27 Aralık 2014 Sınavı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Ugur GURTEKİN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Ugur GURTEKİN

Ugur GURTEKİN TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar 27 aralık 2014 C sınıfı İş Güvenlik Uzmanlığı sınavına girecek bir çok kişinin kafasını mesgul eden kanun değişikliği hakkında yardımınızı bekliyorum...6331 sayılı kanun neleri değiştirdi sınavda sadece yeni kanundan mı sorumlu olacağız? Elimde çok sayıda kaynak var ve bilgi kirliliği yaratıyorlar. Tecrübeli arkadaşlar ve sınava hazırlananlar güncel kaynak ve bilgi edinme konusunda önerilerinizi bekliyorum ....

2. Onur ERSOY

Onur ERSOY TÜİSAG Üyesi

@Ugur GURTEKİN bildiklerimi kısaca yazayım.
    1. Diğer Sağlık personeli, 10 Çalışandan Fazla olan çok tehlikeli yerlerde zorunlu.
    2. Tam zamanlı İşyeri Hekimi varsa, Diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu yoktu. İş yeri hekimi eğer yarı zamanlı çalışıyorsa diğer sağlık personeli çalıştırılacak. (yine on kişiden fazla çalışanı olan çok tehlikeli işyerleri için tabi ki)
    3. 2-10’dan az çalışanı bulunan az tehlikeli işyeri işverenleri veya işveren vekilleri, eğitim almak kaydıyla iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin görevlerini yapabilme imkanı getirildi. (Saçma ötesi)
    4. Birinci fıkra a bendi :” Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler” oldu (Yine saçma ötesi)
    5.İşe giriş sağlık raporları işyeri hekiminden, 10 dan az çalışanı olanlar için aile hekiminden de alınabilecek.
    6. 15. Madde ikinci fıkra : Nace koduna göre çok tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinin az tehlikeli veya tehlikeli sınıfına giren bölümlerinde çalışanlar(örneğin idari bürolarında) için de işyerinin çok tehlikeli sınıfta yer aldığı dikkate alınarak çalışanların işe uygun olduğuna ilişkin sağlık raporu alınması gerekirken, yeni düzenleme ile artık, işyeri kavramı yerine iş kavramı esas alınacak ve çok tehlikeli bir işyerinin az tehlikeli bölümünde, idari birimlerinde görev yapanlar yönünden çok tehlikeli işler için alınması gereken işe uygunluk raporu, az tehlikeli sınıf için alınacaktır.

Bunlar sadece 6331'deki değişiklikler. Maden yönetmeliği değişti hatırladığım kadarıyla, Altişveren yönetmeliğinde değişiklikler var yine. Kısaca bildiklerim bunlar. 6552 sayılı torba kanunu ekledim gözden kaçırdığım varsa ordan bakabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

semra ve Emine G. bu yazıya teşekkür etti.
  3. ZzzeynepZeynep

ZzzeynepZeynep TÜİSAG Üyesi

elinde not olan var mı güncel lütfen bana yollar mısınız geçen sene kursa gittim ne değişti ne oldu hiç bilmiyorum elinde güncel not olan varsa yollasın lütfen?

4. arda66

arda66 Guest

ne zaman değişti yine kanunlar yahu?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ZzzeynepZeynep

yok değişmedi değişen herhangi bir konu var mı diye soryorm bende?

6. arda66

arda66 Guest

yukarıdaki arkadaşların yazmış oldukları ne peki?
    6331 de yenileme yapıldı mı?
    son konular nelerdir?
    bütün kanunları yönetmelikleri nereden bulabilirim?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ZzzeynepZeynep

6331 dair bir değişiklik söz konusu herhalde evet. ben değişti mi bilmiyorum o anlamda yok dedim vede değişen nedir bende bilmek isterim??

8. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

Söz konusu değişiklikler geçen ay yürürlüğü giren torba yasa ile gerçekleşti.

9. arda66

arda66 Guest

son değişen kanunları yönetmelikleri nereden bulabilirik neler değişti?

10. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

Forum sitesinde paylaşıldı. Ayrıca Torba yasası diye ararsanız da son değişiklikleri de bulabilirsiniz.
    Ayrıca www.bilgit.com adresinden de yönetmelikleri takip edebilirsiniz.

Emine G. bu yazıya teşekkür etti.
  11. Ajdar bey

Ajdar bey Guest

Bu sınav nasıl kazanılır ben ilk kez gircem ne yapmam lazım yardım edecek biri var mı?

12. Ajdar bey

Ajdar bey Guest

Yok mu bu sınav hakkında bilgi verecek biri

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica