49 Ve Altı Işçi Çalıştıran Işyerleri Için Işyeri Hekimi Görevlendirilmeli Mi?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında isgmavi tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. isgmavi

    isgmavi TÜİSAG Üyesi



    Bir konuda görüşlerinizi bekliyorum. Yürüklükte olan işyeri hekimleri görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkındaki yönetmelikte ( 27 kasım 2010 tarih ve 27768 ) Madde 2- Bu yönetmelik22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu kapsmaında yer alan ve devamlı olarak en az elli işçi çalıştırılan işyerleri ile toplum sağlığı merkezlerini v eğitim kurumlarını kapsar. maddesi ve 6331 sayılı kanunda ise,
    Madde 6-
    a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir.
    maddesi bulunmaktadır.
    Yönetmeliğe göre 49 işçi ve altı işçi çalıştıranların işyeri hekimi görevlendirilmesine gerke yok..
    Kanunda ise sayı belirtilmiyor.
    Yayınlanmayan taslak yönetmlikte ise 2 işçi çalıştıran işyeri için ise işyeri hekimi görevlendirilmesi gerekiyor.
    Buna göre ve internette araştırdığıma göre,
    Herkes 2 işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için 30 haziran 2013 itibariyle işyeri hekimi görevlendirilmeli diyor. OSGB lerde böyle söylüyor. Dayankları 6331 sayılı kanun...
    Ancak yürürlükte yönetmeliğe gerek yok....Kanunu baz alıyor ve yönetmeliği yok sayıyorlarsa işyeri hekimi görevlndirilmeli. ancak o zaman işyeri hekimin kaç saat çalışacağına nasıl karar veriyorlar? Yok saydıkları yönetmeliğe mi bakıyorlar?
    Sadece kanuna göre hareket edersek tam zamanlı işyeri hekimi görevlendirmeliyiz 2 işçi çalıştırılan işyerinde bile...

    Bu işin içinden çıkamadım. Görüşlerinizi bekliyorum. Taslak yönetmelik yayınlanıncaya kadar bu belirsizlik devam edecek gibi...



     
  2. OGÜN.

    OGÜN. TÜİSAG Üyesi



    6331 sayılı kanun madde 18 İşyeri hekimlerinin çalışma süreleri hakkında bilgi veriyor..



     
  3. OGÜN.

    OGÜN. TÜİSAG Üyesi

    ayrıca normlar hiyararşi göre kanun yönetmelikten üstte olduğu için kanun baz alınmalı diye düşünüyorum.

     
  4. omerbb

    omerbb TÜİSAG Üyesi

    Sadece yasadan kurtulmak için 150 kişilik firmayı 5 e bölen işvereni biliyorum ! Tehlikeli sınıftaki bir iş yeri de 78 çalışanı olmasına karşın aynı işverene ait , aynı faaliyet koduna sahip, aynı binada bulunan ve aynı alanları kullanan 78 kişiyi; 48 ve 30 olacak şekilde 2 ye bölmüş ! Eğer bakanlık bunlara göz yumuyorsa o halde herkes bölsün firmasını kimse hekim tutmasın ???



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica