmında yönetmelikler var onun ederi de % 30.tüm yönetmelikleri su gibi ezberlesek alacağımız puan 30 olacak...

madem soru soracağın konuları verdin kaynakta versene be arkadaş.oralardan ezberleyelim.yok kaynakta vermedin soru havuzu oluştur en önemli bilgilerden misal 20.000 tane soru ver bunlardan çıkacak de onları öğrenelim ,sorulara çalışırken yönetmelikleri de öğrenmiş oluruz ama nerdeeeee....

bu sınav sadece formalite icabı yapılıyor.sorular bile yayınlanmayacak ben iyi niyet göremedim ösym de...başarı oranı % 10 u bulmaz diyorum...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

bence biyolojik risk etmenlerini isteselerdi onu direkt konuların içine koyardı.tarım hayvancılık falan apayrı konular.al sana örnek bi soru...

Aşağıdakilerden hangisi tarım iş kolunun sağlık gereksinimlerindendir?
    a) Tıbbi olarak işe uygun işçiler seçilir
    b) Hijyenik hizmetler organizedir
    c) Belirlenmiş tatil ve istirahat günleri vardır
    d) Çok sınırlı olarak sağlıkları izlenir

ilk bakışta mantıken cevap A şıkkı gibi görünüyor ama cevabı D ...

al bir soru daha..

Ürün kayıplarına neden olan hastalıklar, zararlılar ve yabancı otlar ile yapılan mücadelede en yaygın yöntem aşağıdakilerden hangisidir?
    a) Pestisit
    b) Pestis
    c) Pestisyon
    d) Peytisin
    ne bileyim ben.çiftçi değilim ki.ki çiftçi de bilmez bunu sorsan ilaç kullanıyorum der.doğru cevap A olacakmış...

böyle saçma sapan sorular gelirse yapabileceğimizi pek düşünmüyorum...

8. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

dolaylı yoldan birleştirebilir derken biz yine eskiden sorulan tüm yönetmelikleri ezberlemeli miyiz sence ?

9. Gülsevin Gökçe

Gülsevin Gökçe TÜİSAG Üyesi

Bence İş güvenliği uzmanlığı kategorilendirilmesi gereken bir oluşum zaten ben çevre mühendisiyim, pestisit nedir bilirim ama çevre kirliliğine sebep olduğu için bilirim, bir kimyacıda bilir ama bir makine bir inşaat mühendisi bilemez..Bende makinelerle ilgili güvenlik tedbirlerini, oluşabilecek durumları kendi çabalarımla öğrensem de feedback yapacak bir bilgim olmadığından pratik çözümler üretemem..
    Açıkcası bu işin sıkıntısını çekicek ,bu işin altını dolduracak kuşak biziz diye düşünüyorum..Bu yüzden ilgili ilgisiz her şeye eyvallah demek durumundayız şimdilik..

dd99ee88 bu yazıya teşekkür etti.
  10. arda66

arda66 Guest

bence ösym ezbere değilde biraz yorum ağırlıklı sorar gibime geliyor
    o yüzden genel konulara bakarken onlar zaten birçoğu yönetmeliklerden bakılarak hazırlanmış
    yönetmelikleri ezberlemek değilde anlayarak mantık kurarak incelemek daha mantıklı gibime geliyor.

11. arda66

arda66 Guest

ösym sınav konuları duyurusunda birçok konunun yönetmeliği yok ki
    sadece bumu dikkatini çekti!

12. Ömer avcı

Ömer avcı TÜİSAG Üyesi

Evet benım bulamadığım konu bu , varsa sen söyle ben sana göstereyım ! Ok .

13. İskender GÜRDAĞ

İskender GÜRDAĞ TÜİSAG Üyesi

kısacası allah yardımcımız olsun arkadaşlar oldukça zorlu bi sınav bizleri bekliyor

14. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

cani gönülden amin diyorum dostum...artık soru iptal ettirme gibi bir lüksümüz de olmayacak...70 almakta hiç ama hiç kolay olmayacak..hele ki 5 şıklı yapılırsa...

15. arda66

arda66 Guest

GOOGLE hazretlerine sor çıkıyor bunla ilgili bir sürü ders anlatımı
    ama bir çok konu diye verilenlerin yönetmeliği yok ki ben ondan bahsediyorum

16. jeolog-ipek-83

jeolog-ipek-83 TÜİSAG Üyesi

siz deynce far ettim konu çok garip..

17. Hüsameddin CEBRE

Hüsameddin CEBRE TÜİSAG Üyesi

Nereden çalışalım arkadaşlar kaynak önerin

18. Ömer avcı

Ömer avcı TÜİSAG Üyesi

Arkadaş googleda varmis diyor oraya bakiniz...

19. Hüsameddin CEBRE

Hüsameddin CEBRE TÜİSAG Üyesi

Eski konular çıkıyor hocam yeni Konu olan bilgiler lazım link atarmısın

20. aisg

aisg TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR RİSKMED KONU ANLATIMLI SORU BANKASI VAR ONA ÇALIŞIRSANIZ KESİNLİKLE KAZANIRSINIZ. 3717 SORUDA İSG

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica