Soru Bankası 27 Aralık 2014 Sınavı A, B Ve C Hazırlık Osym'ye Göre 5 Şıklı Sorular %100 Başarı

burçin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
iyi akşamlar arkadaşlar bişey kafama takıldı risk değerlendirmesi PÜKO döngüsünün uygulama aşamasında diye öğrettiler bize. ama soruda planlama aşamasını doğru kabul etmiş. elimdeki kaynaktada uygulama yazıyo. bilgisi olan varmı

Merhabalar, Emine hanım benim düşünceme göre de risk değerlendirmesinin uygulama aşamasında olması gerekmekteydi. Hakan Hocam Risk değerlendirme tekniğinin (kinney-hazop-fmea..vb) seçilmesi planlamada olması, risk değerlendirmesinin uygulamada olması söz konusu olabilir mi?

Ayrıca Hakan Hocam hazırlamış olduğunuz sorular için çok teşekkür ederiz. Elinize ve emeğinize sağlık.

Kaner

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu başlık altında tarafımdan hazırlanan sorular paylaşılacaktır. konuyu açtım ilgilenme durumuna göre devam edeceğim. Günde en az 20 soru paylaşacağım.yazım hatalarım olursa bağışlayınız.

HAKAN ERDOGAN
VGO HSE DEPUTY MANAGER IN RUSSIA
A CLASS HSE MANAGER
MECHANICAL ENGINEER MSc.
PRODUCTION MANAGER

sınava girecek arkadaşlarınıza ulaşınız forumu takip etsinler.HERKESE SOYLEYIN BEN BURDAYIM.KURSA GITMENIZE GEREK KALMAYACAK..

bundan önce olduğu gibi yine yanınızdayım..Bu sorular ISAG için hazırlanmıştır.
bu arada Aralık ayında isag facebook sayfasında online soru çözümlerimiz olacaktır.kaçırmayınız.

www.facebook.com/groups/leventkavlak

isg1.pdf 1. Soru nasıl oluyorda cevap E şıkkı oluyor ?

Soru şu
hmet Bey 200 çalışanı olan bir gübre fabrikası
sahibidir. Fabrikada risk analizi 23.11.2012
tarihinde yapılmıştır. Fabrikada 10.02.2013
tarihinde kaza olunca Ahmet Bey üretimde
kullanılan üniteleri modernize etmeye karar
vermiştir. Fabrika da bazı binaları yıktırmış ve
yeniden yaptırmıştır. 19.05.2013
tarihinde
inşaat alanında mesai saatleri dışında yapılan
iskelenin bir kısmı rüzgârla çökmüş ölen yâda
yaralanan olmamıştır. İnşaat faaliyetleri
05.08.2014 tarihinde, yeni makinelerin
yerleştirilme işlemi ise 11.11.2014 tarihinde
bitmiştir.
1. Ahmet beyin yaptırdığı risk analizinin
geçerlilik tarihi ne zaman biter?
A) 23.11.2014
B) 10.02.2015
C) 19.05.2015
D) 05.08.2016
E) 11.11.2016

Cevaba E demişsiniz... Bunu neye göre belirliyosunuz ?

Yasa gereği, işyeri için yapılan risk değerlendirmesi; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli işyerlerinde 3, tehlikeli işyerlerinde 5, az tehlikeli işyerlerinde 7 yılda bir yenilenmelidir.

Aşağıda belirtilen durumlardan doğabilecek yeni risklerin, işyerinin tamamını veya bir kısmını etkilemesi göz önünde bulundurularak risk değerlendirmesi tamamen veya kısmen yenilenmelidir;

a) İşyerinin taşınması veya binalarda değişiklik yapılması,

b) İşyerinde uygulanan teknoloji, kullanılan madde ve ekipmanlarda değişiklikler yapılması,

c) Üretim yönteminde değişiklikler olması,

d) İş kazası, meslek hastalığı veya ramak kala olayının meydana gelmesi,

e) Çalışma ortamına ait sınır değerlere ilişkin bir mevzuat değişikliği olması,

f) Çalışma ortamı ölçümü ve sağlık gözetim sonuçlarına göre gerekli görülmesi,

g) İşyeri dışından kaynaklanan ve işyerini etkileyebilecek yeni bir tehlikenin ortaya çıkması.

**** Risk Analizi geçerlilik tarihi söz konusu değildir bu olayda. Kaza veya ramak kala olayından sonra risk analizi yenilenmelidir aslında bu tarihde risk analizi hükmünü yitirmiştir. Öte yandan Kaza sonrasında bazı binaların yıkılıp yeniden yapılması esnasında üretimin tamamen mi yoksa bir kısmının durduğuna dair bir bilgi verilmemiş işçiler proseslerde çalışmaya devam etmişler mi etmemişleri. Bazı binalar deniliyor bütün işyeri yıkılıp yapılmıyor. Bu anlam karmaşası yaratır.

Yeni Bina yapılıp yeni makinalar yerleştirildiği tarihden hemen sonra işe başlamadan önce yeni bir risk analizi zorunluluğu doğar bu tarih 11.11.2014 tür.

Yıktırma ve yeni bina inşaatı işi yapan inşaat firması ile alakalıdır ayrıca işi yapan firmanın kuracağı veya kurduracağı iskelelerin sorumluluğu ve inşaat alanınındaki risk analizi işlemleri İnşaat firmasına aittir. Bu sebeple inşaatın bitip makinaların yerleştirilmesi sonrasında çalışılmaya başlamadan önce Risk Analizi gündeme gelmelidir.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
sizin baktığınız 201

Soru şu
tarihinde
bitmiştir.
A) 23.11.2014
B) 10.02.2015
C) 19.05.2015
D) 05.08.2016
E) 11.11.2016

Yasa gereği, işyeri için yapılan risk değerlendirmesi; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli işyerlerinde 3, tehlikeli işyerlerinde 5, az tehlikeli işyerlerinde 7 yılda bir yenilenmelidir.

Aşağıda belirtilen durumlardan doğabilecek yeni risklerin, işyerinin tamamını veya bir kısmını etkilemesi göz önünde bulundurularak risk değerlendirmesi tamamen veya kısmen yenilenmelidir;

b) İşyerinde uygulanan teknoloji, kullanılan madde ve ekipmanlarda değişiklikler yapılması,

g) İşyeri dışından kaynaklanan ve işyerini etkileyebilecek yeni bir tehlikenin ortaya çıkması.

**** Risk Analizi geçerlilik tarihi söz konusu değildir bu olayda. Kaza veya ramak kala olayından sonra risk analizi yenilenmelidir aslında bu tarihde risk analizi hükmünü yitirmiştir. Öte yandan Kaza sonrasında bazı binaların yıkılıp yeniden yapılması esnasında üretimin tamamen mi yoksa bir kısmının durduğuna dair bir bilgi verilmemiş işçiler proseslerde çalışmaya devam etmişler mi etmemişleri. Bazı binalar deniliyor bütün işyeri yıkılıp yapılmıyor. Bu anlam karmaşası yaratır.

Yeni Bina yapılıp yeni makinalar yerleştirildiği tarihden hemen sonra işe başlamadan önce yeni bir risk analizi zorunluluğu doğar bu tarih 11.11.2014 tür.

Yıktırma ve yeni bina inşaatı işi yapan inşaat firması ile alakalıdır ayrıca işi yapan firmanın kuracağı veya kurduracağı iskelelerin sorumluluğu ve inşaat alanınındaki risk analizi işlemleri İnşaat firmasına aittir. Bu sebeple inşaatın bitip makinaların yerleştirilmesi sonrasında çalışılmaya başlamadan önce Risk Analizi gündeme gelmelidir.
2

Soru şu
tarihinde
bitmiştir.
A) 23.11.2014
B) 10.02.2015
C) 19.05.2015
D) 05.08.2016
E) 11.11.2016

sizin baktığınız 2012 tarihli yönetmelik.sonradan yapılan değişiklikle 2013 yılında bu süreler 2,4,6 yıl olmuştur.

öte yandan fabrika için yapılan risk değerlendirmesi en son olarak bu tesis için makinelerin değiştirildiği tarihtir.2 yıl eklerseniz 11.11.2016 olur

Kaner

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hakan Bey, makinelerin yerleştirildiği ve iş yerinin aktif olarak çalışmaya başladığında değilde 2 yıl sonrasında risk analizi yaptırılacağını savunuyorsunuz. Bunu hangi yönetmelikten çıkarak söylüyorsunuz bende okumak istiyorum. Risk analizi süreleri değişir ama yeniden yapılması gerektiği durumlar değişmez. Siz bence yönetmeliği tekrar okuyun. Kaza veya Ramak kala olayından sonra Risk Analizi yenilenir.

burçin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
155 iş sağlığı ve güvenliği ve çalışma ortamı.......kolay ezber 155 polis -güvenlik

Hakan Hocam, 155 sayılı İLO sözleşmesi için aşağıda bulunan linkte "İş sağlığı ve güvenliği ve Çalışma ortamına ilişkin sözleşme" denmektedir. Acaba soruda verilen b ve c şıklarının ikisini birden kapsıyor diyebilir miyiz?

http://www.ilo.org/public/turkish/region/eurpro/ankara/about/sozlesmeler.htm

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bakın önce siz eski yönetmelikteki tarihleri verdiniz ben size güncelini verdim.merak etmeyin bu işi aktif yapan ve mevzuatı adı gibi bilen birisiyim.beni bilen bilir.sınavı geçmeme rağmen soru iptaline başvurmuş ve 2 soru iptal ettirmişimdir.bu işten bir kuruşda çıkarım yoktur.

