50 Kişinin Üzerinde Çalışanı Bulunan Yerlerde Revir Durumu

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında inanc90 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. inanc90

    inanc90 TÜİSAG Üyesi



    Arkadaşlar 50 kişinin üzerinde çalışanı bulunan yerlerde revir olması zorunlu mudur? İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği madde 11'de 2 tane 8metrekarelik(en az) oda temin edilmesi gerektiği ile ilgili madde var ama revir hakkında net bir şey bulamadım.16.06.2014'te kaldırılan bu konuyla ilgili tüzükte revir ile ilgili madde vardı ama kalkınca umumi hıfzısıhha kanunu 80.maddeyi mi biz kaala alacağız yoksa bu 2 oda dediğinden işyeri hekimi için gereken oda revir olarak mı kullanılması gerekir yorumu çıkar.Cevaplarınızı bekliyorum



     
    OGÜN. ve cnsd bu yazıya teşekkür etti.
  2. nupelda

    nupelda TÜİSAG Üyesi



    ben de cvp bulamadım



     
    OGÜN. bu yazıya teşekkür etti.
  3. OGÜN.

    OGÜN. TÜİSAG Üyesi

    Aynı yönetmelikte madde -5 ; (5) a) İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili görevlendirilen personelin etkin bir şekilde çalışması amacıyla gerekli kolaylığı sağlamak ve bu hususta planlama ve düzenleme yapmakla yükümlüdür. denilmektedir. Bu konuda iş yeri hekimininde görüşlerinin alınması önemlidir. ayrıca madde 10 ve 11 de değinildiği üzere çalışmaların yapılabileceği uygun yerler sağlar der. Yani yönetmelik direkt revir kur kurma demiyor. Fakat bu çalışmaların yapılacağı, çalışanların sağlık hizmeti için doktor ile görüşeceği bir odayı ( bence bu oda revir dir. Veya işyeri hekimi odası ) sağlayın demektedir. İşyeri hekimi tesisinize geldiğinde kullanılan oda eşittir revir dir.....

     
  4. Sorgulayan Adam

    Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

    İşyerlerinde revir kurulmasına dair zorunluluğu bildiren İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü sizin de ifade ettiğiniz üzere yürürlükten kaldırılmıştır. Aynı zamanda bu Tüzüğün konuya ilişkin 101. maddesinde de adı geçen Umumi Hıfzısıhha Kanunu'nun[1] 180. maddesi ise mülgadır.[2]

    İşyerinde bir İSGB kurulacaksa, bu İSGB'deki ilk yardım ve acil müdahale odasına[3] dair bilgiler ve İSGB'de bulunması gereken asgari malzemeler[4] genel hatları ile ilgili Yönetmelik'te yazılır. Acil müdahale ve ilk yardım hizmetlerinin daha iyi sağlanması adına işyeri hekiminin yönlendirmesiyle bir çalışma yürütülmelidir.

    [1] Umumi Hıfzısıhha Kanunu, http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.1593.pdf (Erişim Tarihi: 12 Nisan 2016)

    [2]SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME, Karar Sayısı: KHK/663 , RG: 2 Kasım 2011 / Sayı : 28103 (Mükerrer), http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/11/20111102M1-3.htm (Erişim Tarihi: 12 Nisan 2016)

    [3]İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
    Yayımlandığı resmi gazete Tarihi/Sayısı:29.12.2012/28512
    İşlenen son değişikliğin yayımlandığı R.G.: 18.12.2014/29209
    İşyeri sağlık ve güvenlik birimi
    MADDE 10-(2)/b

    [4]İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
    Yayımlandığı resmi gazete Tarihi/Sayısı:29.12.2012/28512
    İşlenen son değişikliğin yayımlandığı R.G.: 18.12.2014/29209
    EK-1 İSGB VE OSGB’LERDE BULUNACAK ASGARİ MALZEME LİSTESİ



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    Ahmet Aktürkoglu, OGÜN. ve YFŞ bu yazıya teşekkür etti.
  5. nupelda

    nupelda TÜİSAG Üyesi

    çok tehlikeli sınıflarda 50 çalışan üzeri mi revir oluşturmalı ...

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica