50'den Az Çalışanı Olan Firmaların Yükümlülükleri Nelerdir??

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Yetgin YILDIRIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. mühendis85

    mühendis85 TÜİSAG Üyesi



    Emre Bey 50 ve daha fazla çalışanı olan tüm işyerleri için (tehlike sınıfı ne olursa olsun) yasa ocak ayında yürürlüğe girdi. Hekim ve iş güvenliği uzmanı bulundurmanız gerekiyor. Sizin işyeriniz için 6331 sayılı kanunun 38. maddenin 3. bendi geçerli.
    BKZ. 6331 sayılı kanun madde 38
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra, (yürürlük tarihi ocak 2013 )



     
    Cansu Yaşar bu yazıya teşekkür etti.
  2. mühendis85

    mühendis85 TÜİSAG Üyesi



    İşyerinizin tehlike sınıfı nedir? Yaptığınız işin tanımını yaparsanız yardımcı olabiliriz. Asansör, basınçlı kap, kazan, kompresör vb. bulunuyor mu firmanızda. Genelde bunların periyodik muayene raporlarının tutulması gerekir. risk analizi, acil durum planları hazırlamanız gerekir. Çalışanların sağlık kontrollerini yapmanız gerekir bunlar genelleme. Defter derken iş güvenliği uzmanının ve hekimin tuttuğu onaylı defter var bundan mı bahsediyorsunuz?



     
  3. Cansu ZİYA

    Cansu ZİYA TÜİSAG Üyesi

    iş sağlığı ve güvenliği tespit ve öneri defteri tutmak zorunlu 50 den az kişiler içinde birebir baş iş müfettişinden öğrendim.

     
  4. mühendis85

    mühendis85 TÜİSAG Üyesi

    Uzman ve hekim olmayınca kim tespit ve öneride bulunacak :)



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. Cansu ZİYA

    Cansu ZİYA TÜİSAG Üyesi

    olan yerler icin demistim zaten yoksada olucaktir elbet uzman

     
  6. hanifecan

    hanifecan TÜİSAG Üyesi

    Sn. Utku,
    ister az teh., ister teh. isterse çok teh. olsun çalışan sayınız 50'den fazla olduğu için 01-01-2013 itibariyle yükümlülük ve sorumluluklarınız başladı. aslında zaten vardı devam etmeniz gerekiyor (değişen yönetmeliklere göre kendinizi revize ederek devam edeceksiniz)



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. modelli

    modelli TÜİSAG Üyesi

    Güzel soru sormuşsun ama cevap alamamışsın. çünkü yasada böyle bir açık var. az tehlikeli ise 2014 haziran, tehlikeli veya çok tehlikeli ise 2013 haziran da sorumluluk başlıyor. kısaca kaçabileceği 5 ayı daha var.

     
  8. murat44

    murat44 TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar 9 kişi çalışan çok tehlikeli bir işletmenin uzman ve hekim bulundurma yükümlülüğü ne zaman başlıyor ve bakanlık bunun ücretini ödeyecekse miktarı nedir belirlendi mi acaba?

     
  9. Selcen ÖZBAY

    Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi

    6331 sayılı kanun, 38. md. a)6, 7 ve 8. maddeleri;
    2) 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
    Yürürlüğe girer.
    Yani 01.07.2013

     
  10. sr.erhan

    sr.erhan TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar ben mi yorumlayamıyorum kafama bir soru takılıyor. 38. maddeye göre belli yükümlülükler geliyor evet 6- 7 8 . maddeleri okuyorum. Ama soru şu 50 kişi altı çalıştıran firmalar tehlike sınıfına göre zamanı dolunca isg uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurmak zorunda mı kalıyor?

     
  11. tam35

    tam35 TÜİSAG Üyesi

    toplam personel sayısı 50 den az, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler 1 temmuzdan itibaren iş güv. uzmanlığı ve iş yeri hekimi hizmetini almak zorunda. bu hizmeti osgbden alabileceği gibi kendi bünyesinde asgari çalışma süreleri kadar sigortalı göstererek çalıştırabilir

     
    Selcen bu yazıya teşekkür etti.
  12. fimrek

    fimrek TÜİSAG Üyesi

    50'den az çalışanı olan yerlerin uzman ve hekim bulundurma zorunluluğu şu anda yok ama risk analizi ve acil durum planı hazırlama zorunluluğu başladı.

     
  13. sr.erhan

    sr.erhan TÜİSAG Üyesi

    Peki 6331 de madde 2 de belirtilen bu kanunun kapsamı dışında bulunan iş yerleri için risk analizi ve acil eylem planı yapılma zorunluluğu var mı?

     
  14. Selcen ÖZBAY

    Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi

    Kapsam dışında ise kanun maddelerinin bağlayıcı özelliği yoktur ancak bu kanunda kapsam dışı olup başka bir kanunda bu işyeri için şart koşuyorsa yine uygulaması gerekebilir.

     
  15. fimrek

    fimrek TÜİSAG Üyesi

    Kapsam
    MADDE 2 (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılıİş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki işyerlerini kapsar. 50den az çok, tehlikeli, az tehlikeli demiyor heryeri kapsıyor. Kanun kapsamında olanları zaten kapsamıyor, anlaşılan o. risk değerlendirme yönetmeliğinde herkesi kapsar demiyor, 6331'deki yerleri kapsar diyor.

     
  16. nergal1903

    nergal1903 TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar merhaba
    az tehlikeli ve 50den az çalışan için bu onay defterine ihtiyaç var mı acaba?

     
  17. Ali S. UTKU

    Ali S. UTKU TÜİSAG Üyesi

    Kendi Açımdan cevaplamak isterim : zorunlu olsun veya olmasin tesislerimiz icin anlastigimiz tesislerde zorunlu olacak sekilde sozlesme yapiyorum. Oraya bir sey yazdiklarinda isverene bildirimde bulunmus oluyorlar. Bildirimde bulunmadiklari konudan bir vukuat veya ceza geldiginde isveren daha az gol yemis oluyor. Ayrica dogru duzgun calismalari icin ve bizimde yetersizligimizi giderebilmemiz icin merkezimize onayli defterin tarattirilmis bir kopyasini istiyorum odemeyi de onu gordukten sonra yapiyorum. Size de tavsiye ederim hangi tarafta olursaniz olun...

     
  18. Ali S. UTKU

    Ali S. UTKU TÜİSAG Üyesi

    Duzeltiyorum: ?Kendi Açımdan cevaplamak isterim : zorunlu olsun veya olmasin tesislerimiz icin anlastigimiz OSGB ler ile....

     
  19. Sedat_Jeolog

    Sedat_Jeolog TÜİSAG Üyesi

    Merhaba, benimde aileme ait olan bir işyeri için sorum olcaktı. 10 kişiden az çalışanı olan bir işletme. Tehlikeli sınıfta yer alıyor. Bu işletme bünyesinde hangi hizmetleri almak zorunda ve bu zorunluluğun başlangıç tarihi nedir? Şimdiden teşekkürler

     
  20. cnskrsln

    cnskrsln TÜİSAG Üyesi

    01.01.2014 ten itibaren bu hizmeti alması zorunlu. Bu hizmetleri 1 ile 9 kişi arasında çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler için "Toplum Sağlık Merkezleri" ücretsiz olarak vericekmiş, bilginiz olsun.

     
    Sedat_Jeolog bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica