6331 Sayılı Isg Kanunu

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında cİSG tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. cİSG

cİSG TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba, bana bir konuda yardım edebilir misiniz? konu şu; 2 tane çekici, 1 tane forklift, 6 tanede vinç olan küçük işetmede 6331 kanunu kapsamına dahil mi? çalışan sayısı 10 kişi.

2. A. Aytuğ KADIOĞLU

A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

Evet dahil sayın cİSG.

3. cİSG

cİSG TÜİSAG Üyesi

ismim ceylan. İSG mühendisiyim. belgemi daha almadım. fakat iç denetim sertifikam var. ben bu işletmeye yardımcı olabilri miyim? kanunda 10 kişi ise devletin karşılayacağını bildirilmiş.

4. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

1 çalışanı olan iş yeri dahi bu kanun kapsamındadır ( kanunun belirttiği özel durumlar hariç ), ancak çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre kanunun yürürlüğe gireceği tarihler faklıdır...

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

Kanun No. 6331 Kabul Tarihi: 20/6/2012

Yürürlük

MADDE 38- (1) Bu Kanunun;

a) 6, 7 ve 8 inci maddeler;
    1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
    c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    yürürlüğe girer.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. cİSG

cİSG TÜİSAG Üyesi

Aturan bey çok teşekkür ederim bilgileriniz için. lakin bana şimdilik balık tutmayı öğretmeyi değilde, balık yeme misali ne yapmam gerektiğini konusunda yardım ederseniz çok yararlı olacak gibi.

6. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

ceylan hanım merhaba,

1 - 9 çalışanı olan iş yerine devlet tarafından yardım yapılacağını yasal mevzuattan biliyoruz ama 10 ve üstünde çalışanı olan iş yerleri için bu durum geçerli değil...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. cİSG

cİSG TÜİSAG Üyesi

tamam onuda anladım. diyorum ki 9 kişi için devlet veriyor bunun için bir başvuru yada yazı gönderilmesi gerekiyor mu? Ben belgemi daha almadım. İSG müh. olarak bir yerde çalıştım. ve İç denetim sertifikam var. bu takibi işletme için ben yapabilir miyim?

8. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

sabırsızız anladığım kadarıyla...:)

Bu iş yerinin şimdilik yasal bir yükümlülüğü yok, ama karşılığını aldıktan sonra iş güvenliği uzmanı olarak çalışmanızı kimse engelleyemez...

9. cİSG

cİSG TÜİSAG Üyesi

Evet öyleyimdir biraz :) hiperaktifliğimden kaynaklanıyor. peki ne zaman olur bu yükümlülük. ki belgem olmadığını söyledim sorun olmz mı :)

10. faith

faith TÜİSAG Üyesi

1-9 Kişi çalışanı bulunan iş yerlerinin OSGB başvurusu sonrası onlara atanan İSG uzmanı bedeli devlet tarafından ödenecektir diye okumuştum bir yazıda. Yani firmalar kendileri çalıştırdığı uzmanların maaşlerını talep edemicekler onlara ücretsiz uzmanlar gönderilecek maaşlarını devlet karşılayacak. Herhangi bir kesin kaynağım yok sunabileceğim. Okudugum bir yazıdan aklımda kalanlar.

11. isg27

isg27 TÜİSAG Üyesi

ceylan hanım kanunu 50 altı için haziran 2013 yürürlüğe giriyor. Ülkemizde herşey için son güne kadar bekleme gibi bi huyumuz olduğu için şuan sgk karşılıyor mu karşılamıyor mu belli değil. Bence siz bi sgk ile görüşün durumu anlatın ancak bide şu var sgknın karşılaması için de 1-9 arası çok tehlikeli ya da tehlikeli işyeri olması lazım. Iş yeriniz az tehlikeliyse karşılanmaz

12. cİSG

cİSG TÜİSAG Üyesi

Teşekkür ederim fatih bey :) sizede aynı soruyu yöneltiyorum. bunun için bakanlığa bir yazı göndermek gerekiyor mu?

13. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Yine başa döndük...:)

C sınıfı iş güvenliği sınavı için eğitim aldınız mı ? sınava girdiniz mi ? sınavı kazandınız mı ? kazandınız ve belgenizin gelmesini mi bekliyorsunuz ? belgenizi almaya hak kazanmadıysanız bu görevi yapamazsınız...

iş yeri az tehlikeli sınıf ise ..................................... 30.06.2014 den sonra yürürlüğe giriyor.

iş yeri tehlikeli veya çok tehlikeli sınıf ise ................. 30.06.2013 den sonra yürürlüğe giriyor.

14. cİSG

cİSG TÜİSAG Üyesi

Bu sefer oldu Aturan bey :) teşekkürler

ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
  15. çağıl

çağıl TÜİSAG Üyesi

merhaba
    Bursa da hangi kursu önerirsiniz?
    az tehlikeli ve 50 çalışanın altı ile 3. mad diğer işyerleri arasında ne fark var yani yürülüğe girmesi adına soruyorum
    dahada neti bir gıda işletmesi 50 altı çalışanı var ben bu işyerinde gıda müh aynı yerde c sınıf iş güv uzmanı olmak için 2014 ü mü beklemeliyim?
    teşekkürler

16. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

Sayın Çağıl,
    Gıda işletmeleri az tehlikeli sınıfa giriyor bildiğim kadarıyla. C sınıfı sertifika ile yeni kanuna göre az tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki işletmelerde uzman olarak görev alabiliyorsunuz. Beklemenizi gerektiren bir durum yok.

17. JOKER

JOKER TÜİSAG Üyesi

acaba bu kanunlar yürürlüğe girdiğinde uygulanır mı sizce? ya da denetimler olur mu?
    uzman sayısı gittikçe artıcak, uygulanma olmazsa şişecek bir yerde...

18. gokhan88

gokhan88 TÜİSAG Üyesi

Merhabalar

Proje şirketleri bu bahsedilen işletmeler arasına giriyor mu acaba?
    Ya da bununla ilgili tam bilgiyi nereden bulabilirim? Daha yeniyim cahilliğim için kusura bakmayın.

19. Uzman Ahmet

Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

Denetlemeler vardı zaten fakat yeterli değildi,söylentilere göre eğitimlerini tamamlamış çok sayıda denetçi göreve başlayacak ve daha sıkı denetim olacak.Sonuçta kanun bu denetim olmasada gerekli tüm önlemler alınmalıdır;çünkü olası bir olumsuz durumda yine aynı hükümlerden sorumlu olacağız.

20. Uzman Ahmet

Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

Kanun kapsamına girip girmediğini soruyosanız evet giriyor.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica