6331 Sayılı Kanundaki Önemli Bazı Maddeler Ve Idari Para Cezaları

Konu, 'Süresi Dolmuş Konular' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

30.06.2012 tarih ve 28339 sayılı resmi gazetede yayımlanan, Bazı maddeleri hemen yürürlüğe giren ancak iş sağlığı ve güvenliğini belirten 6,7,8 maddeler 50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 01.07.2013, az tehlikeli işyerleri için 01.07.2014, 50 den fazla çalışanı olan işyerleri ile idari para cezası gerektiren diğer maddeleri 01.01.2013 tarihinde yürürlüğe girecek olan 6331 sayılı kanundaki önemli bazı maddeler ve idari para cezaları şöyledir.
    - İşçiler, işe girişlerde, iş değişikliğinde, işten uzaklaşmalardan sonra işe dönüşlerde, işyerinin tehlike sınıfına göre bakanlıkça belirlenen aralıklarda, sağlık muayenesinden geçeceklerdir.
    Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri, çalıştıracakları işçileri, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan çalıştıramazlar. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverene her işçi için 1.000 TL.idari para cezası kesilir.
    - İşveren, Mesleki risklerin önlenmesi için tedbir almaz, bunun için gerekli araç ve gereçleri sağlamaz, mevcut durumun iyileştirmesi için çalışmalar yapmazsa 2.000 TL.idari para cezası kesilir.
    - Mesleki risklerin önlenmesi ve korunulması için işgüvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilir. Ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alabilir. Görevlendirmediği takdirde her bir görev için 5.000 TL.idari para cezası kesilir.
    10 kişiden az çalışanı olan işyerlerine Bakanlıkça destek sağlanabilir.
    İş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürünün Başkanlığında oluşturulacak komisyonun görüşleri doğrultusunda, Bakanlıkça çıkarılacak tebliğ ile tespit edilecek işyeri sınıflandırmaları ile
    İşyeri çok tehlikeli sınıfta ise A sınıfı
    İşyeri tehlikeli sınıfta ise B sınıfı
    İşyeri az tehlikeli sınıfta ise C sınıfı işgüvenliği uzmanlığı belgesi olanlar görev alabilirler.
    - İşveren, iş güvenliği ve sağlığı için risk değerlendirmesi yapmakla yükümlüdür. Yükümlülüğü yerine getirmeyenlere 3.000 TL. takip eden her ay için 4.500 TL. idari para cezası kesilir.
    - İşveren, Acil durum planı yapar, yangınla mücadele ve ilk yardım için tedbirler alır. Tahliye için önceden gerekli düzenlemeleri yapar ve talimat verir. Uyulmayan her bir yükümlülük için aylık 1.000 TL.idari para cezası kesilir.
    - İşveren, bütün iş kazalarının ve meslek hastalıklarının kaydını tutar, rapor düzenler. Uyulmayan her bir yükümlülük için aylık 1.500 TL.idari para cezası kesilir.
    -İş kazaları ve meslek hastalıkları üç gün içinde SGK'ya bildirilir. Bildirilmediği takdirde 2.000 TL. idari para cezası kesilir.
    - İşveren, işle ilgili riskleri, ilgili yasal hak ve sorumlulukları koruyucu ve önleyici tedbirler için çalışanlara bilgilendirir. Bilgilendirilmediği takdirde her işçi için 1.000 TL.idari para cezası kesilir.
    - Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgelemeyenler çalıştırılamaz. İşçiler iş sağılığı ve güvenliği eğitimi alırlar. Eğitimler düzenli aralıklarla tekrarlanır. Yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere her işçi için 1.000 TL.idari para cezası kesilir.
    - Çalışanlar arasında yapılacak seçimle yada atama yoluyla;
    Çalışan sayısı 2-50 arası olan işyerlerinde 1
    Çalışan sayısı 51-100 arası olan işyerlerinde 2
    Çalışan sayısı 101-500 arası olan işyerlerinde 3 temsilci seçilir. Temsilciler kendi arasında baş temsilci seçerler. Hem temsilciler hem de çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda görüşleri alınır ve katılımları sağlanır. Aksi halde her bir yükümlülük için 1.000 TL. idari para cezası kesilir.

- 50 ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve 6 aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul kurar. Kurmadığı takdirde 2.000 TL.idari para cezası kesilir.
    Kaynak : http://www.burdurgazetesi.com/haber...-dünyası-6331-sayılı-yasaya-hazırlanmalı.html

2. kazım akkaya

kazım akkaya TÜİSAG Üyesi

Anlamadığım bir şey var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    Biz tehlikeli sınıftayız. 50 altında personelimiz var. İşyeri hekmi 01.01.2013 ten itibaren mi bulunduracağız yoksa 30.06.2012 tarihinden itibaren mi bulunduracağız.

3. Burak HEKİM

Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

kaan bey gerekli olur diye firma için hazırlamıştım umarım yararlı olur.

Ekli Dosyalar:

uzmancan, güneş uzman, atila önsal ve 16 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. Hüseyinisg

Hüseyinisg TÜİSAG Üyesi

Mrb Kazım Bey,

Risk grubu olarak tehlikeli sınıf, ve 50'den az çalışanız olduğu için 01/07/2013'den itibaren İş yeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı bulundurmanız veya hizmet almanız gerekiyor.
    İyi Çalışmalar.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

bakanlığın çalışmasından.

Ekli Dosyalar:

uzmancan, Elif BEĞEN, güneş uzman ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. MuratA

MuratA TÜİSAG Üyesi

bu cezaları işverenlere iyi aksettirmek lazım

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. öznurömer

öznurömer TÜİSAG Üyesi

tek tek anlatınca tehditmi edıosun dıolar ama kalıosun sonrada ööölece...

8. Eda Evliyaoğlu

Eda Evliyaoğlu TÜİSAG Üyesi

Ben kendi birimime ait panoya asmıştım onca yazının içinden bir tek bu para cezaları sökülmüş.İşverenin yazının orada durmasına bile tahammülü yok

Elif BEĞEN ve Hakan ERSOY bu yazıya teşekkür etti.
  9. nesim

nesim TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar iş güvenliği uzmanını mesleki sigorta yapan güvenilir bir firma var mı

10. Tuğçe GÜLER

Tuğçe GÜLER TÜİSAG Üyesi

Merhabalar,
    Sağlık taramasıyla ilgili bir sorum olacaktı. Yakın zaman içinde çalıştığım firmada bir sağlık taraması organize edeceğim. Üretim kısmı olduğu kadar, ofis çalışanı da büyük çoğunlukta. Ofis çalışanlarına akciğer filmi çekilmesini gerekli görmedik. Ancak bugün bir firma, hemogram ve akciğer testinin bütün çalışanlara yapılması gerektiğini, yapılmadığı takdirde cezai işlemin uygulanmaya devam edeceğini söyledi. Bilen varsa, ofiste çalışan birine akciğer filmi çekilmesi zorunlu mudur cevaplayabilir mi? Teşekkürler.

11. nesim

nesim TÜİSAG Üyesi

akciğer,sft,odyo ve hemgram mecburi yapılma<sı gerekli.

Esra Dilge ÖZYURTLU ve Tuğçe GÜLER bu yazıya teşekkür etti.
  12. Tuğçe GÜLER

Tuğçe GÜLER TÜİSAG Üyesi

sessiz bir ortamda çalışan mesela muhasebe bölümüne de mi odyo yaptıracağız? bu mecburiyetin geçtiği bir yönetmelik var mıdır?

mehmettt bu yazıya teşekkür etti.
  13. seha

seha TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bende merak ediyorum göz taraması ve odyoları bütün çalşanlara uygulamamız gerekiyormu

mehmettt bu yazıya teşekkür etti.
  14. nesim

nesim TÜİSAG Üyesi

iş yeri hekiminiz varsa onada sorablırsınız fakat ben geçirdiğim teftişlerimin hepsinde bunları istediler çalışanlardan normalde dr uygun görürse yaptırıyordu hatta şunu söyliym tetanoz aşısı bile iki firmamızdan istediler öyle bir risk olmamasına rağmen bize sunu dediler adam bu hastalığa topraktanda kapılabilir ondan yaptrıcaksınız dediler

Esra Dilge ÖZYURTLU ve Tuğçe GÜLER bu yazıya teşekkür etti.
  15. Cevahirim

Cevahirim TÜİSAG Üyesi

Konuyla ilgili yönetmelik maddesi olması lazım diğer türlü konu hava da kalmış gibi, sonuçta risk analizi yapıyoruz orada gürültü riski öngördüğümüzde odyo yaptırıyoruz veya tozlu ortamda akciğer filmi vs. meslek hastalığı riskine karşı yaptırıyoruz. Ağır ve tehlikeli işlerde zorunlu ancak diğer alanlarda tüm testlerin yapılması zorunlu değil gibi geliyo bana herhangi bir yasal dayanağa da ulaşamadım konu hakkında kanuni dayanağa göre bilgilendirme yapan arkadaş olursa çok sevinirim.

Tuğçe GÜLER bu yazıya teşekkür etti.
  16. mehmettt

mehmettt TÜİSAG Üyesi

Tüm çalışanlara yılda bir kez akciğer grafis çektirmenız gerekiyor SFT VE ODYO gerek görülen yerlerde yaptırılması gerekmektedir diye biliyorum.

17. cbicerer

cbicerer TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar 2013 yılı için idari para cezaları

Ekli Dosyalar:

18. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Tuğçe hanım iş yeri hekimlerimize sordum Mehmet beyin dediği gibi Akciğer filmleri tüzükte(iş Sağlığı Ve iş Güv. Tüzüğü)zorunlu diye yazdığını ve diğer testlerin maruziyete göre yapılabilirliğini söylediler.

Tuğçe GÜLER bu yazıya teşekkür etti.
  19. ZümrütAçelya

ZümrütAçelya TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar.Şirketimiz az tehlikeli sınıfta ve 50'den az çalışanı var.risk değerlendirme,analiz ve başlangıç eğitimlerini verdirdik.Dün bizim şirkete eğitim vermek için gelen İSG Uzmanı, bundan sonraki süreçte yeni işe başlayacaklara isg mevzuatını ve gerekli bilgileri okutup.altına "Okudum,anladım" yazdırıp imzalattığımız da ,özlük dosyasına sertifika yerine koyabileceğimizi.Böylece şuan için kanunun gerekliliklerini yerine getirebileceğimizi söyledi.Benim kafama çok yatmadı.Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

20. alix

alix TÜİSAG Üyesi

Zümrüt Hanım, Yeterli ve etkili bir uygulama değildir Uzman arkadaşın yeterliliğini sorgulamak lazım

uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica