Tarihte Bugün 28 Temmuz

Konu, 'Temmuz Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

1794 : Fransız devrimci lider Maximillien Robespiere idam edildi.

1914 : I. Dünya Savaşı başladı.

1929 : 48 ülke, savaş esirlerine ilişkin Cenevre Konvansiyonu imzalandı.

1950 : Türk Barışseverler Cemiyeti'nin Türkiye'nin Kore'ye asker göndermesini protesto amacıyla bildiri dağıtmasına izin verilmedi, bildiriler toplatıldı.

1962 : Adapazarı'nda 8 bin esnaf belediyeyi protesto etti.

1963 : Kar nedeniyle, 10 aydır kapalı Beytüşşebap yolu açıldı.

1965 : Amerika, Vietnam'a 50 bin asker daha gönderdi.

1969 : Samsun Cezaevi'nde 800'e yakın mahkum ayaklandı. Jandarma ateş açtı: 1 ölü, 9 yaralı.

1976 : Adana Ceyhan'da bir genci döverek öldüren iki polis tutuklandı.

1978 : Tarım alanlarının topraksız ve az topraklı köylülere kiralanacağı açıklandı.

1979 : Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu (MİSK) yöneticileri silahlı çete kurma iddiasıyla tutuklandı.

1983 : Cumhuriyet Başsavcılığı Türkiye Huzur Partisi ve Fazilet Partisi'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

1991 : Erdal İnönü, yeniden Sosyal Demokrat Halkçı Parti, SHP genel başkan seçildi.

1992 : Barcelona'da düzenlenen 25. Olimpiyat Oyunları'nda halterci Naim Süleymanoğlu 60 kiloda altın madalya kazandı.

1996 : Emperyal gazinolarının sahibi Ömer Lütfü Topal öldürüldü.

1996 : Muğla, Aydın ve Antalya'da çıkan yangınlarda 1300 hektar yeşil alan yandı.

1997 : Gözaltında öldürülen gazeteci Metin Göktepe davası sanığı 6 polis teslim oldu.

2000 : Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, kapatılan Refah Partisi'nin genel başkanı Necmettin Erbakan'ın, hakkındaki hapis cezasının durdurulması için yaptığı başvuruyu reddetti.

2002 : TÜPRAŞ yakınındaki Akçagaz Dolum Tesisleri'nde yangın çıktı. 2.5 saatte kontrol altına alınabilen yangın, 3 trilyon lira zarara yol açtı.

2005 : Umut Operasyonu'na ilişkin davada, Ferhan Özmen ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı. Davada iki sanık 6'şar yıl 3'er ay, dört sanık 3'er yıl 1'er ay, bir sanık da 3 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

1804 : Feuerbach, Ludwig (Andreas) . Maddeci insani öğretisiyle Karl Marx ve çağdaşı filozoflar üzerinde bıraktığı derin etkiyle bilinen Alman filozof ve ahlakçı.

1887 : Fransız sürrealist ressam Marcel Duchamp.

1902 : Sir Karl Popper. Bilginin zihnin deneyimiyle geliştiği inancına dayanan antideterminist metafizik öğretinin savunucusu.Avusturya kökenli İngiliz filozof.

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

1741 :
    İtalyan besteci Antonio Vivaldi

1750 : Alman besteci Johann Sebastian Bach.

1981 : Kemençe virtüözü Ruşen Ferit Kam

1989 : Gazeteci, yazar Nimet Arzık.

1992 : Cumhuriyet döneminin ilk kadın yazarlarından Mebrure Alevol.

2008 : 16 Haziran’da geçirdiği beyin kanaması sonucunda hastaneye kaldırılan Mısırlı yöntmen Yusuf Şahin, 82 yaşında hayatını kaybetti.

2. Gamze

Ve TÜİSAG Çalışma Birimi'nden canım arkadaşım Ayşe Bekoğlu'nun doğduğu gün :alkış::alkış::alkış:

volcano76, 6666 ve Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  3. Ayşe Bekoğlu

Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

:D :D :D :D :D

4. Gamze

Bu da doğum günü şarkınız olsun Ayşe Hanım :D :D

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ayşe Bekoğlu

Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

en sondaki dıt dıdı dıt dıt - dıt dıt kısmını çok seviyorum :D son nokta :D

Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica