50 kişi ve fazlası işçi çalıştıran Otellerle ilgili risk analizi nasıl olmalıdır.

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Ülkemizde turizm ekonomik ağırlığı yüksek ve çok önemli bir alan ve Bu alanda binlerce sağlıksız ortamda çalışan veya çalıştırılan arkadaşlarımız umarım bu yeni çıkan yasayla birlikte daha sağlıklı ortamlarda çalışma şansı bulurlar.Tabiiki bu insanların daha sağlıklı ortamlarda ve güvenli bir şekilde yaşamaları demek aynı zamanda hizmet alan müşterilerinde sağlığını ve güvenliğini ilgilendiyor demektir.Bize bu alanda birçok görev düşüyor ve inanıyorumki bir rus atasözü var (fse budit xorowo) herşey güzel olacak.Turizmde en çok pay rus turist üzerinde olduğu için onlardan bir atasözü daha doğru olur diye düşündüm:) sağlıksız turizm çalışanı ve güvensiz iş yeri demek memnuniyetsiz müşteri ve ihanete uğrayan bir sektör demektir.Geçen yıllarda hatırlarsanız bir çok turist besin zehirlenmesi ve sahte alkol yüzünden canından oldu.Birçoğumuz tatil köyü diye adlandırılan yerlere gittiğimiz zaman ciddi sıkıtılarla karşılaşıyor ve şikayet ediyoruz .İsg uzmanları bu işe el attığı zaman bir çok problemin çözüleceğine inanıyorum.Nasıl mı? içtiği sudan yediği yemekten,yemeğin konduğu tabaklardan,havuzlardan vs...O zaman insanlar daha güven ve huzur içinde tatil yapacak.örnek vermek gerekirse: Otele giriş yapıyorsunuz zayıf sıska bir çocuğun eline 30-40 kg valizi veriyorlar bunu al şu odaya götür diyorlar.Çocuk canı çıka çıka onu taşıyor.Bu görüntü beni hep üzüyor.kat temizlikçileri odaları temizlerken kimysalal maddelere maruz kalıyor,bunlar sadece küçük birer örnek.Bunları içeren bir risk değerlendirmesi yapmak gerekiyor.Örnek risk değerlendirmesi olan arkadaşlardan bilgi paylaşımı bekliyorum.

2. filizg

filizg TÜİSAG Üyesi

Bu konuya ait bir çalışma örneği bulabildinizmi?

3. Levent KAVLAK

Bu konuyla ilgli ciddi ve doyurucu bir çalışma maalesef bulamadım .Bu konuyla ilgili elinde bilgi olan arkadaşlar sizlere sesleniyorum.Varsa lütfen paylaşalım.

bernafzk ve filizg bu yazıya teşekkür etti.
  4. safetypro

safetypro TÜİSAG Üyesi

bence yüksek öğretim kurumu tezlerine bir bakın, oteller ve risk analiziyle ilgili pek bir şey bulabileceğinizi sanmıyorum ama otellerde yangın konusuyla ilgili tezler vardı sanırım.Birde yabancı kaynaklara bakın malesef bizde çok fazla bir çalışma bu konuda yok zaten.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Levent KAVLAK

Sevgili kardeşim eğer bir omut kaynağın varsa bilgiye yönlendir beni lütfen

6. Levent KAVLAK

yokmu elinde 5 yıldızlı otellerle ilgili rsik analizi örneği olan.Dünyanın en büyük 3.turizm ülkesiyiz ve otel ve yatak kapasitesi olarak neredeyse İspanyayı,İtalyayı bile solladık ama bu kadar mükemmel yerler maalesef isg uzmanı çalıştıracak kadar duyarlı kişilerin elinde değil galiba.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Burak HEKİM

Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

arkadaşım aslından daha net olarak çalışmamı sunmayı isterdim ama bazı nedenlerden dolayı çalışmanın sadece bir kısmını yollayabiliyorum. hilton dalaman için yaptığımız çalışmanın ufak bir kısmı ektedir. umarım yardımcı olur.(geri kalanını güvenlik dolayısı ile paylaşamıyorum)

Ekli Dosyalar:

8. safetypro

safetypro TÜİSAG Üyesi

sayın levkav, aşağıda adını verdiğim tez, oteller ve yangın konusunda sizin yapacağınız risk değerlendirmesi çalışmasında size epey katkıda bulunacaktır.Özellikle son kısımdaki kontrol listesinde yer alan maddeleri (acil çıkış kapıları, kaçış planları, panik barlı kapılar, duman kontrolü, alarm sistemleri, uyarı ve tespit sistemleri, sprinkler sistemleri ya da yangın ekipleri vb.) risk değerlendirmesine alabilirsiniz.
    OTELLERDE YANGIN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ VE TASARIMA ETKİLERİNİN MEKANSAL KONTROL LİSTELERİ ÜZERİNDEN ANALİZİ

9. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

ekte bir makale bulunmaktadır

Ekli Dosyalar:

alibey, Handan A., hafizegönen ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. Levent KAVLAK

arkadaşlar çok teşekkür ederim .İşte birlik ,beraberlik ve paylaşım ruhu bu.Yaşasın isgfrm :)

Cem AKBULAK bu yazıya teşekkür etti.
  11. Levent KAVLAK

Sevigi lost hozrizon kardeşim risk analizlerini inceledim ,2.olan herhale inşaat yapım aşamasında olan bir otelin şantiye risk değerlendirmesi.Öyle değilmi? bana şu ana faaliyette olan bir otel içim lazım ama bir türlü bulamıyorum

12. Levent KAVLAK

Dünyanın en büyük turizm geliri olan ülkeler sıralamsında ilk 10 dayız ama maalesef bu zamana kadar sanıyorum hiç bir otel sorumlusu risk değerlendirmesi yapmamış.Hiç kimse bilmiyor galiba 5 yıldızlı otellere ilgli risk analiz yöntemini

13. Mustafa ESEN

Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

bir kitap var otellerde isg ile ilgili 100tl ye satılıyor.

14. Levent KAVLAK

Sevgili meslektaşım ,bu kitabın ismi nedir? otellerde isg mi? Mustafa hocam maden mühendisliği yapıyormusunuz?

Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
  15. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

aslında benim şöyle bir önerim olacak...madem otellerle ilgili risk analizi bulamıyoruz,forum olarak herkesin katılımıyla tehlikeleri biz belirleyelim bu başlık altında ve tehlikeleri değerlendirelim, riskleri derecelendirelim ve kontrol önlemlerinin uygulanmasını tartışalım diyorum..elde edeceğimiz veri tabanıyla da bir risk analizi yapalım ne dersiniz..??..herkesin ortak katılımıyla güzel bir şey çıkacaktır buna eminim..:evet:

bernafzk, melancholia306, Levent KAVLAK ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  16. Mustafa ESEN

Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

bu konuda yücel bey ile irtibata geçebiliriz.ingilizce kontrol listesi ve tehlikeleri içeren bir döküman bende vardı.ama ingilizce yücel bey Türkçeye çevirecekti.

17. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

mustafa, sen o ingilizce check-list leri bana yollasana...;)...

18. Levent KAVLAK

19. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

leventçim,yangından havuzda boğulmaya kadar herşeyi bulalım bence...

bernafzk bu yazıya teşekkür etti.
  20. Levent KAVLAK

hocam isggm dergilerinden birinde otel risk analizi üzerine bir yazı dizisi vardı ama hangi sayı olduğunu bulamadım.orda başlık başlık ana konuları yazmıştı.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica