Tartışma : 27 Aralık 2014 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavını Kazanan Adayların Yapması Gerekenler

merteryalvac

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Siz aralık sınavına girmeden öncede sınav durumu sorguladığınızda böyle bir notla karşılaşmışmıydınız?

Lhotse81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Siz aralık sınavına girmeden öncede sınav durumu sorguladığınızda böyle bir notla karşılaşmışmıydınız?

Gerekli belgeleri sunamazsanız (böyle bir durum söz konusu olmamalı çünkü eğitim kurumları buna göre belgeleri tasdik ediyor, sonrasında da bakanlık yetkilileri denetliyor) sınavı kazansanız bile belgeyi alamazsınız.

C sınıfı uzman olarak işe başladığınız tarihte işverenle yaptığınız isg uzmanlığı sözleşmesini Bakanlığa gönderebildiz mi ? Bakanlığı size bir yanıtı oldu mu ? bunu ispatlayacak e-mail-kargo-posta alıntısı var mı elinizde ?

merteryalvac

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Böyle bir şey yapmadım, ben bütün evraklarımı kursa teslim etmiştim. Ama "Yapılan incelemelerde, belgelerinizin uygun olduğu tespit edilmiştir." cümlesinden benim kursa verdiğim belgelerimin incelendiğini ve uygun olduğunu anlıyorum. Yani ben bir daha bakanlığa belge gönderecek miyim?

Lhotse81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Böyle bir şey yapmadım, ben bütün evraklarımı kursa teslim etmiştim. Ama "Yapılan incelemelerde, belgelerinizin uygun olduğu tespit edilmiştir." cümlesinden benim kursa verdiğim belgelerimin incelendiğini ve uygun olduğunu anlıyorum. Yani ben bir daha bakanlığa belge gönderecek miyim?

B sınıfı sınavına girmişseniz belge ispatına yönelik 3 yıl C sınıfı uzman olarak verdiğiniz eğtimlere ilişkin tutanaklar,yaptığınız riks analizleri, adepler, varsa kurul kararlarındaki imzalarınızı 3 yıllık SGK dökümünüzü zaten eğitim kurumlarına göndermiştik.

Bunların yanında bakanlık C sınıfı uzman olarak işverenle yaptığınız iş sözleşmenizin bakanlığa gönderildiğine ve onay alındığına dair Bakanlık Onaylı İş sözleşmesi denen bir belgeyide istiyor. Sınavı kazansanız bile ve daha önceki belgelerinizi sunsanız bile eğer bu belgenizi daha önce eğitim kurumuna ya da son denetleme uygulamasında bakanlığa göndermediyseniz belge ücreti yatırsanız bile sizi B sınıfı uzman olarak katibe tanımayacak ve işleminizi iptal edecektir.

Üstteki yazılanları okursanız bizi daha iyi anlamış olursunuz.
İyi günler.

merteryalvac

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Üstteki yazıların tamamını okudum. Yukarıda bahsetmiş olduğunuz dokumanların tamamını ben kurs aldığım yere dosya şeklinde teslim ettim ve anladığım kadarıyla da bakanlık bu dokumanların kontrolünü yaptı.Kafama takılan tek şey sınav durumu sorgulama ekranında belgelerimin incelenmiş ve uygun olduğunun tespit edildiği yazılmış, benim size asıl sormak istediğim Aralık 2014 sınavında sanırım siz başarılı oldunuz, sizde de o dönemde sınav sorgulama ekranında böyle bir ibare yazıyor muydu? Şuan B sınıfı olabildiniz mi?

Lhotse81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Üstteki yazıların tamamını okudum. Yukarıda bahsetmiş olduğunuz dokumanların tamamını ben kurs aldığım yere dosya şeklinde teslim ettim ve anladığım kadarıyla da bakanlık bu dokumanların kontrolünü yaptı.Kafama takılan tek şey sınav durumu sorgulama ekranında belgelerimin incelenmiş ve uygun olduğunun tespit edildiği yazılmış, benim size asıl sormak istediğim Aralık 2014 sınavında sanırım siz başarılı oldunuz, sizde de o dönemde sınav sorgulama ekranında böyle bir ibare yazıyor muydu? Şuan B sınıfı olabildiniz mi?

Ben bakanlık onaylı belgeyi sunamadığım için sistemimde ; EĞİTİM BELGELERİNİZ İNCELENMEKTEDİR. İNCELEME NETİCESİNDE BELGE ÜCRETİNİZİ YATIRABİLMENİZ İÇİN ZİRAAT BANKASI NA BİLDİRİMİNİZ YAPILACAKTIR.. ifadesi yer almaktadır.
Sizin ziraat bankasına bildiriminiz hala daha yapılmamışsa bakanlığın ilgili birimiyle görüşmenizi tavsiye ederim.

mesru tuna

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben bakanlık onaylı belgeyi sunamadığım için sistemimde ; EĞİTİM BELGELERİNİZ İNCELENMEKTEDİR. İNCELEME NETİCESİNDE BELGE ÜCRETİNİZİ YATIRABİLMENİZ İÇİN ZİRAAT BANKASI NA BİLDİRİMİNİZ YAPILACAKTIR.. ifadesi yer almaktadır.
Sizin ziraat bankasına bildiriminiz hala daha yapılmamışsa bakanlığın ilgili birimiyle görüşmenizi tavsiye ederim.

Aralık sınavında sınava giren ve kalan arkadaşım mayıs sınavına girdi yukardaki yazı çıktı. Ben aralık sınavında başarılı oldum sizin olan "EĞİTİM BELGELERİNİZ İNCELENMEKTEDİR. İNCELEME NETİCESİNDE BELGE ÜCRETİNİZİ YATIRABİLMENİZ İÇİN ZİRAAT BANKASI NA BİLDİRİMİNİZ YAPILACAKTIR" yazı karşıma çıkmaktadır.
Mayıs sınavına giren arkadasım evrak yönünden benimle aynı evrakları veri çünkü 4 yıldan beri beraber çalışıyoruz.

Anlayacağınız bakanlık hiçbirşeye bakmıyor. Evraklar uygun yada uygun değil, sözleşme bildirim hepsi hikaye.

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Aralık sınavında sınava giren ve kalan arkadaşım mayıs sınavına girdi yukardaki yazı çıktı. Ben aralık sınavında başarılı oldum sizin olan "EĞİTİM BELGELERİNİZ İNCELENMEKTEDİR. İNCELEME NETİCESİNDE BELGE ÜCRETİNİZİ YATIRABİLMENİZ İÇİN ZİRAAT BANKASI NA BİLDİRİMİNİZ YAPILACAKTIR" yazı karşıma çıkmaktadır.
Mayıs sınavına giren arkadasım evrak yönünden benimle aynı evrakları veri çünkü 4 yıldan beri beraber çalışıyoruz.

Anlayacağınız bakanlık hiçbirşeye bakmıyor. Evraklar uygun yada uygun değil, sözleşme bildirim hepsi hikaye.

Mesru bey , yazdıklarınızın hepsini okumadım ama şu an siz ve bizler mağdur durumdayız ve bekletiliyoruz. kimseye onay vermediler . ya hepimizin üzerini çizecekler ya da kabul edecekler.
bu arada iki kursiyer arkadaşım bakanlığa geçmişte sundukları sözleşmeleri kabul ettirdikleri için şu an B uzman oldular bizzat şahidim.
Bakanlık hiçbir şey yapmıyor değil yapıyor da bizleri mağdur da ediyor.

Lhotse81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar,

Bakanlık denetimleri 27 aralık sınavından sonra boyut değiştirdi. Eğitim kurumlarına verdiğimiz onca ispata dayalı belgelere rağmen iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesini bakanlığa gönderildiğine dair bir yazı ya da onlardan gelen herhangi olumlu bir cevabı sunamayanların belgeleri tek tek iptale gidecek.
Benimde 2 arkadaşım 413 TL'yi yatırdıktan sonra bu belgeyi sunamadıklarından ötürü belgelerinin askıya alındığına dair uyarı yazısını sistem üzerinden gördüler. Bu durumda olan yaklaşık 300 kişinin özellikle bu belgesi kontrol altında. Ve iptale kadar gidecekler.

Çünkü onlarda biliyor ki 27 aralık B grubu sınavına giren kursiyerlerin bir çoğu ispata yönelik belgelerin çoğunu sunabildiler ancak özellikle bu onaylı iş sözleşmesinde takıldılar. Gelen itirazlar sonucu da birkaç kez denetledikleri eğitim kurumlarında bakmaya bile akıl edemedikleri bu belgeleri şimdi ister oldular..

hanifehava

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar,

Bakanlık denetimleri 27 aralık sınavından sonra boyut değiştirdi. Eğitim kurumlarına verdiğimiz onca ispata dayalı belgelere rağmen iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesini bakanlığa gönderildiğine dair bir yazı ya da onlardan gelen herhangi olumlu bir cevabı sunamayanların belgeleri tek tek iptale gidecek.
Benimde 2 arkadaşım 413 TL'yi yatırdıktan sonra bu belgeyi sunamadıklarından ötürü belgelerinin askıya alındığına dair uyarı yazısını sistem üzerinden gördüler. Bu durumda olan yaklaşık 300 kişinin özellikle bu belgesi kontrol altında. Ve iptale kadar gidecekler.

Çünkü onlarda biliyor ki 27 aralık B grubu sınavına giren kursiyerlerin bir çoğu ispata yönelik belgelerin çoğunu sunabildiler ancak özellikle bu onaylı iş sözleşmesinde takıldılar. Gelen itirazlar sonucu da birkaç kez denetledikleri eğitim kurumlarında bakmaya bile akıl edemedikleri bu belgeleri şimdi ister oldular..
Ne olacak şimdi?

Lhotse81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Geçen hafta bakanlığın belge denetiminde görevli olan bir uzman bayanla götüştüm. Tabi ben aynı şeyleri ve sitemleri söyleyip dava açacağım lafına gelmeden bana : Sanırım ne diyeceğinizi biliyorum bununla ilgili bir gelişme var dedi.
Arkadaşlar Bakanlık bu yıl ve geçen yıl yapılan 3 yıl çalışma sonucu bir üst sınıfa geçiş için yapılan sınav sonrasında Bakanlık Onaylı İş Sözleşmesini sunamayan uzmanların bu durumunu düzeltecek bir genelge hazırlığı düşüncesindeymiş. Kesin bir şey yok ancak bunu genelge ile düzeltme yolunda bir görüşleri olduğunu bu uzman bayan arkadaşımız bana iletti. Çünkü yanlış bir uygulama yaptıklarının farkında oldular, yüzlerce kişinin belgelerini eğer adam akıllı inceleselerdi ve eğitim kurumlarına denetimde sen bu belgeyi sunamayan kursiyerleri nasıl alırsın diye hesap sorsalardı haklıydılar çünkü bunu bir yönetmeliğe dayandırabilirlerdi. Ancak şimdi iş başka boyuta taşındı.
Hem eğitim kurumlarının bir çoğu kursiyerlerini uyarmaması hemde birkaç kez denetim yapan buna rağmen bu belgeyi ispat edemeyen ancak 413 TL yatırabilirsiniz uyarısını alanla bu belgeyi ispat edemeyen ve buna karşılık belgeniz eksiktir yazısı gönderen Bakanlık açılacak davalarla karşı karşıya geldi.
Bahsettiğim gibi birçok kişi C'den B sınıfına yükseldi ancak bu belgeyi ispat edemekleri için sistemlerinde tek tek uyarı yazısı almaktadır. Ve bu arkadaşlarımız konuyla ilgili her türlü mağdur oldukları için dava sürecine başladılar ya da başlıyacaklar.

Yapmamız gereken ise basit; Genelge ya da yönetmelik her neyse bunu bir an önce çıkartmaları için telefonla görüşmek, yaşadığımız bu durumundan çıkış için bakanlığın ilgili kısımlarını harekete geçirmektir.

Bilgi aldığım taktirde tekrar sizlerle paylaşacağım.

İyi günler.

büşraferide

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu sorun sadece 4 kişiyimi ilgilendiriyor. Ben, Levent Acar, Hanifehava ve Lhotse81 yazıyoruz buraya başka kimse yokmu?

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Umudunu kaybetmeyen 4 kişi var her halde.

alp halil ay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar bende Ankara Kampüs akademide kurs alıp 27 aralık sınavına katılıp başarılı oldum fakat kurs kapalı ve hiç bir kimseye ulaşamadığım için evrakları tamamlayıp belgemi alamıyorum , kampüs akademi ile bağlantı kurabilen var mı acaba?

pınar gündüz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
eniştemde aynı durumda iş yeri hekimi kampüs akademiye ulaşamıyoruz.ulaşan varsa acil yardım lütfen

hanifehava

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İsggmi arıyorum telefonlara cevap veren yok önce zor da cevap veriyorlardı şimdi hiç cevap veren yok.Dilekçemin süresi de 16 gün oldu cevap yok. Şimdi BİMER e yazacağım dava açalım mı tebliğ çıkacak mı diye?

nena_bubu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar yazılanları okudum. ben de 5 Aralık 2015 tarihli b sınıfı sınavına gireceğim. 2013 öncesinde bakanlığa gönderilen sözleşmelerin onaylandığına dair belge istiyorlar. Biz ön yazı ile bildirim yapmışız gönderdiğimize dair kargı fişi de mevcut ancak onay yazısı gelmemiş bakanlığı arıyorum bana verdikleri cevap siz gönderin evraklarınızı biz inceleyeceğiz. Bu ne demek ya kursla konuşuyorum iki kurs onay belgesi olması lazım, diğeri gerek yok ispat et kurul tutanaklarıyla diyor. ne yapacağımı şaşırdım. Her türlüispat edebiliyorum o tarihte çalıştığımı.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim

Lhotse81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bakanlık durumumuzla ilgili bir karara varmış. Herkesi cep telefonundan aramaya başladılar. İşe girdiğimiz tarihte yapamadığımız bakanlık onaylı iş sözleşmesi yerine yine o tarih imzalı İSG hizmetleri yönetmeliği ek-4b'deki iş sözleşmesini (bir nevi bakanlığa iş sözleşmemizi yollayacağız,) işe başladığımız tarih olacak şekilde doldurup yollamamızı , onaylı diploma ile uygulamalı staj raporunu istemektedirler.

Bilgilerinize.

nil arın

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhaba,

Benim de sınav durumumu sorguladığımda eksik belge yazısı çıkıyor. 5 Aralıktaki sınava girebilmem için bu evrakları tamamlamam gerekiyormuş. Fakat hepinizinki gibi benim de isg kurumum kapanmış. İşin ilginci sınava ilk girdiğimde bu evraklar kurs tarafından bakanlığa iletilmişti. Yoksa zaten sınava katılım sağlanamıyordu? Tek aslı olan bir belgenin, şu gün bizden nasıl aslı isteniyor anlamış değilim. Bu konuyla ilgili olarak ne yapmam gerekiyor, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Lhotse81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba,

Benim de sınav durumumu sorguladığımda eksik belge yazısı çıkıyor. 5 Aralıktaki sınava girebilmem için bu evrakları tamamlamam gerekiyormuş. Fakat hepinizinki gibi benim de isg kurumum kapanmış. İşin ilginci sınava ilk girdiğimde bu evraklar kurs tarafından bakanlığa iletilmişti. Yoksa zaten sınava katılım sağlanamıyordu? Tek aslı olan bir belgenin, şu gün bizden nasıl aslı isteniyor anlamış değilim. Bu konuyla ilgili olarak ne yapmam gerekiyor, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Eğitim kurumunuzca Bakanlığa gönderilmiş olan belgelerinizi Bakanlığın gelen evrak servisinden ya da yetkilendirme daire başkanlığından istetmek. Bakanlığı aramanız ve bu durumunuzu anlatmanızdan başka çare yok.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.