Tartışma 27 Aralık 2014 B Sınıfı Sınavı Iptal Edilmesini Düşündüğünüz Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Sayın TÜİSAG üyeleri,

27 Aralık 2014 B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sonrası yanlış olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini düşündüğünüz sınav sorularını bu başlık altında paylaşıp tartışabilirsiniz.

2. Uğur Yarımbaş

Uğur Yarımbaş TÜİSAG Üyesi

"Genç ve orta yaşlarda kurşun yumuşak dokuda, daha ileri yaşlarda kemikte toplanır."

Bu sorunun net cevabını bulabilen beri gelsin...

3. umitsaritas

umitsaritas TÜİSAG Üyesi

ÖSYM, bir bilgi edinme başvurusuna verdiği cevapta, soruları, Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği maddeden dolayı değil, kanunda yer alan başka bir maddeden dolayı yine yayınlamayacağını belirtti.

ÖSYM tarafından verilen cevapta şu hususlar yer aldı.

1- Soruları, AYM'nin iptal ettiği hükümden dolayı değil Kanunda yer alan başka bir maddeden dolayı yine yayınlanmayacak. Bu madde, 6114 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi ikinci fıkrasıdır.

2- Ancak sınava giren adaylar ÖSYM başvuru yaparsa, ÖSYM soru ve cevapları adayların incelemesine sunacaktır. Muhtemelen bu inceleme "gel burada incele" şeklinde olacaktır.

DEĞERLENDİRME

ÖSYM'nin soruları o gerekçeden dolayı değil bu gerekçeden dolayı açıklamıyorum yaklaşımı, bir kamu kurumu ciddiyetine yakışmamaktadır. Bu yaklaşım yarın ÖSYM Başkanlığının hem Savcılığa, hem Etik Kuruluna hem de Ombudsmana şikayet edilmesine neden olacaktır.

Kurumun, tüm Türkiye'yi ve resmi kurumları karşısına alarak, soruları internet üzerinden açıklamama tavrı yerine, bir an önce şeffaflık için gerekli tedbirleri alması daha uygun bir işlem olacaktır.

İŞTE ÖSYM CEVABI

Bilgi edinme başvurusuna yanıt:

İlgi:25.12.2014 tarih ve 120751 sayılı ÖSYM Bilgi Edinme başvurunuz.

Bilindiği üzere Anayasa Mahkemesinin 4 Nisan 2014 tarihli ve 2013/114 E. 2014/22 K. sayılı 12.7.2013 günlü kararı ile 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun; 33. maddesiyle, "4982 sayılı Kanunun 2. maddesine eklenen Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar bu Kanun kapsamı dışındadır" şeklindeki fıkranın Anayasa'ya aykırı olduğu ve iptali, kararın resmi gazete'de yayımlanacağı güne kadar yürürlüğünün durdurulması kararı verilmiştir.

Anayasa Mahkemesi kararı soruların açıklanmasını zorunlu kılan bir karar olmayıp Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında bilgi verme ile ilgilidir. Soruların açıklanmaması uygulamasının dayanağı, Anayasa Mahkemesinin iptal kararı vermiş olduğu düzenleme değil 6114 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi ikinci fıkrasında yer alan 'sorular ve cevapların, yapılan sınav sona erdikten sonra Yönetim Kurulu kararına istinaden açıklanabileceği' hükmüdür. Bu düzenleme de bir Kanun maddesidir.

Dolayısıyla sınavlarda sorulan soruların ve cevapların internet sitemizden yayımlanmaması uygulamasına devam edilecektir. Ancak Anayasa Mahkemesinin kararı doğrultusunda; 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde, sınava girmiş olan adayların başvuru yapmaları halinde kendilerine ait soru kitapçıkları, cevap kağıdı ve cevap anahtarı ile birlikte incelemesine sunulacaktır. Sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kağıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için sınav sonuçları açıklandığında sınav sorularının % 10'u sayısınca soruların resmi internet sitesinde yayınlanmasına devam edilecek, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında bedelli veya bedelsiz olarak süreli veya süresiz hiçbir basın yayın kuruluş veya organına telif hakkı devri yapılmamasına ve başka bir yolla da yayımlanmasına izin verilmeyecektir.

Bilgilerinize rica ederiz.
    ÖSYM BAŞKANLIĞI

4. EEK

EEK TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bu asfalt sorusunda ÇSGB' nın rehberlerinde asfaltta etken madde asbest denilmekte. Sanırım bu ÇSGB' nın yayınladığı kaynaklar referans gösterilerek iptal ettirilebilecek bir soru.
    bknz syf301 Tablo: Yerleşim yerine göre mesleki kanser nedenleri. (Asfalt-asbest denilmekte.)
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP Repository/isggm/dosyalar/isgip_saglik_tani

Çoğu kaynak bu sorunun cevabının benzpiren olduğunu söylüyor ve şıklarda ikisi de vardı.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. gurcan1903

gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

2014 mayıs sınavında da %10 u açıkladılar ve nasıl itiraz edeceğiz ki soruları şıkları tam olarak hatırlayamıyoruz, gecen sınav süreç nasıl işledi ve iptal edilen sorular oldu?

6. Erdem UÇAR

Erdem UÇAR TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben aklımdaki soruları yazıyım .Bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen delillerle desteklesin yada karşı çıksın
    1-Asfalt işlerinde akciğer kanseri yapar Cvp asbest ve benzpiren diyenler var
    2-benzene maruz kalınmaz : cevaba su arıtma tesisi diyorlar fakat ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI nın SU ARITMA TESİSLERİNİN TASARIM VE İŞLETME ESASLAR yayınladığı pdf var (sayfa 499 Tablo18,5 ) .Burada benzen ilgili bayağı bir şeyler geçiyor .Mantıken de arıtılacak su pis olduğu için (benzen :Fabrikalardan deşarj, gaz depolama tankları ve çöp depolama alanlarından sızar) miktarı ve maruziyeti gibi konularda yorum yapamam ama benzen bulunurmuş (benim yorumum değil üşenmeyen incelesin lütfen). Yorumlara göre taş ocağında da benzen bulunuyormuş. Sorunun ya başka bir cevabı var ya da bütün işlerde benzene maruz kalınıyor ve soru hatalı
    3-Koruyucu gaz değildir. Cevaba herkes oksijen demekte fakat oksijen gaz altı kaynağında çoğunlukla aktif karışımlarda kullanılır.
    4-Keçi kılından bulaşan hastalık :cvp şarbon demekte ama tüberkiloz da bulaşabilir
    5-Kurşun nerede toplanır ? kan böbrek kemik diyen var
    Org. kurşun bileşiklerinin deri yolu ile abs. da önemlidir. Absorblanmışkurşunun atılımıda oldukça yavaştır. Bu nedenle hayat boyu vücutta birikir. Absorbe olan kurşun kana geçerek dengeye ulaşır. Ve dolaşım yolu ile dağılır.
    Genç ve orta yaşlarda kurşun yumuşak dokuda, daha ileri yaşlarda kemikte toplanır. Kemikler dışında böbrek ve karaciğer kurşun kons. açısından önemlidir. Böbrek ve bazı dokularda kurşun proteinlere bağlanarak yoğun ve kurşunca zengin hücre içi cisimcikleri oluşur.
    Kandaki kurşun kons.nu büyük önem taşır. End.de ve kirli havada bulunan kurşuna maruziyet veya çocuklarda kurşun tarama tetinde kan- kurşun düzeyi önemli bir göstergedir. Kanda kurşunun %90’ı eritrositlerde toplanır. Yapılan araştırmalar neticesinde normalde kurşuna maruz kalmadığı kabul edilen yetişkin ve çocuklarda kan- kurşun düzeyi 100 ml kanda 0-40 mikrogram arası değişir. 100 ml’de 80 mikrogram tehlikesiz kabul edilir. 80-120 olması abs.nun arttığını gösterir. Şiddetli zehirlenme ve tehlikeli durumda kan- kurşun düzeyi 120 mikrogram/100 ml olur. Kümülatif zehirdir. Abs. olan kurşunun feçes ve idrar ile atılımı çok yavaştır. %76 idrar ile geri kalanı ise gastrointestinal, salgı ve diğer yolla atılır.
    Anorganik kurşun serum proteinlere bağlı olarak kanda dolaşır. Tetrametil kurşun karaciğerde çok daha toksik trietil kurşuna dönüşür ve idrardaki kurşun miktarını artırır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mahmut özkan

mahmut özkan TÜİSAG Üyesi

Cüzzam la ilgili biraz bakındım çok detaylı olmadan, Şöyle bir şey okudum. "İnsandan insana bulaştığı düşünülmekle birlikte nasıl yayıldığı hakkında kesin bir kanıt yoktur." Bunun hakkında bilgisi olan varsa önemli. Zira budoğruysa cüzzamla ilgili olan soru yanlış olacaktır.

Ayrıca "Kadın çalışanların gebe olduğu raporlandıktan sonra gece çalıştırılmaya zorlanamaz. Buradan şöyle bir anlam çıkıyor, gebe kadın isterse çalışır, istemezse zorlanamaz. Yönetmelikte ise çalıştırılamaz yazıyor. Net bir ifade . Ben bu şıkkı okuyunca işaretledim. Diğerlerine bakmadım bile.

Kaynakta koruyucu gaz olarak kullanılan gaz hangisidir sorusu yanlı sorulmuş bir soru. Aklıma hızlıca gelenler bunlar.

hakim ak bu yazıya teşekkür etti.
  8. hakim ak

hakim ak TÜİSAG Üyesi

Karbonmonoksit en çok nerede maruz kalınır sorusu herkese göre farklı değerlendirilebilir, otopark, itfaiye,
    Bununla ilgili bir istatistiki verimi var ellerinde, yada ölçüm sonuçlarımı gelmiş ellerine.

Bu şekilde bir çok soruda kime göre sorusu belli olmayan soru var.

fkaplan78 bu yazıya teşekkür etti.
  9. hakim ak

hakim ak TÜİSAG Üyesi

Bana göre asbest var, bana göre benzen, bana göre CO oranı var.

Bana göre sana göre soruları olabilirmi, bu kadar ciddiyetsiz sınav mı olur.
    Elinde bir veri varmı, Meslek Hastalıkları hastanesine bu şekilde vakalar mı geldi.

İş Güvenliği Uzmanları ciddi bir tehlikeye maruz bırakılmış,
    Tehlike: Bana göre sana göre soruları
    Risk: Her an stres yaşayabilir ve stresten kaynaklanan rahatsızlıklar yaşayabilir.

Önlem:
    1- Soruların hemen ÖSYM den alınması, soruları hazırlayacak kişilerin bu işin pratiğini bilen, amacı
    İş Sağlığı ve Güvenliği olan ve kişileri bilgileri ile sınayan soru sisteminin gelmesi,
    2-Soruların kontrol edilebilir olması
    3-Soruların Yasal Mevzuatlar çerçevesinde güncel ve yol gösterici olması
    ...

SUER Emrah, yukko ve Agacsakal bu yazıya teşekkür etti.
  10. hakim ak

hakim ak TÜİSAG Üyesi

Gebe kadın istesede çalıştırılamaz, bu soru kesinlikle yanlış.

Ayrıca "Kadın çalışanların gebe olduğu raporlandıktan sonra gece çalıştırılmaya zorlanamaz. Buradan şöyle bir anlam çıkıyor, gebe kadın isterse çalışır, istemezse zorlanamaz. Yönetmelikte ise çalıştırılamaz yazıyor.

Eğer bir Gebe kadın isteğine göre gece çalıştırılırsa ve bundan dolayı başına birşey gelirse bunun sorumlusu Yönetmeliğe göre İşverendir.
    Bu soru Yönetmeliğe aykırı bir soru

Last edited by a moderator: 30 Aralık 2014
  11. fkaplan78

fkaplan78 TÜİSAG Üyesi

1.Benzen nerde görülmez sorusu
    2.Asfaltta akciger kanserine neden olan kimyasal
    3.Kurşun nerde depolanır sorusu
    4.Cadminyum nerde görülmez sorusu
    5.keci tuyu sorusu
    6.Kesinlikle engelli sorusu yine yazıyorum sebebini" 4857 sayılı İş Kanununun 30. maddesinin 4. fıkrasında yapılan değişiklikle, yer altı ve su altı işlerinde özürlü işçi çalıştırılamayacağı ilkesi korunmuş, ancak sosyal Devlet ilkesine uygun olarak, işyerlerindeki işçi sayısının tespitinde yer altı ve su altı işlerinde çalışanların hesaba katılmayacağı yönündeki istisna kaldırılmıştır."

12. gepp

gepp TÜİSAG Üyesi

GEBE VEYA EMZİREN KADINLARIN ÇALIŞTIRILMA ŞARTLARIYLA EMZİRME ODALARI VE ÇOCUK BAKIM YURTLARINA DAİR YÖNETMELİK
    Madde 8. Kadın çalışanlar, gebe olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamazlar.

mahmut özkan bu yazıya teşekkür etti.
  13. hakim ak

hakim ak TÜİSAG Üyesi

-Karbonmonoksit en çok nerede maruz kalırsın sorusunun cevabını bilen varmı, hangi yönetmelikte, hangi meslek hastalıkları hastanesinde
    bunun verileri toplanmış bir karara varılmış

14. MELTEM ŞAHİN01

MELTEM ŞAHİN01 TÜİSAG Üyesi

1 - KAYNAK İŞLERİNDE TEK BAŞINA KORUYUCU GAZ OLARAK KULLANILAMAZ
    OKSİJEN VE METAN VEYA BÜTAN İKİ ÇELİŞKİLİ ŞIK İÇERMEKTE.
    DOĞRU İKİ SEÇENEKDE YER ALMAKTADIR.
    2- KURŞUN NERDE DEPOLANIR KAN VE KEMİK İFADELERİ SIKINTILI

3- İŞÇİNİN İŞ SÖZLEŞMESİ İLE DOĞAN BORÇLARI ŞIKLARDA YORUMA AÇIKLIK VARDIR. NET DEĞİLDİR
    İŞVERENLE REKABET ETMEME
    İŞİN DEVAMLILIĞINI SAĞLAMA
    ŞIKLARDA DOĞRU ÇEVAP YOKTUR,
    İŞVERENLE REKABET EDEMEZ

İşçinin işe devamsızlığı nedeniyle iş sözleşmesinin işverence haklı nedenle derhal feshi 4857 sayılı Kanun md. 25/2-g’de düzenlenmiştir. Buna göre; “İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın;
    işin devamlılığı da işçinin borçudur

a. Ardı ardına iki iş günü veya

b. Bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü yahut

c. Bir ayda üç iş günü işine devam etmemesi” işveren açısından haklı fesih nedeni sayılmıştır.

Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
  15. MELTEM ŞAHİN01

bu soruları nereye ve nasıl itiraz edeceğiz, net bir yönetmelik destekli dilekçe örneği yayınlayalım o şekilde başvuralım. bu hatalardan dönülsün sınavımızı kurtaralım o kadar emek verdik arkadaşlar birlkten kuvvet doğar

yukko ve hakim ak bu yazıya teşekkür etti.
  16. hakim ak

hakim ak TÜİSAG Üyesi

BİMER e başvuru yapın kesinlikle ilgili kuruma bildirim yapılıyor ve bilgilendiriyorsunuz.

Buna göre Yönetmeliğe uygun olmayan, ucu açık ve kesinliği doğrulanamayan subjektif soruları belirten bir dilekçe hazırlanarak başvurun

17. MELTEM ŞAHİN01

evet inceledim
    google bimer yazıyoruz
    sağ tarafta başvuru yap butonunu tıklıyoruz
    email adresi soruyor
    yazıyoruz. bimerden mail geliyor , ilgili bilgileri doldurarak
    ücretsiz olarak bimere mail gönderiyoruz
    ben örnek taslak çalışmasına başlıyorum , tamamladığım zaman burdan ileteceğim

18. fkaplan78

fkaplan78 TÜİSAG Üyesi

Evet bir de bu soru. Sanırım sorduklari siklarin yerlerine tek tek gitmişler co ölçümü yapmışlar sonra bize sormuşlar.

hakim ak bu yazıya teşekkür etti.
  19. baki karaman

baki karaman TÜİSAG Üyesi

Hangi madde iptal edilince yayınlayacaklarsa o maddeden AYM kararı aldırsaydık. Sanki bu mevzuatı ÖSYM biliyor diğerleri bilmiyor gibi bir durum oluşuyor. ÖSYM nin bize eğitim verircesine eleştirmesine vesile olanlar cevap verecek şekilde dava açıp yasal haklarımızı almaya çalışalım. Şu anda böyle bir şey yapıldığından dolayı biz mağduruz. Daha önceki yıllarda ÖSYM açıklıyordu. O zaman ÖSYM suç işlediyse o zamanlardaki durumlara da dava açalım. Hepimiz isteyince vereceklerse öyle bir sistem kuralım. Gelip burada bakabilirsiniz derlerse biz sizinle konuşmuyoruz yeminliyiz oraya da gelmek bile istemiyoruz diyelim.

20. dilek

dilek TÜİSAG Üyesi

Özgüven sorusunun da iptali gerekiyor.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica