4+1 Olan Bir Apartmanda 1. Katta Bulunan Dairede Osgb Kurulur Mu ?

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında kerim öztoy tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. manga

manga TÜİSAG Üyesi

yukarıdaki yönetmeliğe esas alacak olursak; OSGB kurulacak kat mesken ise kat maliklerin onayı gerekir.Çünkü yönetmelik yetkili idarelerce işyeri olarak ruhsatlandırılmış olması şartıyla demektedir ve mesken olan bir yerin ruhsatlandırılabilmesi için kat maliklerin onayı gerekir(İş yeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmelik)

semaokur bu yazıya teşekkür etti.
  2. chemistanbul

chemistanbul Banned

dediğiniz pek tabi doğrudur.şuan hazırlıklarına devam ettiğimiz OSGB nin açılışında böyle bir durumla karşı karşıyayız.ancak binanın ilk kiracısı biz olduğumuz için böyle bir sıkıntımız yok.ama dediğiniz doğrudur.

3. armzn

armzn TÜİSAG Üyesi

Merhabalar; OSGB de tam zamanlı veya part time 2,3. her hekim ve uzman için aynı şartlarda odalara ihtiyaç varmı? acil yardım lütfen?

4. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

OSGB kursanız ne olacak ben enayimiyim ayda 5-6 milyar kendim kazanmak varken OSGB ye kazandırayım.dün Yatağanda ki bir OSGB' den teklif geldi 2000 vereceklermiş otellere gidilecekmiş risk analizi yapılacakmış.onlarca risk analizi yaptıracaklar 2000 bana verecekler kendileri sırtıMdan en az 10000 kazanacaklar.bi de yalan söylüyorlar.ileride uzman sayısı artacak iş bulamayacaksınız diye.peki haziran ayında 06.30.2013 TE KANUN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK BÜTÜN İŞ YERLERİNİN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ÇALIŞTIRMA ZORUNLULUĞU OLACAK ONDAN NEDEN BAHSETMİYORLAR.ARKADAŞLAR TOPU TOPU 300 OSGB VAR ANCAK BİZ BİNLERCE MÜHENDİSİZ GİDİN İŞVERENLERLE KENDİNİZ BAĞLANTI KURUN RİSK ANALİZİ FALAN YAPIN BİR RİSK ANALİZİ 1000 YE YAPSANIZ AYDA 2 RİSK ANALİZİ YAPSANIZ 2000 'TL 'Yİ KENDİNİZ KOLAYCA KAZANIRSINIZ.AMA OSGBLERDE A ONLARCA RİSK ANALİZİ YAPTIRIP SİZİ SÖMÜRÜYORLAR.ÇALIŞMAYIN OSGB 'DE KAPANSINLAR.OSGB'LER DOKTORLARLA OSGB SAHİPLERİNİN KAZANDIĞI ,İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ SÖMÜRÜLDÜĞÜ YERLERDİR.OSGB NİN BİR EMLAK KOMİSYONCUSUNDAN NE FARKI VAR BANA ONU SÖYLEYİN.EMLAK KOMİSYONCUSU %3 ALIR.BUNLARSA %80 ALIYORLAR.İŞİN RİSKİ,UZMANIN ALDIĞI RİSK OSGB SAHİPLERİNİN UMRUNDA DEĞİL. LÜTFEN BENCE ÇALIŞIYORSANIZ DAHİ BIRAKIN.YARIN Bİ GÜN HER HANGİ BİR ÖLÜMLÜ KAZADA KİMSE YANINIZDA OLMAYACAK.GÖZLERİNİZİ KODESTE AÇTIĞINIZDA ,HAYATINIZ KAYDIĞINDA O ÇALIŞTIĞINIZ OSGB'YE DUYDUĞUZ ÖFKE SİZİ KURTARMAYACAK.BU İŞ AYDA 2000 NE YAPILMAZ.O KADAR.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

HİKMET YORU, yener korkmaz, kemalx ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  5. Sercan SELÇUK

Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar osgbler hem normal uzmanlık sınavına hazırlayıp hemde işyerlerine uzman danısmanlıgı mı yapıyor. yoksa sadece danışmanlık hizmeti de verenleri de varmı. kafam karıstı biraz da eğitim verilmeden(yani uzmanlık sınavı için) OSGB acılamıyormu sadece firmalara hizmet verip ?? uzman olmadım ben daha sadece kafam takıldı ondan soruyorum. bilgisi olanlar varsa sevinirim

6. armzn

armzn TÜİSAG Üyesi

Eğitim Kurumluğu ayrı bir olay, OSGB hizmeti ayrı bir olay. Bazı firmalar ikisi için de yetki almış olabiliyor.
    Bunun dışı OSGB yetkisi lamadan da isg danışmanlığı yapan firmalar oluyor. (bildiğim kadarıyla) Sadece paket OSGB hizmeti veremiyorlar.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. bumerang81

bumerang81 TÜİSAG Üyesi

fatura nasıl kesiyorsunuz ? Bu konuda hiç bilgi veren yok. bağımsız çalışacak iş güvenliği uzmanı nasıl fatura edecek, sigortmı yaptırılacak ? bunun yolu ne ?

Her OSGB ile çalışmayın diyor .Okk peki bağımsız çalışma yolu nedir. Adımlar ne olmalı ? nasıl bir iş anlaşması ve faturalama olmalı vb bilgileri bilenler lütfen paylaşsın

8. aylntrsk

aylntrsk TÜİSAG Üyesi

bizim OSGB yi kurmayı planladığımız çok katlı bina tapuda mesken olarak kayıtlı ama tutacağımız daire 3.katta olup ve hemen işyeri olarak kayıtlı. geri kalan diğer dairelerin hemen hemen hepsi işyeri olarak kayıtlı ve yangın merdiveni de var. şimdi burda OSGB kurabiliyo muyum?

9. chemistanbul

chemistanbul Banned

sizin tutacağınız kat işyeri ise sorun yok.kurabilirsiniz.

aylntrsk bu yazıya teşekkür etti.
  10. ozancank

ozancank TÜİSAG Üyesi

Ortak sağlık ve güvenlik birimi
    MADDE 12 – (1) OSGB kurulabilmesi ve hizmet sunabilmesi için tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan en az bir;
    a) İşyeri hekimi,
    b) İş güvenliği uzmanı,
    c) Diğer sağlık personeli,
    istihdamı zorunludur.
    (2) OSGB’lerde tam süreli görevlendirilenler, başka bir OSGB’de veya işyerinde aynı unvanla veya Bakanlıkça
    yetkilendirilen eğitim kurumlarında eğitici unvanıyla görev alamaz.
    (3) OSGB’ler, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesine ve personel sayısına yetecek asgari
    büyüklükte; işyeri hekimi tarafından kullanılmak üzere en az 10 metrekarelik bir muayene odası, 15 metrekarelik
    ilkyardım ve acil müdahale, 10 metrekarelik iş güvenliği uzmanı odaları ile 12 metrekarelik bekleme yeri, uygun
    büyüklükte arşiv odası ve en az bir tuvalet ve lavabodan oluşur.
    (4) OSGB’ler, sözleşme yaptıkları işyerlerine sunulacak iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini, işyerinin tehlike
    sınıfı ve çalışan sayısına göre belirlenen sürelerden az olmamak kaydı ile yürütür.
    (5) OSGB’lerin yetki aldıkları adresin bulunduğu il sınırları dışında hizmet verebilmeleri için o ilde şube
    açmaları zorunludur. Şube açmak istediklerinde bu Yönetmelikte belirtilen şartları sağlarlar. Ancak niteliği gereği birden
    fazla ilde yürütülmesi gereken raylı sistem, yol ve nakil hattı inşası veya bakımı ve onarımı gibi işlerde hizmet alınan
    OSGB’nin işin yapıldığı illerden herhangi birisinde yetkilendirilmiş olması yeterlidir.
    (6) OSGB’ler yetkilendirildikleri il sınırı içerisinde izinsiz şube açamayacağı gibi herhangi bir şekilde irtibat
    bürosu da açamazlar. Şube açmak istediklerinde bu Yönetmelikte belirtilen şartları sağlarlar.
    (7) OSGB’lerin, işyerlerine hizmet verdikleri sürece yetki aldıkları adreste, açık ve faaliyette bulunması esastır.
    Günlük çalışma süresi içinde verilen hizmet ve faaliyetler konusunda yetkili bir kişinin OSGB’de hazır bulunması
    sağlanır.
    (8) OSGB, 10/2/2004 tarihli ve 25369 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İşyeri Bina ve Eklentilerinde
    Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelikte belirtilen niteliklere uygun şekilde oluşturulur ve Ek-1’de
    belirtilen araç ve gereçlerle donatılır. OSGB’lerin iş merkezi, iş hanı ve alışveriş merkezleri gibi binalarda kuruluyor ise
    binaların, İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmeliğin acil çıkış
    düzenlemesine ilişkin hükümlerine uygunluğu yeterli kabul edilir.
    (9) OSGB’ler tapu kütüğüne işyeri olarak kayıtlı bölümleri hariç mesken olarak kullanılan çok katlı binalarda ve
    işyeri olarak kayıtlı olsa dahi bodrum katlarda kurulamaz. OSGB’lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulması
    esastır.
    (10) OSGB’lerde adres veya unvan değişikliği yapılması halinde 30 gün içinde yetki belgesinin yenilenmesi
    talebiyle Genel Müdürlüğe başvuru yapılır. Bu başvurular ilk başvuru işlemlerine tabidir.
    (11) Şirket ortaklarında değişiklik olması halinde, durum 30 gün içerisinde Genel Müdürlüğe bildirilir. Yeni
    şirket ortaklarının ilgili mevzuat hükümlerinde belirtilen şartlara uygun olmaması halinde durumun düzeltilmesi
    amacıyla Genel Müdürlükçe şirkete 30 gün süre verilir.

FIRAT NURDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
  11. FIRAT NURDOĞAN

FIRAT NURDOĞAN TÜİSAG Üyesi

3. maddede yazdığınız işyeri olarak ruhsatlandırılmış binada herhangi bir katta kurulabilir ibaresini mevcut yönetmelik maddesinden çıkartamazsınız.Madde o konuya açıklık getirmediği gibi dediği son cümlede açık.Zemin katta veya müstakil binalarda diyor. bir işhanının zemini olabilir ama bir meskenin zemini olamaz.

12. FIRAT NURDOĞAN

FIRAT NURDOĞAN TÜİSAG Üyesi

chemistanbul.. dostum açıklamaların aynen doğru.BEn bir noktayı kaçırdığımdan yanlış bir yorum yapmışım. lutfen bir önceki mesajımı dikkate alma.

chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
  13. Asmodian

Asmodian TÜİSAG Üyesi

toplam 47 m2 yeterli oluyor wc,banyo vs hariç

14. birold

birold TÜİSAG Üyesi

İstanbulda da bazı OSGB ler 1.ve 2.katlarda hatta okmeydanında 4.katta OSGB kurulmuş.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica