Soru Bankası 27 Aralık 2014 Sınavı A, B Ve C Hazırlık Osym'ye Göre 5 Şıklı Sorular %100 Başarı

melon

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ingiltere ile baslayani yaptmistim

Emine G.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
dün verilen sorular ılk mesaja pdf olarak verılmıştır.

bugun buradan yenı sorular verılecektır.

Emeğe saygı. Soruları kendim hazırlıyorum.

S1. İlk iş sağlığı yasası hangi ülkede çıkmıştır?

A) İngiltere
B) Fransa
C) ABD
D) Almanya
E) İtalya

S2. Acil çıkış kapıları için aşağıda belirtilen özelliklerden hangisi yanlıştır?

A) Kilitli ve bağlı bulundurulmamalıdır.
B) Sayısı ve yeri çalışan sayısına göre belirlenmelidir.
C) Raylı veya döner kapı olmamalıdır.
D) Acil durumlarda hemen ve kolayca açabilecek şekilde olmalıdır.
E) İçe doğru açılmalıdır.

S3. ISO 18001'e göre risk değerlendirmesi, standardın üzerine kurulduğu PUKÖ döngüsünün hangiaşamasında yer alır?

A) Planlama
B) Uygulama
C) Kontrol etme
D) Önleme
E) Politika

S4. 155 sayılı ILO Sözleşmesi aşağıda belirtilen konulardan hangisini düzenlemektedir?

A)iş teftişi
B) İş sağlığı ve güvenliği politikalarını
C) Çalışma ortamının niteliklerini
D)Ücret politikaları
E) İş sağlığı hizmetlerini

Zeki Beyin kumaş dokuma atölyesi vardır. Atölyesinde 50 bayan 10 erkek çalışanı mevcuttur.

5-10. sorular yukarıdaki metindeki bilgilere göre yapılacaktır.

S5. Atölyede koyu renkli dokuma, büro ve benzeri sürekli dikkati gerektiren ince işler yapıldığı için aydınlatma en az kaç lüks olmalıdır?

A)100 B)200 C)300 D)500 E)1000

S6. Bu atölyede tam 5 yıldır çalışan Ayşe hanımın yıllık izni kaç gün olmalıdır?

A)14 B) 16 C)20 D)26 E)30

S7. Zeki Beyin atölyesi ile ilgili verilenlerden hangisi yanlıştır?

A) Çalışan sayısı 50 den fazla olduğu için İSG kurulu kurmak zorundadır
B) Eğer 50 bayan çalışan daha olsaydı emzirme odası açmak zorundadır.
C) Eğer 101 bayan çalışan daha olsaydı kreş ve bakım yurdu açmak zorundaydı.
D) Çalışanları işten ayrılmışsa 10 yıl dosyalarını saklamak zorundadır
E) Çalışanlara ödemeleri 20 günü geçerse çalışanlar işten kaçınma hakkını kullanabilirler.

S8.Zeki bey İngiltere ile ticaret yapmak istiyor. Bu kapsamda uluslarası kargo taşımacılığı için hangi belgeyi temin ettirmelidir?

A) SRC1
B) SRC2
C) SRC3
D) SRC4
E) SRC5

S9. Bu atölyede kullanılan makinelerde el kol için günlük maruziyet eylem değeri hangisidir?

A) 5 m/s2
B) 2,5 m/s2
C) 1,15 m/s2
D) 0,5 m/s2
E) 1m/s2

S10.Atölye için gerekl, olan havalandırmanın hızı aşağıdakilerden hangisi olamaz?

A)0,1 m/s
B)0,2 m/s
C) 0,3 m/s
D) 0,5 m/s
E)1m/s

S11. Karbondioksit, metan ve karbon monoksit gazlarının özellikleri için aşağıda yazılış sırasına göre verilen ifadelerden hangisi doğrudur?

A) Zehirleyici - Zehirleyeci - Boğucu
B) Zehirleyici - Boğucu - Boğucu
C) Boğucu - Zehirleyici – Boğucu
D) Boğucu - Boğucu – Boğucu
E) Boğucu - Boğucu - Zehirleyici

12. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması ve ısı kaynaklarından uzak tutulması gereken basınçlı gaz tüplerinin sıcaklığı en fazla ne kadar olabilir?

A) 30 °C B)40°C C)50°C D)100°C E)150°C

13. Ülkemizde iyonlaştırıcı radyasyonun ölçülmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili denetimler hangi kurum tarafından yapılır?

A) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
B) Sağlık Bakanlığı
C) Türkiye Atom Enerjisi Kurumu
D)İSGÜM
E)ÇASGEM

14. Tehlikeli maddelerin karayolunda Uluslararasi Tasinmasi ile ilgili Avrupa Anlasmasi asagidakilerden hangisidir?

A)RID B)ADR C)ADNR D)IMDG E)SCR

15. NFPA Tehlike Derecelendirme Endeksinde özel notlar altında yer alan "W" kodu aşağıdakilerden hangisini ifade eder?

A) Oksitleyici madde
B) Asidik madde
C) Toksik madde
D) Su ile reaksiyona giren madde
E) Korozif madde

16. Tehlikeli maddelerin MSDS kartında bulunan bilgilerde aşağıdakilerden hangisinin bulunması gerekmez?

A)Maddenin adı
B)Maddenin CAS numarası
C)Maddenin formülü
D)Tehlike sembolleri ve tehlike işareti
E) Tehlike sembolleri ve tehlike işaretleri

17. Aşağıdakilerden hangisi Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmeliğe göre kullanımı yasak olan maddelerden değildir?

A) 4-aminodifenil
B) Benzidin ve tuzları
C) Fenol ve tuzları
D) 2-naftilamin ve tuzları
E) 4-nitrodifenil

18. Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın sürekli olarak veya uzun süre ya da sık sık oluştuğu yerler patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerin sınıflandırılmasına göre hangi bölgeye girer?

A)0 B)1 C)2 D) 3 E)5

19. Birden fazla grupta yer alan biyolojik etkenlere maruziyetin söz konusu olduğu işlerde yapılacak risk değerlendirmesi için aşağıda belirtilenlerden hangisi doğrudur?

A) Zararlı biyolojik etkenlerin tümünün oluşturduğu tehlike dikkate alınarak yapılır.
B) Grup 1 biyolojik etkenlerin oluşturduğu tehlike dikkate alınarak yapılır.
C) Grup 2 biyolojik etkenlerin oluşturduğu tehlike dikkate alınarak yapılır.
D) Grup 3 biyolojik etkenlerin oluşturduğu tehlike dikkate alınarak yapılır.
E) Grup 4 biyolojik etkenlerin oluşturduğu tehlike dikkate alınarak yapılır.

20. Doğru akımda tehlikeli gerilim kaç volt olarak kabul edilmektedir?

A) 24 V
B) 50 V
C) 60 V
D) 120 V
E) 220 v

CEVAPLARI YAZINIZ. DEĞERLENDİRMEYİ BEN YAPACAĞIM.SORULAR VE CEVAPLAR AKŞAM PDF OLARAK EKLENECEKTİR.
1A 2E 3B 4B 5D 6A 7D 8C 9B 10E 11E 12A 13C 14A 15D 16C 18A 19A 20D

mehriban

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
mehriban

mehriban hanım nezdinde tüm arkadaşlar anlamadıklarınızı sorun lütfen tavsiyem sorularla ilgili yönetmelikleri okumanız takıldığını yerlerde bakmanız.

mesela ilk buklette ahmet bey sorusunda amacım sizlerin gübre fabrikasının çok tehlike sınıfta olduğunu analiz edebilmeniz ve soruları ona göre cevaplyabilmenizdir.
Hocam Mehriban hanım nezdinde demişsiniz de anlayamadım. Manayı tam anlayamadım Hocam

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Hocam Mehriban hanım nezdinde demişsiniz de anlayamadım. Manayı tam anlayamadım Hocam

yani o sormuş . o da dahil herkese duyurulur demek istedim yanlış oldu galiba..

yani herkesi kastettim.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
ilk mesaja pdf olarak 2.denemede cevapları ile eklenmiştir.kolay gelsin herkese.Rusya'dan selamlar sevgiler

melon

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
4. soru neden B ??? 155 ILO sözlesmesi Calisma ortamina iliskin normalde... :(

Mehmet AZİM

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sayın Hakan Erdoğan,
Emekleriniz ve hazırladığınız sorular için teşekkür ederim. Hazırladığınız soruların C sınıfı İSG Uzmanlığı sınavına girecek olan bizler için, zorluk derecesinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla.

Emine G.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
iyi akşamlar arkadaşlar bişey kafama takıldı risk değerlendirmesi PÜKO döngüsünün uygulama aşamasında diye öğrettiler bize. ama soruda planlama aşamasını doğru kabul etmiş. elimdeki kaynaktada uygulama yazıyo. bilgisi olan varmı

mehriban

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hakan Hocam Size bir sorum olacak. İlk isg-1 deki sorularda gübre fabrikası demişsiniz. Hocam Cok tehlikeli sınıfa kimyasallar; yapı işleri ve maden diye biliyordum. Mesela ben kendimden sölüyorum. Gubre fabrikasının cok tehlikeli sınıfa girdigini ben cok zorla karar vere bildim. Yani bunu daha kolay bi şekilde nerden ögrene biliriz? Yani sorum şu. Bir işletmenin hangi sınıfa girdigini nasıl bile biliriz?

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
sınavda
Sayın Hakan Erdoğan,
Emekleriniz ve hazırladığınız sorular için teşekkür ederim. Hazırladığınız soruların C sınıfı İSG Uzmanlığı sınavına girecek olan bizler için, zorluk derecesinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla.

sınavda bariz bir ayrım yoktur. konular ve soru şekli hemen hemen aynı örneğin geren seneki aralık sınavında C zordu A kolaydı.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Hakan Hocam Size bir sorum olacak. İlk isg-1 deki sorularda gübre fabrikası demişsiniz. Hocam Cok tehlikeli sınıfa kimyasallar; yapı işleri ve maden diye biliyordum. Mesela ben kendimden sölüyorum. Gubre fabrikasının cok tehlikeli sınıfa girdigini ben cok zorla karar vere bildim. Yani bunu daha kolay bi şekilde nerden ögrene biliriz? Yani sorum şu. Bir işletmenin hangi sınıfa girdigini nasıl bile biliriz?

temel olarak kimya sanayi,maden ve inşaatın çok tehlikeli sınıfta olduğunu bilin yeter.kolay gelsin

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
iyi akşamlar arkadaşlar bişey kafama takıldı risk değerlendirmesi PÜKO döngüsünün uygulama aşamasında diye öğrettiler bize. ama soruda planlama aşamasını doğru kabul etmiş. elimdeki kaynaktada uygulama yazıyo. bilgisi olan varmı

kesinlikle planlamadırço kaynaklar yanlış yazmıştır. bir işe başlmadan önce daha planlama şamasında risk analizleri yapılırç uygulama esnasında olacak kaza ve işletme değişikliklerinde revize edilir.mesela bizim lukoil projesinde en başta hse planı yaptık.üst firma onayladı .iş öyle başladı.onun bir bölümü risk analizini içermektedir.

Emine G.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben cvplarken gubre fabrikasini direk kmyasal olarak dusundum. Cunku cok cesitli gubreler var. Icersinde fosfat olan falan.

Emine G.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
kesinlikle planlamadırço kaynaklar yanlış yazmıştır. bir işe başlmadan önce daha planlama şamasında risk analizleri yapılırç uygulama esnasında olacak kaza ve işletme değişikliklerinde revize edilir.mesela bizim lukoil projesinde en başta hse planı yaptık.üst firma onayladı .iş öyle başladı.onun bir bölümü risk analizini içermektedir.
Hocam ama bazen uygulamayla teori arasnda fark oluyor.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
2. mesaja yeni sorular eklenmiştir .arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum.tüm arkadaşlarınızı bu eğitim için yönlendiriniz.

Onur Baş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
2.mesaj için cevaplarım:
1-D 2-B 3-E 4-A 5-B 6-C 7-E 8-B 9-A 10-A 11-C 12-E 13-B 14-B 15-C 16-B 17-D 18-A 19-E 20-B

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.