6331'de Değişiklik, Isg Hizmetleri 2014 Temmuz'a Kalabilir (50 Kişi Altındaki T.ve Ç.t Işyerleri)

serhatb

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bu ne yaa 1 ocakmı 1 temmuzmu?

chemistanbul

Banned
değerli arkadaşlar,
bir kanun veya kanun hükmünde kararname çıkarılırken;
1-bir milletvekili taslağı hazırlar, (AKP niğde milletvekilinin yaptığı gibi)
2-yeterli sayıda milletvekilinin bu taslağın görüşülmesi için bu taslağı imzalaması gerekir(AKP li 160 vekilin imzaladığı gibi)
3-bu taslak metin meclis alt komisyonlarında görüşülür, (içişleri, maliye, adalet komisyonu gibi) (bizim kanun hükmünde kararnamemiz bu aşamada şuan)
4-komisyonlarda vekillerin oylamaları ile meclis genel kuruluna gelir.(bizi ilgilendiren KHK-kanun hükmünde kararname daha meclise gelmedi.NE ZAMAN GELECEĞİ BİLİNMEZ.komisyonlardan sonra gelir.)
5-meslise gelen KHK mecliste oylamaya sunulur.
6-reddedilirse veya meclis tekar görüşülmesini isterse tekrar komisyonlara gönderilir.onaylanırsa muhtemelen ertesi gün resmi gazetede yayımlanır.
7-resmi gazetede yayımlanıp yürürlüğe girer.bazen hemen resmi gazetede yayımlanmaz.veya yayımlansa bile yürürlülük tarihi farklı olabilir.

tüm bu bilgiler ışığında lütfen böyle basit bir konu için "çıktımı..?" diye mesaj yazıp sayfayı forumu şişirmeyin. akşam çıkması birşey ifade etmez.öğleden sonra çıkması birşey ifade etmez.RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDIĞINDA YÜRÜRLÜLÜK TERİHİNE GÖRE DİKKATE ALINIR.

her sabah;
http://www.resmigazete.gov.tr/default.aspx adresine girin.sol taraftaki menülerden bugün e tıklayın.orada yazarsa inceleyin ve görün ne zaman yürürlüğe gireceğini.

serhatb

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
anlasıldı hala kesın degıl..

fatihergin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yasa geçmiş ama nasıl geçmiş anlamadım bizi ilgilendiren 45. madde de değişiklik yapıldı diyor ama değişikliği anlayabilene aşkolsun.

normal teklifte 42.madde idi. ama komisyonda ek çerçeve maddeler ile birlikte 45.nci madde olmuş oluyor.
zaten komisyon raporunda kanun teklifi 41 42 maddeler çerçeve madde 45ve 46 olarak aynen kabul edilmiştir yazıyor.
teklif maddesinde değişiklik yok yani. R.G'de yayımlanırsa kanunlaşmış oluyor ve erteleniyor.

ssseee

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çerçeve madde 45 46 neleri içeriyor?

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
En geç 1 hafta içinde resmi gazetede yayınlanır. Burada resmi gazete tarihinin önemi yoktur. Çünkü 6331 içinde ki maddeye işlenecek dolayısıyla 6331 in yürürlük tarihi ile ilgili yani ; Şu şekilde olacak.

50 Den az Az tehlikeli ve kamu kurumları 01.07.2016
50 Den az Tehlikeli ve Çok tehlikeli yerler 01.07.2014
Tarihinden itibaren Uzman ve Hekim zorunluluğu gelecek.

eraly

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba Arkadaşlar,
Torba kanun tasarısındaki son değişiklik
"MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
"(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."
MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"a) 6 ve 7 nci maddeleri;
1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
2) 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,"
şeklinde görünmekte.
50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 6 ay öteleme görünüyor. Tabi Genel Kurulda değişmez ise.
İyi Çalışmalar herkese

ssseee

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Arkadaşlar,
Torba kanun tasarısındaki son değişiklik
"MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
"(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."
MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"a) 6 ve 7 nci maddeleri;
1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
2) 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,"
şeklinde görünmekte.
50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 6 ay öteleme görünüyor. Tabi Genel Kurulda değişmez ise.
İyi Çalışmalar herkese
Geçici maddeye eklenen şeyle ne demek istemiş anlayan varsa açıklayabilirmi?

süleymankara

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Buradan çıkan, bakanlık önümüzdeki dönemde c ve b belgeye sahip kişiler için 1 yıl içinde yeni 2 sınav hakkı açacak,bu sınava girmek içinkursa gitmeden fakat sigortalı olarak çalışmış olma zorunluluğu olacak,bu süreleri bakanlık belirleyecek.(Şu anda ciddi şekilde a ve b sınıfı uzman açığı var ,bu durumu gidermek için c ve b ye 3 ve4 sene beklemeden belge verecekler)
Uzman çalıştırma zorunluluğuda sadece tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta 1.1.2014 e kadar 6 ay süre ertelenmiş olacak,eğer kanun bu şekliyle yasalaşırsa, benim bu yazıdan anladığım budur.

slhsmsk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
aynen öyle şartları yakında belirleyecek ve sınav hakkı verecek..Benim gibi yükseklisans için parayı yatıran arkadaşlarda biraz üzülecek:) Ben yine de buna seviniyorum forumda B sınıfı olup 10 yıllık tecrübesi olan ama C sınıfı olan arkadaşları begenmeyen arkadaşlara da hayırlı olsun diyorum...Bitti artık sultanlığınız artık gerçeklerle yüzleşeceksiniz....!!!

asli....

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ben kesin diye düşünüyorum.çünkü kursun bittiği gün hocalar yazı geldi demişti:((
aynen öyle şartları yakında belirleyecek ve sınav hakkı verecek..Benim gibi yükseklisans için parayı yatıran arkadaşlarda biraz üzülecek:) Ben yine de buna seviniyorum forumda B sınıfı olup 10 yıllık tecrübesi olan ama C sınıfı olan arkadaşları begenmeyen arkadaşlara da hayırlı olsun diyorum...Bitti artık sultanlığınız artık gerçeklerle yüzleşeceksiniz....!!!

slhsmsk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
siz yüksek lisansı yeni mi bitirdiniz?Hangi üniv?B sınıfı hazırlık açıısndan etkinliği nasıl..

Abdulkadir SARIALTIN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Evet yıl tecrübesine göre B ve A sınavına girme hakkı tanıyacaklar... Bende yüksek lisansa kayıt olmuştum... Gitti paralar boşa ama bu ülkede dakikada kanun değiştiği için kenarda dursun bakalım genede gideceğim yüksek lisansa hayırlısı hakkımızda... Nasıl olsa parayı bayıldım...

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Sosyal güvenlik kurumuna ödenen prim sayısı....

Bir iş yapılacaksa geçmişte uzmanlar nasıl çalıştı bakmak lazım. Son 1-2 yıldır uzmanlar kısmı zamanlı çalışacaksa sigorta primi yatırılacak denmeye başlandı. Öncesinde çoğu meslektaşımız serbest meslek makbuzu veya fatura ile çalıştı.

Bekleyin bir haksızlık, bir karmaşa daha geliyor....

slhsmsk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Dostum belli olmaz bakarsın o zamanda yüksek yapanlara A sınvaına giriş hakkı verirler..Ne olacağı belli olmaz...Ve kaldı ki yüksek lisans bu işin vitrinidir..Algı noktasında ki yeri farklıdır..Spesifik bir alanda uzmanlaşmak istersen faydası olacaktır..Bende yatırdım parayı ama pişman değilim..Her meslek grubunda oldugu gibi bu işin de "iyi" ve "idare eder" leri belli olacak ileride...

asli....

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bn yüksek lisans yapmiorm.isg kursuna gittm snava girimicem ağustosta
Dostum belli olmaz bakarsın o zamanda yüksek yapanlara A sınvaına giriş hakkı verirler..Ne olacağı belli olmaz...Ve kaldı ki yüksek lisans bu işin vitrinidir..Algı noktasında ki yeri farklıdır..Spesifik bir alanda uzmanlaşmak istersen faydası olacaktır..Bende yatırdım parayı ama pişman değilim..Her meslek grubunda oldugu gibi bu işin de "iyi" ve "idare eder" leri belli olacak ileride...

nkursun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”

bu onaylandımı yani şimdi. Herkese sınav hakkımı geliyor.

Filizisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)

Bir iş yapılacaksa geçmişte uzmanlar nasıl çalıştı bakmak lazım. Son 1-2 yıldır uzmanlar kısmı zamanlı çalışacaksa sigorta primi yatırılacak denmeye başlandı. Öncesinde çoğu meslektaşımız serbest meslek makbuzu veya fatura ile çalıştı.

C sinifi uzmanlik yapanlarmi b sinifi icin sinava girecek?yoksa tum c lermi?

slhsmsk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
C sınıfı belgesi olan ve bakanlığın belirlediği sgk prim gün sayısı tutanlar..yani mesleki tecrübesi olan tüm C ler girecek sanıırm..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.