Tartışma : 27 Aralık 2014 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavını Kazanan Adayların Yapması Gerekenler

mustafa öden

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Degerlı arkadaslar bakanlığa kursumdan aldığım isg katipte eksık olan evrakları gondereli 3 ay oldu ve ben hala zıraat bankasına para yatıramadım.lanet olsun sonunda uzun aramalarım sağı solu dava açmayla tehdit etmelerım sonucunda bakanlık bana şu cevabı verdı .. eksık olan uygulamalı staj raporu ve egıtıme katılım formunuz aynı tarıhli oldugu ıcın kabul edılmemıstır nokta... nıhayetınde sorunun bu oldugunu anlamıs bulunmaktayım. benım gıbı bekleyen arkadaslar varsa hala bu eksık olan evrakların tarıhlerını kontrol etsın tesekkurler

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Maalesef bu belgeye takmış durumdalar. Ancak geçen günlerde birkaç eğitim kurumu ile görüştüm. Bunlardan birisi biz kursiyerlerimizden bu belgeyi istemedik çok azı zaten bu belgeyi sunabildi dediler. Bir eğitim kurumu ise bu maddeden haberi yok ve eğitime sokup belkide belge bile aldırmışlardır.
2013 ise B sınavına için eğitim açan bir eğitim kurumuda kursiyerlerimizden bakanlık onaylı iş sözleşmesini istemediklerini söyledi.

Bakanlık 27 aralık sınavı öncesi ve sonrası eğitim kurumlarını denetledi. Hiçmi bir bakanlık yetkilisi eğitim kurumuna bu belge olmazsa olmazların arasındadır bu kursiyeri eğitime alamazsın dememiş mi? eğitim kurumlarıda bunu daha öncesinden bizlere neden bildirememiş?
Adalet bakanlığın savcıları ve adli kolluk kuvvetleri iş kazası olduğunda adli tahkikat dosyalarına isimlerimizi eklerken hiç bakanlık onaylı sözleşmen varmı yok mu sormazken benim bakanlığım fiilen bu işi yaptığıma kanıt onca belgeyi sunmamıza rağmen bakanlık onaylı sözleşmeyi istemekte..O değil sözleşmeyi görmeyi neden bu kadar çok görmek isterler anlamadım. Onca C sınıfı uzman 2010-2011 yıllarında hangi az tehlikeli sınıfta istihdam edilme şansı vardı? Çoğu tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde başladılar bu işe sözleşmelerini işverenle yaptılar ancak bakanlığa sunamadılar. Birde bakanlığa bildiripte evrağı kaybolanlarda var.
Sanırım ÇSGB onca kanun maddelerine rağmen mevzuatı işverenlere karşı uygulamayazken , cezai afları devamlı suretle her yama kanunla çıkartırken ancak bizim gibi kolay lokma olarak gördükleri isg uzmanlarına bu yönetmelik maddelerini uygulayabiliyor.

Adalet mi bu şimdi, her geçen gün isg sistemi kötüye gitmekte.
Söylediklerinize harfiyen katılıyorum ama moralim çok bozuk bunca vermiş olduğumuz emeği boşa çıkartırlarsa hakkımı bu işte parmağı olan hiçbir kimseye helal etmeyeceğim.

Lhotse81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Söylediklerinize harfiyen katılıyorum ama moralim çok bozuk bunca vermiş olduğumuz emeği boşa çıkartırlarsa hakkımı bu işte parmağı olan hiçbir kimseye helal etmeyeceğim.

Bakanlıktan kesin cevabı bekliyorum,

Öncelikle bizi eğitime kabul eden eğitim kurumlarını ihbar etmeyi düşünüyorum,
Ardından iki defa eğitim kurumunu denetleyip bu kadar önemli bi belgeyi araştırmayan bakanlık yetkilileri ile sonrasında da 2013 yılında Eğitim kurumlarının dikkatine diye yayınlanan 6 maddedeki veya kısmını hazırlayan yönetmelikten haberi olmayı yetkilileri şikayet etmeyi düşünüyorum,
Ve diğer eğitim kurumlarının kursiyerlerinden bu belgeyi istemeyen diğer yetkililer içinde işlem yaptırmayı düşünyorum.

Ne hallere kaldık yahu, gülermisin ağlar mısın..

Lhotse81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,

Bakanlık üst yöneticisinden cevap geldi.

Özellikle C sınıfı uzmanlıktan 3 yılını doldurup B sınıfı Uzmanlık sınavına giren arkadaşlarımız İYİ OKUSUN !

Bakanlık yöneticisi ispata yönelik evraklar listesinde İş güvenliği uzmanı olarak işverenle yaptığınız iş sözleşmesini işe giriş tarihinden sonra (isg -katipten önce) bakanlığa bildirdiğimize dair bir yazı-eposta-kargo gönderisi ya da bakanlığın bu sözleşmeyi onayladığına dair bir belge sunamayanların B sınıfı uzmanlık belgelerini YOK SAYACAĞINI.

Bu durumda olan yaklaşık 300 kişinin bahsi geçen bu belgeyi sunup sunamadığının tekrardan incelenip bakanlık onaylı iş sözleşmesini ibraz edemeyenlerin B Sınıfı Uzmanlık Belgelerinin İSG_KATİP sistemi üzerinden İPTAL edileceğini bildirmiştir.

Yaşasın kanun ve yönetmelikleri harfiyen uygulayan ! Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı...

Bilgilerinize arkadaşlar.

büşraferide

Üye
TÜİSAG Üyesi
Hayır bu evrakları belki mayıs sınavına girebilseydik tamamlayabilecektik sonuçta isgkatip sisteminin aktif olduğu tarih belli ama şimdi bize dönüp aralık sınavına gireceksiniz demeleri daha büyük bir saçmalık okadar zor bir sınavdan geçipte bu engele takılmak sinir bozuyor

Lhotse81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hayır bu evrakları belki mayıs sınavına girebilseydik tamamlayabilecektik sonuçta isgkatip sisteminin aktif olduğu tarih belli ama şimdi bize dönüp aralık sınavına gireceksiniz demeleri daha büyük bir saçmalık okadar zor bir sınavdan geçipte bu engele takılmak sinir bozuyor

İşe girişiniz 2011 olsun , işe girdiğiniz tarihten birkaç hafta içinde isg sözleşmenizi bakanlığa göndermeniz gerekmekte. İSG katip sistemi 2012 de oluşturuldu. Yani siz isg uzmanı olarak işe girdiğiniz tarihteki isg sözleşmenizin bakanlık onaylı belgesini sunamazsanız katip sistemine girişinizin olsuğu tarihten önceki tüm çalışmalarınızı bakanlık yok sayıyor(eğitim-risk analizi vs belgeleri sunsanız bile) .Yani siz bakanlığın gözünde üç yılı doldurmuş sayılmıyorsunuz.

Eğer bu durumdaysanız Aralık ayı sınavına bile yine de giremezseniz.

büşraferide

Üye
TÜİSAG Üyesi
İşe girişiniz 2011 olsun , işe girdiğiniz tarihten birkaç hafta içinde isg sözleşmenizi bakanlığa göndermeniz gerekmekte. İSG katip sistemi 2012 de oluşturuldu. Yani siz isg uzmanı olarak işe girdiğiniz tarihteki isg sözleşmenizin bakanlık onaylı belgesini sunamazsanız katip sistemine girişinizin olsuğu tarihten önceki tüm çalışmalarınızı bakanlık yok sayıyor(eğitim-risk analizi vs belgeleri sunsanız bile) .Yani siz bakanlığın gözünde üç yılı doldurmuş sayılmıyorsunuz.

Eğer bu durumdaysanız Aralık ayı sınavına bile yine de giremezseniz.

Ben osgbde çalıştığım için osgb sistemi 2011 eylül ekim gibi açılmıştı o yüzden mayıs sınavı hakkım vardı tabi incelemeyi erken yapsalardı bi şansım olurdu ama maalesef artık o da kalmadı aralık sınavına kaldım.

Lhotse81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben osgbde çalıştığım için osgb sistemi 2011 eylül ekim gibi açılmıştı o yüzden mayıs sınavı hakkım vardı tabi incelemeyi erken yapsalardı bi şansım olurdu ama maalesef artık o da kalmadı aralık sınavına kaldım.

Bu konu özellikle işletme bünyesinde çalışan İSG uzmanlarının başını ağrıtacak. Prim gün sayısından A ve B sınıfı uzman olanlar haricinde aslında iş güvenliğini çekirdekten yapan 3 yıl ve 4 yıl sonu B ve A grubu sınavına girecek olan uzmanlar için kötü bir uygulama oldu. Özellikle işletme ya da OSGB 'de istihdam edilen ve bu işi 3 yıl ya da 4 yıl yaparak sınava giren uzmanlar sistemin dışına etilmemeliydi.

alp halil ay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Nasıl yani para vermezsek Kazandığımız ve hak kazandığımız Sınavın karşılığını alamıyor muyuz ??

arkadaşlar 27 aralık c sınıfı iş güvenliği sınavında başarılı oldum fakat kurs aldığım Ankara Kampüs
akademi kapanmış ve kimseye ulaşamıyorum dolayısı ile eksik evrak nedeni ile belgemi alamıyorum
bu konuda bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa sevinirim

büşraferide

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar 27 aralık c sınıfı iş güvenliği sınavında başarılı oldum fakat kurs aldığım Ankara Kampüs
akademi kapanmış ve kimseye ulaşamıyorum dolayısı ile eksik evrak nedeni ile belgemi alamıyorum
bu konuda bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa sevinirim

Evraklarınızı isggm sayfasında duyuru bölümünde yayınlanan şekilde bakanlığa gönderin, inceleme sonucunda sertifikanız açılır.

hanifehava

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bakanlık tarafından yapılan inceleme prosedürü değişmiş.
Eğer 3 yıl içinde iş sözleşmesi yapdığınız firmanızla olan sözleşmenizi o tarihlerde bakanlığa bildirip onay almadığınız taktirde para yatırsanız bile belgenizi geçersiz sayabileceklerini bakanlıkta çalışan bir uzmandan öğrendim.
3 yıl önce bakanlığa yaptığınız iş sözleşmesini bildirmemiz gerekiyormuş, o tarihlerde bir çok C sınıfı uzman sertifikasını alıp iş sözleşmesi ile çalışmalarına başladı, ancak hem tehlike sınıfından dolayı hem de işverenin bu iş sözleşmesini bakanlığa bildirmediğinden dolayı çoğu arkadaşımız sağlıklı bir şekilde bu olayı yapamadı.

Bakanlığın en kısa zamanda bir düzenleme yapması gerekiyor.

Aşağıdaki belgelerden özellikle veya yazan 6 maddedeki şartı sağlamamız isteniyor..

1- (B) veya (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi almak için eğitim kurumuna hitaben yazılmış dilekçe,
2- Geçerli (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi,
Açıklama: (30 Haziran 2012 tarihli ve 28339 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”nun Geçici 5 inci maddesi gereğince değiştirilmiş şekliyle)
3- Lisans diploması,
4- Nüfus cüzdanı,
5- SGK prim ödeme belgesi
Açıklama: ((B) sınıfı için 3 yılı, (A) sınıfı için 4 yılı kapsayan ve kişinin iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı firma tarafından, bu kişi adına yapılan prim ödemesine ilişkin belge)
6- İşyerinin kişiyi iş güvenliği uzmanlı olarak görevlendirdiğine dair işyeri unvanlı, antetli ve işveren imzalı yazı veya firma ile iş güvenliği uzmanı arasında yapılan ve Bakanlığa bildirilen iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi,
7- Kişinin iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı tarih aralığını gösteren işyeri unvanlı, antetli ve işveren imzalı yazı,
8- Kişinin iş güvenliği uzmanı olarak imzasının bulunduğu,
· 4857 sayılı İş Kanunu’nun 80 inci maddesine göre söz konusu işyerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulması zorunluluğu bulunması halinde, kurul karar defteri,
· İşçilere yönelik iş sağlığı ve güvenliği eğitim tutanakları,

Merhaba bende aynı durumdan mağdurum. Ben dava açacağım.Bakanlik bu duyuruyu siteden kaldırmış elinizde siteden indirdiğiniz bu duyuruyu bana gönderebilir misiniz? Bu duyuruya göre atıf yapacağım.

Teşekkürler

Yağız Vural

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
27 Ararlık sınavında başarılı olan arkadaşlar arasında sertifikası gönderilen var mı acaba?

Lhotse81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba bende aynı durumdan mağdurum. Ben dava açacağım.Bakanlik bu duyuruyu siteden kaldırmış elinizde siteden indirdiğiniz bu duyuruyu bana gönderebilir misiniz? Bu duyuruya göre atıf yapacağım.

Teşekkürler

Teşekkürler

Merhaba,
İstediğiniz ilk yayınlanan duyuru ektedir.Diğerini aşağıdaki yazımdaki linkte bulabilirsiniz.

Ancak aleyhimize olan iki konu var.
1. Önemli Husus: İşe başladığımızda yürürlükte olan ve bizi bağlayan yönetmelik. Bu sınava girme şartlarında 3 yıl görev yapma ifadesi olduğuna göre tahminim 27 aralıktaki B sınıfı uzmanlık sınavı öncesi 2010 ya da 2011 yılında C sınıfı uzman olarak işe başladık. Bu durumda bakanlık şunu söylüyor. Yukarıda hatalı bir şekilde veya yazan 6.maddeye göre sadece işverenle yaptığımız sözleşme yeterli değildir, o tarihlerde yürürlükte olan 27 Kasım 2010 CUMARTESİ yayınlanan İSG Hizmetleri Yönetmeliği Madde 13 -3’e göre: Sözleşme ve görevlendirme belgeleri üç nüsha olarak düzenlenir. Nüshalardan biri işverende, biri OSGB’de kalır, diğer nüsha bildirimle ilgili diğer kanunlardan doğan yükümlülükler saklı kalmak kaydıyla beş iş günü içinde işveren veya OSGB’lerce Bakanlığa gönderilir. Sözleşmeler, Ek-3, Ek-4 ve Ek-5’teki örneklerine uygun olarak düzenlenir. Gerekli şartları taşıması halinde elektronik ortamda gönderilen sözleşme veya görevlendirmeler üç işgünü içinde, diğerleri en geç on beş işgünü içinde Bakanlıkça onaylanır. Sözleşme veya görevlendirilmeleri onaylanmayan işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yapamazlar. İfadesi var. Dolayısıyla Yönetmelik her zaman duyurudan öncedir ve kanun tarafından tanınır denilmekte ! . Bir başka deyişle eğer iş sözleşmeni bana göndermediysen İSG-katip sistemine kayıt olduğun tarihe kadar yaptığın tüm işlemler(eğitimler-risk analizleri-adepler vs. benim gözümde yoktur ve seni tanımıyorum deniliyor.
2. Önemli Husus:
Bakanlık yukarıdaki hatalı ve hepimizin buna göre evraklarını hazırladığı ve eğitim kurumlarına kaydımızı yaptırdığımız duyuruyu 19 08.2014 tarihinde revize etmiş! Yani bizler eğitime girmeden önce (http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=programlara_basvuru ) Burada gerekli düzenlemeyi yapmışlar o veya yazan kısmı düzeltmişler. Bunu eğitim kurumlarına göndermiş. Dolayısıyla bakanlık o konuda hatasını düzeltmiş.
Tüm bunlara rağmen şöyle bir durum söz konusu oluyor.
1. Eğitim aldığımız kurumlar neden bu son duyuruyu dikkate almayıp bizi eğitime yazdılar. Suç işlemiş oldular.
2. Benim eğitim kurumum 2 defa denetlendik diyor, evraklara kadar incelediler diyor. Madem öyle nasıl oluyor da benim durumumda olan bakanlığın demesine göre 300^’e yakın kişinin Bakanlık Onaylı İş Sözleşmesi incelenmedi ve eğitim kurumuna siz bunları sınava sokamazsınız denmedi! Çay içmeye mi gitmişler.. Buda bakanlık yetkililerin işledikleri suçtur!
3. Sınavdan sonra bildiğiniz üzere aylarca inceleme yapıldı hatta bu belgeyi sunamayan bir çok kişi incelemeyi geçip paralarını yatırdı ve belki de yeni bir işe başladı hayatını ona göre planlamak üzere değişiklik yaptı. Bu inşaların belgeleri tekrardan incelendiğinde olmazsa olmaz bu belge neden onlarda istenmedi ve 413 TL’yi yatırmalarına müsaade edildi. Şimdide bunları iptal edeceğiniz diyorlar !
4. Bir çok insan dediğim gibi planlarını bu sınava ve belgeye göre yaptı. Kimi istifa edip başka bir yerde B sınıfı olarak işe başladı kimi B sınıfı olarak kendini yönetime tanıttı, sistemde 413 TL’yi yatırıp ta sonradan katipten bu durumda olanların belgelerini iptal edeceğiz derseniz bizlerin yaşayacağı sıkıntıları hiç mi düşünmediniz.
5. Konuyla ilgili geçen yıllarda ve bu yıl bizim girdiğimiz B grubu sınava giren adayların kayıt yaptırdığı Eğitim kurumları ile görüştüm. Görüştüğüm altı firmadan sadece bir firma kursiyerlerden iş güvenliği sözleşmesinin bakanlığa gönderilmiş ve onay alınmış halini istemiş. Diğerlerinin bundan haberi bile yok. Yani geçen yıllarda yapılan sınavlarda bu belgeyi sunmadan geçen ve katip sisteminde onaylanan uzmanlar var.. Bunlar neden denetlenemedi , bu eksiklik fark edilmedi , eğitim kurumları uyarılmadı … Buda yine eğitim kurumunu denetleyen bakanlığı suçudur.
6. Ve gelelim bakanlık onaylı iş sözleşmelerimize. Ne kadar önemli bir konuydu ki bu 2010 tarihindeki İSG uzmanlarının görev yetki ve sorumluluklarına ait yönetmeliğe koymayı akıl edemediler. Öyle ki o yönetmelikte B sınıfı uzman olabilmek için İSG Uzmanı için şu ifade vardır: 1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
Bu ifadeye göre bizler Fiilen bir sürü belge sunmamıza rağmen (risk analizi. Eğitimler, kurul karar defterleri vs) bakanlıkça kabul göremiyoruz. Hiç mi bu yönetmeliği yazan uzmanlar ! İsg hizmetlerinde adı geçen üstteki maddeyi buraya eklemeyi akıl edememişler…
7. O tarihlerde C sınıfı uzman olarak işe başlayan ve çok tehlikeli sınıfta olan işletmelerde görev yapan bir sürü uzman vardır. Hangi birisinin işletmesinde A grubu uzman ya da B grubu uzman vardı ki sözleşmesini yaptıktan sonra bakanlığa göndersin..

8. Bakanlık bu durumda olan 300 kişilik bir gruptan bahsediyor. Tek tek katipte onaylanan B sınıfı belgeyi iptal edeceklerini bildirdi. Birkaç arkadaşım dava açmaya hazırlanıyor ki bunu bende son etapta yapacağım.
Maalesef bakanlık cılgı çıkan isg sistemine bir darbe daha vurmuştur. İSG nedir bilmeyen yüzlerde kişiyi prim gününden dolayı A ve B yapmışken 3yılı aşkındır görev yapan bizlere : İspat belgelerinin yanında birde onaylı sözleşmeyi de sunmalısın yoksa seni kabul etmiyorum demesi inanın yüzümüze baka baka kotamız doldu çok uzmanımız varsa sizler olsa da olur olmasa da olur demesidir..
İsg ile ilgili o kadar yönetmelikler ve kanunlar olmasına rağmen her seferinde bunları baskıyla öteleyen , cezaları affeden bakanlığımız konu biz olunca mevzuat neyse onu uygularım kusura bakma diyor.
Aslında tek bir yönetmelik maddesi ile bunu düzeltebilirler. Sadece bir cümle yazacaklar o kadar. Ancak seçim öncesi kimse bu riski almaz. Seçimden sonra biraz ortam netleşir ama bunu yaparlar mı bilmiyorum.
Ne yapacağımıza gelirsek ;
Ben önce BİMER’ şikayette bulunacağım. Hem eğitim kurumunu hem de denetlemeyi yapan ancak bu önemli belgeyi istemeyen bakanlık yetkilileri hakkında işlem yapılmasını isteyeceğim. Aynı zamanda 2013 yılından bu yana 3 yılı doldurup ta sınava giren kaç kişi varsa bunlarında bu belgelerinin olup olmadığının araştırılmasını yoksa bunu göremeyen bakanlık yetkilileri içinde işlem yapılmasını isteyeceğim.
Ardından aldığım cevaba göre de bu denetimleri yapanlar hakkında şikayette bulunacağım. Ve eğitim kurumumdan da paramı isteyeceğim(bugün talep ettim).
Yaşasın İş güvenliği sistemimiz…

Ekli dosyalar

• C'den B'ye geçişte istenilen belgeler.doc
    31 KB · Görüntüleme: 27

büşraferide

Üye
TÜİSAG Üyesi
Kesinlikle size katılıyorum çok güzel anlatınız bizim sıkıntılarımızı, maalesef azınlık olmamızdan dolayı sesimizi kimse duymuyor, Hala 2013 aralık prim yükseltme A sınavında iptal edilen sorular konuşuluyor, Bedavadan belge dağıttıkları yetmezmiş gibi hala uzman olmayan bir çok kişiye bu belgeyi vermeye devam ediyorlar, Bugün bakanlık yetkililerinin verdiği son bilgiye göre bizim durum komisyon kararıyla netleşmiş ve sonuç olumsuz,Bize aralık sınavını bekleyeceksiniz deniyor, Tabi geçen 1 yıllık maddi manevi zararımızı kimse düşünmüyor, sınavları geçmekte ayrı bir zor. Ne yapmamız gerekiyorsa arkanızdayım lütfen iletişim halinde olalım.

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,
İstediğiniz ilk yayınlanan duyuru ektedir.Diğerini aşağıdaki yazımdaki linkte bulabilirsiniz.

Ancak aleyhimize olan iki konu var.
1. Önemli Husus: İşe başladığımızda yürürlükte olan ve bizi bağlayan yönetmelik. Bu sınava girme şartlarında 3 yıl görev yapma ifadesi olduğuna göre tahminim 27 aralıktaki B sınıfı uzmanlık sınavı öncesi 2010 ya da 2011 yılında C sınıfı uzman olarak işe başladık. Bu durumda bakanlık şunu söylüyor. Yukarıda hatalı bir şekilde veya yazan 6.maddeye göre sadece işverenle yaptığımız sözleşme yeterli değildir, o tarihlerde yürürlükte olan 27 Kasım 2010 CUMARTESİ yayınlanan İSG Hizmetleri Yönetmeliği Madde 13 -3’e göre: Sözleşme ve görevlendirme belgeleri üç nüsha olarak düzenlenir. Nüshalardan biri işverende, biri OSGB’de kalır, diğer nüsha bildirimle ilgili diğer kanunlardan doğan yükümlülükler saklı kalmak kaydıyla beş iş günü içinde işveren veya OSGB’lerce Bakanlığa gönderilir. Sözleşmeler, Ek-3, Ek-4 ve Ek-5’teki örneklerine uygun olarak düzenlenir. Gerekli şartları taşıması halinde elektronik ortamda gönderilen sözleşme veya görevlendirmeler üç işgünü içinde, diğerleri en geç on beş işgünü içinde Bakanlıkça onaylanır. Sözleşme veya görevlendirilmeleri onaylanmayan işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yapamazlar. İfadesi var. Dolayısıyla Yönetmelik her zaman duyurudan öncedir ve kanun tarafından tanınır denilmekte ! . Bir başka deyişle eğer iş sözleşmeni bana göndermediysen İSG-katip sistemine kayıt olduğun tarihe kadar yaptığın tüm işlemler(eğitimler-risk analizleri-adepler vs. benim gözümde yoktur ve seni tanımıyorum deniliyor.
2. Önemli Husus:
Bakanlık yukarıdaki hatalı ve hepimizin buna göre evraklarını hazırladığı ve eğitim kurumlarına kaydımızı yaptırdığımız duyuruyu 19 08.2014 tarihinde revize etmiş! Yani bizler eğitime girmeden önce (http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=programlara_basvuru ) Burada gerekli düzenlemeyi yapmışlar o veya yazan kısmı düzeltmişler. Bunu eğitim kurumlarına göndermiş. Dolayısıyla bakanlık o konuda hatasını düzeltmiş.
Tüm bunlara rağmen şöyle bir durum söz konusu oluyor.
1. Eğitim aldığımız kurumlar neden bu son duyuruyu dikkate almayıp bizi eğitime yazdılar. Suç işlemiş oldular.
2. Benim eğitim kurumum 2 defa denetlendik diyor, evraklara kadar incelediler diyor. Madem öyle nasıl oluyor da benim durumumda olan bakanlığın demesine göre 300^’e yakın kişinin Bakanlık Onaylı İş Sözleşmesi incelenmedi ve eğitim kurumuna siz bunları sınava sokamazsınız denmedi! Çay içmeye mi gitmişler.. Buda bakanlık yetkililerin işledikleri suçtur!
3. Sınavdan sonra bildiğiniz üzere aylarca inceleme yapıldı hatta bu belgeyi sunamayan bir çok kişi incelemeyi geçip paralarını yatırdı ve belki de yeni bir işe başladı hayatını ona göre planlamak üzere değişiklik yaptı. Bu inşaların belgeleri tekrardan incelendiğinde olmazsa olmaz bu belge neden onlarda istenmedi ve 413 TL’yi yatırmalarına müsaade edildi. Şimdide bunları iptal edeceğiniz diyorlar !
4. Bir çok insan dediğim gibi planlarını bu sınava ve belgeye göre yaptı. Kimi istifa edip başka bir yerde B sınıfı olarak işe başladı kimi B sınıfı olarak kendini yönetime tanıttı, sistemde 413 TL’yi yatırıp ta sonradan katipten bu durumda olanların belgelerini iptal edeceğiz derseniz bizlerin yaşayacağı sıkıntıları hiç mi düşünmediniz.
5. Konuyla ilgili geçen yıllarda ve bu yıl bizim girdiğimiz B grubu sınava giren adayların kayıt yaptırdığı Eğitim kurumları ile görüştüm. Görüştüğüm altı firmadan sadece bir firma kursiyerlerden iş güvenliği sözleşmesinin bakanlığa gönderilmiş ve onay alınmış halini istemiş. Diğerlerinin bundan haberi bile yok. Yani geçen yıllarda yapılan sınavlarda bu belgeyi sunmadan geçen ve katip sisteminde onaylanan uzmanlar var.. Bunlar neden denetlenemedi , bu eksiklik fark edilmedi , eğitim kurumları uyarılmadı … Buda yine eğitim kurumunu denetleyen bakanlığı suçudur.
6. Ve gelelim bakanlık onaylı iş sözleşmelerimize. Ne kadar önemli bir konuydu ki bu 2010 tarihindeki İSG uzmanlarının görev yetki ve sorumluluklarına ait yönetmeliğe koymayı akıl edemediler. Öyle ki o yönetmelikte B sınıfı uzman olabilmek için İSG Uzmanı için şu ifade vardır: 1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
Bu ifadeye göre bizler Fiilen bir sürü belge sunmamıza rağmen (risk analizi. Eğitimler, kurul karar defterleri vs) bakanlıkça kabul göremiyoruz. Hiç mi bu yönetmeliği yazan uzmanlar ! İsg hizmetlerinde adı geçen üstteki maddeyi buraya eklemeyi akıl edememişler…
7. O tarihlerde C sınıfı uzman olarak işe başlayan ve çok tehlikeli sınıfta olan işletmelerde görev yapan bir sürü uzman vardır. Hangi birisinin işletmesinde A grubu uzman ya da B grubu uzman vardı ki sözleşmesini yaptıktan sonra bakanlığa göndersin..

8. Bakanlık bu durumda olan 300 kişilik bir gruptan bahsediyor. Tek tek katipte onaylanan B sınıfı belgeyi iptal edeceklerini bildirdi. Birkaç arkadaşım dava açmaya hazırlanıyor ki bunu bende son etapta yapacağım.
Maalesef bakanlık cılgı çıkan isg sistemine bir darbe daha vurmuştur. İSG nedir bilmeyen yüzlerde kişiyi prim gününden dolayı A ve B yapmışken 3yılı aşkındır görev yapan bizlere : İspat belgelerinin yanında birde onaylı sözleşmeyi de sunmalısın yoksa seni kabul etmiyorum demesi inanın yüzümüze baka baka kotamız doldu çok uzmanımız varsa sizler olsa da olur olmasa da olur demesidir..
İsg ile ilgili o kadar yönetmelikler ve kanunlar olmasına rağmen her seferinde bunları baskıyla öteleyen , cezaları affeden bakanlığımız konu biz olunca mevzuat neyse onu uygularım kusura bakma diyor.
Aslında tek bir yönetmelik maddesi ile bunu düzeltebilirler. Sadece bir cümle yazacaklar o kadar. Ancak seçim öncesi kimse bu riski almaz. Seçimden sonra biraz ortam netleşir ama bunu yaparlar mı bilmiyorum.
Ne yapacağımıza gelirsek ;
Ben önce BİMER’ şikayette bulunacağım. Hem eğitim kurumunu hem de denetlemeyi yapan ancak bu önemli belgeyi istemeyen bakanlık yetkilileri hakkında işlem yapılmasını isteyeceğim. Aynı zamanda 2013 yılından bu yana 3 yılı doldurup ta sınava giren kaç kişi varsa bunlarında bu belgelerinin olup olmadığının araştırılmasını yoksa bunu göremeyen bakanlık yetkilileri içinde işlem yapılmasını isteyeceğim.
Ardından aldığım cevaba göre de bu denetimleri yapanlar hakkında şikayette bulunacağım. Ve eğitim kurumumdan da paramı isteyeceğim(bugün talep ettim).
Yaşasın İş güvenliği sistemimiz…
Yazınız için teşekkür ediyorum yalnız , eğitim kurumlarına bakanlık duyuruyu 19.08.2014 'de değil 17.09.2014 'de yapmıştır. bunu düzeltmek istedim. bu tarihte de bizler zaten kursta eğitim alıyorduk.
çalışmalarımızı buna göre yapmamız gerek.

büşraferide

Üye
TÜİSAG Üyesi
ÖSYM nin 27 aralık sınavı uygulama duyurusu şu şekilde

Sınava başvuru hakkı bulunan adaylar Genel Müdürlük tarafından belirlenecektir. Genel Müdürlük sınava girecek adayların başvuru koşullarını taşıyıp taşımadığını kontrol edecektir. Genel Müdürlük, başvuru koşullarını taşıyarak sınava katılmasını uygun gördüğü adayların TC Kimlik Numaralarını, sınava gireceği sertifika alanını ÖSYM’ye bildirecektir. ÖSYM, bu verilerdeki eksiklik veya hatalardan sorumlu olmayacaktır.

Lhotse81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yazınız için teşekkür ediyorum yalnız , eğitim kurumlarına bakanlık duyuruyu 19.08.2014 'de değil 17.09.2014 'de yapmıştır. bunu düzeltmek istedim. bu tarihte de bizler zaten kursta eğitim alıyorduk.
çalışmalarımızı buna göre yapmamız gerek.
Teşekkür ederim düzeltiğiniz için. Duyurular kısmından alırken hatalı yazmışım.

merteryalvac

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İSG-Katip üzerinden sınav durumu sorgulandığında aşağıda şöyle bir not yazmakta:

Sayın .........................
Sınav Grubunuz: B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI
Sınav Sonucunuz:
Başarı Durumunuz:

Yapılan incelemelerde, belgelerinizin uygun olduğu tespit edilmiştir. Sınavı kazanmanız durumunda isminiz T.C. Ziraat Bankası kurumsal tahsilat hesabına bildirilecektir..

bu durumda sınavı kazandığım zaman belge almayı hak etmiş olmuyor muyum?

Lhotse81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İSG-Katip üzerinden sınav durumu sorgulandığında aşağıda şöyle bir not yazmakta:

Sayın .........................
Sınav Grubunuz: B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI
Sınav Sonucunuz:
Başarı Durumunuz:

Yapılan incelemelerde, belgelerinizin uygun olduğu tespit edilmiştir. Sınavı kazanmanız durumunda isminiz T.C. Ziraat Bankası kurumsal tahsilat hesabına bildirilecektir..

bu durumda sınavı kazandığım zaman belge almayı hak etmiş olmuyor muyum?

Merhaba,

Siz sanırım 2015 mayıs sınavından bahsediyorsunuz. Belgeleriniz incelenmiş bir tek sınav sonucunuz kalmış. Geçerseniz TC kimlik numaranız belge parasını yatırmak için sisteme gönderilir ve katipte belge sınıfınız değişir B sınıfı uzman olursunuz.

Bizim bahsettiğimiz 2014 Aralık B sınıfı sınavıydı.

merteryalvac

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,

Siz sanırım 2015 mayıs sınavından bahsediyorsunuz. Belgeleriniz incelenmiş bir tek sınav sonucunuz kalmış. Geçerseniz TC kimlik numaranız belge parasını yatırmak için sisteme gönderilir ve katipte belge sınıfınız değişir B sınıfı uzman olursunuz.

Merhaba,

Peki ya sonra B sınıfı belgenin iptal olma ihtimali mi olacak?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.