Fabrikada 10.02.2013 tarihinde kaza olunca yenilenir.....................geçerliliği 10.02.2015 olur
ramak kala olaydan sonra risk analizi komple yenilenmez ilgili kısım eklenir yanlış biliyorsunuz
inşaat işleri bitince eğer başka işler yapılmasaydı yine yenilenirdi tarihi 05.08.2016 olurdu
ama makineler yenilenip yerleştirildiği için risk analizi komple yapılır 11.11.2016 son geçerlilik tarihli en son yapılan risk analizidir.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Hakan Hocam, 155 sayılı İLO sözleşmesi için aşağıda bulunan linkte "İş sağlığı ve güvenliği ve Çalışma ortamına ilişkin sözleşme" denmektedir. Acaba soruda verilen b ve c şıklarının ikisini birden kapsıyor diyebilir miyiz?

http://www.ilo.org/public/turkish/region/eurpro/ankara/about/sozlesmeler.htm
155 sayılı ILO Sözleşmesi aşağıda belirtilen konulardan hangisini düzenlemektedir?

B) İş sağlığı ve güvenliği politikalarını
C) Çalışma ortamının niteliklerini
İş sağlığı ve güvenliği ve Çalışma ortamına ilişkin sözleşme haklısınız. bu sözleşme İş sağlığı ve güvenliği politikalarının belirlenmesiyle alakalıdır.

Kaner

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
sizin baktığınız 201

2

sizin baktığınız 2012 tarihli yönetmelik.sonradan yapılan değişiklikle 2013 yılında bu süreler 2,4,6 yıl olmuştur.

öte yandan fabrika için yapılan risk değerlendirmesi en son olarak bu tesis için makinelerin değiştirildiği tarihtir.2 yıl eklerseniz 11.11.2016 olur

11.11.2014 tarihinde bu işletmenin risk analizinin yenilendiğini gösterir bir bilgi yok soruda. Risk analizi yenilenmeden geçerlilik süresini nasıl uzatıyorsunuz :))

Kaner

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
1- D
2-E
3-A
4-A --->> D şıkkında Kapalı alanlarda oksijenle havalandırma gaz veya petrol tanlarının boşaltılarak içinde
yapılması gereken kaynaklarda kapalı alanda yapılan kaynaklar arasındadır ve oksijenle havalandırma yapılmaz.
A- Şıkkında ise sadece kaynak malzemesinden kaynaklanan kimyasal etki vardır denmekte hatalıdır, kaynak yapılan malzemenin de kimyasal etkileri vardır ve ortama yayılan ışık ve ışınların etkisi de vardır.

5-D
6-C
7-C
8-A
9-A
10-D
11-C
12- E
13- A
14 -B
15-40
16 -B
17- A -->> Bu soru hatalı gibi yılmaz beyde 4 yılda bir diyor D şıkkıda keza 4 yıl diyor
18 - A --> Bu soruda hatalı gibi 2 yılda bir yenilenir.yeniden yapılır anlamı taşır
Birinci fıkrada belirtilen durumlardan bağımsız olarak, hazırlanmış olan acil durum planları; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenir.
19-B
20-B

mehriban

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hakan bey ben bu yeni sorularda cok zorlandım. Yinede cevapları merak ediyorum

mehriban

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
madende yapılan yeni değişikliklere nerden ulaşa bilirim? Dosyayı veya linki verirseniz sevinirim.

mehriban

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar sanırım bendeki 6331 sayılı kanun ve yönetmelik eski. Yenisi mevcut olan varsa paylaşa bilir mi? Tüm yönetmeligi istiyorum arkadaşlar.

mehriban

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar yokmu icinizde mevcut olan? Anlamadım peki sınava nasıl hazırlanıyorsunuz? Allah aşkına tekrar rica ediyorum 6331 kanun ve yönetmelik yenisi elinde olan varsa paylaşabilirmi?

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
sorular ve cevapları pdf olarak eklenmiştir. kaner arkadaşımızında tespit ettiği 2 soruda yazım hatası olduğu görülmüş düzeltilmiştir.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
yeni sorular gün içinde 2. mesaja eklenecek ve cevpaları akşam ya da yarın verilecektir.

mehriban

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Cevap veren arkadaşların istatistikleri

1-Emine Gündoğmuş%80 başarı(20 soruda)
2-Onur baş%80 başarı(20 soruda)

3-ekimali49 %75 başarı(20 soruda)
4-kaner %65 başarı(20 soruda)

5-melon %60 başarı(20 soruda)
6-Onur Baş %55 başarı(20 soruda)
7-mehriban %47,5 başarı(40 soruda)
8-berkayces %40 başarı (20 soruda)
9-muharrem %40 başarı (20 soruda)
Cok berbat. Böle devam edersem bu yılda kalacam sanırım :( Okumaya devam

FAHRETTİN TANIR

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
bu karbonmonoksit boğucudur ama şıklarda zehirli geçiyo

mehriban

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bu karbonmonoksit boğucudur ama şıklarda zehirli geçiyo
Hakan bey bu soru benimde ilgimi cekti. Karbondioksit basit bogucu; karbonmonotsit kimyasal bogucu gaz diye okudum. Bu soruya bi acıklama yaparmısınız?

Emine G.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Hakan bey bu soru benimde ilgimi cekti. Karbondioksit basit bogucu; karbonmonotsit kimyasal bogucu gaz diye okudum. Bu soruya bi acıklama yaparmısınız?
Arkadaslar bende sizin gbi dusunuyodum bi soruda denk geldim hangisi zehirli hava olarak nitelenir diye cevabi basit bogucu gaz orani yuksek olan diyordu

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.